Flyg-Air (82st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Flyg-Air A/RA-5 Vigilante
 Pris: 60 kr / 5,9 €

A/RA-5 Vigilante

Love Terry
50 sidor
Softcover/häftad US.Squadron Signal 1995 colour & b/w illstration. Mini number 3.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air A-4 Skyhawk
 Pris: 100 kr / 9,8 €

A-4 Skyhawk

Peacook Lindsay
48 sidor
Trådhäftad 19x25 cm Osprey Publishing London 1987. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Osprey Combat aircraft series 11. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air AB Flygindustri i Limhamn 1925-1935 - Flyghistorisk Revy
 Pris: 130 kr / 12,7 €

AB Flygindustri i Limhamn 1925-1935 - Flyghistorisk Revy

Andersson Lennart
158 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Svensk flyghistorisk förening 1998. Flygindustri skapades för att i hemlighet kringå tyska tillverknings- och luftfartsrestrektioner. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Aces at war - The american aces speak
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Aces at war - The american aces speak

Hammel Eric
263 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Pacifica Press 1997. "Eric Hammel
comes through with yet another engrossing collection of thirty-eight first-person accounts by American fighter aces serving in World War II, the Israeli War of Independence, the Korean War and the Vietnam War." Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Air Enthusiast
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Air Enthusiast

Green William/Swanborough Gordon edit.
80 sidor
Softcover PilotPress 1984. Illustration. No. Twenty-six.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Air Forces of the World - An Illlustrated Directory of the Worlds Military Air Powers
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Air Forces of the World - An Illlustrated Directory of the Worlds Military Air Powers

Hewish Mark/Sweetman Bill/Wheeler Barry C/Gunston Bill
264 sidor
Hard Cover 22x30.5 cm with d/j Peeragebook 1984. Surveys 125 air forces, revealing details about their role, composition, deployment, & potential effectiveness. Appears to focus on the planes, with 330+ color photos & a technical directory of the major military aircraft. Also includes a panoramic 8-page fold-out containing full-color maps. Good Condition.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Aircraft in profile volume 14
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Aircraft in profile volume 14

Cain, Charles
160 sidor
Hardback with d/j profile pub. 1975 illustration. Martin B-57 Night Intruders & General Dynamics RB-57F, de Havilland DH9A, Douglas R4D variants, Aerospatiale/BAC Concorde, Vought-Sikorsky OS2U Kingfisher and Grumman A-64A/E Intruder; EA-6A; EA-6B Prowler.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air American Combat Planes
 Pris: 240 kr / 23,5 €

American Combat Planes

Wagner Ray
447 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x29 cm Macdonald London 1960. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. A history of military aircraft in the USA. Namnad. Skyddsomslaget förstärkt med plast och tejp. Tejpningen inte vackert gjord. Innerpärmarna fläckade av tejpen. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Berömda flygstrider
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Berömda flygstrider

Williams Eric
155 sidor
Inbundet förlagsband Lindqvist 1975 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Bombflyget  Uppträdande - Verkan - Möjligheter
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Bombflyget Uppträdande - Verkan - Möjligheter

Bjuggren B.
208 sidor
Trådhäftad Militärlitteraturföreningens förlag 1936. Nr 178. Illustrerad. Namnad. Fint ex.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air British Aviation Ominous Skies 1935-39
 Pris: 130 kr / 12,7 €

British Aviation Ominous Skies 1935-39

Penrose Harald
317 sidor
Inbundet förlagsband/0mslag Her Majestys Stationery Office London 1980. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Bulltofta flygstation
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Bulltofta flygstation

Waernberg Jan
263 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Elbogen Malmö fornminnersförening 1995. En berättelse om flygets historia i Malmö 1923-1972. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Catalinaaffären - Nytt ljus över svenskarnas försvinnande
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Catalinaaffären - Nytt ljus över svenskarnas försvinnande

Olsson Kenth
143 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Frank Stenvalls förlag 1987. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Med sak och personregister. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Combat Aircraft
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Combat Aircraft

Cowin Hugh.W
63 sidor
Inbundet förlagsband A Kola Book 1984. Bilderbok om moderna krigsflygplan.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Combat aircraft of World War II 1939-1940

Angelucci Enzo & Matricardi Paolo
63 sidor
Hardcover folio Salamander Books, 1988. full-page colour plates, b/w photo.illustrated
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Den första nonstopflygningen jorden runt utan tankning
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Den första nonstopflygningen jorden runt utan tankning

Yeager Jeana/Rutan Dick
360 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum
1988. Illustrerad med kartor och fotografier.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Ett år i luften 1958
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Ett år i luften 1958

