Nyinkommet

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Nyinkommet Brev från fängelset
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Brev från fängelset - NYHET!

Dae-jung Kim
335 sidor
Inbundet förlagsband Center for pacific Asia Studies Stockholm University 1999. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Inplastad. Biblioteksstämplad. Stämplad utgallrad från Malmö Stadsbibliotek. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Tuppdagg
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tuppdagg - NYHET!

Dahlström Sture
86 sidor
Häftad Bakhåll 1991. Originalupplaga. Sture Dahlström skrev Tuppdagg på 60-talet, men manuskriptet låg länge bortglömt på en vind i Spanien. Trycktes först 1991. Inplastad. Biblioteksstämplad. Bortriven biblioteksficka. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Äventyrens år - Minnen från tre årtionden som syndikalist
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Äventyrens år - Minnen från tre årtionden som syndikalist - NYHET!

Gröndahl Britta
229 sidor
Häftad Federativs 1994. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Svenska låtar - Medelpad
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Svenska låtar - Medelpad - NYHET!

Samlade av Nils Andersson och Olof Andersson
178 sidor
Häftad 20x25 cm Gidlunds Förlag i samarbete med Samfundet för visforskning/Svenskt visarkiv 1978. Nytryck. Originalupplagan trycktes 1928. Illustrerad med noter och fotografiska planscher. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Överklass - En bok om klass och identitet
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Överklass - En bok om klass och identitet - NYHET!

Popova Susanna
188 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Lind & Co 2007. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Allahs svarta änkor - Tjetjeniens kvinnliga självmordsterrorister
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Allahs svarta änkor - Tjetjeniens kvinnliga självmordsterrorister - NYHET!

Juzik Julija
173 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ersatz 2005. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Jaget och dess försvarsmekanismer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Jaget och dess försvarsmekanismer - NYHET!

Freud Anna
169 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1969. Understrykningar och noteringar med bläck och blyerts. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Allies - The United States, Britain, Europe and the war i Iraq
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Allies - The United States, Britain, Europe and the war i Iraq - NYHET!

William Shawcross
261 pages
Hardcove Atlantic Books London 2004. Good condition.

Läs mer / Större bild
Nyinkommet
 Pris: 100 kr / 9,8 €

"Om vi teg skulle stenarna ropa" - Om Sverige och judeproblemet 1933-1945 - NYHET!

Koblik Steven
273 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Norstedts 1987. Liten skada på bakre pärmens ena hörn. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Edith Södergran - Samlade Skrifter 1 - Dikter och aforismer
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Edith Södergran - Samlade Skrifter 1 - Dikter och aforismer - NYHET!

Södergran Edith
376 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska litteratursällskapet i Finland 1992. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Tjetjenien - Sanningen om kriget
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tjetjenien - Sanningen om kriget - NYHET!

Politkovskaja Anna
266 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2003. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet I Franciskus fotspår - Om enkelhet, vardag och tro
 Pris: 140 kr / 13,7 €

I Franciskus fotspår - Om enkelhet, vardag och tro - NYHET!

Talbot John Michael/Rabey Stebe
212 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Cordia 2003. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Kropotkin och kampen mot kriget
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Kropotkin och kampen mot kriget - NYHET!

Lundberg Erik
185 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ord & Visor 2003. Hur var Auschwitz möjligt? Varför kunde inte arbetarrörelsen hindra krigsutbrottet 1914? Vem gömde sig bakom författarnamnet B Traven? Sådana frågor söker författaren ge svarpå. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Battlefleet Gothic
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Battlefleet Gothic - NYHET!

Chambers Andy/Johnson Jervis
160 sidor
Softcover 27.5x20 cm Games Workshop 1999. Illustration. Battlefleet Gothic is the game of spaceship battles set in the dark future of the 41st millenium. Huge fleets of enormous, monolithic vessels engage in ship-to-ship combat among the darkness of the galaxy in a struggle for the domination of the Gothic sector and beyond. There is no peace amongst the stars!
This 160 page book contains all of the rules you need to play Battlefleet Gothic as well as sections on painting and modelling your fleets and running campaigns. Good condition.

Läs mer / Större bild
Nyinkommet Den skötsamme arbetaren
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Den skötsamme arbetaren - NYHET!

Ambjörnsson Ronny
272 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Carlssons Bokförlag 1991. Illustrerad med svartvita fotografier. Ideer och ideal i ett norrländskt sågverkssamhälle 1880-1930. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Studiekamraten Nr 4 - 5 1979
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Studiekamraten Nr 4 - 5 1979 - NYHET!

Löfström Tomas redaktör
62 sidor
Tidskrift 21x30 cm klammerhäftad. Nr 4 innehåller en längre intervju med Jan Myrdal. Nr 5 innehåller en artickel om honom. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Tomtar
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Tomtar - NYHET!

Huygen Wil/Poortvliet Rien
211 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/omslag 22x31 cm Raben & Sjögren 1976. Rikt illustrerad. En utvikbar planch medföljer. Skyddsomslaget lite nött. Med en 35 mm lång reva. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet 2000-talets Foss
 Pris: 250 kr / 24,5 €

2000-talets Foss - NYHET!

Foss Chris
143 sidor
Trådhäftad 21.5x29.5 cm Carlsen if 1979. Mycket rikt illustrerad. Inledning av Jodorowsky om Dune. Filmer. Dune, Stålmannen och Alien - Idéskisser och utkast. Krig i tjugonde seklet (illustrationer). Framtidsprojektione (illustrationer).
Christopher "Chris" F. Foss is a British artist and science fiction illustrator. He is best known for his science fiction book covers and the black and white illustrations for the original editions of The Joy of Sex. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Nyinkommet Seger i Europa - Från invasionen till kapitulationen - Unikt nytt fotomaterial
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Seger i Europa - Från invasionen till kapitulationen - Unikt nytt fotomaterial - NYHET!

Hastings Max/Stevens Georgre
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 20x28.5 cm Legenda 1985. Mycket rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Sex dagar i juni - Kriget i Mellersta Östern 5-10 Juni 1967
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sex dagar i juni - Kriget i Mellersta Östern 5-10 Juni 1967 - NYHET!

Donovan Robert J. och Los Angeles Times redaktion
160 sidor
Pocket Wennerbergs Förlag 1967. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier. Orsaker, strider och följder. Namnad. Dåligt häftad men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Small arms - An illustrated encyclopedia of famous firearms from 1873 to the present day
 Pris: 220 kr / 21,6 €

Small arms - An illustrated encyclopedia of famous firearms from 1873 to the present day - NYHET!

Myatt Frederick
240 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x31.5 cm Tiger Books International London 1989. This book is a color directory of the most important small arms to have been developed and used over the last century. Each weapon has been specially photographed and is reproduced in color on a double-page spread with accompanying text that contains technical information and a summary of its development. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Björkshult - en glasbruksby i förvandling
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Björkshult - en glasbruksby i förvandling - NYHET!

Björkshults Byalag
168 sidor
Limhäftad 15x21 cm Björkshults Byalag 1996. Illustrerad med bla. kartor och fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Regeringen och kriget - Ur statsrådens dagböcker 1939-41
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Regeringen och kriget - Ur statsrådens dagböcker 1939-41 - NYHET!

Wahlbäck Krister red.
190 sidor
Klotband/omslag Prisma 1972. Illustrerad med svartvita fotografier. Med personregister. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Världskriget 1914-1918
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Världskriget 1914-1918 - NYHET!

Taylor A. J. P.
286 sidor
Klotband/omslag Prisma 1967. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Namnad. Omslaget lite nött. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet 150 omöjliga figurer - Oscar Reutersvärd
 Pris: 200 kr / 19,6 €

150 omöjliga figurer - Oscar Reutersvärd - NYHET!

Carlsson Frans red
20 sidor
Häfte 21x30 cm klammerhäftad Malmö Museum 1981. Utställningskatalog Malmö Museum 5/3-3/5 1981. Gott skick
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Anders Långschal 1977
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Anders Långschal 1977 - NYHET!

Andersö Anders
80 sidor
Album 21x30 häftad Lindqvist 1977. Anders Andersö är en svensk tecknare och journalist känd under signaturen Tecknar-Anders. Andersö har genom sina skämtteckningar och kåserier under flera decennier kommenterat aktuella händelser inom sport och politik, främst i Svenska Dagbladet.
Gott skick.


Läs mer / Större bild
Nyinkommet Beckerell! Nummer Två 1992
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Beckerell! Nummer Två 1992 - NYHET!

Cavling Viggo
31 sidor
Tidskrift/omslag 22x29 cm Malmö konsthalls vänner 1992. Omslaget är gjort i wellpapp av Förenade Well i Eslöv.
Inehåller bla. en artickel om Sture Johannesson. Han berättar där bla. om sin konst på dator. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Mammut Nr 2
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Mammut Nr 2 - NYHET!

Moebius mfl.
48 sidor
Serialbum 21x30 cm Bokomotiv/Föreningen Fria Serier 1980.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Ottar Nr 3 1984 - Den erotiske Wolinski
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Ottar Nr 3 1984 - Den erotiske Wolinski - NYHET!

Wolinski Georges
48 sidor
Seriealbum 21x30 cm RFSU/Prisma 1984.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Polonius
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Polonius - NYHET!

Picaret/Tardi
46 sidor
Seriealbum 22x30 cm Bogfabrikken 1988. Text på danska. Brukarspår men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Stadens form - Samhällsmönstren och teknikens betydelse för städerna utveckling
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Stadens form - Samhällsmönstren och teknikens betydelse för städerna utveckling - NYHET!

Kleineisel Janos
335 sidor
Linneband/omslag 29x30 cm Forum 1971. Rikt illustrerad med teckningar. Omslaget nött och fransat. Några små fläckarl längst upp på ryggen. För övrigt i gott skick. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet S.k. Satir 1976-1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

S.k. Satir 1976-1982 - NYHET!

Börjlind Rolf
94 sidor
Trådhäftad 21x26 cm Federativs 1982. Illustrerad. Samtliga satirporträtt är utförda av Carsten Regild, där ej annat anges.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Upploppet - Teckningar-82
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Upploppet - Teckningar-82 - NYHET!

Hillersberg Lars
48 sidor
Album häftad 21x30 cm ETC 1983. Några små fläckar på främre omslaget. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Lars Hillersberg Tavlor 1956 - 1975
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Lars Hillersberg Tavlor 1956 - 1975 - NYHET!

Hillersberg Lars
22 sidor
Album klammerhäftad 21x29.5 Norrköpings Museum 1975. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Spegelns ansikte - Kvinnoserier från Frankrike och Italien
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Spegelns ansikte - Kvinnoserier från Frankrike och Italien - NYHET!

Cecilia/Cestac/Claveloux/Clodine/Fevre/Garaude/Garnot/Keleck/le Rochais/Montellier
66 sidor
Seriealbu häftad 22x30 cm Medusa 1982. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Den kvinnliga eunucken
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Den kvinnliga eunucken - NYHET!

Greer Germaine
358 sidor
Storpocket Norstedts Faktapocket 1985. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Rustgården
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Rustgården - NYHET!

Hansson Ola
162 sidor
Ryggklotband A-B Framtidens Förlag 1910. Originaluppla.
Inget omslag medbundet. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Malmöbilder
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Malmöbilder - NYHET!

Abrahamsson Rita/Fernandez Freddy/Hain Jan R
263 sidor
Linneband/omslag 24x24 cm J R Hain AB 1999. En bilderbok om Malmö. Mycket rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nyinkommet Cartoons Weapons In The Fight For Peace
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Cartoons Weapons In The Fight For Peace - NYHET!


31 pages
Paperback 24.5x34 cm Published by the Permanent Committe for the defence of peace in the Rumanian Peoples Republic. No Date. But should be in the early 1950 in the cold war. Illusterrad with beautiful drawings and a picture of a sculpture. The images are cropped. Good condition.

Läs mer / Större bild