Järnväg - Spårväg (32st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Järnväg - Spårväg 75 Jahre Elektrischer Strabenbahnbetrieb in Mannheim 10/12 1900-10/12 1975
 Pris: 90 kr / 8,8 €

75 Jahre Elektrischer Strabenbahnbetrieb in Mannheim 10/12 1900-10/12 1975

Rabe Werner
24 sidor
Häfte klammerhäftad Mannheimer Verkehrs Aktiengesellschaft 1975.
Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg 75 Years of Electric Street Tramway Operation
 Pris: 150 kr / 14,7 €

75 Years of Electric Street Tramway Operation

red.com
12 sidor
Häfte 18x23 cm trådhäftad County Borough of Blackpool 29th September 1960. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg 80 Jahre Grazer Schlossbergbahn - 75 Jahre elektrische Strassenbahn in Graz
 Pris: 70 kr / 6,9 €

80 Jahre Grazer Schlossbergbahn - 75 Jahre elektrische Strassenbahn in Graz

Grazer Verkehrsbetrieb
50 sidor
Häfte 21x15 cm Grazer Stadtwerke 1974. Festschrift über Vergangenheit und Zukunft der Grazer Verkehrsbetriebe. Rikt illustrerad. Ett par noteringar med kulspets.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg British Tramways in Pictures 1. Sheffield
 Pris: 90 kr / 8,8 €

British Tramways in Pictures 1. Sheffield

Wiseman R.J.S.
44 sidor
Häfte klammerhäftad The
Advertiser Press 1978. Second printing of enlarged edition 1978. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg British Tramways in Pictures 2. Glasgow
 Pris: 90 kr / 8,8 €

British Tramways in Pictures 2. Glasgow

Wiseman R.J.S.
48 sidor
Häfte klammerhäftad The Advertiser Press 1977. Third (enlarged) edition. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg British Tramways in Pictures 3. Birmingham
 Pris: 90 kr / 8,8 €

British Tramways in Pictures 3. Birmingham

Wiseman R.J.S.
40 sidor
Häfte klammerhäftad The Advertiser Press 1979. Tredje upplagan. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Cobham Bus Museum
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Cobham Bus Museum

red.com
47 sidor
Häfte klammerhäftad The London Bus Preservation Group. Inget tryckår men troligt 70-tal. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Dampflokomotiven / Steam Engines

Wereszczyniski Wieslaw
143 sidor
Hardback jelenia Poland 1993 illustration. Text in german, english and polish.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Edinburgh Tramways Album
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Edinburgh Tramways Album

Hunter D.L.G.
32 sidor
Häfte klammerhäftad Turntable Publications 1974. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Glasgow by tram
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Glasgow by tram

Stewart Ian
48 sidor
Häfte klammerhäftad Scottish Tramway Museum Society 1977. Rikt
illustrerad med svartvita fotografier.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Glasgow´s Trolleybuses
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Glasgow´s Trolleybuses

Deans Brian T.
32 sidor
Häfte klammerhäftad Scottish Tramway Museum Society Publication 1977. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Gullfiskene - Oslos strömlinjede aluminiumvognar
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Gullfiskene - Oslos strömlinjede aluminiumvognar

Andersen Björn
58 sidor
Häfte klammerhäftad Lokaltrafikhistorisk Forening 1990. Temahefte Nr 1 1990. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Improving London´s trams 1932-7
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Improving London´s trams 1932-7

Oakley E.R./Withey C.L.
28 sidor
Häfte klammerhäftad LRTA Publications 1988. Reprinted from
Modern Tramway. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Københavns sporveje Linie 20 En sporvejslinie i billeder
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Københavns sporveje Linie 20 En sporvejslinie i billeder

red.com
20 sidor
Häfte klammerhäftad Sporvejshistoriska Selskab 1985.
Häfte i specielt omslag og udsendt til samtlige medlemmer af
Sporvejshistorisk Selskab som et särnummer af medlemsbladet BYtrafik i anledning af Selskabets 20 års jubileum 8 februar 1985. Rikt illustrerad bla med en karta över Københavns sporveje daglinier 1952. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Landskrona & Helsingborgs jernvägar 1865-1915
 Pris: 700 kr / 68,6 €

Landskrona & Helsingborgs jernvägar 1865-1915

Christiernsson, Nils
45 sidor
Trådhäftad Landskrona 1915. Några anteckningar med anledning af femtio-årsdagen den 1 augusti 1915. Landskrona & Helsingborgs jernvägar 1865-1915, jubileumsskift. Stämpel framsida Utmönstrad från Lunds Geologiska instutions bibliotek. Några mindre diskreta förstrykningar. Kortficka bortriven på bakre pärmens insida. ovanlig
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Leeds City Tramways - A Pictorial Souvenir
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Leeds City Tramways - A Pictorial Souvenir

Mack Robert F.
40 sidor
Häfte klammerhäftad Turntable Publications 1979. Revised edition 1979. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Melbourne And Metropolitan Tramways Board
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Melbourne And Metropolitan Tramways Board

Kirby F.R.
40 sidor
Häfte klammerhäftad 15x24cm. Melbourne and Metropolitan Tramways Board 1974. Report and Statement of Accounts for the year ended 30th June 1974. Illustrerad. Lite solkit omslag men i övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Merseyside Transport
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Merseyside Transport