Bergman Bill m.fl. red.
282 sidor
Klotryggband/omslag Allhem 1958. Rikt illustrerad. Flygets årsbok 1958. Tionde årgången. Med ett apendix om 37 sidor. "Ett år i luften - en krönika."
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Ett år i luften 1959-1960
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Ett år i luften 1959-1960

Bergman Bill red.
340 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Allhem 1959, illustrerad. Flygets årsbok 1959-1960.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Ett år i luften 1961-62

Bergman Bill m.fl. red.
387 sidor
Inbundet förlagsband Allhem 1962 illustrerad 289 sid. + Från Bleriot till Draken -Gille Curt svenska militära flygplantyper 1911-1961 (98 sidor)
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Ett år i luften 1964
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Ett år i luften 1964

Bergman Bill red.
375 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Allhem 1964, illustrerad. Flygets
årsbok 1962-1963,1964.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Ett år i Luften 1969-1970
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Ett år i Luften 1969-1970

Bergman Bill red.
366 sidor
Inbundet förlagsband Allhem 1969 illustrerad. Flygets årsbok 1969-70. Med ett apendix om 37 sidor
"Ur flygets krönika 1964 - 1967".
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Faktabok om Gripen - utgåva 5
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Faktabok om Gripen - utgåva 5

Ahlgren Jan/Linner Anders/Wigert Lars
173 sidor
Häftad Industrigruppen JAS AB i samarbete med Flygvapnet och Försvarets materialverk 2002. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Fallskärmshoppning

Henrysson Rickard & Strömblad Sigbritt
48 sidor
Biblioteksband (utgallrat) korpen 1978 illustrerad. En av få instruktionsböcker i ämnet.


Läs mer / Större bild
Flyg-Air Famous Fighters of the Second World War
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Famous Fighters of the Second World War

Green William
276 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 19.5x25.5 cm Book Club Associates London 1979. Secon edition revised. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Fighter aircraft
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Fighter aircraft

Derek Avery
96 sidor
Häftad 14.5x20.5 cm Select 1994. Rikt illustrerad. Select colour handbooks. Plastfilmen på baksidans ena hörn har börjat att rulla upp sig. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyg 1945
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Flyg 1945

red.com
1175 sidor
Nordens största flygtidning. 1-26 lösa nummer, komplett. Flygvapnets tidning och officiellt organ för Kungl. Svenska Aeroklubben
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Flyg För Hela Slanten

Gripenlöf Sten
96 sidor
Kartonnageband Allt om hobby 1993 illustrerad. Svenska flyget under 1940-talet.nyskick
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyg i beredskap
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Flyg i beredskap

Norberg Erik
255 sidor
Häftad Allmänna förlaget 1971 illustrerad. Det svenska flygvapnet i omvandling och uppbyggnad 1936-1942. Sverige under andra världskriget

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyghistorisk revy Nr 28 Svensk flygtjänst AB under 40 år
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Flyghistorisk revy Nr 28 Svensk flygtjänst AB under 40 år

red.com
83 sidor
Klammerhäftad. Svensk flyghistorisk förening 1979. Svensk flygtjänst AB under 40 år. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyghistorisk revy Nr 30  Svenskt civilregister 1
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Flyghistorisk revy Nr 30 Svenskt civilregister 1

red.com
115 sidor
Klammerhäftad Svensk flyghistorisk förening 1983. Svenskt civilregister 1. De tidiga luftfartsregistren t.o.m. SE-AZZ. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyghistorisk revy Nr 36 Svenskt civilregister 2
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Flyghistorisk revy Nr 36 Svenskt civilregister 2

red.com
68 sidor
Trådhäftad Svensk flyghistorisk förening 1992. Svenskt civilregister 2 SE-BAA t.o.m. SE-BZZ. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygkonsten - Kort framställning
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Flygkonsten - Kort framställning

Hermodsson C.H.
38 sidor
Häfte trådhäftad Bonnier Verdandis småskrifter 1910. Del 1. Med 23 figurer i texten. Vattenskadad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyglarm
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Flyglarm

Hellbeck Gösta/Ström Lars-Ola/Ungermark Seve
190 sidor
Häftad Lindfors 1977, illustrerad. Svensk flygindustrin offras?-30 års arbete slås i spillror.Boken tillägnas svenska flygvänner 1936-1946 , samt de som omkom under neutralitetsvakten.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flyglära och aerodynamik för segelflygare
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Flyglära och aerodynamik för segelflygare

Söderholm, Bengt
75 sidor
Trådäftad Medborgarskolans & Kungl. Svenska aeroklubbens flyghandböcker 1967.
Försättsblad har kompletterats med förre ägarens
uträkningsmallar. Illustrerad. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygoperation Balchen
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Flygoperation Balchen

Waernberg Jan
80 sidor
Trådhäftad Svensk flyghistorisk förening och Norrbottens flygflottilj 1995 illustrerad. Amerikanska flygningar i Sverige 1944-45
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygplan från förr - Civilflygets historia i bilder
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Flygplan från förr - Civilflygets historia i bilder

Haventon Peter
96 sidor
Häftad 20x26 cm Semic 1989. Mycket rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Flygplan kort 1978

Flygstabens Undersäk.
217 sidor
Pocket flygstaben 1978 illustrerad.Vattenskadat ex.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygplan kort 1987
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Flygplan kort 1987

Björnelund Owe/ Hugo Ulf
234 sidor
Häftad Flygstabens underrättelse o säkerhetsavd 1987. Fotoillustrerad. Boken är avsedd som underlag för utbildning i flygplanidentifiering och som uppslagsverk för allmän flyginformation.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygrevyn Nr 7 1983
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Flygrevyn Nr 7 1983

red.com
39 sidor
Tidning Kungliga Svenska Aeroklubben 1983. Illustrerad. Bilaga saknas.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygvapen - nytt Nr 4 1993
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Flygvapen - nytt Nr 4 1993

red.com
43 sidor
Tidning 21x30 cm klammerhäftad Försvarsmakten 1993. Illustrerad.


Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygvapen - nytt Nr 5 1994
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Flygvapen - nytt Nr 5 1994

red.com
39 sidor
Tidning 21x30 cm klammerhäftad Försvarsmakten 1994. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Flygvapnet 75 år 1926-2001
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Flygvapnet 75 år 1926-2001

Andersson Raymond/Karlsson Kurt/Linner Anders
144 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 22x30 cm Flygvapnet 2001. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Försvarsväsendets rulla flygvapnet 1956

Försvarets kommandoexpedition.
220 sidor
Orig.klotrygg Utarbetad inom Försvarets kommandoexpedition. 1956. Utdrag ur Svenska försvarsväsendets rulla omfattande flygvapnet m. m.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Helicopteren
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Helicopteren

Hein Piet
81 sidor
Trådhäftad Gyldenda 1947. En introduktion till universalelevatoren. Illustrerad med svartvita fotografier, teckningar och en planch. Liten ryggskada.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Hopp i nöd & lust
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Hopp i nöd & lust

Kernell Stig
159 sidor
Inbundet förlagsband Svensk Flyghistorisk Förening 1997. Fallskärmens historia ur svenskt perspektiv. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Högre segelflygning

Jensen-Birch Christian
98 sidor
Häftad forum 1945 illustrerad. För praktisk segelflygning på högre höjder.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air I luften -  Flygets årsbok 81
 Pris: 90 kr / 8,8 €

I luften - Flygets årsbok 81

Kristoffersson Pej
230 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Liber förlag 1980. Rikt illustrerad. Ersätter Ett år i luften. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air I luften - Flygets årsbok 80
 Pris: 90 kr / 8,8 €

I luften - Flygets årsbok 80

Kristoffersson Pej
221 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Liber förlag 1979. Rikt illustrerad. Ersätter Ett år i luften. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Industrigruppen JAS information 1982?
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Industrigruppen JAS information 1982?

red.com
12 sidor
Klammerhäftad tidskrift till de anställda inom Saab-Scania, Volvo-Flygmotor, LM Ericsson, SRA Communications och FFV. Illustrerad. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Industrigruppen JAS information December 1981
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Industrigruppen JAS information December 1981

red.com
8 sidor
Klammerhäftad tidskrift till de anställda inom Saab-Scania, Volvo
Flygmotor, LM Ericsson, SRA Communications och FFV. Illustrerad. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 110 kr / 10,8 €

J-20

Dahlin John red.
63 sidor
Häfte sv. flyghistorisk för. illustrerad. J-20 ett av våra italienska jaktplan.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Janes Aviation Review
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Janes Aviation Review

Taylor Michael J.H. edit
176 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 20.5x27.5 cm Janes 1985. Rikt illustrerad med svartvita fotografier samt teckningar. Fourth year of issue. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air JAS 39 Gripen
 Pris: 200 kr / 19,6 €

JAS 39 Gripen

Lindqvist Gunnar/Widfeldt Bo
191 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 30.5x
22 cm Svenskt militärhistoriskt bibliotek 2003. Bibliofilutgåva om 9999 exemplar vara detta är nr 5903. Boken erbjuder en historisk översikt över flygvapnets materialanskaffning alltsedan starten 1926 och ända fram till projektering, konstruktion, utprovning och tillverkning och första leverans våren 1993. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air JAS 39 Gripen -  Den havererade stormaktsdrömmen
 Pris: 120 kr / 11,8 €

JAS 39 Gripen - Den havererade stormaktsdrömmen

Lindén Johan
144 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Broderskaps förlag/ Säkerhet&Nedrustning 1991. I boken ges en detaljerad bild av det största försvarsindustriella projekt den svenska staten någon gång gett sig in i.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Junkers F 13 det första trafikflygplanet i Sverige
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Junkers F 13 det första trafikflygplanet i Sverige

red.com
63 sidor
Trådhäftad Flyghistorisk revy 1992 illustrerad. Junkers F 13 det första trafikflygplanet i Sverige
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Keski-Suomen Tikkakoski
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Keski-Suomen Tikkakoski

Central Finland aviation museum
12 sidor
Häfte Keski-Suomen Tikkakoski illustrerad. Central Finland aviation museum finska flygplan 1920- till 1970-talet, engelsk text.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Militärflygets historia
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Militärflygets historia

Gunston Bill
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 28x24 cm, Historiska Media 2001. Boken skildrar hur väpnade flygstyrkor har bidragit till att lösa såväl globala som lokala
konflikter, men också hur flygplan kunnat medverka i humanitära insatser vid konflikthärdar som 1950-talets Berlin och 1990-talets Bosnien. Illustrerad med mer än 200 bilder
i färg och svart-vitt. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Modernt Stridsflyg
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Modernt Stridsflyg

Ramm-Ericson Ulf
246 sidor
Trådhäftad Bonniers andra utökade
upplagan1943. En genomgång av vilka flygplanstyper följande länder har tillgång till. USA, England med kolonier, Finland, Italien, Japan, Rumänien, Schweiz, Sovjetunionen, Spanien, Sverige och Tyskland. Alla flygplan är inte medtagna. Dock är samtliga svenska stridsflygplan medtagna, men de importerade eller licensbyggda planen under deras ursprungsländer. Illustrerad med
svartvita fotografier och teckningar. Med register. Snedläst och lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Prisvärd militär flygning med rimliga risker
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Prisvärd militär flygning med rimliga risker

Angelborg-Thanderz Maud
283 sidor
Trådhäftad Ekonomiska forskningsinstitutet vid Handelshögsk 1990. Akademisk avhandling. Illustrerad med diagram och tabeller. Med sammanfattning på engelska.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Raketer, robotar, rymdskepp
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Raketer, robotar, rymdskepp

Taylor John W R
159 sidor
Häftad Forum 1971 med 200 färgillustrationer.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Russia in Space - The Failed Frontier?
 Pris: 220 kr / 21,6 €

Russia in Space - The Failed Frontier?

Harvey Brian
330 sidor
Soft Cover 17x24 cm Springer Praxis Publishing 2001. Illustrated. Until the Apollo-Soyuz flight of 1972, the Russian Space Program was shrouded in such complete secrecy that only rumors of failures (or catastrophes) reached the West. This comprehensive history of the Russian Space Program, from its Sputnik origins to the privatized Mir Space Station, addresses the technical, political, historical, human, and organizational issues and provides a balanced focus on the manned and unmanned programs. It is the first book to assess the Russian Space Program including the 10-year period since the fall of communism. Little moisture damage but in good condition.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Rymdlexikon
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Rymdlexikon

Bergqvist Björn
47 sidor
Trådhäftad 10.5x19 cm Forum 1961. Illustrerad med teckningar. 450 uppslagsord inom rymdtekniken. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Saab 29 Tunnan
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Saab 29 Tunnan

Liander Peter
15 sidor
Häfte hobbyförlag 1990 illustrerad. Ett av Sveriges mest kända stridsflygplan. nyskick
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Sovjet Air Power
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Sovjet Air Power

Sweetman Bill/Gunston Bill
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x32 cm Chartwell Books 1978. Mycket rikt illusterad. An illustrated encyclopedia of the Warsaw Pact Air Forces today. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svensk flygkalender 1946
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Svensk flygkalender 1946

Kleen W. & Wallin Å.
239 sidor
Klotband Åhlen&Åkerlund 1945. Kungl. Svenska Aeroklubben och Tidskriften Flyg. Illustrerad. Sliten ytterpärm men inehållet fint.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 1 -  Svenska militära flygplan och helikoptrar 1911-1999
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Svenska vingar 1 - Svenska militära flygplan och helikoptrar 1911-1999

Widfeldt Bo/Hall Åke
228 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 1999. Illustrerad. Lite snedläst.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 2 -  Från Albatros till Viggen
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Svenska vingar 2 - Från Albatros till Viggen

Estulf Erich
78 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 2000.
Illustrerad. En flygplansmästares
minnesbilder.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 3 - Jaktpilot 1942
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Svenska vingar 3 - Jaktpilot 1942

Dahlquist Ulf J.
118 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 2001.
Upplevelser och tankar. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 5 - Luftens Vikingar
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Svenska vingar 5 - Luftens Vikingar

Hall Åke
240 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 2002. En bok om SAS alla flygplan. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 6 - Fredholms epistlar eller Minnesluckor
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Svenska vingar 6 - Fredholms epistlar eller Minnesluckor

Fredholm Bengt
189 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 2003. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air Svenska vingar 8 - Målflyg
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Svenska vingar 8 - Målflyg

Hall Åke
204 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Air Historic Research 2004. En bok om Svensk flygtjänst AB. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 450 kr / 44,1 €

Svenskt flyg och dess män

Florman C. & Lignell K. Månsson B. m.fl. red.
637 sidor
Dek. halvfransktband mimer 1940 illustrerad. Ett samlingsverk utgivet till förmån för Kungl. Svenska Aeroklubbens verksamhet till det svenska flygets främjande.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air T-6 Texan -  The Immortal Pilot Trainer
 Pris: 140 kr / 13,7 €

T-6 Texan - The Immortal Pilot Trainer

Jesse William
128 sidor
Häftad 21x23 cm Osprey Aerospace
1991. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air The RAF museum
 Pris: 60 kr / 5,9 €

The RAF museum

Fopp Dr M A
40 sidor
Klammerhäftad A4 format Royal Air Force Museum 1992. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air The worlds greatest aircraft
 Pris: 250 kr / 24,5 €

The worlds greatest aircraft

Chant Christopher/Taylor Michael J. H.
446 pages
Cloth with d/j Chartwell 2000. Many full colored illustrations with large and detailed side-view artwork, a three-view general. Book weighs 3kgs 200 gms. Good condition.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air The worlds military aircraft
 Pris: 190 kr / 18,6 €

The worlds military aircraft

Gunston Bill
208 sidor
Cloth with d/j Octopusbook 1983. With 550 full-colour illustrations.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Torpedflyget i Sverige
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Torpedflyget i Sverige

Forslund Mikael
271 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Allt om Hobby AB 1998. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Trots och tack vare...
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Trots och tack vare...

Rosenberg Torgil
334 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Volenza 2005. Minnesbok av en flygentusiast som spänner över sex decennier. "Torgil Rosenbergs memoarer skiljer sig påtagligt från de flesta andra flygarmemoarer. Han har nämligen ingen militär flygutbildning i botten och har inte heller flugit för något flygbolag. Han är istället en helt vanlig privatflygare som hela sitt yrkesverksamma liv varit tandläkare. Flyget var bara en hobby!" Sven Stridsberg, Svensk Flyghistorisk Tidskrift. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air UFO-rapporten vad U.S. Air Force förteg och varför
 Pris: 160 kr / 15,7 €

UFO-rapporten vad U.S. Air Force förteg och varför

Hynek Allen
287 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bergh 1979. Illustrerad + diagr.+ tab. Om vi någonsin skall få en uppfattning om vad som är möjlig verklighet om UFO,s så är boken en vägvisare.

Läs mer / Större bild
Flyg-Air United States Air Force Museum
 Pris: 120 kr / 11,8 €

United States Air Force Museum

red.com
120 sidor
Häftad 27,5x21 cm Air Force Museum Foundation. Inget tryckår angivet men troligtvis slutet av 1970-talet. The U.S. Air Force Museum is the oldest and largest military aviation museum in the world. It began in 1923 at McCook
Field near downtown Dayton. Rikligt illustrerad med sv fotografier.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air Warplanes of yesteryear
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Warplanes of yesteryear

Munson Kenneth
122 sidor
Cloth with d/j ianallan 1965. 270 photo illustration. Some of the great military aircraft of the preceding 40 years, from the biplane fighters and bombers of WWI to the German jets and wide range of British and US aircraft of WW2.
Läs mer / Större bild
Flyg-Air X-15
 Pris: 140 kr / 13,7 €

X-15

Gubitz Myron. B
245 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1962. En "dag-för-dag" berättelse om byggandet av "raketplanet" X-15. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild