Nazism - Fascism (48st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Nazism - Fascism Adolf Hitler - Der letzte grosse Klassiker Deutschlands
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Adolf Hitler - Der letzte grosse Klassiker Deutschlands

Heimer Einar Henrik
13 sidor
Häfte 16,5x24 cm Torekow Selbstverlag 1937. Einar Henrik Heimer (1892-1942), Swedish lawyer and nazi, from 1941 until his death editor for the Swedish nazi paper Riksposten.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Adolf Hitler - En diktators ansikte
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Adolf Hitler - En diktators ansikte

Lang Jochen von
198 sidor
Dekorerat förlagsband 21,5x26,5 cm. Utan skyddsomslag. Berghs 1978. Rikt illustrerad med äldre fotografier tagna av Hitlers fotograf Heinrich Hoffmann. Förord av Joachim Fest.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Adolf Hitler Der Kanzler der nationalen front
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Adolf Hitler Der Kanzler der nationalen front

Ritter Walther
32 sidor
Klammerhäftad Verlag Nationale Front Leipzig 1933. Ein bild seines werdens und wollens und feiner arbeit für Deutschlands wiederaufftieg. Nazistisk propaganda skrift. Illustrerad. Namnad. Ovanlig.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Dagbok från Spandau
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Dagbok från Spandau

Speer Albert
383 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1976 Hitlers rustningsminister, dömdes vid Nürnbergrättegången 1945-46 till 20 års fängelse. Redogör för de psykiska och fysiska påfrestningarna under vistelsen i Spandaufängelset, utan försöker även bringa klarhet i sitt eget handlande i det förflutna. Illustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Den fascistiska traditionen
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Den fascistiska traditionen

Weiss John
180 sidor
Pocket Wahlström & Widstrand 1972. Högerextremism i det moderna Europa.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Den okände Hitler
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Den okände Hitler

Hanfstaengl Ernst
369 sidor
Häftad Norstedts 1971. En memoarbok som ger den första breda skildringen av Hitler innan han blev Hitler. Dåligt häftad.
Lös i bindningen.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Der Nationalsozialismus. Dokumente 1933-1945
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Der Nationalsozialismus. Dokumente 1933-1945

Hofer Walther
397 sidor
Taschenbuch/pocket Fischer Bücherei 1960. (notes)
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Die faschistischen Bewegungen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Die faschistischen Bewegungen

Nolte Ernst
333 sidor
Pocket Deutscher Taschenbuch Munchen 1966. Ingår i serien dwv-
weltgeschichte des 20. Jahrhunderts in 15 bänden. Detta är band 4.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Dr Goebbles ministerium
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Dr Goebbles ministerium

Jonasson Stig
231 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1971. Dokument om nazitysk propaganda, sammanställda, översatta och kommenterade av Stig Jonasson. Illustrerad. Liten pappersförlust
i omslaget. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Dödens minister Adolt Eichman
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Dödens minister Adolt Eichman

Reynolds Quentin
231 sidor
Inbundet förlagsband Saxon & Lindström 1961. Boken indelad i sex kapitel. 1. Infångandet. 2. Jakten. 3. Mannen. 4. Brotten. 5. Flykten. 6. Fallet. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Fascism idag - Förtrupp eller eftersläntrare?
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Fascism idag - Förtrupp eller eftersläntrare?

Lindquist Hans
102 sidor
Trådhäftad Federativs 1979. En översikt över nynazistiska och fascistiska organisationer och grupper i Europa och USA. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Fascismen i Finland
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Fascismen i Finland

Djupsund Göran & Karvonen Lauri
115 sidor
Häftad ÅboAkademi 1984 kart., tab. Högerextremismens förankring hos väljarkåren 1929-1939. Meddelande för Åbo Akademi forskningsinst. nr.94
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Fascismen mitt ibland oss
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Fascismen mitt ibland oss

Wallraff Günter
281 sidor
Pocket Pan orginal 1976. Om icke önskvärda reportage. Här skildras bl.a. hans korta tid som värnpliktig och hans protest i Aten 1974, en protest som ledde till tortyr och fängelse i juntans Grekland
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Från vanmakt till världsmakt
 Pris: 1400 kr / 137,3 €

Från vanmakt till världsmakt

Hitler Adolf
422 sidor
Trådhäftad Dagens Böcker Malmö 1942. Frontspice Adolf Hitler. Urval av Hitlers viktigare tal mellan 1933 och 1939. Några diskreta förstrykningar med blyerts men i övrigt ett mycket fint exemplar. Ovanlig.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Gåtan Nils Flyg och nazismen
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Gåtan Nils Flyg och nazismen

Blomqvist Håkan
432 sidor
Häftad Carlssons 2000. Illustrerad. En studie över ett av de märkligaste öden inom svensk kommunism som vandrade till nazismen. Flygs utveckling har förbryllat och föreliggande bok söker med grundliga källhänvisningar förklara hans liv och motiv. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Germany´s new nazis
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Germany´s new nazis

Montagu Ivor
159 sidor
Pocket Panther Book 1967. "Is the ghost that has lain low for twenty years walking again?" Illustrated.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Härskarplanen
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Härskarplanen

Pringle Heather Anne
479 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2007. Illustrerad. Himmlers jakt på det ariska ursprunget.

Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hakkorsets gissel
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Hakkorsets gissel

Russel Lord of Liverpool
276 sidor
Häftad Arbetarkultur 1955 illustrerad. Kort historik över nazistiska krigsförbrytelser.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitler
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Hitler

Ragnar Per
111 sidor
Pocket Legus 1994. Vem var han? Führern blir kusligt levande i Per Ragnars introduktion. Inklusive delar av bordssamtalen.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitler i historien
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Hitler i historien

Lukacs John
303 sidor
Inbunden/omslag prisma 1999. Många biografier lär ha utkommit över Adolf Hitler. I föreliggande bok söker historikern J.L. värdera denna litteratur och därmed eftervärldens syn på Hitler. Förf. går igenom alla de stora kontroverserna om Hitler. Bestämdes hans handlande av opportunism eller av dogmatisk ideologi? Var han en revolutionär eller reaktionär? Omsorgsfull, eftertänksam genomgång av tolkningarna av Hitler och hans handlande
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitler och nazismen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Hitler och nazismen

Blomberg Lars-Erik Körberg Ingvar
144 sidor
Pocket Tema Liber 1968. En koncentrerad genomgång av nazismens mål och medel. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitler SS och Gestapo
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Hitler SS och Gestapo

Höhne Heinz
404 sidor
Trådhäftad Berghs 1968. Väldokumenterad skildring av SS:s och Gestapos historia. Illustrerad. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitlers hemlighet
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Hitlers hemlighet

Machtan Lothar
324 sidor
Inbunden/omslag Forum 2001. Var Hitler homosexuell? Denna fråga besvar professor Machtan med ett otvetydigt ja. Och i boken för han sedan ett ingående resonomang om detta med förvånansvärt många hänvisningar till tryckta källor. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hitlers löften 1933-1939
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Hitlers löften 1933-1939

Världssamling för fred
17 sidor
Häfte 12x17 cm klammerhäftad Oskar Eklunds bokförlag 1940. Utdrag ur offentliga tal av Adolf Hitler. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Hufvudstadsbladet och Lapporörelsen
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Hufvudstadsbladet och Lapporörelsen

Steinby Torsten
35 sidor
Häfte limmhäftad Svenska
Litteratursällskapet i Finland 1983. Särtryck ur Historiska och litteraturhistoriska studier 58, sidorna 147-182. Rörelsen var inspirerad av fascistiska tankegångar, med Mussolinis Italien som förebild.

Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Kampen mot Hitler
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Kampen mot Hitler

Trotskij Leo
194 sidor
Häftad Röda rummet 1983. Om fascismens framväxt i Tyskland på grund av socialdemokratins svek mot arbetarklassen
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Min bundsförvant
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Min bundsförvant

Chuchill Winston
110 sidor
Häftad Erasmusdruck, Berlin 1941. En tysk propagandaskrift som söker visa att Churchill är den mest glödande beundrare av Sovjetryssland. Illustrerad med satiriska teckningar från brittisk och amerikansk press..
Rikt illustrerad. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Nazi Games - The Olympics of 1936
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Nazi Games - The Olympics of 1936

Large David Clay
401 sidor
Inbundet förlagsband/omslag New York 2007. Illustrerad med svartvita fotografier. A historical account of the 1936 Olympics offers insight into how the games represented a critical collision of athletics and politics for Nazi Germany that continues to have ramifications in the modern world, sharing details about the role of the Nazi Propaganda Ministry, international efforts to boycott the games, and the significant athletic feats performed by competitors. Gott skick.


Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Nazismens och fascismens ideer
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Nazismens och fascismens ideer

Tingsten Herbert
217 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1965. Förstrykningar med blyerts.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Nynazismen
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Nynazismen

Sastamoinen Armas
235 sidor
Trådhäftad Federativs 1966. Tredje utökade upplagan. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Nürnbergprocessen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Nürnbergprocessen

Tusa Ann & John
575 sidor
Storpocket Legenda Opus 1989. När domarna i Nürnbergprocessen den 30 september 1946 avkunnades över de anklagade, var det slutet på en av 1900-talets mest ödesmättade rättegångar. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Om Franco-Spanien
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Om Franco-Spanien

Skytte Göran
154 sidor
Trådhäftad pocket Cavefors 1970. Illustrerad med två kartor samt tabeller. Namnad. Lite nött rygg men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Raubstaat England
 Pris: 600 kr / 58,8 €

Raubstaat England

Schmidt M.
129 sidor
Häftad Cigaretten-Bilderdienst Hamburg-Bahrenfeld 1941. 301-500 tausend. Illustr. mit 125 bild. Cigarettenbilder. En bild saknas. Nationalsocialistiskt propagandaverk. Nött omslag.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Reinhard Heydrich
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Reinhard Heydrich

Löfgren Svante
164 sidor
Häftad forsbergs 1967 illustrerad. Reinhard Heydrich SS-generalen liv och död.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Rikskansler Adolf Hitler tal i sportpalatset den 3 oktober 1941
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Rikskansler Adolf Hitler tal i sportpalatset den 3 oktober 1941

Hitler Adolf
22 sidor
Häfte klammerhäftad Stockholm 1941. Frampärmen lite solblekt.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Rikskansler Adolf Hitler tal inför Tyska riksdagen 11 december 1941
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Rikskansler Adolf Hitler tal inför Tyska riksdagen 11 december 1941

Hitler Adolf
39 sidor
Häfte klammerhäftad Stockholm 1941. Om Franklin D Roosevelts skuld till kriget. Baksidespärmen saknas.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Rikskansler Adolf Hitler tal inför tyska riksdagen den 4 maj 1941
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Rikskansler Adolf Hitler tal inför tyska riksdagen den 4 maj 1941

Hitler Adolf
30 sidor
Häfte klammerhäftad Stockholm 1941.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Samtal med Albert Speer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Samtal med Albert Speer

Speer Albert/Bengtsson Raimond
165 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Cewe 1983. Denna intervju som beviljades författaren i augusti 1981 är den sista stora intervju som Speer gav. Han avled i september samma år. Boken kompletterar hans övriga memoarböcker. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Sannheten om Quisling
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Sannheten om Quisling

Unstad Lyder L.
54 sidor
Trådhäftad Nor Forlag 1963. Ett försök till beskrivning av Norges mest kända man.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism SS - Staten
 Pris: 80 kr / 7,8 €

SS - Staten

Kogon Eugen
336 sidor
Inbundet förlagsband utan skyddsomslag Berghs 1977. Illustrerad med två kartor. En studie av det tyska koncentrationslägersystemet under nazitiden. Kogon redogör utförligt för koncentrationslägrens uppbyggnad och organisation, den dagliga rutinen i lägren, arbete och fritid, vetenskapliga experiment.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism SS - Staten
 Pris: 150 kr / 14,7 €

SS - Staten

Kogon Eugen
366 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Svensk Militärhistoriskt Bibliotek/Bergh 2002. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Samt fyra kartor över olika läger. En studie av det tyska koncentrationslägersystemet under nazitiden. Kogon redogör utförligt för koncentrationslägrens uppbyggnad och organisation, den dagliga rutinen i lägren, arbete och fritid, vetenskapliga experiment.Specialutgåva för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. Detta är Nr. 354/7999. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Sverigedemokraterna - Den nationella rörelsen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Sverigedemokraterna - Den nationella rörelsen

Larsson Stieg/Ekman Mikael
364 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Ordfront/Expo 2001. Fotoillustrerad. En genomgång av den högerextrema rörelsen i Sverige där partiet Sverigedemokraterna alltmer framstår som den enande kraften. Boken blottlägger partiets rötter i odemokratiska organisationer samt dess strävan att bli en del av den europeiska högerextremismen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Såta vänner
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Såta vänner

Chinigo Michael
140 sidor
Häftad steinvik 1945. Intima brev Hitler-Mussolini.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism The social origins of Afrikaner fascism and its Apartheid policy
 Pris: 150 kr / 14,7 €

The social origins of Afrikaner fascism and its Apartheid policy

Howard Simson
234 sidor
Häftad Almqvist & Wiksell 1980. Uppsala studies in economic history no. 21. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism The SS Totenkopf Ring - An Illustrated History from Munich to Nuremberg
 Pris: 400 kr / 39,2 €

The SS Totenkopf Ring - An Illustrated History from Munich to Nuremberg

Gottlieb Craig
169 sidor
Inbundet dekorertat förlagsband/omslag Schiffer Military Books 2008. Rikt och bra illustrerad. A book written for collectors by a collector expertly traces one of the Third Reich's highly prized awards, the Totenkpof Ring. The author has documented 200 of these rings, which he has observed, and makes the assertion that if 20,000 were actually issued then the survival rate is about 100th of 1 per cent. This truly makes this award one of the rarest for collectors today. Mycket gott skick.


Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Uppgörelsen: en nynazist hoppar av
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Uppgörelsen: en nynazist hoppar av

Hasselbach Ingo/Bonengel Winfried
159 sidor
Trådhäftad 12,5x21 cm Tiedlund 1995. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Vad vill Hitler?
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Vad vill Hitler?

Heuss Theodor
148 sidor
Häftad Natur o. kultur 1932. Nationalsocialismens mål och medel förord av Karl Hildebrand originaltitel Hitlers Weg 1932. Understukningar
Läs mer / Större bild
Nazism - Fascism Varulvar
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Varulvar

Nilsson Gustaf-Adolf
311 sidor
Häftad Federativ 1947 osprättad Dokumentstudier i hur nazismen övervintrar. Liten skada i ett hörn framsidan, fläckad baksida. ovanlig

Läs mer / Större bild