Martin T.J.
40 sidor
Häfte klammerhäftad Merseyside Tramway Preservation Society 1977. Presents the whole spectrum
of conventional public transport,
from electric trams, trains and trolley buses to the world famous
ferry boats and Overhead Railway.
Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg More Glasgow by tram
 Pris: 90 kr / 8,8 €

More Glasgow by tram

Stewart Ian
48 sidor
Häfte klammerhäftad Scottish Tramway Museum Society 1978. Rikt
illustrerad med svartvita fotografier. Samt en karta över tramway systems in Glasgow and Neichbourhood. Några små anteckningar på kartan med kulspets.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Några ord om järnvägarnas historia i Värmland
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Några ord om järnvägarnas historia i Värmland

Werner Oscar
28 sidor
Häfte klammerhäftad Stockholm 1927 ou. Utgiven i anledning av Kungl. Järnvägsstyrelsens deltagande i Industri och Hantverksutställningen i Karlstad 1927. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg När järnvägen kom till byn
 Pris: 50 kr / 4,9 €

När järnvägen kom till byn

Sallius Joel
29 sidor
Trådhäftad 12,5x21 Eslövs Museums skriftserie nr 1 1969. Andra upplagan. Med anledning av 100-årsminnet av Södra stambanans framdragande förbi Eslöv. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg På fjällvägar och vandringsleder
 Pris: 50 kr / 4,9 €

På fjällvägar och vandringsleder

red.com
10 sidor
Häfte klammerhäftad 11,5x18,5 cm.
SJ/STF 1952. Bussfärder i svenska och norska fjäll 1952. Reklambrochyr med beskrivning av olika turer med datum, praktiska råd etc. Illustrerad med kartor.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Skånsk järnväg

Werdenfels Åke red.
253 sidor
Häftad Skånes Hembygdsförbund Årsbok 1989/90 rikt illustrerad
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Svenskarna och deras järnvägar
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Svenskarna och deras järnvägar

Milles Gunnar
131 sidor
Förlagets dekorerade pappband Allt om hobby 1970. Förord av Jan Jangö och med ånglokssektion av Leif Dahl. Utgör en fortsättning på den 1966 år utgivna, Tåg - en bildrapsodi om svenska ånglok och järnvägar, vilken beskrev de första 25 åren, här redogörs för de 25 följande. Illustrerad med närmare 200 bilder.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Sveriges järnvägar
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Sveriges järnvägar

Fischerström Iwan W.
130 sidor
Dekorerat klotband/omslag Bok och bild 1971. De svenska järnvägarnas historia och tekniska utveckling från de första bruksbanorna till dagens pendeltåg. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg TågaPågar
 Pris: 70 kr / 6,9 €

TågaPågar

Swahn Sven Christer
110 sidor
Klotband/omslag 21.5x28 cm Länstrafiken Malmöhus 1993. Illustrerad med akvareller. En bok om de tåg som trafikerar Skåne, alla döpta efter kända skåningar, fiktiva eller avlidna.
En liten rivskada på omslagets framsida. För övrigt i mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Teknisk Ekonomisk Redogörelse för anläggningen av Inlandsbanan mellan Volgsjön och Gällivare
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Teknisk Ekonomisk Redogörelse för anläggningen av Inlandsbanan mellan Volgsjön och Gällivare

red.com
389 sidor
Trådhäftad Statens Järnvägars Publikationer. Utredningar m. m. 1939:3. Tryckt 1939 - utgiven 1945. Rikt illustrerad med svartvita foton, tabeller, diagram, ritningar samt 10 utvikbara plancher varav två är kartor i färg. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg The Blackpool Tramway
 Pris: 60 kr / 5,9 €

The Blackpool Tramway

red.com
30 sidor
Häfte klammerhäftad 18x12 cm The Tramway Museum Society 1981. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg The London tramcar 1861-1952
 Pris: 80 kr / 7,8 €

The London tramcar 1861-1952

Kidner R.W.
45 sidor
Häfte klammerhäftad The Oakwood Press inget tryckår. Locomotion papers number seven. Rikt illustrerad. Små diskreta noteringar i bläck på ett antal sidor.
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Trams and trolleybuses in Ilford
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Trams and trolleybuses in Ilford

Thomson L.A.
51 sidor
Häfte klammerhäftad The Ilford&
District Historical Society 1979.
Illustrerad med svartvita fotografier, statestik samt en
"Map of tram routes constructed and those proposed"
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Tunnelbanan i Stockholm
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Tunnelbanan i Stockholm

Wigander Olle
76 sidor
Klotband 21x30 cm, utan skyddsomslag, Norstedts 1957. Boken utgiven i samband med att sträckan Slussen - Hötorget öppnades. Illustrerad med teckningar av Lasse Lindberg
Läs mer / Större bild
Järnväg - Spårväg Ånglok de första spårbundna vagnarna till våra dagars flerdelade lokomotiv
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Ånglok de första spårbundna vagnarna till våra dagars flerdelade lokomotiv

Ellis C. Hamilton
256 sidor
Trådhäftad Wahlström & Widstrand 1983,rikt illustrerad i färg och svartvitt. Beskrivningar av ånglok från hela världen.

Läs mer / Större bild