Konst (70st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Konst A decade of i-Deas
 Pris: 100 kr / 11,2 €

A decade of i-Deas

Godfrey John
256 sidor
Häftad Penguin 1990. The encyclopaedia of the 80s. The definitive guide to the youth culture of the 80s - the design, the art, the personalities, the politics - everything that mattered in the last ten years.
Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Konst A Relief and its background - En relief och dess bakgrund - Salpausselkä
 Pris: 200 kr / 22,5 €

A Relief and its background - En relief och dess bakgrund - Salpausselkä

Schildt Göran
39 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 21x27,5 cm AB Nordiska Föreningsbanken Helsingfors 1967. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Text på svenska och engelska. Omslaget lite fransat i kanterna.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Allart van Everdingen och hans norska landskap
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Allart van Everdingen och hans norska landskap

Granberg Olof
83 sidor
Häftad Stockholm 1902. Illustrerad + 6 planscher varav en dubbelsidig. Allart van Everdingen och hans norska landskap. Det gamla Julita och Wurmbrandts kanoner. Ett par undersökningar. Biblioteksstämplar. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Konst Allmän konsthistoria I-II
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Allmän konsthistoria I-II

Nordensvan Georg
654 sidor
Två volymer Ryggklotband 21x28 cm Hugo Gebers Förlag 1911-1912. Illustrerad med 269 ilustrationer i text samt med 38 planscher i tontryck. Med en kronologisk översikt år 1 -1800. Samt med ett personregister. Biblioteksstämplar. Pärmarna lite nötta. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Andy Warhol
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Andy Warhol

Koestenbaum Wayne
231 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2002. Ett porträtt av Andy Warhol. Ingår i serien porträtt. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst ART - USA - NOW Volume II
 Pris: 250 kr / 28,1 €

ART - USA - NOW Volume II

Nordness Lee (Editor)/Weller Allen S. (Text)
232 pages
Hardcover 23x25 cm C.J. Bucher Publishers Switzerland 1962.
Illustrated in b/w and colour. Includes the work of Samuel Adler, Josef Albers, Milton Avery, Will Barnet, Isabel Bishop, Peter Blume, Charles Burchfield, paul Burlin, Paul Cadmus, Kenneth Callahan, william Congdon, Ralston Crawford, Stuart Davis, Willem de Koonig, Edwin Dickinson, Philip Evergood, Lee Gatch, Adolph Gottlieb, Morris Graves, Balcolm Greene, Philip Guston, Robert Gwathmey, John Heliker, Joseph Hirsch, Hans Hofmann, Edward Hopper, Gyorgy Kepes, Franz Kline, Karl Knaths, Rico Lebrun, Julian Levi, Loren Mac Iver, Edward Millman, Carl Morris, Walter Murch, Kenzo Okada, Georgia O'Keefe, I. Rice Pereia, Gregorio Prestopino, Abraham Rattner, Ben Shahn, Charles Sheeler, Mitchell Siporin, Raphael Soyer, William Thon, Mark Tobey, Jack Tworkov, Nicholas Vasilieff, John von Wight, Adja Yunkers and Karl Zerbe. Good condition.

Läs mer / Större bild
Konst Barocken
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Barocken

Josephson Ragnar
249 sidor
Dekorerat förlagsband/omslag Bonniers 1967. Andra översedda upplagan. Ingår i Bonniers konsthistoria. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Konst Beckerell! Nummer Två 1992
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Beckerell! Nummer Två 1992

Cavling Viggo
31 sidor
Tidskrift/omslag 22x29 cm Malmö konsthalls vänner 1992. Omslaget är gjort i wellpapp av Förenade Well i Eslöv.
Inehåller bla. en artickel om Sture Johannesson. Han berättar där bla. om sin konst på dator. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 900 kr / 101,1 €

Beispiele künstlerischer Schrift

Larisch, Rudolf.
41 sidor
Cloth Wien, Schroll 1902 4 Bl. und 35 Tafeln mit zahlreichen Schriftproben. George Auriol, Leopold Bauer, H.P. Berlage, Chas E. Dawson, Max Klinger, CH.Mackintosh, ...
Läs mer / Större bild
Konst Bilder ur svensk historia
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Bilder ur svensk historia

Johnsson Ulf G. red
136 sidor
Inbundet linneband/omslag Raben&Sjögren 1975. En konstbok från Nationalmuseum. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 22. Innehåller fyra articklar där ibland en 20 sidor lång artickel av Sven Ulric Palme med
titeln Krig och fred i konsten.
Exlibris. Namnad. Omslaget något slitet.
Läs mer / Större bild
Konst Blåvitt ming-porslin  -  Ming blue-and-white
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Blåvitt ming-porslin - Ming blue-and-white

Wirgin Jan
79 sidor
Trådhäftad 18x23,5 cm Östasiatiska Museet 1964. Utställningskatalog Östasiatiska Museet 25 April - 28 Juni 1964. Ur svenska samlingar. 103 objekt visas med svartvita fotografier. Text på svenska och engelska. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Boken om Skum
 Pris: 40 kr / 4,5 €

Boken om Skum

Manker Ernst
146 sidor
Pocket LTs Förlag 1965. Illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Book of 30 postcards
 Pris: 130 kr / 14,6 €

Book of 30 postcards

Dali Salvador
30 postcards
Bok i form av vykort av Dalis tavlor. 10.5x15.5 cm. Kan rivas av och användas som vykort. Gott skick
Läs mer / Större bild
Konst Brokadbilder - Något om 1800-talets japanska färgträsnitt
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Brokadbilder - Något om 1800-talets japanska färgträsnitt

Warburton Thomas
127 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Alba 1990. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Chagall Peintures 1942-1945
 Pris: 1600 kr / 179,8 €

Chagall Peintures 1942-1945

Chagall Marc & DeGand Leon & Eluard Paul
24 sidor
Wraps around the edges wear folio. Les Editions du Chene Paris 1947. With 16 col. plates. Inside contents fine. A significant portfolio of Chagalls wartime paintings, with 16 tipped-in colour plates, loose in the folio, 8 pages of text including a poem by Paul Eluard
Läs mer / Större bild
Konst Christian Berg livslinjer och formtankar
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Christian Berg livslinjer och formtankar

Sandström Sven
126 sidor
Trådhäftad 22,5x30 cm Allhem 1962. Konstnärsmonografi med en avslutande verkförteckning över 126 av Christian Bergs skulpturer med uppgifter om titel, material, beskrivning, mått, ägare samt i förekommande fall upplagestorlek. - Monograph with summary in English and a catalogue raisonné. Med inledning av Gustaf Näsström. Skånes konstförenings
publikation. Rikt illustrerad.

Läs mer / Större bild
Konst Daumier and Gavarni - Art In Photography
 Pris: 2500 kr / 280,9 €

Daumier and Gavarni - Art In Photography

Holme Charles edit.
476 sidor
Halfleather "Daumier and Gavarni" offices The Studio London-Paris-New York 1904. Illustred in black/white and colour. XX+56 plats ; XXXVI+63 plates. Notes by Henry Frantz and Octave Uzanne.
"Art In Photography With Selected Examples of European and American Work". Special number The Studio London 1905 (300 pages). Illustrated Photogravure. Library stamps. Library pocket. Any individual leaves, but complete. Good condition.

Läs mer / Större bild
Konst De Bildande Konsternas Historia Under 19:De Århundradet
 Pris: 400 kr / 44,9 €

De Bildande Konsternas Historia Under 19:De Århundradet

Nordensvan Georg
456 sidor
Ryggklotband 21x28 cm Hugo Gebers Förlag 1900. Med 208 illustrationer. Biblioteksstämplar. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Deutsche Kunst und Dekoration Band XXXIX
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Deutsche Kunst und Dekoration Band XXXIX

Koch Hofrat Alexander
432 site
Halfleather 22x28.5 cm Darmstadt Oktober 1916 - März 1917. Illustrierte Monatshefte fyr moderne Malerei, Plastik, Architektur, Wohnungs-Kunst und kynstlerische Frauenarbeiten. Worn binders. Library stamps. More editions available.

