Socialism (53st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Socialism 72 dagar i Paris
 Pris: 50 kr / 4,9 €

72 dagar i Paris

Isaksson Folke
126 sidor
Pocket Pan Orginal 1971. Pariskommunen 1871. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Anti-Dyhring
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Anti-Dyhring

Engels Friedrich
451 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Arbetarkulturs Förlag 1970. Namnad. Några understrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Bör Stalin återupprättas?
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Bör Stalin återupprättas?

Medvedev Roy m.fl.
136 sidor
Pocket PAN orginal 1970. Texter från den underjordiska debatten i Sovjetunionen, kommenterade av Bengt Jangfeldt.
Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Bekämpa bokdyrkan - Förbättra våra studier
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Bekämpa bokdyrkan - Förbättra våra studier

Tse-Tung Mao
23 sidor
Häfte 14,5x20,5 cm klammerhäftad. Kommunistiska Förbundet Marxist-Leninisterna. Göteborg 1969. Två uppsatser
av Mao Tse-Tung. En förstrykning. Hålslagen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Brev i urval
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Brev i urval

Marx Karl/Engels Friedrich
252 sidor
Pocket Gidlunds 1972. Ingår i Marxistiskt bibliotek. Förord av Bo Gustafsson. Ett fåtal förstrykningar men i övrigt i mycket gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Den ryska tsarismens utrikespolitik
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Den ryska tsarismens utrikespolitik

Engels Friedrich
62 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1978. Namnad. En understrykning. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Den socialistiska rekonstruktionen av Moskva och övriga städer i Sovjet-Unionen
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Den socialistiska rekonstruktionen av Moskva och övriga städer i Sovjet-Unionen

Kaganovitsj L.M.
111 sidor
Klammerhäftad Arbetarkultur 1932.
Denna broschyr är en bearbetning av det stenografiska referatet av det tal som medlemmen av Sovjet-Unionens komunistiska partis CK, L.M. Kaganovitsj, höll på partiets juniplenum i Moskva 1931. Namnad. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Socialism Det är dags att välja sida - kommunisterna & tjeckoslovakien
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Det är dags att välja sida - kommunisterna & tjeckoslovakien

Eriksson Åke
80 sidor
Häftad Socinform 1976. I den här broschyren försöker författaren återuppta den diskussin om Pragvåren som av olika orsaker kom bort. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Dokument från Sveriges Kommunistiska Partis (SKP) första kongress 4-7 januari 1973
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dokument från Sveriges Kommunistiska Partis (SKP) första kongress 4-7 januari 1973

red.com
62 sidor
Häfte klammerhäftad Uppsala 1973.
SKP dokument nr 1. En förstrykning. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism En studie i den svenska arbetarklassens uppkomst
 Pris: 60 kr / 5,9 €

En studie i den svenska arbetarklassens uppkomst

Gynnå Christina/Mannheimer Eva
138 sidor
Häftad stencilerad 21x29 cm. Inget tryckår men bör vara 1970-tal. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Ett förslag rörande den internationella kommunistiska rörelsens allmänna linje
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Ett förslag rörande den internationella kommunistiska rörelsens allmänna linje

red.com
52 sidor
Häfte 14,5x20,5 cm klammerhäftad. Kommunistiska Förbundet Marxist-Leninisterna. Inget tryckår men bör vara slutet av 1960-talet. Kinas kommunistiska partis CK:s svar på Sovjetunionens kommunistiska partis CK:s brev av den 30
mars 1963. Namnad. En del understrykningar. För övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Socialism För en enad vänster i årets val
 Pris: 90 kr / 8,8 €

För en enad vänster i årets val

Kommitten för en enad vänster
23 sidor
Häfte 14x19,5 cm klammerhäftad. Kommitten för en enad vänster i årets val 1973.Tal av Jan Myrdal, Greta Hofsten och Gunnar Hjalmarsson. Förslag till SKP och VPK om enhet vid årets val. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism För en enad vänster i årets val
 Pris: 90 kr / 8,8 €

För en enad vänster i årets val

Kommitten för en enad vänster
15 sidor
Häfte 14x19,5 cm klammerhäftad. Kommitten för en enad vänster i årets val 1973. Tal av Jan Myrdal, Ulf Mårtensson, Gunnar Hjalmarsson och Jean Christiernin. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism För ett socialistiskt Sverige
 Pris: 90 kr / 8,8 €

För ett socialistiskt Sverige

Sveriges Komunistiska Parti
23 sidor
Häfte 14,5x21 cm klammerhäftad. Inget tryckår men bör vara 1975. Studiehäfte Nr 3 till programförslaget. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Socialism Filosofins elände
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Filosofins elände

Marx Karl
189 sidor
Pocket Arbetarkultur Stockholm u.å. ca.1975. Faksimilutgåva av 1949 års upplaga. En uppgörelse med den franske filosofen och ekonomen Pierre-Joseph Proudhon, vars anarkistiskt präglade hållning Marx avvisade.
Läs mer / Större bild
Socialism Filosofiska  diskussioner
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Filosofiska diskussioner

Marc-Wogau Konrad
239 sidor
Inbundet förlagsband Liber 1963. Illustrerad. Underst med blyerts.
Namnad.
Läs mer / Större bild
Socialism Gnistan Nr 4 1969
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Gnistan Nr 4 1969

Holmberg Nils
24 sidor
Tidskrift 18x27 cm Organ för Komunistiska Förbundet marxist-Leninisterna. Med KFML i demonstrationer och möten 1 Maj. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Gör facket till en kamporganisation
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Gör facket till en kamporganisation

KFML:s fackliga utskott
193 sidor
Häftad 15x21 cm Oktobers förlag 1972. Illustrerad. Facklig studiecirkel. Namnad. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism I övermorgon socialism
 Pris: 60 kr / 5,9 €

I övermorgon socialism

Gustafsson Bo
202 sidor
Häftad Gidlunds 1981. Levande och dött i marxismen. Kapitalismens kris.
Löntagarfonder. Illustrerad med diagram. Lite nött.

Läs mer / Större bild
Socialism KFML Dokument
 Pris: 50 kr / 4,9 €

KFML Dokument

red.com
18 sidor
Häfte klammerhäftad Uppsala 1972.
Inehåll: Till Sveriges revolutionära arbetare, ungdom och intellektuella. Grundsatser. Handlingsprogram. Stadgar. Närmaste arbetsuppgifter.
Läs mer / Större bild
Socialism Kinesisk bulletin Nr 1 1970
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kinesisk bulletin Nr 1 1970

red. com
35 sidor
Tidskrift 21x29,5 cm klammerhäftad Folkrepubliken Kinas ambassad. Illustrerad med svartvita fotografier. Slagord för firandet av folkrepubliken Kinas 20-årsjubileet av grundandet av folkrepubliken Kina. Till kamp för att befästa proletariatets diktatur ytterligare. Hålslagen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Kinesisk bulletin Nr 3 1969
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kinesisk bulletin Nr 3 1969

red.com
31 sidor
Tidskrift 21x29,5 cm klammerhäftad Folkrepubliken Kinas ambassad. Illustrerad med svartvita fotografier. Liu Shao - Chis revisionistiska linje avslöjad. Kampen mellan de två vägarna på Kinas landsbygd. Hålslagen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Kinesisk bulletin Nr 5 1969
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kinesisk bulletin Nr 5 1969

red.com
15 sidor
Tidskrift 21x29,5 cm klammerhäftad Folkrepubliken Kinas ambassad. Illustrerad med svartvita fotografier. Presskommunike från presidiesekretariatet vi Kinas kommunistiska partis nionde nationalkongress. Hålslagen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Kinesisk bulletin Nr 8 1969
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kinesisk bulletin Nr 8 1969

red.com
10 sidor
Tidskrift 21x29,5 cm klammerhäftad Folkrepubliken Kinas ambassad. Två dokument om Kinesiska-Sovjetiska gränsfrågan. Hålslagen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Kommunistisk Tidskrift för marxistisk-leninistisk teori och praktik Nr 2 1972
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Kommunistisk Tidskrift för marxistisk-leninistisk teori och praktik Nr 2 1972

Olsson Tom
95 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad MLK 1972. Teoretiskt organ för Marxist-Leninistiska Kampförbundet (MLK). Kinas fredspolitik. Inför VPK:s partikongress. Staten skrotar företag till förmån för ASEA. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Leva i fred
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Leva i fred

Chrusjtjov N.S.
282 sidor
Trådhäftad Arbetarkultur 1960. N.S.Chrusjtjovs tal i USA den 15-27 september 1959. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxismen och den Nationella Frågan
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Marxismen och den Nationella Frågan

Stalin Josef
102 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Förlag för litteratur på främmande spårk Moskva 1950. Illustrerad med en bild på Stalin. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxismens politiska ekonomi - Grunder och begrepp
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxismens politiska ekonomi - Grunder och begrepp

red.com
72 sidor
Häfte 14,5x21 cm limhäftad Kommunistiska Förbundet Marxist-Leninisterna inget tryckår men troligtvis slutet av 1960-talet. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 1-2 1977
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Marxistiskt Forum Nr 1-2 1977

Berge Anders
143 sidor
Häfte 15x21 cm Ordfront 1977. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Tema - Anti revisionismen. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 2 1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 2 1978

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1978. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Arbetarklassen måste försvara nationen! AMU-eleverna och kampen mot arbetslösheten. Mao Tsetungs teori om de tre världarna. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 3 1979
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 3 1979

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1979. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Försvarsfrågan och hotet mot Sverige. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 4 1979
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 4 1979

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1979. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. För ett kämpande fack. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 6 1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 6 1978

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1978. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Ett tal av Mao Tsetung om den demokratiska centralismen. Sverige krigsvintern 1939/40. Albanien och Kina. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Marxistiskt Forum Nr 7-8 1976
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 7-8 1976

Berge Anders
90 sidor
Häfte 15x21 cm Ordfront 1977. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Antistrejklagen - piskan och moroten. Fast lön - mot merit- och arbetsvärdering. Södra Afrika - frigörelse trots supermakternas sabotage. Debatt om klasser och partier i Ryssland. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Maxim Gorkij - Obekväma tankar om Oktoberrevolutionen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Maxim Gorkij - Obekväma tankar om Oktoberrevolutionen

Gorkij Maxim
251 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband LiberFörlag 1983. Artiklar ursprungligen publicerade i dagstidningen "Det nya livet" 1917-1918. Inledning av Melker Johnsson. Illustrerad. Understrykningar.
Läs mer / Större bild
Socialism Med sanningen mot sovjetmakten
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Med sanningen mot sovjetmakten

Ignats Ulo red
71 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1980. Helsingforsgruppernas kamp för mänskliga rättigheter. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Med sikte på KFML:s tredje kongress - Kongresshäfte nr 2
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Med sikte på KFML:s tredje kongress - Kongresshäfte nr 2

red.com
37 sidor
Häfte klammerhäftad KFML 1972. KFML:s kamp måste på allvar förenas med massornas kamp. Gör facket till en kamporganisation -enhet på klasskampens grund. Namnad. Understrykningar.
Läs mer / Större bild
Socialism Mot rådande vind - Kommunistiska texter
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Mot rådande vind - Kommunistiska texter

Holmberg Nils
167 sidor
Trådhäftad Oktoberförlaget 1977.
Till Nils Holmbergs 75-årsdag den
23 december 1977. Urval av Robert Aschberg. Illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Mot vulgariseringen av parollen om självkritik
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Mot vulgariseringen av parollen om självkritik

Stalin Josef
15 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Oktoberförlaget 1974. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Människor i arbete
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Människor i arbete

Broby-Johansen R.
80 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 21,5x30 cm Tiden 1975. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.
100 arbetsbilder från forntid till nutid i urval och kommenterade av författaren. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Om den dialektiska och historiska materialismen
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Om den dialektiska och historiska materialismen

Stalin Josef
52 sidor
Häfte 14,5x20,5 cm klammerhäftad. Kommunistiska Förbundet Marxist-Leninisterna. Inget tryckår men bör vara slutet av 1960-talet.
Med en sammanfattning. Namnad. En del understrykningar.

Läs mer / Större bild
Socialism Om konst och litteratur
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Om konst och litteratur

Marx Karl/Engels Friedrich
202 sidor
Pocket Arbetarkultur 1971. Namnad. Några understrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Om partiorganisationen och partilitteraturen
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Om partiorganisationen och partilitteraturen

Lenin V.I.
13 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Oktoberförlaget 1977. Förord av Kalle Hägglund. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Revolutionernas Kina
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Revolutionernas Kina

Blomqvist Lars Erik & Lidström Karl-Gunnar
205 sidor
Klotband med slitit skyddsomslag LT:s förlag 1967 illustrerad med
bla två kartor. Revolutionernas Kina Från Konfucius till Mao Tse-tung. Namnad. Frånsett omslaget i gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Skrifter i urval
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Skrifter i urval

TseTung Mao
461 sidor
Inbunden rött plastband Oktoberförlaget 1979. Översatt av Nils G. och Marika Holmberg.
Exlibris. Tillskrift. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Soldat Front - Knäpp Knappen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Soldat Front - Knäpp Knappen

Nilsson Hans-Jacob red.
16 sidor
Häfte Clartéförbund & Sverige kommunistiska parti. Organ Soldatfront-kommunstisk facklig cellorganisation. Utgivningsår: 1971-1974. Knäpp Knappen- om det militära bestraffningssystemet, specialnummer.
Läs mer / Större bild
Socialism Sovjet Diktaturens Ansikte
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Sovjet Diktaturens Ansikte

Holmberg Håkan/Ignats Ulo
163 sidor
Häftad Ordfront 1980. En bok om förtryck och förföljelse i dagens Sovjetunionen. Illustrerad
med svartvita fotografier och en karta. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Sovjet ut ur Afghanistan
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sovjet ut ur Afghanistan

red.com
27 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad stencilerad ugiven av Sveriges kommunistiska partis Malmöavdelning. Inget tryckår men bör var runt 1980. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Studera praktisera socialism
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Studera praktisera socialism

KFML:s studieutskott
192 sidor
Häftad 15x21 cm Oktobers förlag 1972. Illustrerad med teckningar
och fotografier i svartvitt. Marxist-leninistisk grundkurs KFML. Boken är inplastad. Namnad. Understrykningar.

Läs mer / Större bild
Socialism Tjäna folket - Till minne av Norman Bethune - Den narraktige gamle mannen som tog bort bergen
 Pris: 20 kr / 2,0 €

Tjäna folket - Till minne av Norman Bethune - Den narraktige gamle mannen som tog bort bergen

Tse-Tung Mao
7 sidor
Häfte 14,5x20,5 cm klammerhäftad. Kommunistiska Förbundet Marxist-Leninisterna. Inget tryckår men bör vara slutet av 1960-talet. Tre tal av Mao Tse-Tung. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Socialism Tjänstemännen i det  Svenska Klassamhället
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Tjänstemännen i det Svenska Klassamhället

Romilson Christer
48 sidor
Häfte klammerhäftad Oktoberförlagget 1975. Oktoberhäfte 12. En klassanalys av tjänstemännen modell 1975. Några understrykningar.
Läs mer / Större bild
Socialism Vad Vill KFML
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Vad Vill KFML

red.com
61 sidor
Häfte klammerhäftad Marxistiskt Forum 1970. Kommunistiska förbundet marxist-leninisterna bildades 1967 och var en revolutionär vänstergrupp som var aktiv på 60 och 70-talet. Illustrerad. Namnad. Brukarspår.

Läs mer / Större bild
Socialism Zenit Nr 16 1976 - Nordisk socialistisk tidskrift
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Zenit Nr 16 1976 - Nordisk socialistisk tidskrift

Olofsson Gunnar
66 sidor
Tidskrift 16,5x22,5 cm. Afrika - Ekonomi och politik under 60-talet. Fascism - Var Hitler fascist? Debatt. Seco - Om vänsterns genombrott och uttåg. Pärmarna nötta men inlagan fin.
Läs mer / Större bild