Serier - Tecknat (48st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Serier - Tecknat 150 omöjliga figurer - Oscar Reutersvärd
 Pris: 200 kr / 19,6 €

150 omöjliga figurer - Oscar Reutersvärd - NYHET!

Carlsson Frans red
20 sidor
Häfte 21x30 cm klammerhäftad Malmö Museum 1981. Utställningskatalog Malmö Museum 5/3-3/5 1981. Gott skick
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat 2000-talets Foss
 Pris: 250 kr / 24,5 €

2000-talets Foss - NYHET!

Foss Chris
143 sidor
Trådhäftad 21.5x29.5 cm Carlsen if 1979. Mycket rikt illustrerad. Inledning av Jodorowsky om Dune. Filmer. Dune, Stålmannen och Alien - Idéskisser och utkast. Krig i tjugonde seklet (illustrationer). Framtidsprojektione (illustrationer).
Christopher "Chris" F. Foss is a British artist and science fiction illustrator. He is best known for his science fiction book covers and the black and white illustrations for the original editions of The Joy of Sex. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat 365 dagar med Kalle Anka
 Pris: 800 kr / 78,4 €

365 dagar med Kalle Anka

Disney Walt
191 sidor
Kartonnageband Hemmets Journal 1978 ou. Färgillustrerad. Jag böcker. Utvalda serier 1936-1945. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Anders Långschal 1977
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Anders Långschal 1977 - NYHET!

Andersö Anders
80 sidor
Album 21x30 häftad Lindqvist 1977. Anders Andersö är en svensk tecknare och journalist känd under signaturen Tecknar-Anders. Andersö har genom sina skämtteckningar och kåserier under flera decennier kommenterat aktuella händelser inom sport och politik, främst i Svenska Dagbladet.
Gott skick.


Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bamsebiblioteket Volym 1. Nummer 1-6 1973
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Bamsebiblioteket Volym 1. Nummer 1-6 1973

Andreasson Rune
200 sidor
Inbundet förlagsband, utan skyddsomslag, Egmont 2000. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 1 1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 1 1982

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Om tidningen X9. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 1 1983
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 1 1983

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Blake och Mortimer. S. Clay Wilson. Fosdyke Saga. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 1 1984
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 1 1984

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Blueberry. Blondie. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 1 1985
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 1 1985

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Mad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 2 1981
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 2 1981

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Missförstått mästerverk: Asterix. Kulsprutans lag: Dick Tracy. Vuxenalbumen: Här för att stanna? Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 2 1983
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 2 1983

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Spirit. Serien med tusen ansikten. Gåtan Lisa och Sluggo. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 2 1984
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 2 1984

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Bild & Bubbla i Frankrike. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 2 1985
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 2 1985

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Läs om Corben och Bilal. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 3 1981
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 3 1981

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Pelle Svanslös på tre sätt. Franska westernserier.
Tintin´s värld. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 3 1982
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Bild & Bubbla Nr 3 1982

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Robert Crumb. Intervju med mannen bakom B.C. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 3 1983
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 3 1983

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Jeff Jones. Hagbard Handfaste. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 3 1984
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 3 1984

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Moebius - myt och
människa. Kurtzman - mannen bakom Mad. Bretecher - Vadå, jag frusterad? Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 3-4 1985
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Bild & Bubbla Nr 3-4 1985

Knutsson Magnus
71 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Bild & Bubbla i världen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 4 1981
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 4 1981

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Karl Alfred. Djurfabeln. Bamse. Spirit. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 4 1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 4 1982

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Mansnummer. Plastmannen. Träskmannen. Näsmannen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 4 1983
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 4 1983

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Frank Frazetta. Den tecknande baseballspelaren. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 4 1984
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 4 1984

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Jacques Tardi. Hermann. Aragones. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 5 1981
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 5 1981

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Don Martin. Linda & Valentin. Kalle Anka. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 5 1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 5 1982

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Franska vuxenserier: Resande med vinden. Intervju med snobbens skapare. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 6 1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 6 1982

Knutsson Magnus
43 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Musse Pigg. Zippy the pinhead. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Bild & Bubbla Nr 6 1983
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Bild & Bubbla Nr 6 1983

Knutsson Magnus
35 sidor
Magasin om serier 21x30 cm klammerhäftad. Vem gör vad på en serie och varför? Intervju med fyra amerikanska serietidningstuschare. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat De första serierna
 Pris: 130 kr / 12,7 €

De första serierna

Schröder Horst
112 sidor
Trådhäftad 18,5x25 cm Carlsen/if 1981. Dagspresserier i USA från sekelskiftet till 30-talet. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Den fjärde samlingen hemliga akter om X&Y
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Den fjärde samlingen hemliga akter om X&Y

Prohias
128 sidor
Madpocket Williams 1975. Lite nötta pärmar.


Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Ernie - Fem Äss i Leken
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ernie - Fem Äss i Leken

Grace Bo
48 sidor
Seriealbum 21x27,5cm Bullhead 1996. En pirayaklubb specialare! Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Folket i Bild/Kulturfronts Bellman
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Folket i Bild/Kulturfronts Bellman

Lööf/Mossberg/Nyberg//Lind/Johannesson
47 sidor
Seriealbum häftad 23x30 cm Kulturfront Förlag 1975. Gott skick.





Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Framtiden i serierutor
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Framtiden i serierutor

Schröder Horst
112 sidor
Trådhäftad 18,5x25 cm Carlsen/if 1981. Science fiction-serier i USA, Frankrike och England. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Imperialismen angriper Chile
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Imperialismen angriper Chile

La Firme
65 sidor
Häfte klammerhäftad 13x18,5 cm Ordfront 1974. När militärkuppen i Chile kom i augusti 1973 förbjöds serietidningen La Firme. La Firme gavs ut av det statliga folkfrontsförlaget Quimantu och berättade i enkel form om imperialismen. Men den inehöll också praktiska råd om hur man tex reparerar sitt hus efter en jordbävning. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Judge Dredd Nr 1 1984
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Judge Dredd Nr 1 1984

red.com
48 sidor
Serietidning klammerhäftad 17x26cm. Eagle Comics 1984. Första nummret på svenska. Prislapp på främre omslaget. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Kalle Anka - Ett urval äventyr av Carl Barks för första gången i Sverige 1934-1984
 Pris: 700 kr / 68,6 €

Kalle Anka - Ett urval äventyr av Carl Barks för första gången i Sverige 1934-1984

Barks Carl
196 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/ omslag Hemmets Journal AB 1984. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Kalle Anka & C:O. Den kompletta årgången 1959 Del 1
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Kalle Anka & C:O. Den kompletta årgången 1959 Del 1

Disney Walt
258 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/ omslag Egmont 2004. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Lars Hillersberg Tavlor 1956 - 1975
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Lars Hillersberg Tavlor 1956 - 1975 - NYHET!

Hillersberg Lars
22 sidor
Album klammerhäftad 21x29.5 Norrköpings Museum 1975. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Lennart
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Lennart

Persson Arne
51 sidor
Häfte 21x15 cm klammerhäftad Ordfront 1975. Tecknad serie.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Lucky Luke - Special
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Lucky Luke - Special

Morris/Goscinny
152 sidor
Häftad seriebok 16x22 cm Bonniers
Junior Förlag AB 1979. Svensk originalutgåva med 8 nya serier.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Mad´s Dave Berg kollar dej
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Mad´s Dave Berg kollar dej

Berg Dave
128 sidor
Madpocket Semic 1983. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Mammut Nr 2
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Mammut Nr 2 - NYHET!

Moebius mfl.
48 sidor
Serialbum 21x30 cm Bokomotiv/Föreningen Fria Serier 1980.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Pang på Mad
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Pang på Mad

Aragonés Sergio
128 sidor
Madpocket Semic 1980. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Polonius
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Polonius - NYHET!

Picaret/Tardi
46 sidor
Seriealbum 22x30 cm Bogfabrikken 1988. Text på danska. Brukarspår men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat PratBubblan!
 Pris: 70 kr / 6,9 €

PratBubblan!

Hegerfors Sture
143 sidor
Trådhäftad 21x30 cm Bra Böcker 1978. En bok om serier. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.
Exlibris. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Ryska revolutionen och andra serier
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Ryska revolutionen och andra serier

Hillersberg Lars
48 sidor
Häftad 21x30cm Cavefors 1977. Lite nött.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Spegelns ansikte - Kvinnoserier från Frankrike och Italien
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Spegelns ansikte - Kvinnoserier från Frankrike och Italien - NYHET!

Cecilia/Cestac/Claveloux/Clodine/Fevre/Garaude/Garnot/Keleck/le Rochais/Montellier
66 sidor
Seriealbu häftad 22x30 cm Medusa 1982. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat The PreHistory of The Far Side - A 10th Anniversary Exhibit
 Pris: 130 kr / 12,7 €

The PreHistory of The Far Side - A 10th Anniversary Exhibit

Larson Gary
288 sidor
Häftad 27,5x21,5 Andrews and McMeel 1991. Welcome to the exhibit: a spectacular retrospective of more than 300 Far Side cartooons - in both black and white and color.
Läs mer / Större bild
Serier - Tecknat Upploppet - Teckningar-82
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Upploppet - Teckningar-82 - NYHET!

Hillersberg Lars
48 sidor
Album häftad 21x30 cm ETC 1983. Några små fläckar på främre omslaget. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild