Samhälle - Politik (77st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Samhälle - Politik Överklass - En bok om klass och identitet
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Överklass - En bok om klass och identitet - NYHET!

Popova Susanna
188 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Lind & Co 2007. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik 7 icke önskvärda industrireportage
 Pris: 40 kr / 3,9 €

7 icke önskvärda industrireportage

Wallraff Günter
161 sidor
Pocket Pan/Norstedts 1972. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Aktion Båstad 1968
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Aktion Båstad 1968

red.com
152 sidor
Limhäftad Johanneshov 1968. Varför vi stoppade tennismatchen i Båstad. En dokumentsamling utgiven av Båstadaktivisterna. Illustrerad med teckningar, kartor och fotografier. Slitna pärmar. Understrykningar. Kommentarer.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik All makt åt medierna - Eller ge folk vad folk vill ha?
 Pris: 150 kr / 14,7 €

All makt åt medierna - Eller ge folk vad folk vill ha?

Mcchesney Robert W.
368 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokförlager DN 2001. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Att bryta det sociala arvet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Att bryta det sociala arvet

Jonsson Gustav
226 sidor
Häftad Tiden/Folksam 1973. Några understrykningar med blyerts. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Bokslut
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Bokslut

Grassman Sven
156 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Årstiderna förlag 1988. Essäer om aktier, vapen, kultur och miljö.
Ett antal förstrykningar men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Bordeller i Sverige?
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Bordeller i Sverige?

Winqvist Tore
117 sidor
Pocket Natur och Kultur 1972. Ingår i serien NoK debatt. Illustrerad. Liten skada på frampärmen.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Brev från fängelset
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Brev från fängelset - NYHET!

Dae-jung Kim
335 sidor
Inbundet förlagsband Center for pacific Asia Studies Stockholm University 1999. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Inplastad. Biblioteksstämplad. Stämplad utgallrad från Malmö Stadsbibliotek. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Bördan och äran
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Bördan och äran

Kennedy John F.
242 sidor
Trådhäftad Bonniers 1964. Osprättad. Ett urval av John F Kennedys tal.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Bööks 30-tal - En studie i ideologi
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Bööks 30-tal - En studie i ideologi

Forser Tomas
248 sidor
Pocket Pan orginal 1976. Hans positiva omdöme var bästa bokreklam. Hans negativa kritik betydde katastrof. Andra världskriget berövade honon detta inflytande skriver Tomas Forser.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Copy Me - Samlade texter från Piratbyrån
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Copy Me - Samlade texter från Piratbyrån

red.com
149 sidor
Pocket Roh-nin Förlag 2005. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Dagbok från Amerika
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dagbok från Amerika

Tingsten Herbert
218 sidor
Trådhäftad Norstedt 1968. Hösten 1967 var författaren på föreläsningsturné i USA. Här hans anteckningar därifrån som bla tecknar det politiska landskapet inför presidentvalet året därpå. Sidorna 9 till 16 lite slarvigt uppskurna men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik De Gaulle och Frankrike
 Pris: 50 kr / 4,9 €

De Gaulle och Frankrike

Vinde Victor
104 sidor
Pocket Cavefors/Prisma 1962. Victor Vinde skildrar i denna bok
de senaste årens händelser och analyserar motiven till de Gaulles handlingar. Namnad.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Den kvinnliga eunucken
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Den kvinnliga eunucken - NYHET!

Greer Germaine
358 sidor
Storpocket Norstedts Faktapocket 1985. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Den nögne sandhed
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Den nögne sandhed

red.com
148 sidor
Trådhäftad Tiderna skifter 1975.
Et forsög på at afslöre de mekanismer som får Ekstra Bladet til at fremstå som "den lille mands" beskytter mod magthaverne.
Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Den svenske Bacchus - En kavalkad
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Den svenske Bacchus - En kavalkad

Liedberg Nils
180
Trådhäftad Lindfors Bokförlag AB 1960. Illustrerad. En skildring av svenska folkets dryckesvanor från forntiden fram till våra dagar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Den vanliga vägen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Den vanliga vägen

