AndraVärldskriget (151st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
AndraVärldskriget 1945: La victoire le temps des juges
 Pris: 100 kr / 9,8 €

1945: La victoire le temps des juges

red.com
299 sidor
Inbundet förlagsband 23x30,5 cm.
Tallandier 1988. Rikt illustrerad. Bilden något beskuren.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget A child´s war
 Pris: 80 kr / 7,8 €

A child´s war

Bihet Molly
80 sidor
Paperback Self published 1987, ill. The German occupation of Guernsey as sen through young eyes. Inscribed "With best wishes" and signed on front end paper
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Adolf Hitlers första krigsorder Polen

Hitler Adolf
4 sidor
Folder braböcker 1984 (Med svensk översättning) En reproduktion av Adolf Hitlers första krigsorder(Berlin 31.8 39), Tyska örlogsflottan. Återgiven med benäget tillstånd av styrelsen för The Imperial War Museum i London.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Aggressioner och allianser
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Aggressioner och allianser

Thulstrup Åke
357 sidor
Trådhäftad Bonniers 1957 Fotoillustrerad, Akademisk avhandling. Huvudlinjer i europeisk storpolitik 1935-39. (paginerad 283-640 s,) ouppskuret ex. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Anatomie des SS-Staates I-II
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Anatomie des SS-Staates I-II

Buchheim Hans/Broszat Martin/Jacobsen Hans-Adolf/Krausnick Helmut
848 sidor
Inbundet linneband/omslag Walter-
Verlag 1965. Två band 390+458 sidor. Band 1. "Die SS-das Herrschaftsinstrument. Befehl und
gehorsam." Band 2.
"Konzentrationslager. Kommissarbefehl. Judenverfolgung." Skyddsomslagen något slitna. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Andra världskriget
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Andra världskriget

Ericson Lars red.
152 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Historiska Media 2003. Dramatiska händelser 1939-1945.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Andra världskrigets aktörer
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Andra världskrigets aktörer

Drakenlordh Rikard
188 sidor
Inbundet förlagsband/skyddsomslag Historiska media 2002. Illustrerad. Nyskick. En överskådlig uppslagsbok om några av krigets personligheter. Här presenteras både kända och okända: militärer, spioner och kunligheter.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Arnhem - Soldater från luften

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1979. Rikligt illustrerad. Gott skick.


Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Arromanches 44 -The Normandy invasion
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Arromanches 44 -The Normandy invasion

Launay de J. & Schutter de J.
79 sidor
Hardcover collet photoillustration
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Attack mot Saint-Nazaire
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Attack mot Saint-Nazaire

Mason David
158 sidor
Häftad aldus 1974 illustrerad. Viktig attack mot nazitysklands marina center i Frankrike, fint ex.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Axelmakterna

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1982. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Bakom fiendens linjer
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Bakom fiendens linjer

Poljakov Georgij
117 sidor
Trådhäftad Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. Krigsdagbok från östfronten. Illustrerad med teckningar kartor och svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Barbarossa Invasionen av Ryssland 1941
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Barbarossa Invasionen av Ryssland 1941

Keegan John
160 sidor
Häftad aldus/bonniers 1972 illustrerad. (Dåligt limhäftad)
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Berlin - Slutstriden 1945
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Berlin - Slutstriden 1945

Beevor Antony
543 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2002. Illustrerad. När de tyska trupperna marscherade in i Sovjetunionen blev Röda arméns mål att storma Berlin. I januari 1945 nådde man Tysklands östgräns och på väg mot Berlin krossades allt motstånd. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 280 kr / 27,5 €

Berlingske Aftenavis tirsdag 9 april 1940

Berlingske Aftenavis
8 sidor
Tidning Berlingske Aftenavis nr. 82 den 9/4 1940, ockupationen av Danmark. fint ex.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Bloodiest victory Palaus

Falk Stanley
160 sidor
Paperback ballantinebook 1974 illustrated. Americas Pacific offensive 1944.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Brinner Paris ? - Adolf Hitler 25 augusti 1944.
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Brinner Paris ? - Adolf Hitler 25 augusti 1944.

Collins Larry & Lapierre Dominique
294 sidor
Förlagsband/skyddsomslag 1966 illustrerad + karta pärmen insida. Dramatisk skildring av Paris befrielse från tyskarna i augusti 1944
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Brott och dumhet
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Brott och dumhet

Blaeder Nic.
684 sidor
Ryggklotband Norstedts 1946. Hitlerkrigets förspel i europeisk storpolitik. Författaren - en dansk Torgny Segerstedt - skrev boken i hemlighet under tyska ockupationen. Förstrykningar med blyerts i marginalen. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Bruna boken II   Dimitroff contra Göring
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Bruna boken II Dimitroff contra Göring

okänd
188 sidor
Häftad Clarté 1934 Bruna boken del.2 Om processen mot Van der Lubbe efter riksdagshusbranden. nött omslag
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Carl von Ossietzky
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Carl von Ossietzky

