Första Världskriget  (21st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Första Världskriget   497 3/14ä Olsson
 Pris: 90 kr / 8,8 €

497 3/14ä Olsson

Ludvig Nils
156 sidor
Trådhäftad Gleerups 1958. Minnen
från 1914-1918. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Albatross
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Albatross

Hedin Svante
30 sidor
Häftad Fotografiska museet Stockholm 1976. Fotografiska dokumentationen av tyska minkryssaren Albatross sjöstrid med rysk eskad 2/7 1915, under första världskriget. Text swedish, english and germany. Anteckning på främre pärmen.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Bland krigsfångar i Ryssland och Sibirien 1914-1920
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Bland krigsfångar i Ryssland och Sibirien 1914-1920

Brändström Elsa
174 sidor
Klotband Norstedt & Söners 1921. Illustrerad med svartvita fotografier i text samt en utvikbar karta. Namnad. Lite nötta pärmar och rygg men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Det stora äventyret - Minnen från livet i fält
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Det stora äventyret - Minnen från livet i fält

Rosen Claës von
198 sidor
Halv franskt band med fem upphöjningar, främre omslaget medbundet, Hökerbergs Förlag 1920. Minnen från första världskriget, i vilket Rosen deltog som tysk officer. Illustrerad. Pärmarna lite slitna
men ryggen och inlagan i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Deutschland im weltkrieg 1914-1918
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Deutschland im weltkrieg 1914-1918

Hubatsch Walter
169 sidor
Pocker Ullstein 1966. Illustrerad. Deutsche geschichte ereignisse und probleme.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   First world war posters
 Pris: 120 kr / 11,8 €

First world war posters

Darracott Joseph/Loftus Belinda
72 sidor
Trådhäftad Imperial war museum 1972, 21x19 cm. Rikt illustrerad. Dom flesta i färg.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Från fronten i väster
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Från fronten i väster

Hedin Sven
801 sidor
Förlagets dekorerade klotband Bonniers 1915 med 300 bilder samt 4 kartor. Från fronten i väster September-November 1914.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Första och andra världskriget
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Första och andra världskriget

Rystad Göran/Tägil Sven
185 sidor
Pocket Studentlitteratur 1981. Problem i modern historia. Illustrerad med tabeller och diagram.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Första världskriget
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Första världskriget

Baldwin Hanson W.
197 sidor
Orginalpocket Wahlström&Widstrand
1963. En framstående militärskribent ger här en sammanfattning av första världskriget. Illustrerad med sju
kartor.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Första världskriget åren 1914-1918
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Första världskriget åren 1914-1918

Orup Lars (red)
143 sidor
Inbunden foliant Bra Böcker 1967.
Rikt illustrerad. Något nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Krigets offer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Krigets offer

Norling Knut. A
77 sidor
Trådhäftad Svenska Andelsförlaget 1915. Skildringar och bilder från
invalidutväxlingen. Illustrerad. Lite nött rygg men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Krigsbrev från tyska studenter
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Krigsbrev från tyska studenter

Witkop Philipp
108 sidor
Trådhäftad Chelius & Co.1916. Ur förordet: Ur de enskilda breven har jag pressat fram deras starkaste, inre uttryck, utan att förändra eller tillägga ett ord. Namnad.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Lemberg 1914
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Lemberg 1914

Pireich von Max
229 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningens förlag 1929 Nr. 155. Fem lösa skisser saknas. Överste Pitreich gör en ingående militär analys av ett av första världskrigets inledande slag (som tydligen bedömdes som ett misstag av tyskarna).
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Minnesskrifter från ransoneringstiden åren 1914-1919
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Minnesskrifter från ransoneringstiden åren 1914-1919

Nyvander Fredrik Wikholm J.E.
71 sidor
Klammerhäftad Sundsvall 1919. Inehåller en 50 sidor lång textdel om ransoneringen av olika födoämnen och en 21 sidor lång del som visar bilder på olika ransoneringskort.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Sjöslaget utanför Skagerak Den 31 Maj och 1 Juni 1916
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Sjöslaget utanför Skagerak Den 31 Maj och 1 Juni 1916

Giron Aug.
194 sidor
Ryggklotband Marinlitteraturföreningens Förlag 1917. Marinlitteraturföreningen N:r 20.
Rikt illustrerad med svartvita fotografier, kartor samt tre stridslägesplanscher i färg. Behandlar det stora sjöslaget som tyskarna kallar Die Seeschlacht vor dem Skagerrack och engelsmännen The Battle of Jutland Banks. Avslutas med bilagor med de officiella rapporterna och meddelandena om slaget. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Storbritannien och den ryska frågan 1918-20
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Storbritannien och den ryska frågan 1918-20

Fredborg Arvid
327 sidor
Trådhäftad Norstedts 1951. Studier i de anglo-ryska relationerna från vapenstilleståndet den 11 november 1918 till den begynnande
avspänningen i januari och februari 1920. Osprättad.
Akademisk avhandling. Namnad.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Tyska Härförare Under Världskriget i ord och bild
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Tyska Härförare Under Världskriget i ord och bild

Stålhane H.
163 sidor
Ryggklotband Norstedt&Söner 1915.
Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Världskriget 1914-1918
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Världskriget 1914-1918 - NYHET!

Taylor A. J. P.
286 sidor
Klotband/omslag Prisma 1967. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Namnad. Omslaget lite nött. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Varför Tyskland kapitulerade den 11 november 1918
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Varför Tyskland kapitulerade den 11 november 1918

Ruhn Algot
60 sidor
Häfte trådhäftad Thule 1919. Illustrerad med tre kartor. Nött
och skadad rygg. Namnad.

Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Världen i brand
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Världen i brand

Lindorm Erik
216 sidor
Trådhäftad Åhlén & Åkerlund Bonnier 1935 illustrerad. En bokfilm över det stora kriget 1914-1918. Lite ryggskadad.

Läs mer / Större bild
Första Världskriget   Zimmermanns telegram
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Zimmermanns telegram

Tuchman Barbara
270 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Atlantis 1983. Bygger på historiska fakta, med utförligt källförteckning och noter. Gott skick.
Läs mer / Större bild