Göthe Erik
159 sidor
Häftad Hägglunds-FIB/k 1996. En bisarr historia om beslag av Mein Kampf på tysk begäran. "Hur ska det gå när man inte ens får läsa sin värsta fiendes böcker?" med sak och personregister. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Det redigerade samhället
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Det redigerade samhället

Ekecrantz Jan/Olsson Tom
272 sidor
Häftad Carlssons 1994. Illustrerad. Om journalistikens , beskrivningsmaktens och det informerade förnuftets historia. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik En bok om en tidning
 Pris: 90 kr / 8,8 €

En bok om en tidning

Janstad Hans/Jonhäll Bosse
255 sidor
Häftad 13x19 cm Arbetet Malmö 1975. En bok om hur man gjorde tidningen Arbetet. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik En dag ska alla djur leva i frihet - Civil olydnad för djuren
 Pris: 70 kr / 6,9 €

En dag ska alla djur leva i frihet - Civil olydnad för djuren

Jaatinen Johan red.
136 sidor
Häftad Yelah Förlag 2004. Illustrerad. En bok om djurrättsaktivism. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Estland vaknar
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Estland vaknar

Kung Andres
318 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Sellin & Blomquist förlag
1989. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Ett liv i krig och fred
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ett liv i krig och fred

Urquhart Brian
418 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1988. Ilustrerad med svartvita fotografier. Författaren har haft en längre karriär än någon annan inom FN. Deltog i utarbetandet av FN:s stadgar. Var personlig assistent till Trygve Lie och Dag Hammarskjöld. Pensionerades 1986. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Ett svenskt geni - Berättelsen om Håkan Lans och kriget han startade
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Ett svenskt geni - Berättelsen om Håkan Lans och kriget han startade

Lagercrantz David
283 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokförlaget DN 2000. Illustrerad. Håkan Lans är Sveriges största uppfinnare i modern tid. Han är en av teknikerna bakom datormusen, innehavare av patentet för färg i datorer och skapare av ett sofistikerat satellitsystem som blivit världsstandard för världens båt- och flygtrafik. Men han har tvingats bli mer än innovatör. Han har dragits in i en storpolitisk strid där hundratals miljarder står på spel. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Europas mörka hjärta
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Europas mörka hjärta

Bergom Larsson Maria/Rasch Ingrid
22 sidor
Häfte klammerhäftad 12,5x19 cm Nej till EG 1992. Nej till EG skriftserie 1. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik EWKs menageri
 Pris: 70 kr / 6,9 €

EWKs menageri

Karlsson Evert
45 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 21,5x27,5 LTs förlag 1977. 20 statsrådsporträtt med text av Allan Fagerström. Illustrerad med helsidesteckningar i färg. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Fences and Windows
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Fences and Windows

Klein Naomi
267 sidor
Häftad Flamingo London 2002. Dispatches From the Front Lines of the Globalization Debate. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik FIB-juristbladet Nr 7 1976-77
 Pris: 50 kr / 4,9 €

FIB-juristbladet Nr 7 1976-77

red.com
55 sidor
Klammerhäftad stencilerad A4. Specialnummer om rättssäkerhet.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Folket i Bild/Kulturfront Nr 12 1983
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Folket i Bild/Kulturfront Nr 12 1983

Sjöström Hans O.
100 sidor
Tidskrift 21x30 cm Klammerhäftad.
FIB 50 år! 100-sidigt jubelnummer
med det bästa ur gamla FIB. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Frihetens problem
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Frihetens problem

Mann Thomas
29 sidor
Trådhäftad Bonniers 1939. Detta tal var avsett att hållas vid den planerade 17:e Pen-kongressen i Stockholm i september 1939. Kongressen uppsköts med hänsyn till den politiska situationen i Europa.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Från det lydiga landet
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Från det lydiga landet

Grassman Sven
259 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 1991. Essäer och dagsprosa. Illustrerad med sex diagram. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Fånge i Peking
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Fånge i Peking

