Skönlitteratur Utlänsk (143st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Skönlitteratur Utlänsk 2010 andra rymdodyssén
 Pris: 80 kr / 7,8 €

2010 andra rymdodyssén

Clark Arthur C.
288 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1983. "En hisnande färd genom solsystemet och en värdig efterföljare till 2001." Carl Sagan. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Adrian Mole 30 1/4 i cappuccinoåldern
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Adrian Mole 30 1/4 i cappuccinoåldern

Townsend Sue
371 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Natur och Kultur 2000. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Afrikas gröna berg
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Afrikas gröna berg

Hemingway Ernest
205 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1981. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Anarkisten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Anarkisten

Conrad Joseph
274 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Tiden
1984. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Antikkabinettet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Antikkabinettet

Balzac Honore De
190 sidor
Pocket Pan orginal Norstedt 1973.
Med efterord av Jan Myrdal. Lite slitet omslag men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Att uppfinna sanningen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Att uppfinna sanningen

Morazzoni Marta
133 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Carlssons 1999. Historisk roman kring konstteoretikern John Ruskin och en resa till Amiens på 1880 talet mot bakgrund av mästerverket Bayeuxtapetens tillkomst på 1000talet. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Badrummet - Monsieur - Kameran
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Badrummet - Monsieur - Kameran

Toussaint Jean-Philippe
250 sidor
Pocket Bonniers 1992. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Berenikes hår
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Berenikes hår

Simon Claude
27 sidor
Trådhäftad AWE/Geber 1985 originalupplaga. Nobelpristagare i litteratur 1985. Lite slitna pärmar.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Bikupan
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Bikupan

Cela Camilo José
261 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Atlantis 1978. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Byprästen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Byprästen

Balzac Honore De
270 sidor
Pocket Pan orginal Norstedts 1975. Med efterord av Jan Myrdal.
Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Cesar Birotteau
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Cesar Birotteau

Balzac Honore De
378 sidor
Trådhäftad Bonniers 1928. Ingår i serien "Balzacs valda romaner".
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Döda huset
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Döda huset

Dostojevski Fjodor
356 sidor
Klotband Björck & Börjesson 1913. Lite nött. Snedläst. Med liten rygg skada. Biblioteksstämplad. För övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Dörren till sommaren
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Dörren till sommaren

Heinlein Robert A.
266 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Wiken 1993. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk De fördömdas legion
 Pris: 90 kr / 8,8 €

De fördömdas legion

Hassel Sven
313 sidor
Inbundet förlagsband Tidens bokklubb 1958. De fördömdas legion är ett av Hitlers straffregementen, bestående av f.d. tukthus- och koncentrationslägerfångar, som frigetts för att genom fronttjänst rehabilitera sig
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk De var som människor
 Pris: 60 kr / 5,9 €

De var som människor

Simak Clifford D.
231 sidor
Limhäftad Delta Förlags AB 1979.
Science Fiction. Delta 104. Tillskrift. Pärmarna lite nötta men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk De vises sten
 Pris: 40 kr / 3,9 €

De vises sten

Balzac Honore de
216 sidor
Pocket Tidens Förlag 1956. Ingår i serien Tidens franska klassiker. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den förlorade gatan
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Den förlorade gatan

Uspenskij Gleb
141 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den gamla antikvitetshandeln
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Den gamla antikvitetshandeln

Dickens Charles
677 sidor
Trådhäftad Bonnier 1928. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den gamla goda tiden
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Den gamla goda tiden

Ljeskov Nikolaj
108 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1959. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den nionde insikten
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Den nionde insikten

Redfield James
244 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström&Widstrand 1997. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den sanna historien om AH Q och andra berättelser
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Den sanna historien om AH Q och andra berättelser

Hsün Lu
190 sidor
Pocket trådhäftad Cavefors 1972.
Urval, översättning och efterskrift av Reidar Ekner. Lu Hsün (1881-1936) har ofta kallats Kinas Strindberg. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den tappre soldaten svejks äventyr
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Den tappre soldaten svejks äventyr

Hasek Jaroslav
563 sidor
Förlagsband/omslag Tidens 1978 illustrerad. Svejk tar värvning som soldat för att fullgöra sin plikt mot fosterlandet och hamnar på östfronten.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Den tunna röda linjen
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Den tunna röda linjen

Jones James
438 sidor
Förlagsband/skyddsomslag bonniers 1964. Ett amerikansk skytteförband under striderna mot japanerna på Guadalcanal.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Det vita gardet
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Det vita gardet

Bulgakov Michail
298 sidor
Inbundet förlagsband Norstedts 1989. Det vita gardet utspelas i Kiev år 1918, ett Kiev belägrat av bolsjevikerna. Det är romanen om revolutionens motståndare, om den borgliga spillra som i det längsta söker undfly revolutionens segrande armeer.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Djärvheten - mitt vapen
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Djärvheten - mitt vapen

Pape Richard
325 sidor
Halvklotband Lars Hökerbergs Bokförlag 1954.En verklighetsskildring. 1941 blev den engelske flygaren Richard Pape nedskjuten med sitt flygplan över Tyskland. Boken handlar om hans kamp att undgå tysk fångenskap och att återvända hem.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Djävulens pengar
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Djävulens pengar

Kirk Hans
202 sidor
Inbundet förlagsband Ordfront 1978. Året är 1940 och Danmark har just ockuperats av den tyska armen. De tyska herrarna förstår att inrätta sig väl och samarbetsmän, spekulanter och ockrare går en lysande tid till mötes. Namnad och några diskreta förstrykningar.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Dombey & Son
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Dombey & Son

Dickens Charles
1106 sidor
Två Halvfranska band Bonnier 1924. Del I 585 sidor. Del II 521 sidor. Nötta bokryggar och pärmar. Men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Drottning Loanas mystiska eld
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Drottning Loanas mystiska eld

Eco Umberto
452 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Brombergs 2004. Illustrerad roman. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Dubbelgångaren
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dubbelgångaren

Dostojevskij Fjordor
179 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk En berättelse om sju hängda
 Pris: 50 kr / 4,9 €

En berättelse om sju hängda

Andrejev Leonid
139 sidor
Limhäftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk En berätttelse
 Pris: 50 kr / 4,9 €

En berätttelse

Pasternak Boris
92 sidor
Häftad Tiden ca 1975. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk En enda röra
 Pris: 70 kr / 6,9 €

En enda röra

Sharpe Tom
227 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum 1997. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk En familjekrönika
 Pris: 50 kr / 4,9 €

En familjekrönika

Aksakov Sergej
191 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk En man från Danmark
 Pris: 30 kr / 2,9 €

En man från Danmark

Panduro Leif
188 sidor
Pocket Litteraturfrämjandet 1982.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Et ego in bavaria
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Et ego in bavaria

Sylwan Mark
183 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Cavefors 1969. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Första Tredjedelen
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Första Tredjedelen

Cassady Neal
116 sidor
Häftad Bakhåll 1985 första svenska utgåvan. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Farväl till ungdomen
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Farväl till ungdomen

Svevo Italo
286 sidor
Trådhäftad Tidens Förlag 1955.
Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Flipper
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Flipper

Kosinski Jerzy
366 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Tidens Förlag 1982. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Frihetens väg
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Frihetens väg

Fast Howard
315 sidor
Halvklotband Arbetarkultur 1950. Främre omslaget medbundet. Förord av Paul Robeson. Howard Fast var radikal författare av främst historiska romaner. Fick Stalins fredspris 1953. "Frihetens väg" har kallats ett hjälteepos över slaveriets avskaffande i USA. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Frihetens vägar - Mogen ålder
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Frihetens vägar - Mogen ålder

Sartre Jean-Paul
332 sidor
Klotband/omslag Bonniers 1964. Frihetens vägar heter den stora romantrilogi där Mogen ålder är den första delen, som också låter sig läsas helt självständig från de övriga. Dom andra delarna heter Friheten och Med döden i hjärtat. Namnad. Lite nött omslag men förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Fritagningen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Fritagningen

Follet Ken
432 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1985. Illustrerad bla med två kartor. Om fritagningen av två amerikaner som fängstlats i Iran 1978 under Khomeinis tid. Nött skyddsomslag.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Frontkamrater
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Frontkamrater

Hassel Sven
351 sidor
Pocket Bergh 1979. Snedläst men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Gestapo
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Gestapo

Hassel Sven
378 sidor
Trådhäftad Berghs 1969. Snedläst.
Omslaget något slitet.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk GPU-fängelset
 Pris: 80 kr / 7,8 €