Singer Kurt
52 sidor
Häfte Axel Holmströmsförlag 1936. Fredskämpe och nobelpristagare. Dog i koncentrationsläger 1938. Slitet omslag men inehållet i fint skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Channel islands occupied
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Channel islands occupied

Mayne Richard
64 sidor
Trådhäftad Jarrold&Son Norwich 1978. To the memory of the known 557 slave workers, mainly Russian and Spanish, who died in these islands between 1942 and 1944. Rikt illustrerad med en mängd unika bilder. Språk engelska och franska.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Dagen D
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Dagen D

Howarth David
303 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband utan skyddsomslag Forum 1959. Illustrerad med 3 kartor och svartvita fotografier. Den allierade invasionen i Normandie
den 6 juni 1944. Solblekt rygg. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget D-Day Normandy
 Pris: 250 kr / 24,5 €

D-Day Normandy

Donald M. Goldstein mfl
180 sidor
Inbunden foliant, skyddsomslag. Brassey´s 1994.En bilderbok om D-dagen. The story and photographs.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Decisive battles of Hitlers war
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Decisive battles of Hitlers war

Preston Antony editor
256 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 23x30
cm Chartwell Books 1977. This book concentrated on the decisive engagements of Hitlers War: Stalingrad, El Alamein, the Battle of the Atlantic, the Battle of Britain, the Blitzkrieg in the West.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Den Europeiska Fronten
 Pris: 240 kr / 23,5 €

Den Europeiska Fronten

Tröge Walter
72 sidor
Häfte klammerhäftad skyddsomslag Wilhelm Fricks förlag 1943.Denna
bok är utarbetad efter det föredrag: "Militär idealism och Europas enhet", som författaren, överstelöjtnant Walther Tröge, på uppdrag av tyska försvarsmaktens överkommando höll i Dresden den 17 april 1942 vid öppnandet av det "första europeiska student och frontsoldatmötet". Illustrerad med alla ledarna för
Hitlervänliga regimer (ej Quisling Norge). Namnad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Den längsta dagen

Ryan Cornelius
299 sidor
Förlagsband/skyddsomslag bonniers 1983 foto illustrationer. Invasionen av Normandie, den 6 juni 1944, Dagen D.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Den längsta dagen
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Den längsta dagen

Ryan Cornelius
298 sidor
Pocket Bonnier 1970, fotoillustrerad. Skildring av den 6 juni 1944, då de allierade trupperna landsteg på Europas fastland för att försöka inta Hitlers Festung Europa
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Den stora invasionen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Den stora invasionen

Bliven Bruce
119 sidor
Klotryggsband Lindblad 1966 illustrerad. serie: Lindblads historiska ungdomsböcker. The story of D-day. Snedläst.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Det andra världskriget
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Det andra världskriget

Snyder Louis
531 sidor
Förlagets klotryggsband Tidens Förlag 1963 illustrerad med fotoplanscher och kartor.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Det andra världskrigets ekonomiska följder
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Det andra världskrigets ekonomiska följder

Lorwin Lewis L.
478 sidor
Trådhäftad Bonniers 1942. Ger bla
en intressant inblick i det nazistiska Tysklands ekonomi. Osprättad. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Det ensidiga våldet
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Det ensidiga våldet

Bolin Sture
488 sidor
Trådhäftad Gleerups 1944. Spelet om krig och fred 1938-1939. Försök till historisk skildring. Några diskreta förstrykningar med blyerts. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Det kämpande Leningrad
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Det kämpande Leningrad

TICHONOV NIKOLAJ/ INBER, VERA M. FL
123 sidor
Häfte trådhäftad Arbetarkultur 1943. Ryggen nött. Lite klotter på baksidan. Men i övrigt i mycket gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Det stora uppbådet
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Det stora uppbådet

red.com
39 sidor
Tidskrift Radiotjänst 1939. Rim och reson kring radiotjänsts julinsamling för neutralitetsvakten. Liten nötskada på framsidan.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget DIEPPE through the lens.
 Pris: 190 kr / 18,6 €

DIEPPE through the lens.