Läs mer / Större bild
Konst Drömmen om Asien
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Drömmen om Asien

Grandien Bo
51 sidor
Trådhäftad 25x19 cm Wahlström & Widstrand 1955. Illustrerad med 23 färgteckningar. En bilderbok tillägnad Harry Martinson. En av de första Artists Books. En liten reva i det bakre omslaget.
För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Early english water-colour drawings by the great masters - Modern woodcuts and lithographs by british and french artists
 Pris: 1000 kr / 112,4 €

Early english water-colour drawings by the great masters - Modern woodcuts and lithographs by british and french artists

Finberg A.J.
326 sidor
Ryggklotband The Studio London/Paris/New York 1919. Yearbook. Rikt och vackert illustrerad. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Konst Europäische Handzeichnungen aus Funf Jahnrhunderten
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Europäische Handzeichnungen aus Funf Jahnrhunderten

Degenhart Bernhard
196 pages
Cloth 23x31.5 cm no dust jacket Atlantis-Verlag Berlin/Zurich 1943. Text in German. One hundred sixty-eight plates of hand drawn sketches taken from a five hundr year period. Works by Da Vinci, David, Ingres, Bosch, Rembrandt, Durer, Mane and Degas among others are presented. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Finlandiafreskernas år - Bilder av ett folk i kamp

Segerstråle Lennart
151 sidor
Ryggklotband 23x29 cm Lindfors 1944. Lite nött i pärmkanterna. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Konst Från Betlehem till Musafällan
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Från Betlehem till Musafällan

Janstad Hans
91 sidor
Förlagets laminerade pappband Skrivarförlaget 1998. Illustrerad med teckningar, målningar och fotografier i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Från Chardin till Utrillo

Hoppe Ragnar
264 sidor
Klotryggband med främre omslag medbundet Gebers 1949 illustrerad. Med dedikation från Agneta och Ragnar Hoppe
Läs mer / Större bild
Konst Gåramålningar från Oxie Härad
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Gåramålningar från Oxie Härad

Nilsson Ingvar/Sigvard Tyge red.
105 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Oxie Härads Hembygdsförening 1995. Illustrerad med en karta och fotografier i färg och svartvitt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Henry Moore
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Henry Moore

Russell John
274 pages
Paperback13x19.5 cm Pelican 1973. The famous sculpture artist critically examined by the famous critic, an important work. With many illustrations. Good condition.

Läs mer / Större bild
Konst Im Burgerhause - Plaudereien uber Kunst, Kunstgewerbe und Wohnungs-Ausstattung
 Pris: 500 kr / 56,2 €

Im Burgerhause - Plaudereien uber Kunst, Kunstgewerbe und Wohnungs-Ausstattung

Gurlitt Cornelius
232 pages
Half-leather 15x21 cm Dresden Gilbers'sche Königi. Hof-Verlagsbuchhandlung (J. Bleyl) 1888. Languages German. Library stamps.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 500 kr / 56,2 €

Innen-Dekoration 1942

Koch Alexander
305 sidor
Cloth Stuttgart 1942 fotografischen Abbildungen illustrerad. Jahrgang 53. Das behagliche heim, Innen-Dekoration die Gesamte Wohnungskunst in Bild und Wort
Läs mer / Större bild
Konst Japanska tecken - En minnesutställning över Nobu Ota och en glimt av japansk kultur
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Japanska tecken - En minnesutställning över Nobu Ota och en glimt av japansk kultur

Landskrona Fredrikorna
69 sidor
Trådhäftad 15x21 cm Landskrona Konsthall 1 oktober - 5 november 1989. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Japanska träsnitt
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Japanska träsnitt

Hillier J.

Inbundet förlagsband/omslag 23x31 cm Wahlström & Widstrand 1975. Boken består av en textdel på 24 sidor och en bilddel på 45 sidor. Oftast helsidesplancher. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst John Heartfield - Krieg im Frieden - Fotomontagen zur Zeit 1930-1938
 Pris: 120 kr / 13,5 €

John Heartfield - Krieg im Frieden - Fotomontagen zur Zeit 1930-1938

Hanser Reihe
148 pages
Paperback 11x18.5 cm Carl Hanser Verlag 1973. Richly illustrated with black and white photographs. German Edition. Very good condition.
Läs mer / Större bild
Konst Konst och Kritik
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Konst och Kritik

Blomberg Erik
219 sidor
Pocket Pan orginal 1977. Konst och kritik och andra articklar om bildkonst. Urval och efterord av Margareta Zetterström.
Läs mer / Större bild
Konst Konstens filosofi
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Konstens filosofi

Taine Henri
86 sidor
Trådhäftad Björck & Börjesson 1921. Liten ryggskada. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Konsthistoria - Arkitektur, Måleri, Skulptur
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Konsthistoria - Arkitektur, Måleri, Skulptur

Baumgart Fritz
312 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Forum 1989. Rikt illustrerad. Med personregister och ortregister. När?Var?Hur?Serien. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Les Beaux- Arts - Et les Arts décoratifs - Exposition universelle de 1900
 Pris: 1000 kr / 112,4 €

Les Beaux- Arts - Et les Arts décoratifs - Exposition universelle de 1900

Benédite/Geffroy/Guiffrey/Magne/Mauclair/Roger Marx etc
527 sidor
Green halfcloth 23x32 cm Paris Gazette des Beaux-arts 1900. With 250 illustrations in text and 30 planches. Library stamps. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 400 kr / 44,9 €

Modern etching and engraving

Holme Charles edit.
306 sidor
Green halfcloth The Studio Special summer number 1902 very richly illustrated. 12 essays on etching in different countries. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Konst Modern pen drawings - European and American
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Modern pen drawings - European and American

Holme Charles edit.
216 sidor
Halvklotband 22x28.5 cm Green halfcloth (worn cover) London, Paris and New York 1901. Richly illustr, many in colour. The Studio 1901. Library stamps. Nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 800 kr / 89,9 €

Målningsteknik 1935-1948

Hanfelt B. & Stenström J.A. red.
2784 sidor
10 halvklotband Malmö 1935-1948 rikt illustrerad. Tidskrif för Målningsteknik 1935 första årgången. (Några årgångar sambundna) komplett
Läs mer / Större bild
Konst Paris Past and Present
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Paris Past and Present

Holme Charles
200 sidor
Halfbindin London The Studio 1915. 8 full page colour illustrations. Numerous illustrations on Rivers, Bridges and Quays, Churches Old Streets, House and Markets Public Buildings, Monuments and Gardens. Double page Plan of Paris. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Konst Peasant art in Italy
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Peasant art in Italy

Holme Charles edit.
39 sidor
Half-leather The Studio Ltd. London-Paris-New York 1913 med 449 illustration some in colour. Lite nötta pärmar. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Konst Peasant art in Russia
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Peasant art in Russia

Holme Charles edit.
52 sidor
Half-leather 21x28 cm Special Autumn Number of the Studio 1912. Text på engelska och planscher med 550 illustrationer, några i färg. Great Russia, Little Russia-Ukraine, Russian Poland, Lithuania. Liten skada på främre
pärmen. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Konst Picasso och hjärnan
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Picasso och hjärnan

Falkman Kaj
172 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum
1976. Illustrerad. En
undersökning av Picassos
måleri och arbetssätt med bla utgångpunkt från den moderna vetenskapens rön om hjärnans funktion. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Primitiv konst
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Primitiv konst

Fraser Douglas
320 sidor
Förlagets dekorerade klotband med lite skadat skyddsomslag
Bernces 1963. Illustrerad med 183 illustrationer, varav 59 i färg. Samt med kartor. Behandlar folkkonst från Västafrika, Nigeria, Kongo, Stilla havsöarna, Australien, samt Nord- och Sydamerika. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Ritkurs för Sveriges barndomsskolor
 Pris: 700 kr / 78,7 €

Ritkurs för Sveriges barndomsskolor

Bauer John
80 sidor
5 Häften 17x21 cm klammerhäftade Skolboks Aktiebolaget De Förenade. Stockholm 1913. 12 häften är komplett svit + kortfattad metodik för teckningsundervisningen i anslutning till Ritkurs för Sveriges barndomsskolor. Här finns häfte 3,4,5,7 och 9. Bilderna avritade. Lätt nötta med lite rost på klammrarna.
Läs mer / Större bild
Konst Roy Lichtenstein - På dansk ved Jannick Storm
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Roy Lichtenstein - På dansk ved Jannick Storm

Hendrickson Janis
96 sidor
Häftad 23x30 cm Benedikt Taschen Verlag 1988. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Dansk text. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst S.K.O. -  En vetenskaplig dokumentation med fotnoter
 Pris: 130 kr / 14,6 €

S.K.O. - En vetenskaplig dokumentation med fotnoter

Johannesson Sture
136 sidor
Häftad med plastnitar 22,5x30 cm Cavefors 1975. Rikt illustrerad. Ett utmärkt tillfälle att studera
vad kulturarbetare bar på fötterna i mitten av 1970-talet.
Prislapp på bakre pärmen men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Sankt Göran och draken
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Sankt Göran och draken

Svanberg Jan/Qwarnström Anders
245 sidor
Dekorerat förlagsband/skydds omslag Raben Prisma 1998 illustrerad. Bernts Notkes skulpturgrupp Sankt Göran och draken i Stockholms Storkyrka är ett konstverk i världsklass. I boken finns den första fullständiga presentationen i ord och färgbildera av Sankt Göransgruppen med alla dess detaljer och reliefer. Men här finns också kapitel som sätter in Stockholmsmonumentet i ett större sammanhang i tid och rum. Sankt Göransmotivets långa förhistoria och ett annat dess livskraft fram till vår tid. Med en english summary.
Läs mer / Större bild
Konst Skulpturguiden - en presentation av den offentliga konsten i Hässleholm
 Pris: 40 kr / 4,5 €

Skulpturguiden - en presentation av den offentliga konsten i Hässleholm

Berg Leif red.
27 sidor
Häfte 17x17 cm klammerhäftad Hässleholm kummun 2007. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Skånsk Bilderbibel

Frostin Ernst
159 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Settern 1983 illustrerad med 74 bilder. Hälsning från författaren
Läs mer / Större bild
Konst Social kunst 6 - Tegnekunsten i Sovjetunionen
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Social kunst 6 - Tegnekunsten i Sovjetunionen

Rue Harald
32 sidor
Häfte klammerhäftad/omslag 20x26
cm Mondes Forlag Copenhagen 1931. Originalupplaga. Ingår i serien Social Kunst. Illustrerad med teckningar i färg och svartvitt. Lite slitet omslag. Understrykningar. Namnad. Men i övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Konst Studier i florentinsk renässansskulptur och andra konsthistoriska ämnen
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Studier i florentinsk renässansskulptur och andra konsthistoriska ämnen

Sirén Osvald
261 sidor
Trådhäftad Wahlström & Widstrand, Uppsala 1909. Illustrerad. Library stamps . Nött och slitet omslag. Inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Konst Sture Johannesson Lunds konsthall 29.5 - 22.8 2004
 Pris: 1000 kr / 112,4 €

Sture Johannesson Lunds konsthall 29.5 - 22.8 2004

Nacking Åsa m.fl
110 sidor
Trådhäftad 17.5x24 cm Lunds Konsthall 2004. Utställningskatalog. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i färg och svartvitt. "Counterclockwise Circumambulation" är en installation av Sture Johannesson som tar sin utgångspunkt i en diskussion som tog fart 1968, när Sture Johannessons affisch till utställningen "Underground" bannlystes.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Svart på Vitt
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Svart på Vitt

Broby-Johansen R.
128 sidor
Häftad Gidlunds 1974. En politisk bilderbok. Rikt illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Tanke och form i konsten
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Tanke och form i konsten

Paulsson Gregor
187 sidor
Klotryggsband 20x27 cm Natur och Kultur 1933.
Fotoillustrerad. Både främre och bakre omslaget medbundit. Studier för en betydelselära. Handlingen som rumsgestaltare i italiensk renässanskonst. Allt som utkom. Biblioteksstämplar. Biblioteksficka. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Testamente
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Testamente

Broby-Johansen R.
119 sidor
Limhäftad Rabén & Sjögren 1988. Namnad. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Konst The genius of J.M.W. Turner, R.A.
 Pris: 400 kr / 44,9 €

The genius of J.M.W. Turner, R.A.

Holme Charles edit.
230 sidor
Halvklotband 22x29 cm Green halfcloth London, Paris and New York 1903. Richly illustr, many in colour. The Studio 1903. Library stamps. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst The mansions of England in the olden time - Art in England during the Elizabethan and Stuart periods
 Pris: 3000 kr / 337,1 €

The mansions of England in the olden time - Art in England during the Elizabethan and Stuart periods

Nash Joseph/Holme Charles
500 sidor
Ryggklotband Special winter number of The Studio 1905-1906 and special spring number of The Studio 1908. Rikt och vackert illustrerad. Library stamps. Gott skick. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Konst The sculptures of Alvar Aalto
 Pris: 200 kr / 22,5 €

The sculptures of Alvar Aalto

Schildt Göran
45 sidor
Förlaget klotband/omslag 21x27,5 cm The Otava Publishing CO. Helsinki 1967. Rikt illustrerad med svatvita fotografier. Omslaget lite nött. Namnad. För övrigt i gott skick.


Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 400 kr / 44,9 €

To hundrede træsnit Tegninger fra Krigen i Danmark 1864

Baagøe C.
80 sidor
Ryggklotband folio Forlagsbureauet Kjøbenhavn, 1865 illustrerad 3:e uppl. 200 Træsnit af C. Baagøe, Otto Bache m. fl.3. oplag. nött slitet ex, liten skada försättsbladet.

Läs mer / Större bild
Konst Typografi - i fakta och färg
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Typografi - i fakta och färg

Hallberg Åke
222 sidor
Inbundet konstläderband/omslag Spekta 1969, andra helt omarbetade upplagan. En av de första moderna böckerna som behandlar den typografiska formläran utförligt. 250 illustrationer varav 30 i färg.
Läs mer / Större bild
Konst Utställningen af äldre kyrklig konst i Hernösand 1912
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Utställningen af äldre kyrklig konst i Hernösand 1912

Roosval Johnny
183 sidor
Trådhäftad Bröderna Lagerströms Förlag 1914. Rikt illustrerad. Studier utgifna af utställningens bestyrelse H. Cornell, Th. Hellman, J. Roosval genom Johnny Roosval. Tryckt i 750 numrerade exemplar.
Detta är nr 54. Omslaget lite nött men inlagan fin. Biblioteksstämplar. Osprättad.
Läs mer / Större bild
Konst Vägledning i den gustavianska utställningen i Konstföreningens förra lokal i Kungsträdgården
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Vägledning i den gustavianska utställningen i Konstföreningens förra lokal i Kungsträdgården

red.com
25 sidor
Ryggklotband Stockholm 1891. Illustrerad med ett porträtt af konung Gustaf III. Biblioteksstämplad. Förstrykningar med blyerts, för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konst Verhullter/Wrapped Reichstag Berlin 1971-1995
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Verhullter/Wrapped Reichstag Berlin 1971-1995

Christo & Jeanne-Claude
96 pages
Softcover 18x22 cm Taschen 1995. Profusely illustrated with preparatory drawings, collages, and photographs of the installation and the completed work of art. Das Buch Zum Projekt/The Project Book. Documentation of the Christo wrapping the Reichstag. Text in German and English. Good condition.
Läs mer / Större bild
Konst Vollmond und Zikadenklänge - Japanische Verse und Farben
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Vollmond und Zikadenklänge - Japanische Verse und Farben

Goudenhove Gerolf (Vorw)
50 seiten
Hardcover 12x19 cm C. Bertelsmann Verlag 1955. Mit 27 bildtafeln. Consists of German translations of Japanese poems, illustrated by the works of a number of Japanese artists. These are largely in colour, although there is some monochrome. Gutes Exemplar.
Läs mer / Större bild