GPU-fängelset

Hassel Sven
352 sidor
Kartonage Berghs 1986.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Gräshopporna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gräshopporna

Leonov Leonid
126 sidor
Limhäftad Tiden ca 1975. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Grannar
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Grannar

Berger Thomas
320 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Brombergs 1981. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Grannar
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Grannar

Carver Raymond
217 sidor
Inbundet förlagsband/omslag AWE/Gebers 1991. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Guerilla
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Guerilla

Naipaul V.S
256 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs 1976. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Hårda tider
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Hårda tider

Dickens Charles
380 sidor
Två klotband 13x17 cm Skandinavia 1925. Med illustrationer efter orginalets gamla engelska teckningar. Lite nött. Band ett
har en liten fuktskada på bakre pärmen.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Hej lättja -  Om konsten och vikten av att göra minsta möjliga på jobbet
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Hej lättja - Om konsten och vikten av att göra minsta möjliga på jobbet

Maier Corinne
133 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska Förlaget 2005. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Helt om
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Helt om

Adlard Mark
253 sidor
Pocket Bernces 1974. Science fiction. En skrämmande framtidsbild av hur människan och mänskliga värden föses åt sidan av ett allt mer rationellt och kallhamrat samhälle...
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Hemingway var där - Artiklar och reportage från fyra decennier av Ernest Hemingway
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Hemingway var där - Artiklar och reportage från fyra decennier av Ernest Hemingway

Edlund Mårten red
264 sidor
Klotband/omslag Bonniers 1968. Efterskrift av Mårten Edlund. Namnad. Lite nött omslag men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Herrgårdsnoveller
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Herrgårdsnoveller

Turgenev Ivan
132 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Historien om två städer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Historien om två städer

Dickens Charles
472 sidor
Inbundet förlagsband med läderrygg utan skyddsomslag Förlagshuset Norden 1962. Illustrationer av H. K. Browne (Phiz.). Gott skick.

Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Hitlers fall
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Hitlers fall

Reed Douglas
124 sidor
Trådhäftad Världspress 1944. Skådespel i tre akter. En romantiserad skildring av hur generaler och junkrar störtar nazismen och dess führer för att det expansionshungriga Tyskland skall leva vidare.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Hjärtdjur
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Hjärtdjur

Myller Herta
211 sidor
Pocket Bonnier 2009. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Husbonden
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Husbonden

Gorkij Maksim
164 sidor
Häftad Tiden ca 1975. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Håll käften och var söt
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Håll käften och var söt

Andersen Vita
174 sidor
Månpocket 1980. Noveller. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk I huvudet på Tony Parsons
 Pris: 50 kr / 4,9 €

I huvudet på Tony Parsons

Parsons Tony
265 sidor
Häftad Prisma 2003. De bästa krönikorna av författaren till
"Mannen och pojken".
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Idéernas grotta
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Idéernas grotta

Somoza José Carlos
300 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Leopard förlag 2004. Dedikation från författaren. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Järnströmmen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Järnströmmen

Serafimovitj Aleksander
219 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1949. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Jáccuse - The Dark Side of Nice
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Jáccuse - The Dark Side of Nice

Greene Graham
69 sidor
Klammerhäftad The Bodley Head 1982. Orginalutgåva. Text in english and french. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Jack Brown från Mukden -  En skildring från rysk-japanska kriget
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Jack Brown från Mukden - En skildring från rysk-japanska kriget

Strang Herbert
350 sidor
Halvklotband Gleerups 1906. Ingår i serien C.W.K Gleerups ungdomsböcker som Nr 16. Illustrerad. Lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Jag Skuggade Hestapo
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Jag Skuggade Hestapo

Ericsson Gustaf
240 sidor
Trådhäftad Bokcentralen Malmö 1947. Snedläst. Bakre pårmen lite solkig.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Jakob fatalisten
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Jakob fatalisten

Diderot Denis
376 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband
Hägglunds klassiker 1992. Landsvägsliv, kärlekshandel och kroganekdoter från mitten och senare hälften av 1700-talet i Frankrike. Översättning och inledning av David Sprengel. Förord av Jan Myrdal. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Jazz
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Jazz

Morrison Toni
222 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Trevi
1993. Lite nött omslag men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kara Kush
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kara Kush

Shah Idries
588 sidor
Inbundet förlagsband/omslag
Bra spänning 1986. En roman om kriget världen glömde. Ryssarnas krig i Afghanistan som började vintern 1979.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Katarina Ismajlova - Mästersmeden från Tula
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Katarina Ismajlova - Mästersmeden från Tula

Ljeskov Nikolaj
127 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1956. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kejsarinnans tofflor och Berättelsen om hur Ivan Ivanovitj och Ivan Nikiforovitj blev ovänner
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Kejsarinnans tofflor och Berättelsen om hur Ivan Ivanovitj och Ivan Nikiforovitj blev ovänner

Gogol Nikolaj
135 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Klockorna i Bicetre
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Klockorna i Bicetre

Simenon Georges
247 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers/Bokklubben svalan 1967. Skyddsomslaget lite nött men förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kommando Reichsfuhrer Himmler
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Kommando Reichsfuhrer Himmler

Hassel Sven
329 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs 1971, 1:a upplagan 15 tus.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kung Salomos skatt
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Kung Salomos skatt

Haggard Rider
222 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Niloe 1982. Med 8 helsidesillustrationer av Hookway Cowles och en karta. Skyddsomslaget nött. Tillskrift. För övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kyssen överför infektionen
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Kyssen överför infektionen

Ilf Ilja/Petrov Jevgenij
210 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1977. Texter i översättning och urval av Ola Palmer. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Kärlekens alfabet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kärlekens alfabet

Williams Niall
313 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1998. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Likvidera Paris!
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Likvidera Paris!

Hassel Sven
306 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs 1968.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Lilla Dorrit
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Lilla Dorrit

Dickens Charles
1009 sidor
Två volymer Halvklotband marmorerade pärmar Beijers Förlag 1892. 528 sidor + 482 sidor. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Livets rot
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Livets rot

Prisjvin Michail
127 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1956. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Makars dröm och andra noveller
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Makars dröm och andra noveller

Korolenko Vladimir
179 sidor
Häftad Tidens ca 1975. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Markis de Sade
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Markis de Sade

Sade de Markis
206 sidor
Storpocket Pocketexpress 1993. Markis de Sade i urval av Per Magnus Kjellström. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Marschbataljon
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Marschbataljon

Hassel Sven
349 sidor
Pocket Berghs 1982.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Marschbataljon
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Marschbataljon

Hassel Sven
349 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs 1971. Omslaget något slitet.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Min första kärlek
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Min första kärlek

Turgenjev Ivan
135 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1948. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Mitias kärlek - Livets bägare
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Mitias kärlek - Livets bägare

Bunin Ivan
126 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1959. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Mitt liv
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Mitt liv

Tjechov Anton
158 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Mitt livs historia
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Mitt livs historia

McInerney Jay
175 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1988. Av författaren till Neon och Ransom.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Modersmålsläraren och andra berättelser
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Modersmålsläraren och andra berättelser

Tjechov Anton
133 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1958. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Monte Cassino
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Monte Cassino

Hassel Sven
324 sidor
Pocket Berghs 1983.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Monte Cassino
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Monte Cassino

Hassel Sven
324 sidor
Trådhäftad Berghs 1965.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Moskva
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Moskva

Plievier Theodop
434 sidor
Inbundet halvklotband Natur och Kultur 1952.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Moskva känner inga tårar
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Moskva känner inga tårar

Harjo Osvald
202 sidor
Trådhäftad Tidens Förlag 1956. Självupplevd berättelse om 13 år i Sovjetiska slavläger. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Mysteriet Edwin Drood
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Mysteriet Edwin Drood

Dickens Charles
304 sidor
Inbundet Förlagsband/omslag Natur och Kultur 1957. Klassikerserien. Efterskrift av Björn Lindell. Omslaget lite nött men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Människan som mål och andra essayer
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Människan som mål och andra essayer

Moravia Alberto
169 sidor
Trådhäftad Bonniers 1965. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Natten är ljuv
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Natten är ljuv

Fitzgerald, F. Scott
308 sidor
Pocket Wahlström&Widstrand 1975.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Nicholas Nickleby
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Nicholas Nickleby

Dickens Charles
911 sidor
Två volymer Klotband Bonnier 1958 utan skyddsomslag. Med originalupplagans illustrationer av Hablot K. Browne ("Phiz") och George Cruikshank. Främre omslag medbundet. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Nikitas barndom
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Nikitas barndom

Tolstoj Aleksej
151 sidor
Häftad Tiden ca 1975. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk No cure for cancer
 Pris: 80 kr / 7,8 €

No cure for cancer

Leary Denis
133 sidor
Häftad Picador London 1993. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Nunnor och soldater
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Nunnor och soldater

Murdoch Iris
453 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1980. Namnad. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Närkontakt : Framtiden
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Närkontakt : Framtiden

Davis Richard red.
157 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Raben&Sjögren 1979. Science fiction noverller. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Oliver Twist
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Oliver Twist

Dickens Charles
564 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Förlagshuset Norden 1961. Med orginalillustrationer av George Cruikshank. Översedd och fullständig upplaga. Skyddsomslaget lagat med tejp på flera ställen. Namnad. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Operation München
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Operation München

Kirst Hans Hellmut
315 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström 1972. Thriller om terror mot OS 1972 Munchen.


Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Oskyldiga berättelser
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Oskyldiga berättelser

Saltykov Michail
129 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1949 Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk På västfronten intet nytt
 Pris: 100 kr / 9,8 €

På västfronten intet nytt

Remarque Erich Maria
248 sidor
Trådhäftad Bonniers 1931. Med inledning av Anders Österling. Illustrerad med bilder ur Universal Film Aktiebolags film "På västfronten intet nytt".
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Pang i bygget
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Pang i bygget

Norman Frank
173 sidor
Trådhäftad Cavefors 1960. Förord av Raymond Chandler.
Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Patrioten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Patrioten

Mailer Norman
1011 sidor
Pocket Natur och Kultur 1995. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Polikusjka - Efter balen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Polikusjka - Efter balen

Tolstoj Leo
123 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1958. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Postflyg syd
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Postflyg syd

Saint-Exupéry Antoine de
130 sidor
Trådhäftad Bonniers 1960. Panacheserien. Namnad. Exlibris.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Pråmdragarna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Pråmdragarna

Resetnikov Fjodor
140 sidor
Häftad Tiden 1974. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Prästseminariet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Prästseminariet

Pomjalovskij Nikolaj
126 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1955. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk På västfronten intet nytt
 Pris: 40 kr / 3,9 €

På västfronten intet nytt

Remarque Erich Maria
174 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1965. Om livet i skyttegravarna under 1:a världskriget, ett liv, som trots lidanden och ångest också innehöll kamratskap och glimtar av kärv humor. Liten skada på frampärmen.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Ravinen - Bönderna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Ravinen - Bönderna

Tjechov Anton
123 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1957. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Revolutionens barn
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Revolutionens barn

Leonhard Wolfgang
382 sidor
Häftad Tidens förlag 1957. Minnesbok av en desillusionerad kommunist. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Revolutionens nätter
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Revolutionens nätter

Bretonne Restif de la
261 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband
Hägglunds klassiker 1999. Urval och inledning av Jan Myrdal. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Riddarna kring Dannys bord
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Riddarna kring Dannys bord

Steinbeck John
189 sidor
Pocket Forum 1970.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Ros och dynamit
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Ros och dynamit

Böll Henrich
143 sidor
Pocket Aldus 1974. Essayer i urval. Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Rysk Revelj
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Rysk Revelj

Cassidy Henry C.
337 sidor
Trådhäftad Norstedts 1944. Ouppskuren. Boken är en skildring av det Ryssland, som tog emot den tyska anfallsstöten sommaren 1941. Vek tillbaka, samlade sig och gick till motoffensiv. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Sagan om de två tornen
 Pris: 20 kr / 2,0 €

Sagan om de två tornen

J.R.R Tolkien
406 sidor
Pocket Gebers 1971. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Sagan om konungens återkomst
 Pris: 20 kr / 2,0 €

Sagan om konungens återkomst

J.R.R Tolkien
377 sidor
Pocket Gebers 1971. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Shakspeares dramatiska arbeten

Hagberg Carl August
4000 sidor
Halvfranskaband Gleerup 1847-50. nött bokrygg samt lagerfläckar. Första fullständiga svenska översättningen Shaksperes dramatiska arbeten i 5 band.(band 6, XI-XII saknas) Band 1-2, En midsommarnattsdröm, Coriolanus, Hamlet,Mycket väsen för ingenting,Två ungherrer från Verona, Konung Johan


Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Sicilianaren
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sicilianaren

Puzo Mario
411 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Bra Spänning 1985. Tillägnan. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Sjösjuka
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sjösjuka

Kuprin Aleksander
130 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1949. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Skåpet
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Skåpet

Bourgeade Pierre
121 sidor
Häftad Alba 1978. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Snön var smutsig
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Snön var smutsig

Simenon Georges
221 sidor
Pocket Delfinserien 1970. Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Spader dam och andra noveller
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Spader dam och andra noveller

Pusjkin Alexander
146 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1960. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Spansk Revelj
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Spansk Revelj

Regler Gustav
374 sidor
Inbunden Berghs 1978. Roman om en internationell brigad i Spanien, med förord av Ernest Hemingway.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Spelman på taket
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Spelman på taket

Alejchem Sholem
198 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfronts Förlag 1992. Första utgåvan på svenska. Förord av Salomon Schulman. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Straffångar - Två berättelser
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Straffångar - Två berättelser

Mamin - Sibirjak Dimitrij
127 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1959. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Strejken i Clarkton
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Strejken i Clarkton

Fast Howard
232 sidor
Halvklotband Arbetarkultur 1949. Främre omslaget medbundet. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Svartsjuka
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Svartsjuka

Sansom William
233 sidor
Trådhäftad Bonniers 1950. Panacheserien. Exlibris.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Tasjkent - brödets stad
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Tasjkent - brödets stad

Neverov Aleksander
178 sidor
Häftad Tiden ca 1975. Ryska klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk The dragon has come
 Pris: 180 kr / 17,6 €

The dragon has come

Armstrong Gregory
238 sidor
Inbundet linneband/omslag Harper&Row New York 1974 OU. The last fourteen months in the life of George Jackson, the auther of Soledad Brother, by his editor and friend.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk The Triumph
 Pris: 80 kr / 7,8 €

The Triumph

Galbraith John Kenneth
239 sidor
Inbundet dekorerat klotband utan skyddsomslag Houghton Mifflin Company Boston 1968. A novel of modern diplomacy. Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Tid att älska dags att dö
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Tid att älska dags att dö

Remarque E.M.
324 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1983. En roman om kärlek i ruinernas och bombplanens skugga och ett lågande försvar för den vanliga människans rätt till liv och trygghet.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Till sista skott !
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Till sista skott !

Wray McCann Hugh
284 sidor
Klotband/omslag Bonniers 1968. Den Engelska Afrikanska marina expeditionen 1915-16. Karta på omslagets baksida. Roman byggd på verkliga händelser.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Tjuven och hundarna
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Tjuven och hundarna

Mahfouz Naguib
135 sidor
Häftad Bakhåll 1989. 1988:års Nobelpristagar och arabvärldens kanske största romanförfattare. Illustrerad med teckningar.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Tobaksvägen
 Pris: 20 kr / 2,0 €

Tobaksvägen

Caldwell Erskine
163 sidor
Pocket Prisma 1969. Nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Ur ingenstans in i ingenting
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Ur ingenstans in i ingenting

Anderson Sherwood
286 sidor
Trådhäftad Fritzes 1952. Novellsamling. Första svenska upplagan. Inledning av Artur Lundkvist.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vår gemensamme vän
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Vår gemensamme vän

Dickens Charles
816 sidor
Fyra volymer halvfranska band 12x17 cm Förlaget Union 1927. Med illustrationer efter originalets gamla engelska teckningar. Nötta pärmar men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vagabondnoveller
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Vagabondnoveller

Gorkij Maksim
115 sidor
Trådhäftad/omslag Tiden 1956. Ryska Klassiker. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vilda Svanar - Tre döttrar av Kina
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Vilda Svanar - Tre döttrar av Kina

Chang Jung
553 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Stenströms 1992. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Wilt
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Wilt

Sharpe Tom
251 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum 1988. Tillskrift. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vita tänder
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Vita tänder

Smith Zadie
475 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2001. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vårflod
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Vårflod

Hemingway Ernest
156 sidor
Trådhäftad Helsingfors Schildt 1962. Orginalupplaga. "Romantisk
berättelse till minnet av en bortdöende storslagen ras."


Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Utlänsk Vägen till Jylland
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Vägen till Jylland

Panduro Leif
139 sidor
Pocket Pan Orginal 1978. Leif Panduro, de borgliga livslögnernas store avslöjare. Gott skick.
Läs mer / Större bild