Hugh G. Henry Jr
64 sidor
Inbundet förlagsband/omslag, inget tryckår. Studie över ett av Canadas stora nederlag sett "through the lens of the German war photographer.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Diktatorns fall
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Diktatorns fall

Hamrin Agne
314 sidor
Trådhäftad Bonniers 1944. Skildrar det fascistiska Italiens
sammanbrott av en som var där. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Dokument brev och anteckningar från Leipzigprocessen
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Dokument brev och anteckningar från Leipzigprocessen

Dimitrov Georgi
174 sidor
Trådhäftad 16x24 cm Arbetarkultur 1936. Med icke tidigare offentliggjorda faksimil och fotografier. Leipzigprocessen gällde den så beryktade riksdagshusbranden som Dimitrov stog anklagad för.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Dokument och vittnesbörd till vår tids historia
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Dokument och vittnesbörd till vår tids historia

Ahnlund Nils
182 sidor
Trådhäftad Kooperativa Förbundets
Bokförlag 1950. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska Institutet 7.
Behandlar källmaterial till andra världskrigets historia. Förstrykningar i marginalen med blyerts. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Då - våra beredskapsår 1939 - 1945
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Då - våra beredskapsår 1939 - 1945

Nycop CA/Gullers KW
90 sidor
Inbundet pappband Bra Böcker 1975. En bilderbok om Sverige under en svår tid.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Dödligt angrepp
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Dödligt angrepp

Jacobsen Alf R.
282 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Natur
och Kultur 2005. Miniubåtsräden mot slagskeppet Tirpitz i Norge. Fotoillustrerad + fyra kartor.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Dödsmatchen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dödsmatchen

Dougan Andy
256 sidor
Pocket Pan 2002. Illustrerad. Fotboll i nazismens skugga. Dödsmatchen mellan spillor av Dynomo Kiev och Luftwaffen. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Eagle Against the Sun - The American War With Japan
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Eagle Against the Sun - The American War With Japan

Ronald H. Spector
589 pages
Hard Cover/dust Jacket Viking 1985. Illustrated. Very Good Condition.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget El Alamein 1942
 Pris: 180 kr / 17,6 €

El Alamein 1942

Norén Karl-Gunnar
335 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Nielsen & Norén 2005 illustrerad + utvikbara planscher. El Alamein som blev vändpunkten i Nordafrika, under andra världskriget.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget En värld i krig 1939-1945
 Pris: 120 kr / 11,8 €

En värld i krig 1939-1945

Foster Mark Arnold
371 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Forum 1989. Illustrerad. Här skildras krigets förlopp rakt, enkelt och kraftfullt av MAF, engelsk journalist och f.d. officer i engelska flottan. Med personregister. Ex Libris.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Europas förstörda konstverk
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Europas förstörda konstverk

Frage Henry La
340 sidor
Trådhäftad Ljus Stockholm - London - New York 1946. 39 s. [bild-]text + planscher. I huvudsak ett bildverk med 427 fotografier på byggnader och inredningar som de såg ut innan de skadades eller förstördes i andra världskriget. All text, utöver titelbladet, på engelska.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Flygande tigrar och ökenråttor
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Flygande tigrar och ökenråttor

Broberg Jan
194 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bo Cavefors bokförlag 1970. 21 kapitel ur 2:a världskrigets historia. Med 115 illustrationer.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Folkfront och krigshot - Frankrike inför andra världskriget
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Folkfront och krigshot - Frankrike inför andra världskriget

Braunerhielm Robert
138 sidor
Häftad Ordfront 1981. Sommaren 1936 kan många arbetare i Frankrike för första gången ta betald semester. Det är en direkt
följd av Folkfrontens seger i valet någon månad innan. Opitmismen är stor bland de franska arbetarna. Några få år senare återstår ingenting av Folkfrontens paroll. "Bröd, frihet och fred."
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Fotocavalcade bilder fra Norges frigjöring

Braaten Asbjörn red.
46 sidor
Häfte bell 1945 foto illustrationer.Fra Norges frigjöring 7 mai - 30 juni 1945
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Frankrikes tragedi
 Pris: 75 kr / 7,4 €

Frankrikes tragedi

Maurios André
213 sidor
Häftad bonniers 1941. Om det snabba sammanbrottet av Frankrike militärastyrka.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget FRED - radiodokument om krigsslutet
 Pris: 90 kr / 8,8 €

FRED - radiodokument om krigsslutet

red.com
177 sidor
Trådhäftad Radiotjänst 1946. Radiobiblioteket 9. "I denna bok framlägges i tryck huvuddelen av de sändningar, som den svenska radion förmedlade framför allt under dygnen kring krigsslutet i Europa i maj 1945." Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Front och hemmafront - Andra världskriget i skönlitteraturen
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Front och hemmafront - Andra världskriget i skönlitteraturen

Hellstrand Åke
124 sidor
Trådhäftad Bibliotekstjänst 1989.
Urval för skolor och bibliotek. Med illustrationer av Anders Sten.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Gedenkstätte Plötzensee.
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gedenkstätte Plötzensee.

neuauflage
25 sidor
Brochyr Berlin 1967 illustrerad. Landeszentrale für politische Bildungsarbeit,stätten der verfolgung und des widerstandes in Berlin 1933-45.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Gestapo Berichte 1943-1945
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Gestapo Berichte 1943-1945

Pikarski Margot/Warning Elke
197 sidor
Pocket Dietz Verlag Berlin 1990.
Uber den antifaschistischen widerstandskampf der KPD 1943-1945. Band 3. Mit 63 abbildungen.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Handledning i luftvärn för lantstridskrafterna
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Handledning i luftvärn för lantstridskrafterna

Otava red.
16 sidor
Häfte Helsingfors Otava 1939. Vad varje ledare och soldat bör känna till om de modärna luftstridskrefterna och de åtgärder, medelst vilka man skyddar sig mot dem.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitler & IG Farben
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Hitler & IG Farben

Borkin Joseph
302 sidor
Förlagsband/skydsomslag tiden 1978. En studie över alliansen mellan den tyska krigsmakten och den mulitnationella kemijätten.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers enforcers
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Hitlers enforcers

Lucas James
240 sidor
paperback armsarmour 1997 illustration.Leaders of the German war machine 1939-1945
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers Generals and Their Battles
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Hitlers Generals and Their Battles

Chant Christopher
243 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x31
cm Leisure Books 1984. The men who led Germany´s armies to victory and to defeat. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers ubåtskrig 1 - Vargar på jakt 1939-1940
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Hitlers ubåtskrig 1 - Vargar på jakt 1939-1940

Blair Clay
349 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 2004.
Ett redan klassiskt verk om det tyska ubåtsvapnet under andra världskriget i fem band. Detta är nr ett. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers ubåtskrig 1-5
 Pris: 1500 kr / 147,1 €

Hitlers ubåtskrig 1-5

Blair Clay
2260 sidor
Inbundna förlagsband/omslag
Hjalmarson & Högberg 2004 illustrerad. Ett redan klassiskt verk om det tyska ubåtsvapnet under andra världskriget i fem volymer. Illustrerad. Den svenska utgåvan har utökats med nya illustrationer och uppgifter om de svenska handelsfartyg som förlorades till axelmakternas ubåtar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers ubåtskrig 2 - Vargar på jakt 1940-1941
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Hitlers ubåtskrig 2 - Vargar på jakt 1940-1941

Blair Clay
324 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 2004. Ett redan klassiskt verk om det tyska ubåtsvapnet under andra världskriget i fem band. Detta är nr två. Illustrerad. Mycket gott skick.


Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hitlers vasaller och Sverige - Göring, Himmler och Ribbentrop
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Hitlers vasaller och Sverige - Göring, Himmler och Ribbentrop

Linder Jan/Lundberg Lennart
211 sidor
Inbundet förlagsband/omslag CKM 2001. Boken Speglar utvecklingen i Tyskland under mellankrigsperioden och andra världskriget genom närbilder av i
första tre av Adolf Hitlers mest
omtalade vasaller. Illustrerad. Namnad men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Holland och Belgien ockuperas

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1980. Rikt illustrerad. Gott skick.


Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Hollands fem dagar
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Hollands fem dagar

Nesna Hans
125 sidor
Klotband omslag med bundet Wahlström&Widstrand 1941. En berättelse om människor och hur de upplever en världshistorisk stund. Exlibris.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget If Britain had fallen
 Pris: 150 kr / 14,7 €

If Britain had fallen

Longmate Norman
276 sidor
Limhäftad BBC&Arrow Books 1975. How would occupied Britan have looked? Would the British people have come to terms with their German conquerors - or would they have resisted to the last? Based on the research undertaken for the major BBC television film, Norman Longmates penetrating study provides a detailed-and disturbing-glimpse into a yesterday that never was...but might have been. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Infernot i öknen

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1983. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Inside Germany
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Inside Germany

Villard Garrison Oswald
86 sidor
Hardcover Constable. London 1939. With material on the Air Armada to attack England in may, Nazi Finance and the High Command. Namnad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Jag var Hitlers slav.
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Jag var Hitlers slav.

Noutary Marcel
111 sidor
Häftad Natur och kultur 1944. Kom till Sverige som flykting från Hitlers krigsindustri.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Japans nederlag

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1983. Rikt illustrerad. Gott skick.


Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kamikaze
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kamikaze

Inoguchi Rikihei/Nakajima Tadashi
208 sidor
Häftad Berghs 1972. Japans självmordspiloter berättar.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kamra i krig Andra världskriget i bild 1939 - 1945.
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Kamra i krig Andra världskriget i bild 1939 - 1945.

Faerber Hanns Adam
540 sidor
Två linneband,Forsbergsförlag 1958 271s.+ 269 s. Photoalbum black/white, depicting World War Two in the periods: vol.1: since the beginning of the war until the battle in Stalingrad and vol.2: between the battle at Stalingrad till the end of the war.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kanoner eller smör
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kanoner eller smör

Lockhart Bruce R.H.
325 sidor
Trådhäftad Tidens förlag 1938. Om Centraleuropa från Tjeckoslovakien till Jugoslavien året innan världskrigets utbrott.
Nött omslag och snedläst.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kejsarens arvtagare
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Kejsarens arvtagare

Svanström Ragnar
317 sidor
Förlagsband/omslag Norstedts 1982 illustrerad. En intressant historik om den viktiga epoken före Hitlers maktövertagande i Tyskland 1933. Till boken har fogats en klar översikt över viktigare data. Weimarrepublikens Tyskland 1919-
1933. Diskreta förstrykningar med blyerts.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Korset och Hakkorset
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Korset och Hakkorset

Paavolainen Olavi
280 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1939.
Kulturhistoriskt perspektiv på den splittrade världsbilden och framför allt i konflikten mellan kristna och fascistiska (och nazistiska) värderingar. Gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kriget - Bokfilm från 1/9 1939 Till 1/9 1944
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kriget - Bokfilm från 1/9 1939 Till 1/9 1944

Nycop Carl-Adam (red)
372 sidor
Ryggklotband Åhlén & Åkerlund 1944. Alla de vesentligaste bilderna i kronologisk ordning.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Kriget i luften

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1979. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kriget mot Japan
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Kriget mot Japan

Öberg E
91 sidor
Trådhäftad Allmänna försvarsföreningen 1945. Behandlar "världens största amfibiekrig" tiden mitten februari 1942 till mitten av april 1944 med undantag för fälttågen i Burma och Kina efter maj 1943. Illustrerad med fem utvikningsbara kartor.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Kriget på Balkan
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Kriget på Balkan

Riksutrikesministeriet
49 sidor
Häfte 14,5x21 klammerhäftad Riksutrikesministeriet 1941. Den engelska krigsutvidgningspolitiken. För innehåll se bild. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Krigets vardag
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Krigets vardag

Arrhén Erik
143 sidor
Häftad Försvarsstabens bildningsdetalj 1941. Glimtar ur Danmarks, Finlands (huvudsak) och Norges stridserfarenheter 1939-1940. Serie: Kungl. Krigsvetenskapsakademiens handlingar och tidskrift. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget La Belgique 1940-44 Sous Lóccupation
 Pris: 80 kr / 7,8 €

La Belgique 1940-44 Sous Lóccupation

Gerard Jo
128 sidor
Trådhäftad 25,5x28 cm Meddens Bruxelles 1974. Illustrerad med 238 sv bilder. Bilden något beskuren.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget La France pays occupe 1940-41
 Pris: 100 kr / 9,8 €

La France pays occupe 1940-41

red.com
299 sidor
Inbundet förlagsband 23x30,5 cm.
Tallandier 1979. Rikt illustrerad. Bilden något beskuren.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Landstigningen i Normandie
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Landstigningen i Normandie

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband/omslag. Bokorama 1979. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Leva med fienden
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Leva med fienden

Rings Werner
368 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Ordfronts Förlag 1983. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Anpassning och motstånd i Hitlers Europa 1939 - 45. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget London Brinner
 Pris: 60 kr / 5,9 €

London Brinner

FitzGibbon Constantine
159 sidor
Häftad Aldus/Bonniers 1974. Om Blitzen under andra världskriget. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Luftens ørner
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Luftens ørner

Clostermann Pierre
271 sidor
Ryggklotband Stavanger Norge 1952. Med 50 illustrationer. Jagerflyger i R.A.F.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Mannen i ledet

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1982. Rikt illustrerad.
Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Maquis -  Sanningen om Frankrikes hemliga armé
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Maquis - Sanningen om Frankrikes hemliga armé

Kessel Joseph
248 sidor
Trådhäftad Ljus 1944. Roman om Maquisrörelsen. Dåligt lagad rygg. Nött och snedläst.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Marxistiskt Forum Nr 5/1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 5/1978

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1978. Teoretiskt organ för Sveriges kommunistiska parti. Temanummer om 2:a världskriget. Understrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Med lock och pock
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Med lock och pock

Thulstrup Åke
308 sidor
Trådäftad Bonniers 1962. Tyska försök att påverka svensk opinion 1933-1945. Illustrerad. Några understyckningar i marginalen med blyerts.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Mussolini
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Mussolini

Sarfatti Margherita G.
265 sidor
Häftad Bonnier 1927 illustrerad. Ingår i serien Dagens ansikte. En av de första böckerna i svensk översättning om Mussolini.


Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Mussolinis fall och kriget om Sydeuropa

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1983. Rikt illustrerad. Gott skick.


Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Mysteriet Olga Tjechova
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Mysteriet Olga Tjechova

Beevor Antony
302 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2005. Illustrerad med svartvita
fotografier. Var Hitlers favoritskådespelerska sovjetisk spion? Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Männen kring Hitler tala
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Männen kring Hitler tala

Rauschning Hermann
371 sidor
Ryggklotband Natur och Kultur 1943. Omslaget medbundit. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Nazi rule in Poland 1939-1945
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Nazi rule in Poland 1939-1945

Cyprian Tadeusz/Sawick Jerzy
261 sidor
Trådhäftad/omslag Polonia Publishing House Warsaw 1961. Illustrerad med svartvita fotografier. Namnad. Omslaget lite nött men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Norden under andra världskriget
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Norden under andra världskriget

Molin Karl red.
231 sidor
Trådäftad Nordisk ministerråd Gyldendal/Liber 1979. Illustrerad med tabeller och en karta.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Nära kriget - Beredskapsliv i orostid
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Nära kriget - Beredskapsliv i orostid

Hermansson Gösta
90 sidor
Häftad Göteborg 2004. Handlar om beredskapstiden under andra världskriget. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Också ett liv - En journalists minnen 1932-1942
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Också ett liv - En journalists minnen 1932-1942

Auren Sven
210 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahström&Widstrand 1973.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Okinawa - slutsteg mot seger
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Okinawa - slutsteg mot seger

Frank Benis M.
160 sidor
Häftad Aldus 1973. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Okänd armé
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Okänd armé

Hoffman Karl Heinz/Mayr-Arnold Otto
301 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1959. De europeiska motståndsrörelsernas historia. En
sammanfattande och analyserande framställning av en mäktig folkrörelse. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Operation Barbarossa

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1980. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Operation Barbarossa.
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Operation Barbarossa.

Seth Ronald
218 sidor
Pocket Prisma 1968 illustrerad med kartor. 1:a svenska upplagan. Hitlers ryska fälttåg.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Operation Neptun
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Operation Neptun

Edwards Kenneth
338 sidor
Trådhäftad Bonniers 1947. Operation Neptun var täcknamnet på den marina delen av de allierades invation i Nordfrankrike. Översatt och försedd med noter samt en efterskrift av kommendör E. Öberg. Illustrerad med svartvita
fotografier och fem kartor. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Operationsområde Stilla havet

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1981. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Pearl Harbor

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1979. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Red Berets into Normandy
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Red Berets into Normandy

Wheldon Huw Sir
28 sidor
Sawn/häfte Jarrolds London 1982 illus. with coloured and b&w photos. 6th Airborne Division´s assault into Normandy D Day 1944.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Riddarna av Bushido
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Riddarna av Bushido

Russel Lord of Liverpool
362 sidor
Trådhäftad Arbetarkultur 1958. Illustrerad. Kort historik över de japanska krigsförbrytelserna. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Ryska ubåtskriget i Östersjön 1941-1945
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ryska ubåtskriget i Östersjön 1941-1945

Thorén Ragnar
59 sidor
Häftad 15x21 cm Meddelande från Militärhistoriska avdelningen vid Militärhögskolan Nr 6 2004. Ilustrerad med kartor och svartvita fotografier. Förord av Hans von Hofsten. Lite nötta pärmar men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Röda armen i fält
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Röda armen i fält

red.com
139 sidor
Trådhäftad Arbetarkultur 1942. Inget skyddsomslag. Articklar av Överstelöjtnant Denisov, Överstelöjtnant Partjinski, Överste Gurov, Ilja Ehrenburg, Alexej Tolstoj etc. Illustrerad med svartvita fotografier.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Samtal i Europa
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Samtal i Europa

Chamberlain Neville
304 sidor
Trådäftad Medén 1939. Englands premiärminister redogör för sina ansträngningar att i fredligt samarbete med andra regeringar finna en lösning av de aktuella problemen i våra dagars Europa. Ouppskuret ex. Namnad.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Samtal med Albert Speer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Samtal med Albert Speer

Speer Albert & Bengtsson Raimond
165 sidor
Inbunden/omslag Cewe 1983.Sista längre intervjun med Speer 1981. Boken kompletterar hans övriga memoarböcker.Rustningsminister i Tredje Riket. Nyskick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Seger i Europa - Från invasionen till kapitulationen - Unikt nytt fotomaterial
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Seger i Europa - Från invasionen till kapitulationen - Unikt nytt fotomaterial - NYHET!

Hastings Max/Stevens Georgre
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 20x28.5 cm Legenda 1985. Mycket rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Shadow of Hanaki
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Shadow of Hanaki

Ornstien Edwin J.
159 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Angus&Robertson 1981. A small, insignificant incident, commonplace during the construction of the "Railway of Death" between Thailand and Burma, on which thousands of servicemen laboured and died during World War II. Namnad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Signal heft 10 1941

deutscher verlag
47 sidor
Tidskrift Signal propagandablad deutscher verlag 1941 no.10. Generalleutnant Rommel... Skadad rygg på tidskriften.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Sju minuter på havet
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Sju minuter på havet

Heinämies Vilho
167 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2005. Pansarbåten Ilmarinens undergång 13 september
1941. Fotoillustrerad. Nyskick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Sjökrig i Medelhavet
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Sjökrig i Medelhavet

Johnston George
192 sidor
Privatbunden ryggklotband, omslag medbundet. Rehnskogs
förlag 1941 illustrerad. Englands segerrika kamp i Medelhavet 1940-41.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Slaget om Atlanten

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag. Bokorama 1982. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Slaget om Montecassino

Graham Dominick
158 sidor
Häftad Aldus/Bonnier 1974 illustrerad.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Slaget om Tobruk
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Slaget om Tobruk

Stock James
159 sidor
Häftad Aldus/Bonnier 1974 illustrerad
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Slagskugga över balticum
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Slagskugga över balticum

Oras Ants
243 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1949.
Lätt fuktskada.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Slutet
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Slutet

Bernadotte Folke
161 sidor
Trådhäftad Norstedts 1945. Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Slutstriden.
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Slutstriden.

Ryan Cornelius
334 sidor
Inbundet Förlagsband Bonniers 1968. Fotoillustrerad. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Som vanvid Oradour-sur-Glane 10. Juni 1944 og efter
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Som vanvid Oradour-sur-Glane 10. Juni 1944 og efter

Kruuse Jens
156 sidor
Pocket Gyldendal 1967. Om nazisternes umenneskelige udryddelse af den franske landsby Oradour. Illustrerad med
tre kartor

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Sovjetunionens stora fosterlänska krig
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Sovjetunionens stora fosterlänska krig

Stalin Josef
198 sidor
Inbundet förlagsband Förlaget för litteratur på främmande språk Moskva 1954. Tal, dagorder etc av J. Stalin från 3/7 1941 till 3/9 1945. Namnad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 700 kr / 68,6 €

Sport und Staat 1

Breitmeyer Arno/Hoffmann P.G.
156 sidor
Cloth Selbstverlag des Hilfsfonds fÅ倚łł¼r den Deutschen Sport 1934 band 1. Sammelbilder - 8 saknas 152/160. Fotos und farb.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Springboard for Overlord - Hampshire and the D-Day Landings
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Springboard for Overlord - Hampshire and the D-Day Landings

Kemp Anthony
72 sidor
Häfte klammerhäftad 21x15 cm Milestone Publications 1984. This book sets out to tell the story of the preparations for Overlord and how such a vast influx of troops influenced the lives of local people. Ingår i serien
"Down Memory Lane". Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget SS och Gestapo härskar genom terror
 Pris: 100 kr / 9,8 €

SS och Gestapo härskar genom terror

Manvell Roger
160 sidor
Häftad aldus/bonniers 1971 illustrerad. (Dåligt limhäftad)
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Stalingrad - Röda armén slår tillbaka

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1983. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Stalins hämnd   Röda armen i Tyskland 1944-45
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Stalins hämnd Röda armen i Tyskland 1944-45

Sennerteg Niclas
413 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska media 2001. illustrerad. Röda arméns tillbakadrivning av de Hitlertyska styrkorna mot Berlin från oktober 1944 till maj 1945. 15 miljoner tyska civila fördrevs under striderna. Många vittnesmål kunde senare avges om grymma övegrepp.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Terror och förhoppningat
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Terror och förhoppningat

Svensson Bo/Östling Brutus
905 sidor
Två band häftade Symposion 1984. Vardag under nazismen och i dagens Västtyskland. Illustrerad.
Lite nötta pärmar men förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget The fortress Crete
 Pris: 150 kr / 14,7 €

The fortress Crete

Harokopos George
286 sidor
Trådhäftad B. Giannikos&CO Athens
1993. The secret war 1941-1944.
Illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget The London Journal of General Raymond E. Lee 1940-1941.
 Pris: 130 kr / 12,7 €

The London Journal of General Raymond E. Lee 1940-1941.

Leutze, James edit.
489 sidor
Hardbound Brown & Co. 1971 1st edition. The London Journal of General Raymond E. Lee 1940-1941.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget The pictorial history of the third reich
 Pris: 90 kr / 8,8 €

The pictorial history of the third reich

Neumann Robert/Koppel Helga
224 sidor
Pocket Bantam Books 1967. "A shattering photographic record of nazi tyranny and terror."
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget The Second World War in the West
 Pris: 180 kr / 17,6 €

The Second World War in the West

Messenger Charles
224 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Cassell 2000. Illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Tredje gången
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tredje gången

Fredborg Arvid
463 sidor
Trådhäftad Norstedt 1948. Öst mot väst efter det andra världskriget. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Tredje riket

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1983. Rikt illustrerad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Tredje riket inifrån 1933 - 1946
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Tredje riket inifrån 1933 - 1946

Speer Albert
716 sidor
Pocket två volymer Aldus/Bonniers 1971. Första oavkortade upplagan på svenska. Illustrerad. Böckerna är inplastade men i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Två noter från Sovjetunionens folkkommissarie för utrikesärenden
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Två noter från Sovjetunionens folkkommissarie för utrikesärenden

Molotov V.M.
37 sidor
Häfte Sovjetlegationens pressavd 1942. Handlar om den tyska ockupationen.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Tysk dagbok 1945-46 - En sovjetisk officers anteckningar
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Tysk dagbok 1945-46 - En sovjetisk officers anteckningar

Gelfand Vladimir
399 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ersatz 2006. Som en sann krönikör undviker Gelfand inte känsliga ämnen som bristande disciplin, plundringar, massvåldtäckter och andra övergrepp mot den tyska civilbefolkningen. Illustrerad med svart vita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Tyskland utan kulisser
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Tyskland utan kulisser

Deck Fritz
261 sidor
Trådhäftad Wahlström&Widstrand 1944. Intryck från en resa i Tyskland som gjordes mellan 20 december 1943 och 4 februari 1944.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Tysklands koncentrationsläger  - Englands vitbok Nr 2
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Tysklands koncentrationsläger - Englands vitbok Nr 2

Brittiska Regeringen
63 sidor
Häfte trådhäftat 13x20 cm Bokförlaget Frihet och Demokrati
1940. Brittiska Regeringens hemliga dokument. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Uppdrag i det blå    Rudolf Hess
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Uppdrag i det blå Rudolf Hess

Douglas-Hamilton James
246 sidor
Trådhäftad Rabén & Sjögren 1972. Rudolf Hess och spelet bakom kulisserna i Hitler-Tyskland. Förord Alan Bullock. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Upprorsförsöket i Nazi-Tyskland
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Upprorsförsöket i Nazi-Tyskland

Schlabrendorff Fabian von
167 sidor
Trådhäftad Kooperativa förbundet 1946. En av de första skildringarna på svenska om attentatet mot Hitler 20 juli 1944.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Utbrytningen

Mason David
160 sidor
Häftad aldus 1973 illustrerad. Offensiven till Seine
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Waffen - SS   Blandford War Photo-Files
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Waffen - SS Blandford War Photo-Files

Davis Brian L.
212 sidor
Trådhäftad 19x24,5 cm Blandford Press 1987. Illustrerad med 214 svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget War Report D-Day to VE-Day
 Pris: 140 kr / 13,7 €

War Report D-Day to VE-Day

Hawkins, Desmond
367 sidor
Paperback Ariel 1985, illustrations.Dispatches by the BBC´s war correspondents with the allied expeditionary force 6/6 1944-5/5 1945.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Warszawa reser sig
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Warszawa reser sig

Deschner Gynther
157 sidor
Limhäftad Aldus 1974. I augusti 1944, när de ryska trupperna nalkades Warszawa, reste sig de underjordiska polska styrkorna för att befria sin huvudstad från de tyska förtryckarna. Efter två månaders heroisk kamp gav polackerna upp. Stalin hade inte gjort mycket för att förhindra katastrofen. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Vägen till Mandalay

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag Bokorama 1985. Rikt illustrerad. I Burmas djunglar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Vägen till Mandalay
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Vägen till Mandalay

Bauer Eddy
144 sidor
Inbundet förlagsband/omslag. Bokorama 1985. Rikt illustrerad. I Burmas djunglar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 650 kr / 63,7 €

Världskriget i Bild I-VII

Kristiansson Sten
3257 sidor
Halvfranskaband Hermes 1943-1947 illustrerade med över 7200 s/v bilder och kartor. Från Versailles till nu, Andra världskriget. Militär granskare: Generalmajor Harald Malmberg. Lätt skada rygg band VII
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Världskriget i Bild Pressuttalanden
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Världskriget i Bild Pressuttalanden

red Bokförlaget Hermes AB
63 sidor
Trådhäftad Bokförlaget Hermes AB 1948. Detta är 59 recentioner från i huvudsak svenska dagstidningar av samlingsverket Världskriget i Bild 1-7 som utkom 1945 till 1947. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Ögonvittnen till andra världskriget
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Ögonvittnen till andra världskriget

Rothberg Abraham
840 sidor
Pocket Tidens förlag 1964. Fyra volymer. 1. Blixtkrig - Från vapenstilleståndet 1918 till Frankrikes fall. 2. Belägring - Från slaget om Storbritannien till Japans herravälde i fjärran östern. 3. Motangrepp - Stalingrad:Midway och El Alamein - De stora vändpunkterna. 4. Seger - Från dagen D i Europa till Japans kapitulation. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
AndraVärldskriget Östfronten 1941-1945
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Östfronten 1941-1945

Salisbury Harrison E.
223 sidor
Laminerat pappband med
illustrerade pärmar Alba 1980. Ryssland kontra Tyskland i andra världskrigets värsta blodbad som tog 30 miljoner liv. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild