Topografi Sverige (55st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Topografi Sverige Öländska och Gotländska resa år 1741
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Öländska och Gotländska resa år 1741

Linné Carl von
389 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström & Widstrand 1977. Illustrerad med bilder av de 14 träsnitten från originalupplagan och vinjetter av Gunnar Brusewitz. Samt två kartor. Efterord och redigerad av Carl-Otto von Sydows. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige ABF i Eslöv och dess föregångare
 Pris: 50 kr / 4,9 €

ABF i Eslöv och dess föregångare

Sallius Joel
67 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 14 1985. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Anteckningar under min vistelse i Lappmarken
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Anteckningar under min vistelse i Lappmarken

Fellman Jacob
135 sidor
Trådhäftad Rabén & Sjögren 1978. Illustrerad med 2 plancher och 1 karta. Fellmans skildring från sin tid som präst i Utsjioki under 1820-talet publicerades i omgångar i Helsingfors Tidningar och i Tidningar från Helsingfors 1830 respektive 1831. Inför publiceringen i bokform 1844 fick han hjälp med redigeringen av J. L. Runeberg. Denna upplaga har redigertas av Olof Panelius, som också försett den med ett omfattande förord samt ordförklaringar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Atlas över Skånes flora
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Atlas över Skånes flora

Weimarck Henning/Gunnar
640 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Lund 1985. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt med 912 utbredningskartor. Med register. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Bilder från Drottningholm
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Bilder från Drottningholm

Alm Göran
34 sidor
Klammerhäftad Kungl. Husgerådskammaren 1981. Brochyr om Drottningholm slott. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Björkshult - en glasbruksby i förvandling
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Björkshult - en glasbruksby i förvandling - NYHET!

Björkshults Byalag
168 sidor
Limhäftad 15x21 cm Björkshults Byalag 1996. Illustrerad med bla. kartor och fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Blekings historia och beskrivning
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Blekings historia och beskrivning

Sjöborg Nils Henrik
241 sidor
Trådhäftad Bokförlaget Blekingia 1968. Originalet utgiven 1792-1793 med titeln Utkast til Blekings historia och beskrifning. Illustrerad bla med en utvikbar karta. Ouppskurer ex.
Namnad.

Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Brott och trakt - En kriminell resa genom Sverige
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Brott och trakt - En kriminell resa genom Sverige

Tapper Anders
207 sidor
Häftad 17x24 cm Svenska turistföreningen (STF) Årsbok 2007. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Dagligt liv i gamla Eslöv
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dagligt liv i gamla Eslöv

Andersson Ebba
71 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 8 1972. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige De döda sågverken på Alnön
 Pris: 50 kr / 4,9 €

De döda sågverken på Alnön

Östman Karl
64 sidor
Häfte limhäftad Sundsvalls Tidnings Årsbok 1977. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Det handlar om gamla Eslöv
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Det handlar om gamla Eslöv

Sallius Joel
122 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 12 1980.
Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige En märkeskvinna i Eslöv - Maria Sahlin och hennes barnkläder
 Pris: 60 kr / 5,9 €

En märkeskvinna i Eslöv - Maria Sahlin och hennes barnkläder

Sahlin Ellen
62 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 11 1978. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Från vaggan till graven - Skånska traditioner om livets högtider
 Pris: 110 kr / 10,8 €

Från vaggan till graven - Skånska traditioner om livets högtider

Swenson Bo
246 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Ultima Thule Bokförlag 1999.
Rikt illustrerad med teckningar och fotogrfier i svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Från flydda tider
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Från flydda tider

Sallius Joel
69 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 13 1981. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Gamla Eslövsbor berättar
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gamla Eslövsbor berättar

Sallius Joel
70 sidor
Tråfhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 10 1973. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Gamla gårdar och hus i Bara härad del 2
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Gamla gårdar och hus i Bara härad del 2

Ingers Ingemar & Nilsson Albert
77 sidor
Trådhäftad Bara Härads Hembygdsförenings Förlag 1930. Bidrag till Bara härads beskrivning. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Gatunamn i Eslöv  1-2
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Gatunamn i Eslöv 1-2

Sallius Joel
126 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 6 1970 och nr 7 1971. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor.
Mycket gott skick. 63+63 sidor.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Generalplan för Malmö 1956-1970
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Generalplan för Malmö 1956-1970

red.com
207 sidor
Ryggklotband Stadsingenjörskontoret i Malmö 1959. Illustrerad med diagram och kartor, många utvikbara. Samt med två lösa kartor över Malmö i pärmficka. Samt med en lös summary på engelsk också i pärmficka. Dom lösa kartorna lite nötta. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Historia i Miljöperspektiv
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Historia i Miljöperspektiv

Arbetsgruppen för kulturminnesvårdsfrågor
123 sidor
Häftad stencilerad 21x30 cm Timrå kommun 1984. Rapport från en översiktlig inventering av kulturmiljöer i Timrå kommun 1983. Illustrerad med kartor. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Historiska vingslag
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Historiska vingslag

Rosborn Sven
178 sidor
Inbundet förlagsband Corona/Malmömagasinet 2003, illustrerad. Med Sven Rosborn genom Malmös historia.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Hoddorna - recept och fiskehistorier från Malmö
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Hoddorna - recept och fiskehistorier från Malmö

Rootn Hans/Stone Lage
112 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 20x20 cm Damm Förlag 2007. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Karaby - Jens och hans visor
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Karaby - Jens och hans visor

Tveiten Hallvard
50 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 4 1969. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Kristianstads tivoli I. Historik
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kristianstads tivoli I. Historik

Olofson Christer
24 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad. Särtryck ur Kring Helge å 1982. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Kulturminnen i Skåne
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kulturminnen i Skåne

Gustafsson Evald/Tunander Ingemar
192 sidor
Trådhäftad 13x22 cm Liber förlag 1981. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt, teckningar och kartor. En vägvisare utgiven av länsstyrelserna i Kristianstads och Malmöhus län. Med register. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Lapplands resa år 1732
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Lapplands resa år 1732

Linné Carl von
276 sidor
Inbundet förlagsban/omslag Wahlström & Widstrand 1977. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Samt med en kartskiss ungefärligen utvisande Linnés färdväg under lapplandsresan 1732. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von. Sydow. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Lappmark
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Lappmark

Manker Ernst
230 sidor
Klotband/omslag Nordisk Rotogravyr 1953. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Ett urval skildringar. Skyddsomslaget nött. En 15 mm reva på sidan 143. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Livet i Gamla Sundsvall
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Livet i Gamla Sundsvall

Tunander Britt och Ingemar
125 sidor
Ryggklotband/omslag 22,5x29 cm Bonniers 1962. Främre omslaget medbundet. En fotografisk krönika. Omslaget nött.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Malmöbilder
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Malmöbilder - NYHET!

Abrahamsson Rita/Fernandez Freddy/Hain Jan R
263 sidor
Linneband/omslag 24x24 cm J R Hain AB 1999. En bilderbok om Malmö. Mycket rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Malmö försvar genom tiderna

Fischer Ernst & Ljungberg Leif
88 sidor
Häftad Allhem 1944 rikt illustrerad, Minnesskrift Malmö försvar genom tiderna
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Malmö Stads Elektricitetsverk
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Malmö Stads Elektricitetsverk

elektricitetsverkets styrelse
57 sidor
Häftad Malmö elektricitetsverkets styrelse 1903. Illustrerad med 27 plancher. Malmö stads elektricitetsverk: byggnadsberättelse och berättelser öfver Malmö stads elektricitetsverks förvaltning till och med år 1901 och under 1902. Främre omslaget pappersförlust. Sliten rygg.

Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Malmös Kanalbroar
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Malmös Kanalbroar

Svensson Lars/Svensson Lars jr
80 sidor
Trådhäftad 25x21 cm Scribendum 2004. Andra, utökade och reviderade upplagan. Mycket rikt illustrerad i svartvitt och färg.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Medelpad - Svenska Turistföreningen Årsskrift 1984
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Medelpad - Svenska Turistföreningen Årsskrift 1984

Elg Margareta red.
293 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Uppsala 1984. Rikt illustrerad
i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Om härkomsten af Gotlands fauna
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Om härkomsten af Gotlands fauna

Hasselgren Henrik
36 sidor
Häfte Uppsala 1909. Mit Deutschem referate. Ouppskuret ex. Främre pärmen något missfärgad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige På Dückrarnas tid -  Bilder från Ellinge, Västra Sallerup och Eslöv
 Pris: 60 kr / 5,9 €

På Dückrarnas tid - Bilder från Ellinge, Västra Sallerup och Eslöv

Arvastson Allan
71 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 5 1969. Illustrerad. Med en sammanfattning på tyska. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige På väg i Malmö
 Pris: 40 kr / 3,9 €

På väg i Malmö

Malmö stad
137 sidor
Häftad 12x17 cm Malmö stad 2003.
En liten handbok för trafikanter i Malmö. Boken tar upp det mesta om att ta sig fram i staden. Från
hur du parkerar till var du får köra moppe. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Rosendals avloppspumpstation 100 år
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Rosendals avloppspumpstation 100 år

Ohlsson Eber
11 sidor
Häfte vasyd 2008 illustrerad. Rosendals avloppspumpstation 100 år 1908-2008 Malmö. Med inbjudan (1 sid.)
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Silver-Moses - De skånska kringvandrarna under 1800-talet
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Silver-Moses - De skånska kringvandrarna under 1800-talet

Tveiten Hallvard
61 sidor
Trådhäftad 15x21 cm Skånsk Kultur 1975. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Skånes ortnamn Serie A Bebyggelsenamn Del 1 Albo härad
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Skånes ortnamn Serie A Bebyggelsenamn Del 1 Albo härad

Ejder Bertil
126 sidor
Trådhäftad 17,5x24,5 cm Sydsvenska Ortnamnssällskapet och Landsmålsarkivet i Lund 1958. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Skånska jordeböcker och mantalslängder före 1658
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Skånska jordeböcker och mantalslängder före 1658


78 sidor
Stencilerad A4 klammerhäftad. SGF-arkivet Malmö. Skånes Genealogiska Förening Malmö. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Skånska resa år 1749
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Skånska resa år 1749

Linné Carl von
561 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström & Widstrand 1977. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Samt med en karta över Skåne. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Med anmärkningar uti ekonomien, naturalier, antikviteter, seder, levnadssätt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Språket i gamla Limhamn - en regional dialekt
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Språket i gamla Limhamn - en regional dialekt

Liliengren Ella
89 sidor
Trådhäftad Malmö 2003. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige ST - bild -61
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ST - bild -61

Strandlund Göran
ingen pagenering
Häfte 17x24,5 cm häftad Sundsvalls Tidnings årsbok 1961. Med bla 8 sidor sportprofiler från Medelpad ano 1961. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Stadens födelse
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Stadens födelse

Ek Sven B.
66 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Eslövs Museums skriftserie nr 3 1978. Illustrerad med fem kartor. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Stockholm
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Stockholm

Gullers/Ehrenmark
95 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 25x20,5 cm Gullers International 1979. Inledning av Torsten Ehrenmark. Färgbilder uppdelade på avsnitten Gamla Stan, Museer, Industri, Parker,Trafik, Förort. Sjukvård, Sport, Forskning etc. Varje avsnitt med inledning. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Stockholm Bakom Fasaden
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Stockholm Bakom Fasaden

Gullers K.W./Asklund Erik
80 sidor
Dekorerat ryggklotband 22x28,5 cm Veckotidningen VI 1949. Fotobok med foto av Gullers och text av Asklund.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Svenska kanaler
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Svenska kanaler

Naula Jorma & Axelsson Anders
140 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband ICA bokförlag 1989. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Svenska parker - Sköna platser för allt och alla
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Svenska parker - Sköna platser för allt och alla

Tapper Anders
207 sidor
Häftad 17x24 cm Svenska turistföreningen (STF) Årsbok 2008. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Trued Trallare - Socknarnas, gårdarnas, landsvägens och livets glade riddare
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Trued Trallare - Socknarnas, gårdarnas, landsvägens och livets glade riddare

Tveiten Hallvard
44 sidor
Trådhäftad 15x21 cm Skånsk Kultur 1974. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Tryckort Sundsvall
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tryckort Sundsvall

Borgh Bertorp Katarina/Wide Nils/Lindfors Ulla
56 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Sundsvalls Museum 1983. En utställning om tryckerihistoria i Sundsvall. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Uppland 1940
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Uppland 1940

Sundqvist Nils red.
215 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Uppsala 1940. Årsbok för medlemmar i Upplands fornminnesförening. Första årgången. Illustrerad. Lite nötta pärmar. Liten ryggskada. Namnad. Men inlagan fin.

Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Utomhus -  Konst i offentlig miljö i Sundsvall med omnejd
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Utomhus - Konst i offentlig miljö i Sundsvall med omnejd

Hanaeus Åke/Walldin Sören
55 sidor
Häfte 14,5x21 cm limhäftad Sundsvalls Tidnings Årsbok 1971.
Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Vår bästa tid är i fjällen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Vår bästa tid är i fjällen

Feldt Kjell-Olof/von Otter Birgitta
190 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1993. Rikt illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Västgöta och Bohuslänska resa År 1742
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Västgöta och Bohuslänska resa År 1742

Kalm Pehr
264 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström & Widstrand 1977. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Redigerad av Claes Krantz. Med anmärkningar uti Historia Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Wallanders Ystad
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Wallanders Ystad

Ambrius Jonny
63 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 17,5x24,5 cm Sportförlaget/ Ystads Allehanda 2004. Rikt illustrerad. Samt med två kartor över Ystad och Skåne. Här är äntligen den ultimata guiden för alla älskare av kommissarie Kurt Wallanders spännande kriminalfall i den skånska småstaden Ystad med omgivningar. Här finns de viktigaste platserna med, samt utdrag ur böckerna som är knutna till dessa. Texten är på svenska, tyska och engelska.

Läs mer / Större bild
Topografi Sverige Wettern och dess kuster i två resor Del 1
 Pris: 800 kr / 78,4 €

Wettern och dess kuster i två resor Del 1

Bohman John
256 sidor
Senare privata halvfranskt band med guldornerat å främre bokryggen Örebro 1834 + 1 utvikbar tabell. Med subskribenter viii s. Del 1, Första resan ett helt för sig innefattande Götha kanal, Carlsborgs fästning och Motala mekaniska verkstad, jemte drag ur grefve von Platens lefverne. Försätts och titelblad saknas.
Läs mer / Större bild