Militär Strategi (29st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Militär Strategi Balaklavasyndromet
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Balaklavasyndromet

Stjernswärd Hodder
166 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Probus 2001. Stora mängder militärhistorisk litteratur behandlar framgång på slagfältet. Många försöker lösa gåtans hemlighet. Men motsatsen kan vara än mer intressant: hur och varför uppstår det totala fiaskot. Hodder Stjernswärd visar övertygande att det finns ett syndrom av samverkande negativa faktorer som återkommer med pinsam regelbundenhet i historien - Balaklavasyndromet. Snedläst. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Berättelse om Arméens Flottas operationer och seger wid Friedricshamn  den 15 maji 1790
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Berättelse om Arméens Flottas operationer och seger wid Friedricshamn den 15 maji 1790

Marinstaben red.
8 sidor
Häfte 14,5x18 cm klammerhäftad Marinstaben 1979. Faksimil av första upplagan Stockholm 1790. Berättelse om arméens flottas operationer och seger wid Friedricshamn den 15 maji 1790, under konungens befäl. Upplaga om 100 tryckta exemplar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Berömda fältslag
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Berömda fältslag

Hargreaves Reginald
156 sidor
Pocket Forum färg 1973. Rikt illustrerad. Från Hasting 1066- Normandie 1944.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Både och det alliansfria Sveriges försvarsproblem  en militärpolitisk studie
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Både och det alliansfria Sveriges försvarsproblem en militärpolitisk studie

Ahnfelt Sigmund
269 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1957. "Det alliansfria Sveriges försvarsproblem, en militärpolitisk studie." Både Och analyserar det totala försvarets problem med tonvikt på luftförsvar och invasionsförsvar. Författarna däribland Nils Sköld och Stig Synnergren argumenterar bla för att Sverige bör skaffa sig atombomber. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi De avgörande slagen 1.
 Pris: 100 kr / 9,8 €

De avgörande slagen 1.

Fuller J.F.C.
310 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2003. Från antiken till Hastings 1066. Detta verk består av fyra band, vilka sammantaget beskriver krigskonsten under 2 500 år. Den brittiske militärhistorikern J F C Fuller har detaljstuderat flera av historiens stora militära sammandrabbningar. Utifrån en genomtänkt teori gör han en intressant analys av själva krigsförloppet där varje slag beskrivs som en vändpunkt. I analysen betonar han betydelsen av snabbhet och vikten av att kunna tränga in i motståndarens tankegång. Fyrbandsverket är den första svenska översättningen av Fullers militärhistoriska standardverk, en klassiker inom sin genre. Detta är band ett.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi De avgörande slagen 2.
 Pris: 100 kr / 9,8 €

De avgörande slagen 2.

Fuller J.F.C.
343 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2003. Från högmedeltiden till Leuthen 1757.
Detta verk består av fyra band, vilka sammantaget beskriver krigskonsten under 2 500 år. Den brittiske militärhistorikern J F C Fuller har detaljstuderat flera av historiens stora militära sammandrabbningar. Utifrån en genomtänkt teori gör han en intressant analys av själva krigsförloppet där varje slag beskrivs som en vändpunkt. I analysen betonar han betydelsen av snabbhet och vikten av att kunna tränga in i motståndarens tankegång. Fyrbandsverket är den första svenska översättningen av Fullers militärhistoriska standardverk, en klassiker inom sin genre. Detta är band två.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 200 kr / 19,6 €

De så det ske Englandskrigen 1801-14

Lindeberg Lars
244 sidor
Förlagsband/skyddsomslag lademann Kbh 1974 Rikt illustrerad. Slaget på Reden - Guldalder - Statsbankerot.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Den stora maskeraden
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Den stora maskeraden

Ulfving Lars
110 sidor
Häftad Försvarshögskolan 2002. Sovjetrysk militär vilseledning sett i ett historiskt perspektiv.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Europas krig
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Europas krig

Johansson Alf
416 sidor
Inbunden/omslag tiden 1989 illustrerad. Militär tänkande, strategi och politik från Napoleontiden till andra världskrigets slut. Med utgångspunkt i den preussiske militärfilosofen Clausewitz arbeten redogör förf. för det militärstrategiska och politiska tänkandet bakom krigen i Europa under 1800- och 1900-talen. Här blottas de bristande insikterna och oförmågan till rationellt tänkande hos många höga militärer och politiker. För den som är intresserad av krigsvetenskap och beslutsfattande på hög nivå.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Europas röda armeer
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Europas röda armeer

Hult Berndt
180 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1953. "En så utförligt dokumenterad framställning om sammansmältningsprocessen inom östblocket har hitintills inte publicerats."
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Från röda armen I-II
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Från röda armen I-II

red.com
380 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningens förlag 1930-1931. Nr 156. och 161. Del I inehåller en översättning av 1929 års fälttjänstrreglemente jämte kort översikt av krigsorganisationen. Samt en utvikbar bilaga i färg med Truppslagstecken och gradbeteckningar i röda armen.
Del II inehåller rysk taktik enligt stridsföreskrifterna för infanteriet, artilleriet och kavalleriet. Illustrerad med 15 figurer. 223+157 sidor.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Från Muhammad till Muawiya
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Från Muhammad till Muawiya

Åkesson Anders
172 sidor
Trådhäftad Lund 1993. Lund studies in history of religions volume 2. Illustrerad med kartor. Utvecklingen av militär strategi och taktik i ett religionshistoriskt perspektiv. Lite nötta pärmar men i övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Great battles of the world
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Great battles of the world

Young Peter
320 sidor
Inbundet förlagsband/omslag foliant Bison book 1978. Skildrar i ord och bild slag från Tsuhima 1905 till North Vietnam raids 1965 - 1973. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Huvuddragen av medeltidens samt nya och nyare tidens krigskonst
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Huvuddragen av medeltidens samt nya och nyare tidens krigskonst

Tingsten Lars
299 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningens förlag 1928. Illustrerad med kartor. Militärlitteraturföreningens skrifter Nr 152. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Kriegsgeschichtliche bersicht der wichtigsten Feldzge seit 1792

Horsetzky Adolf von
742 sidor
Klotband Wien 1914 + karta. Kriegsgeschichtliche bersicht der wichtigsten Feldzge seit 1792. Nött o slitet omslag samt understrykningar ca. 80 sidor.

Läs mer / Större bild
Militär Strategi Landstigningar
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Landstigningar

Gizycki H.V.
183 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningen 1905, utvikbar översiktskarta över trakten omkring Stralsund. 14.-16. häftena af författarens Strategiskt-taktiska uppgifter medlösningar. Militärlitteraturföreningens skrifter 92 Ouppskuret ex. Namnad.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Leve segern i folkkriget
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Leve segern i folkkriget

Piao Lin
52 sidor
Klammerhäftad Danelius (inget tryckår). Till 20-årsminnet av det kinesiska folkets försvarskrig mot Japan.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Några data om Erik XIV:s sjökrigskonst
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Några data om Erik XIV:s sjökrigskonst

Ekman Carl
36 sidor
Inbunden särtryck sjöväsendet 1946 ink.tabeller med handskrivet visitkort från författaren. Särtr. ur: Tidskrift i sjöväsendet. häft 2, 1946.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Röda armens taktik
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Röda armens taktik

red. kom
168 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningens förlag Nr 179 1937. Översättning av 1936 års Sovjet-Ryska fältreglemente jämte kort översikt över röda armens orginisaton. Namnad. Lite nött.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Segrar och nederlag på Europas slagfält
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Segrar och nederlag på Europas slagfält

Eriksson Arvid
232 sidor
Häftad ljus 1940. Illustrerad. Från Marathon till Finlands vinterkrig.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Seize and Hold - Master Strokes on the Battlefield
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Seize and Hold - Master Strokes on the Battlefield

Perrett Bryan
224 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/ omslag Brockhampton Press 1999. Examines in accurate detail and exciting, atmospheric description 11 examples of the battle field maneuver "coup de main," from central Europe in 1916 through the theaters of WWII and Korea to the Vietnam conflict in 1965. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Soldater i strid
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Soldater i strid

Marshall Samuel Lyman
218 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1952 illustrerad. Strategi-Taktik. Ouppskuret ex.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Svensk fältherrekonst
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Svensk fältherrekonst (Förlagsny)

Artéus Gunnar
80 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Försvarshögskolan 2005. Boken presenterar en serie essäistiska
porträtt av Sveriges största fältherrar under stormaktstiden (1611-1721). Illustrerad med bla två kartor.

Läs mer / Större bild
Militär Strategi Svenska slagfält
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Svenska slagfält

Ericson Lars red.
456 sidor
Förlagsband Wahlström & Widstrand 2004, illustrerad (vissa i färg). Boken skildrar en vikig del av svensk historia, den om Sveriges krig. Den lyfter fram femtiofyra slag till lands och till sjöss, från Visby 1361 fram till Leipzig 1813. nyskick.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Tankar om det otänkbara
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Tankar om det otänkbara

Kahn Herman
236 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1963. HK disskuterar olika möjligheter för ett kärnvapenkrig och klargör på ett lättfattligt sätt vad som ligger bakom strategier och kalkyler som utgör grunden för Västs försvarssystem.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi The reason why
 Pris: 90 kr / 8,8 €

The reason why

Woodham-Smith Cecil
292 sidor
Hardcover constable 1955 illustrated photos in b/w. Balaklava (Ukraine), Battle of 1854.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Waterloo New Perspectives - The Great Battle Reappraised
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Waterloo New Perspectives - The Great Battle Reappraised

Hamilton-Williams David
416 sidor
Paperback 16x23.5 cm Arms and Armour 1995. Illustrated with maps and 4 seperate photographic sections. Very good condition.
Läs mer / Större bild
Militär Strategi Vår tids krig: subversion och guerilla
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Vår tids krig: subversion och guerilla

Åhslund Bengt
29 sidor
Häfte klammerhäftad Utrikespolitiska institutet 1965. Strategisk Bulletin organ för säkerhetspolitisk information.

Läs mer / Större bild