Inbördeskrig (14st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Inbördeskrig A pictorial history of the civil war years
 Pris: 130 kr / 12,7 €

A pictorial history of the civil war years

Angle M. Paul
242 sidor
Paperback doubleday 1997 illustrated + map. Hundreds of wonderful photographs and drawings of the American Civil War.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Andersonville
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Andersonville

McElroy John
384 sidor
Paperback Fawcett 1965. Illustrated. Andersonville a story of rebel military prisons. Nött rygg.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Livet vid ett svart regemente - under det nordamerikanska inbördeskriget 1861-1865
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Livet vid ett svart regemente - under det nordamerikanska inbördeskriget 1861-1865

Higginson Wentworth Thomas
248 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1999. Illustrerad med en karta. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Svenskarna i spanska inbördeskriget 1936-1939
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Svenskarna i spanska inbördeskriget 1936-1939

Lundberg Lennart
177 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/
omslag Tre Böcker 2001. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Tapperhetens röda tecken
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tapperhetens röda tecken

Crane Stephen
144 sidor
Pappband/skyddsomslag Fabel förlag 1994. Roman om det amerikanska inbördeskriget.Kanske den första moderna krigsromanen. Utkom första gången 1895. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Tennessee
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Tennessee

Sifakis Stewart
208 sidor
Hardcover factsonfile 1995 index. Compendium of the confederate armies Tennessee. Civil War historians and genealogists with ties to Tennessee
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig The Civil War
 Pris: 200 kr / 19,6 €

The Civil War

Catton Bruce
630 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22,5x28,5 cm American Heritage/Bonanza Books New York 1982. Rikt illustrerad. The epic struggle of the blue and the gray. Med index. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 250 kr / 24,5 €

The Fighting men of the civil war

Davis William
256 sidor
Publisher hardcover with d/j Gallery Books 1989. photoillustration. Amerikanska inbördeskriget
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 450 kr / 44,1 €

The Photographic History of the Civil I-II

Elson W. Henry & Barnes James
664 sidor
Hardcover with d/j Blue & Grey Press 1987 nearly 2,000 photographic. Volume 1 of this edition includes two volumes of original: The Opening Battles 312 s. and Two Years of Grim War. 352 s. Originally published in 1911 ten volume set
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 400 kr / 39,2 €

The Photographic History of the Civil War

Rodenbough F. Theo.
689 sidor
Hardcover with d/j Blue & Grey Press 1987 nearly 2,000 photographic. Volume 1 of this edition includes two volumes of original: The Decisive Battles 352 s. and The Cavalry 337 s. Originally published in 1911 ten volume set Complete and Unabridged.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig The Spanish Civil War
 Pris: 180 kr / 17,6 €

The Spanish Civil War

Thomas Hugh
720 sidor
Cloth Eyre & Spottiswoode 1961 ill. + maps xxviii. Något nött med understrykningar med blyerts. Insidan av bakre pärmen fullskriven med blyerts.

Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Traveller
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Traveller

Adams Richard
307 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1990. Med karta på för- och eftersättsblad. En roman om amerikanska inbördeskriget. Traveller, hästen som tillhörde den legendariske general Lee. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Ulysses S. Grant - and the strategy of Victory
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ulysses S. Grant - and the strategy of Victory

Rickarby Laura Ann
125 sidor
Häftad 17,5x25,5 cm Silver Burdett Press 1991. Illustrerad.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Inbördeskrig Vägen till Tammerfors
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Vägen till Tammerfors

Ylikangas Heikki
503 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Atlantis 1997. Illustrerad med fotografier i svartvitt, teckningar och kartor. Striden mellan röda och vita i finska inbördeskriget 1918. Gott skick.

Läs mer / Större bild