Varia (53st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Varia 100 pelargoner och hur du sköter dem
 Pris: 130 kr / 12,7 €

100 pelargoner och hur du sköter dem

Rosen Susanna/Rasehorn Eivor
108 sidor
Förlagsband Semic 2006 illustrerad. 100 pelargoner och hur du sköter dem. Från frö eller stickling, skötselråd, tips, frågor och svar.
Läs mer / Större bild
Varia Arbetarne fosterlandet och armén
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Arbetarne fosterlandet och armén

Jaures Jean
151 sidor
Trådhäftad Tidens förlag 1916. Tre kapitel ur "L´armee nouvelle" (Den nya hären). Förord av Hj.Branting. JJ var fransk socialistisk politiker som här propagerar för ett folkförsvar av milistyp.
Läs mer / Större bild
Varia Biko
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Biko

Woods Donald
377 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum
1988. Richard Attenboroughs film
"Cry Freedom" bygger på denna reviderade och aktualiserade upplaga. Illustrerad med svartvita fotografier. Ett försättsblad utskuret men för övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Varia Bilder av märkligare föremål i Kungl. livrustkammaren
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Bilder av märkligare föremål i Kungl. livrustkammaren

red.com
60 sidor
Trådhäftad Stockholm 1927. Rikt illustrerad. Stämplar bla på främre pärmens framsida. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Bodywatching - A Field Guide to the Human Species
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Bodywatching - A Field Guide to the Human Species

Morris Desmond
256 pages
Paperback 21.5x28 cm Grafton Books 1987. No need to give great detail. This is simply a marvelous book. It will enlighten you to human behavior, and you will see the world with new eyes after you digest Desmond Morris's observations. Fabulous photographic illustrations. Good Condition.
Läs mer / Större bild
Varia Boom - Bäst of Ordfront magasin 1991-2002
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Boom - Bäst of Ordfront magasin 1991-2002

Eklund Björn red
335 sidor
Pocket Ordfront 2002. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Den Hialöse Nr 4/5 1979
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Den Hialöse Nr 4/5 1979

Hejll Lars
24 sidor
Tidskrift Malmös fria tidning 1979 illustrerad. Artiklar. Vem behöver Öresundsbron? Den Hialöse granskar brofrågan. Interjuv med Arne Lundberg, kommunordförande.
- Kultur kan inte påverka säger han bla. Med mera. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Den kinesiska almanackan för Grisens år 2007
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Den kinesiska almanackan för Grisens år 2007

Lennartsson Anders
50 sidor + almanacka
Inbundet dekorerat förlagsband 10,5x21,5 cm China Gate AB
2007. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Det fria Europas försvar
 Pris: 125 kr / 12,3 €

Det fria Europas försvar

Meyerhöffer Alf
158 sidor
Häftad Folkförsvaret Förlags AB 1957 illustrerad. En bok under kalla kriget.
Läs mer / Större bild
Varia Elisabet I, Chef - Lärdomar från strategen som byggde ett imperium
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Elisabet I, Chef - Lärdomar från strategen som byggde ett imperium

Axelrod Alan
256 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska Förlaget 2001. Kan man lära sig ledarskap genom att studera historia? Rent bokstavligt alltså? Vilka historiska gestalter har i så fall något av värde att lära ut?
Varför inte Elizabeth I, hon som
började bygga det brittiska imperiet, en dynamisk ledare och dessutom en stark kvinna?
Läs mer / Större bild
Varia Engelsk imperialism och parlamentarism
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Engelsk imperialism och parlamentarism

Hjärne Harald
187 sidor
Trådhäftad Bonniers 1940. Stötskad i ena kanten.
Läs mer / Större bild
Varia Ett barn blir till
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ett barn blir till

Nilsson Lennart m.fl
160 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 17.5x24.5 cm Bonnier Fakta 1985. Illustrerad med fotografier och teckningar. Den klassiska berättelsen om livet före födelsen. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Flamingons leende
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Flamingons leende

Gould Stephen Jay
219 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Ordfront 1989. Illustrerad. Naturhistoriska essäer. Med personregister. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Folket i Bild/Kulturfront mot justitiekanslern
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Folket i Bild/Kulturfront mot justitiekanslern

Hofsten Greta
180 sidor
Pocket Kulturfront Förlag 1976. Illustrerad. Mål nr B 50/74 vid Stockholms tingsrätt, avd 8. Namnad. Lös i bindningen. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Förrädare

Lagerberg Lars
412 sidor
Förlagsband med skyddsomslag ordfront 2000 Illustrerad. Förrädare. En bok om omöjliga och nödvändiga lojaliteteren om förrädarna i historien. Den börjar med ärkeförrädarna Judas, Brutus och Quisling.
Läs mer / Större bild
Varia I gyllne dosor
 Pris: 80 kr / 7,8 €

I gyllne dosor

Loewe Walter
111 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norma Bokförlag 1982. Rikt illustrerat med fotografier i färg och svartvitt samt teckningar.
Här skildras både den svenska snustillverkningen och tillkomsten av olika slags snusdoser. Liten reva i skyddsomslaget. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Varia Italien
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Italien

Lappalainen Tomas
255 sidor
Pocket Fischer & Co 2003. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Jaget och dess försvarsmekanismer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Jaget och dess försvarsmekanismer - NYHET!

Freud Anna
169 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1969. Understrykningar och noteringar med bläck och blyerts. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Jakten på det nya nya - A silicon valley story
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Jakten på det nya nya - A silicon valley story

Lewis Michael
291 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska Förlaget 2000. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Kaos - Vetenskap på nya vägar
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Kaos - Vetenskap på nya vägar

Gleick James
363 sidor
Inbundet förlagsband utan skyddsomslag Bonniers 1988. Illustrerad i färg och svartvitt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Kartor förr och nu
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Kartor förr och nu

Bondi Harmann
64 sidor
Inbundet förlagsband Wahlström&
Widstrand Tvärs-serien 1971. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Varia Katastrof- och försvarspsykiatri
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Katastrof- och försvarspsykiatri

Otto U./Bliding A./Fries H.
214 sidor
Trådhäftad Studentlitteratur 1982. Lärobok i försvarspsykiatri, som är den första i sitt slag på svenska. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Varia Kina inför OS
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kina inför OS

Lundahl Bertil
160 sidor
Förlagsband Svensk-kinesiska föreningen 2007 illustrerad. Kinarapport nr 4 2007. När OS hålls i Peking 2008 ägnas en avsevärd del av numret åt ämnen med anknytning till detta. Idrott i det gamla Kina, Pekings förvandling, Kinas relationer till omvärlden historiskt sett och frågor som väckts efter att Peking tilldelats OS behandlas
Läs mer / Större bild
Varia Krig och fred i källorna
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Krig och fred i källorna

Abukhanfusa Kerstin. red
303 sidor
Förlagets illustrerade laminatband. Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven 1998. Liten ryggskada.
Läs mer / Större bild
Varia Kriget och Kulturutvecklingen - i historiskt perspektiv
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Kriget och Kulturutvecklingen - i historiskt perspektiv

Holm Torsten
194 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Lindblads 1941. Det är en djupt rotad och vida utbredd uppfattning, att kriget alltjämt är nödvändigt och ofrånkomligt såsom uppgörelsemedel mellan folken. Syftet med denna skrift är att framlägga synpunkter till stöd för en motsatt uppfattning.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Krigets första offer är sanningen

Knightley Phillip
525 sidor
Inbundet förlagsband utan skyddsomslag Forum 1977. Illustrerad. Krigskorrespondenten som hjälte, propagandamakare och mytskapare från Krimkriget till Vietnam. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Kryddväxter i Svenska  trädgårdar och hem förr och nu
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kryddväxter i Svenska trädgårdar och hem förr och nu

Nordenstreng Ellen
201 sidor
Trådhäftad Bonniers 1936. Illustrerad med teckningar. Lite nött rygg och pärmar. Men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Varia Liv bland miljarder stjärnor
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Liv bland miljarder stjärnor

Mustelin Nils
287 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Natur och Kultur 1980. Civilisationer i Vintergatan och
därbortom? Illustrerad. Med ett person och sakregister. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Lustgårdens Drakar - Den mänskliga intelligensens utveckling
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Lustgårdens Drakar - Den mänskliga intelligensens utveckling

Sagan Carl
267 sidor
Pocket Askild&Kärnekull 1979. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Förstrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Lärobok i Geometrisk Ritning - Första Delen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Lärobok i Geometrisk Ritning - Första Delen

Werner C.
31 sidor
Klotband 15x23 cm Gleerup 1904.
Illustrerad. För Allmänna Läroverk, Samskolor, Tekniska och andra Skolor. Stämpel. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Manlig fåfänga - En skön historia för män som inte tar sig själva på för stort allvar
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Manlig fåfänga - En skön historia för män som inte tar sig själva på för stort allvar

Birch-Jensen Malin
239 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 23x26 cm Wiken 1991. Namnad.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Mannen som bytte sida - Miljödebatt med helhetssyn
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Mannen som bytte sida - Miljödebatt med helhetssyn

Landell Nils-Erik
151 sidor
Pocket Alba 1980. Tredje upplagan
med ett extra skyddsomslag där författaren argumenterar för Linje 3. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Maximer
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Maximer

Rochefoucauld Francois de la
106 sidor
Pocket Forum 1968. En samling på korta, uttrycksfulla och cyniska funderingar över livet och samhället, aforismförfattare.

Läs mer / Större bild
Varia Militärens roll i politiken
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Militärens roll i politiken

Finer S.E.
328 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1969. S.E. Finer drar vissa bestämda slutsatser, bla om militärens betydelse för den politiska utvecklingen i de nya staterna i Asien och Afrika.
Läs mer / Större bild
Varia Minus - Uppslagsbok för mindre vetande
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Minus - Uppslagsbok för mindre vetande

Bendz Gerhard
32 sidor
Häfte 10,5x15 cm Trevi 1973. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Ordet är fritt! - Liten handbok i mötesteknik
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Ordet är fritt! - Liten handbok i mötesteknik

Forseth Björn
33 sidor
Häfte 21x18,5 cm klammerhäftad Ordfront 1977. Rikt illustrerad. Pärmarna lite nötta men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Varia Piraterna - De svenska fildelarna som plundrade Hollywood
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Piraterna - De svenska fildelarna som plundrade Hollywood

Rydell Anders/Sundberg Sam
234 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2009. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Psykonauterna rus och droger
 Pris: 800 kr / 78,4 €

Psykonauterna rus och droger

Jünger Ernst
386 sidor
Trådhäftad Cavefors 1978. Illustrerad med en bild av författaren. Namnad. Men i övrigt
i gott skick. Ovanlig.
Läs mer / Större bild
Varia Retorik eller konsten att övertyga
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Retorik eller konsten att övertyga

Johannesson Kurt
241 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1996. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Riktiga leksaker
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Riktiga leksaker

Myrdal Alva
56 sidor
Häfte trådhäftad Koperativa förbundets bokförlag 1936. "... ett försök till handledning vid det leksaksval, som vill beakta lekmaterialets pedagogiska och utvecklingsmässiga ändamålsenlighet." Boken är fint illustrerad med foton på lekande barn. Barn som leker med "riktiga leksaker". Lite nött rygg.
Läs mer / Större bild
Varia Sjunkna och nergrävda skatter
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Sjunkna och nergrävda skatter

Furneaux Rupert
47 sidor
Trådhäftad 15x21 cm Carlsen if 1975. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier svartvitt och färg. Framsidan har ett tydligt slitmärke men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Språket i gamla Limhamn - en regional dialekt
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Språket i gamla Limhamn - en regional dialekt

Liliengren Ella
89 sidor
Trådhäftad Malmö 2003. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Stenarnas hemligheter
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Stenarnas hemligheter

Lundkvist Inga-May
49 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Indiankristallen 1993. En liten handbok om stenars helande och magiska energier. Gott skick.


Läs mer / Större bild
Varia Svenska Akademins Ordlista över svenska språket
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Svenska Akademins Ordlista över svenska språket

Svenska Akademin
674 sidor
Klotband Norstedts 1989 11 upplagan. Pärmarna lite fläckade.
Försättsblad utrivet. Men inlagan i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Sveriges frivilliga skytteväsendes historia - En 100-årig kulturkrönika
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Sveriges frivilliga skytteväsendes historia - En 100-årig kulturkrönika

Duner Arthur
539 sidor
Trådhäftad Lars Hökerbergs Bokförlag 1933. Med 206 illustrationer.
Läs mer / Större bild
Varia Tankebok
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Tankebok

Tingsten Herbert
380 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1992. I Tankebok ingår "Notiser om liv och död" (1967), "När skymningen faller på" (1970) ,"Flyktförsök" (1972) samt ett efterord av Per Ahlmark. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Varia The Way of the Samurai
 Pris: 180 kr / 17,6 €

The Way of the Samurai

Storry Richard /Forman Werner
128 sidor
Trådhäftad 22,5x30 cm Galley Press London 1978. Rikt illustrerad. With photographs by Werner Forman. Liten vattenskada
sid 81-94.
Läs mer / Större bild
Varia Tre svartkonstböcker
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Tre svartkonstböcker

Ek Sven B.
36 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 2 1964. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Trotskij i exil
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Trotskij i exil

Weiss Peter
168 sidor
Pocket Cavefors 1970. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Tryckort Sundsvall
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tryckort Sundsvall

Borgh Bertorp Katarina/Wide Nils/Lindfors Ulla
56 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Sundsvalls Museum 1983. En utställning om tryckerihistoria i Sundsvall. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia War Games through the age Vol. 2 1420-1783
 Pris: 200 kr / 19,6 €

War Games through the age Vol. 2 1420-1783

Featherstone Donald F.
208 sidor
Cloth with d/j Stanley Paul 1974 ill. The armies, arms and information necessary to refight tabletop battles.
Läs mer / Större bild
Varia Varunamn och termer inom textilbranscherna
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Varunamn och termer inom textilbranscherna

Bengtsson Axel
79 sidor
Trådhäftad 12,5x18,5 cm Köpmannainstitutets skriftserie nr 2 1952. Biblioteksstämplar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Varia Wild Flowers
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Wild Flowers

Pursey Helen L
128 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Hamlyn 1978. Hamlyn nature guides. Rikt illustrerad. 220 common species. Identified with colour photographs. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild