Bil - MC (38st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Bil - MC 50-tal klassiskt USA-krom
 Pris: 60 kr / 6,7 €

50-tal klassiskt USA-krom

Johansson George
95 sidor
Laminerat förlagsband 30x21.5 Legenda 1990. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i färg och svartvitt. En liten knäck i ett av den bakre pärmens hörn. Förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC A History of Rolls-Royce Motor Cars - Volume One 1903-1907
 Pris: 300 kr / 33,7 €

A History of Rolls-Royce Motor Cars - Volume One 1903-1907

Morton C.W.
424 pages
Hardcover/dust jacket G T Foulis & Co Ltd London 1964. The book contains an outstanding collection of early photographs. This first volume covers each model up to, but not including the Ghost. Vol. 2. was never printed, so this represents the complete work. Good condition.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Bilelektriska symboler
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Bilelektriska symboler

Svenska Elektriska Kommisionen
19 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Svenska Elektriska Kommisionen 1953. SEN R 81 04. Med ett utvikbart översiktsschema. Biblioteksstämplad. Främre pärmen
lätt fuktskadad.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Bilen - En designhistoria 1900-2001
 Pris: 140 kr / 15,7 €

Bilen - En designhistoria 1900-2001

Sparke Penny
255 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 24x29 cm Bonniers 2004. Rikt
illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Bond Cars And Vehicles
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Bond Cars And Vehicles

Dougall Alastair
143 pages
Hardback Penguin Books 2010. Richly illustrated. A guide to James Bond's cars and vehicles. It lets you: get into 007's cars, take a look under the hood, find out how fast they travel, and discover how they've helped him on his missions over the years; from his early vehicles, to the stunning Aston Martin DBS from "Quantum of Solace". Very good condition.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Bubblan - Messerschmitt Blaskan Nr 4 1989
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Bubblan - Messerschmitt Blaskan Nr 4 1989 - NYHET!

Gustafsson Lars
32 sidor
Tidskrift 15x21 cm klammerhäftad. MC-BIL/Messerschmittklubbens medlemstidning. Illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. I detta nummer bland annat en Bondhistorik. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Chevrolet märkesregister 1980
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Chevrolet märkesregister 1980

Motorhistoriska Sällskapet i Sverige
16 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad. Ger uppgifter om namn, fabrikat, typ, adress, telefon, tillverkningsår och modell. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Citroen ID/DS 1955-76 - Eine Dokumentation
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Citroen ID/DS 1955-76 - Eine Dokumentation

Zeichner Walter
95 pages
Paperback 21x19,5 cm Schrader-Motor-Chronik 1986. Richly illustrated with drawings and photographs in color and black and white. Text in German. Worn covers.
Läs mer / Större bild
Bil - MC De trevliga gamla bilarna från den gamla goda tiden
 Pris: 80 kr / 9,0 €

De trevliga gamla bilarna från den gamla goda tiden

Haak Ove
94 sidor
Trådhäftad/omslag 20.5x20.5 cm Svenska Motorförlaget 1960. Illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. O.B.S. Skyddsomslaget och frampärmen visar två olika bilder. Skyddsomslaget lite nött. Förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Honda CBX550F/CBX550FII
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Honda CBX550F/CBX550FII

Honda
168 sidor
Häfte 15x10.5 cm Honda 1982. Illustrerad bla med fyra utvikningsbara plancher. Owners manual. Nötta pärmar.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Honda CR 125R
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Honda CR 125R

Honda
329 sidor
Häftad 11x18 cm Honda 1985. Illustrerad. Owners manual. Nött och fläckat omslag samt dom första 10 sidorna.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Honda SFX50v
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Honda SFX50v

Honda
34 sidor
Häfte 21x30 cm Honda Shop Manual. Illustrerad. Lite nött omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Hummer H2
 Pris: 140 kr / 15,7 €

Hummer H2

Lamm John/Delorenzo Matt
119 sidor
Trådhäftad Motorbooks 2002. Hummer H2 explains in detail the unique features and amenities of the H2. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bil - MC KAKs Handbok 1951
 Pris: 100 kr / 11,2 €

KAKs Handbok 1951

Kungliga automobil klubben
224 sidor
Klotband KAK 1951 illustrerad. Årsbok 1951. Med dekorativt bokmärke.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Kul Med Hjul Under 50 år
 Pris: 400 kr / 44,9 €

Kul Med Hjul Under 50 år

Kroon CH.
81 sidor
Ryggklotband 19x25 cm Malung 1960. Illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. Dom första 15 siorna har en liten fuktskada i kanten. Några sidor fläckade i höger kants nedre hörn. Förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC På två hjul om cyklar, mopeder och motorcyklar
 Pris: 90 kr / 10,1 €

På två hjul om cyklar, mopeder och motorcyklar

Melin Berntsson Eva
114
Häftad Varbergmuseet 1994 illustrerad tab. På två hjul om cyklar, mopeder och motorcyklar. Årsbok Varbergs museum no.45, sammanfattning engelska

Läs mer / Större bild
Bil - MC Suzuki RM80H
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Suzuki RM80H

Suzuki
91 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Suzuki 1982. Rikt illustrerad. Sevice manual. Nött och fläckad. Omslaget saknas. Men komplett.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Suzuki TS50XK
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Suzuki TS50XK

Suzuki
138 sidor
Häftad 22x28 cm Suzuki 1982. Illustrerad. Sevice manual. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Bil - MC The Citroen 2CV and Derivatives - A Collector's Guide
 Pris: 170 kr / 19,1 €

The Citroen 2CV and Derivatives - A Collector's Guide

TaylorJames
128 pages
Hardcover/dust Jacket 24x19 cm Motor Racing Publications London 1983. Illustrated with photographs in black and white. A newspaper page is pasted with tape on the last page. A little frayed cover. Besides, in good condition.
Läs mer / Större bild
Bil - MC The Dune Buggy - Phenomenon Book 2
 Pris: 150 kr / 16,9 €

The Dune Buggy - Phenomenon Book 2

Hale James
96 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Veloce Publishing 2005. This second volume explores the lesser known Buggy brands from around the world. Employing exhaustive knowledge, previously unpublished photographs, and rare archive material, this is a fantastic addition to the collection of dune buggy literature. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Ti aar bag rattet
 Pris: 400 kr / 44,9 €

Ti aar bag rattet

Nervö Alfred
301 sidor
Trådhäftad V. Pios bokhandel København 1917. Fra automobilernes og motorcyklernes barndomsaar. Snedläst. Lite lagerfläckar på pärmarna. Fuktfläck på bakre pärmen. Men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Veteranbilar från hela världen
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Veteranbilar från hela världen

Oravec J./Porazik J.
229 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokförlaget Plus 1981. Illustrerad med teckningar i färg och svartvitt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Wolseley 6/110 -  Drivers Handbook
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Wolseley 6/110 - Drivers Handbook

Wolseley motors limited
71 sidor
Cloth Wolseley motors limited 1972. Illustrated.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Volvo 1927 - 1982
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Volvo 1927 - 1982

red.com
72 sidor
Häftad 15x21 cm Volvo personvagnar 1982. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha - Kort produktpresentation samt tekn. spec. för 1982 YamahaProgram
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Yamaha - Kort produktpresentation samt tekn. spec. för 1982 YamahaProgram

Rylander Rune
16 sidor
Ringhäftad 21x30 cm Hallman/Eneqvist Motor AB Tyresö 1982. Stencilerad. Nött och fläckad.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha 84 RD 500
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Yamaha 84 RD 500

Yamaha
43 sidor
Stencilerad 21x30. Rikt illustrerad. Service guide. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha DT125E/DT 175E - DT 125MX/DT175MX
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Yamaha DT125E/DT 175E - DT 125MX/DT175MX

Yamaha
164 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1977. Illustrerad. Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha DT125LC service information 1984
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Yamaha DT125LC service information 1984

yamaha
36 sidor
A4 i platsmapp. Rikt illustrerad. Ett utvikbart wiring diagram i färg + kort medföljer också. Fläckad mapp och omslag. För övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha RD250(C)/RD400(C)
 Pris: 250 kr / 28,1 €

Yamaha RD250(C)/RD400(C)

Yamaha
263 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1976. Illustrerad. Service manual.
Nött och fläckat omslag. Ryggen lite lagad med tejp.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha RD250LC / RD350LC
 Pris: 250 kr / 28,1 €

Yamaha RD250LC / RD350LC

Yamaha
283 sidor
Häfad 28x22 cm Yamaha 1983. Illustrerad. Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha RD500LC service information 1985
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Yamaha RD500LC service information 1985

yamaha
44 sidor
A4 i platsmapp. Rikt illustrerad. Ett utvikbart wiring diagram i färg medföljer också. Fläckad plastmapp och lite nött omslag. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha Shaft Drive
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Yamaha Shaft Drive

Yamaha
83 sidor
Häfte 28x22 cm klammerhäftad Yamaha 1977. Illustrerad. Service manual. Fläckat omslag.
Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha XS1100
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Yamaha XS1100

Yamaha
310 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1978. Illustrerad. Service manual Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha XS250 / XS360 / XS400
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Yamaha XS250 / XS360 / XS400

Yamaha
287 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1977. Illustrerad. Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha XT125
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Yamaha XT125

Yamaha
285 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1982. Illustrerad. Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha XT250(G)
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Yamaha XT250(G)

Yamaha
210 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1980. Illustrerad. Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha XT500(E)
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Yamaha XT500(E)

Yamaha
30 sidor
Häfte 28x22 cm klammerhäftad Yamaha 1977. Illustrerad. Supplementary Service manual. Fläckat omslag.

Läs mer / Större bild
Bil - MC Yamaha YZ100(F) / YZ125(F)
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Yamaha YZ100(F) / YZ125(F)

Yamaha
74 sidor
Häftad 28x22 cm Yamaha 1979. Illustrerad. Model guide/Service manual. Nött och fläckat omslag.

Läs mer / Större bild