Gordon Eric
322 sidor
Häftad Raben&Sjögren 1971. Kritisk bok från kulturrevolutionens Kina av besviken engelsk kommunist. Familjen bodde och arbetade i Kina. Under två år hölls de inspärrade på ett hotell ankalgade för brott mot det kinesiska folket.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Förenta Staternas President
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Förenta Staternas President

Tingsten Herbert
32 sidor
Häfte klammerhäftad Utrikespolitiska institutet 1940.
Världspolitikens dagsfrågor. Illustrerad ned kartor.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Gunnar Sträng - Landsvägsagitatorn
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Gunnar Sträng - Landsvägsagitatorn

Johansson Anders L.
427 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Tiden 1992. Rikt illustrerad. Gott
skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Göteborgskravallerna
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Göteborgskravallerna

Granström Kjell
100 sidor
Häftad Styrelsen för psykologiskt försvar 2002. Rapport 187. Identitetsskapande och attitydförändringar genom deltagande i fredliga demonstrationer och våldsamma upplopp.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Göteborgskravallerna och processerna
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Göteborgskravallerna och processerna

Wijk Erik
759 sidor
Pocket OU Manifest 2002. Detta var tänkt som pocketupplagan av boken Göteborgskravallerna men det blev en helt ny bok med 500 sidor helt nytt material.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Hur är samhället möjligt? och andra essäer
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Hur är samhället möjligt? och andra essäer

Simmel George
222 sidor
Häftad Bokförlaget Korpen 1981. Illustrerad med ett porträtt av författaren. Understrykningar med bläck. Liten pappersförlust på portrträttsidan. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Hyperkapitalismen
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Hyperkapitalismen

Elmbrant Björn
231 sidor
Pocket Atlas 2001. I boken
"Hyperkapitalismen" ställs frågan varför jakten på aktievärden ska bestämma allt, och om det går att förhindra utslagning och våldsamma motreaktioner. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik I trygghetsnarkomanernas land
 Pris: 120 kr / 11,8 €

I trygghetsnarkomanernas land

Eberhard David
316 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2006. Sverige och det nationella paniksyndromet. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Indien Raseri & Revolt
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Indien Raseri & Revolt

Naipaul V.S.
478 sidor
Pocket Wahlström&Widstrand 2002. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Inlägg i Narkotikadebatten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Inlägg i Narkotikadebatten

Bejerot Nils
237 sidor
Pocket trådhäftad Sober Förlag 1970. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Journalistik 1967-1976
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Journalistik 1967-1976

Guillou Jan
239 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1976. OU. Lite snedläst och namnad men i övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Kolumnisten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Kolumnisten

Guillou Jan
397 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Piratförlaget 2005. Boken innehåller ett urval av Jan Guillous texter från åren 1991 till 2005. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Konspiration i New York
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Konspiration i New York

Malmquist V.
24 sidor
Häfte 13x19 cm klammerhäftad Arbetarkulturs Förlag 1949. Dagspolitik 46. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Lars Ahlin och Sundsvall
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Lars Ahlin och Sundsvall

Augustsson Lars Åke
60 sidor
Limhäftad Sundsvalls Tidnings Årsbok 1978. Fotoillustrerad. Tre små förstrykningar men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Linje 3 Argumenthandbok
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Linje 3 Argumenthandbok

red.com
90 sidor
Häfte klammerhäftad 11,5 x 19 cm Löntagarnas informationsavdelning/Folkkampanjens utredningsavddelning 1980. Illustrerad med diagram. Namnad. Förstrykningar.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Med vässad penna
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Med vässad penna

Twain Mark
206 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 1980. Illustrerad med en bild av författaren. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Mexiko i Uppror och andra reportage
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Mexiko i Uppror och andra reportage

Reed John
222 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedt 1981. Efterord av Jan Stolpe. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Missbruk av alkohol narkotika och Frihet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Missbruk av alkohol narkotika och Frihet

Bejerot Nils
211 sidor
Pocket Ordfront 1978. Här presenteras ett trettiotal articklar och debattinlägg från sjuttiotalet mitt. Ilustrerad med
diagram. Namnad. Några förstrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Mitt vittnesbörd
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Mitt vittnesbörd

Martjenko Anatolij
304 sidor
Trådhäftad Norstedt 1970. Osprättad. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Mordet på Trotskij
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Mordet på Trotskij

Gorkin Julian
189 sidor
Häftad Forum 1972. Fotoillustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik New York Malmö Sydsvenskan
 Pris: 70 kr / 6,9 €

New York Malmö Sydsvenskan

Ohlsson Per T.
132 sidor
Trådhäftad 21x20 cm Sydsvenskan 1991. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Myycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Ni däruppe - vi härnere
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Ni däruppe - vi härnere

Wallraff Günter/Engelmann Bernt
290 sidor
Pocket Pan Orginal Norstedts 1974. Günter Wallraff samlar material förklädd som metallarbetare, vaktmästare, munk.

Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik När Churchill grep makten
 Pris: 50 kr / 4,9 €

När Churchill grep makten

Tingsten Herbert
146 sidor
Pocket Pan Norstedts 1968. Några förstrykningar med blyerts.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Opposition en sinnessjukdom?
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Opposition en sinnessjukdom?

Blomberg Harald
164 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Oktoberförlaget 1980. Det politiska missbruket av psykiatrin i Sovjet.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Ordfront Magasin Nr 2 1991
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Ordfront Magasin Nr 2 1991

Ericsson Leif
71 sidor
Tidskrift 20x27,5 cm klammerhäftad. Tema: Sjuttio- och
åttiotalets folkrörelser. Miljöpartiet. Folket i Bild/kulturfront. Fria Proteatern. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Orätt
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Orätt

Wijk Erik
223 sidor
Häftad Ordfront 2003. Rättsrötan efter Göteborgshändelserna. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Perssons sidor - En kritisk granskning av en statsminister
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Perssons sidor - En kritisk granskning av en statsminister

Isaksson Christer
227 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström&Widstrand 1999. Med personregister. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Princip och Handlingsprogram
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Princip och Handlingsprogram

RFHL
24 sidor
Häfte 11x18,5 cm klammerhäftad RFHL 1976. RFHL Skriftserie 1. Understrykningar men snyggt och prydligt gjorda. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Reporter
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Reporter

Guillou Jan
316 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Norstedts 1989. "Reporter" är en omarbetad och utvidgad utgåva av den samling långreportagei en litterär teknik som kallas new journalism, som först utkom 1979.
Den presenterar 12 av Jan Guillous bästa articklar i genren, från 1977 års om raggarna till 1988 års om styckmordsrättegången.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik S.k. Satir 1976-1982
 Pris: 100 kr / 9,8 €

S.k. Satir 1976-1982 - NYHET!

Börjlind Rolf
94 sidor
Trådhäftad 21x26 cm Federativs 1982. Illustrerad. Samtliga satirporträtt är utförda av Carsten Regild, där ej annat anges.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Samförstånd Eller Kamp om Makten - En facklig handledning i medbestämmandelagen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Samförstånd Eller Kamp om Makten - En facklig handledning i medbestämmandelagen

Forss Peter/Göransson Håkan/Nordblom Charlie
154 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1977. I den här boken granskas lagen i sömmarna. Varje paragraf presenteras och kommenteras på ett enkelt sätt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Samhället och Dagbladet 75 år - Notiskavalkad 1900-1975
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Samhället och Dagbladet 75 år - Notiskavalkad 1900-1975

Reinhold/Olsson
220 sidor
Häftad 17,5x26 cm Mellannorrlands Tidning 1975. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Sju Aktionsgrupper
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Sju Aktionsgrupper

Cassel Per/Christiernson Mia/Mäx Anders
88 sidor
Häftad 20x29 cm Kungliag Tekniska
Högskolan 1978. I februari 1976 träffades sju aktionsgrupper till erfarenhetsutbyte och överläggningar om hur kampen för en bättre planering skall föras.
Grupperna var: Gruppen för Kommunal Planering. Fagersta Informationscentrum i Aspudden,
Stockholm Alternativ Stad, Sollentunapartiet, Sollentuna Rädda Aspbergetaktionen, Botkyrka Årsta Byalag och Älvsjö
Byalag. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Skiljas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Skiljas

Sjöberg Marja Taussi
180 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Författarförlaget 1988. Trolovning, äktenskap och skilsmässa i Norrland på 1800-talet. Illustrerad med sju tabeller. En karta och sv foton.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Spelet om opinionen
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Spelet om opinionen

Nord Lars
160 sidor
Häftad Studentlitteratur 1997. Illustrerad. Med personregister. Möten mellan makthavare, medier och medborgare. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Stolt men inte nöjd - en kärleksförklaring till politiken
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Stolt men inte nöjd - en kärleksförklaring till politiken

Nuder Pär
367 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2008. Illustrerad. Stolt men inte nöjd är en berättelse om politikens vardag och villkor. Om makt och människor, om sanningar och svek. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Svenska valaffischer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Svenska valaffischer

Nittve Lars/Lindahl Bengt
71 sidor
Häftad Akademilitteratur 1979. En studie av perioden 1920 - 1976. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Så blev jag kärnkraftsmotståndare
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Så blev jag kärnkraftsmotståndare

Broman Lars red
129 sidor
Pocket Miljöförbundet 1979. Personliga vittnesmål av politiker, tekniker, kulturarbetare och miljöaktivister. Sara Lidman, Per
Gahrton, Solveig Ternström, Maria
Bergom-Larsson, Alf Svensson, Birgitta Hambreus etc. Namnad. Understrykningar.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Till en kvinnlig vikarie
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Till en kvinnlig vikarie

Grassman Sven
141 sidor
Limhäftad Årstiderna förlag 1987. En bok om nyrikedom och nyfattigdom. Ett antal förstrykningar men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Tjetjenien - Sanningen om kriget
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tjetjenien - Sanningen om kriget - NYHET!

Politkovskaja Anna
266 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2003. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Tyskarna & civilisationens bräcklighet
 Pris: 110 kr / 10,8 €

Tyskarna & civilisationens bräcklighet

Elias Norbert
302 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Atlantis 1996. Inplastad. Biblioteksstämplad. Men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Tyskland - Vårt Tyskland
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Tyskland - Vårt Tyskland

Tucholsky Kurt
340 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts Klassiker 1977. Urval och kommentarer av Jan Stolpe. Prosa i översättning av Ulrika Wallenström. Dikter tolkade av Ola och Carsten Palmaer. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Utbildning och utveckling
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Utbildning och utveckling

Cipolla Carlo M.
140 sidor
Pocket Tema Gleerups Lund 1970. Illustrerad med tabeller.
Lite fläckad bakre pärm. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Vad hände med Sverige i Göteborg?
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Vad hände med Sverige i Göteborg?

Löfgren Mikael/Vatankhah Masoud red.
306 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2002. Under några dagar i juni 2001 riktades hela världens blickar mot Göteborg. Tiotusentals människor hade rest dit för att demonstrera och protestera under EU-toppmötet och det amerikanska presidentbesöket. Demonstrationerna spårade fullständigt ur. Här finns texter
av dom som var där. Illustrerad
med karta över händelsernas centrum. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Vad händer i Baltikum?

Küng Andres
274 sidor
Häftad Aldus/Bonner 1973. En översikt över de baltiska folkens situation efter andra världskriget


Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Varför Deltog Arbetarna i Sundsvallsstrejken 1879?
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Varför Deltog Arbetarna i Sundsvallsstrejken 1879?

Byström Bo
43 sidor
Häfte klammerhäftad Sundsvall 1978. En undersökning med tyngdpunkten lagd vid en genomgång av landshövding Curry Treffenbergs förhörsprotokoll. Detta häfte utgör ett sammandrag av en C 1-uppsats i ämnet idehistoria.
Läs mer / Större bild
Samhälle - Politik Västerlandets misstag
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Västerlandets misstag

Solzjenitsyn Alexander
93 sidor
Limhäftad Contra 1981.
Läs mer / Större bild