Båtar - Nautica  (44st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Båtar - Nautica  Örlogsfartyg - Från segelfartyg till atomdrift
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Örlogsfartyg - Från segelfartyg till atomdrift

Ireland Bernard
155 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokhandlarföreningen 1978. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Aktuellt 1991 Marinmuseum
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Aktuellt 1991 Marinmuseum

red.com
112 sidor
Häftad Föreningen marinmusei vänner Karlskrona 1991. Illustrerad. Tryckmärken på främre pärmen.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  All världens museiubåtar
 Pris: 90 kr / 8,8 €

All världens museiubåtar

Ellerström Hans
87 sidor
Trådhäftad Marinmuseum Karlskrona
1985. Världens museiubåtar omfattar närmare 60 enheter av ett trettiotal typer från 14 nationer. De beskriver grunddragen i ubåtens tvåhundraåriga utveckling. Ex libris. Varje ubåt illustrerad med en teckning. Aktuellt från Föreningen Marinmusei vänner i Karlskrona
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Bris
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Bris

Lundin Sven
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Korpen 1990. Illustrerad med kartor och teckningar samt 32 planschsidor med fotografier i svartvitt. Författaren är en känd småbåtsbyggare- och småbåtsseglare och i boken berättar han om sina båtprojekt och sina seglingar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Båtsmän och båtsmanshistorier
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Båtsmän och båtsmanshistorier

Swahn Sven-Öjvind
52 sidor
Klammerhäftad Karlskrona 1981. Berättelser om blekingska båtsmän. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  En sjömilitär observationsrapport från USA år 1821
 Pris: 40 kr / 3,9 €

En sjömilitär observationsrapport från USA år 1821

Cederlöf Olle
13 sidor
Häfte 15x21,5 cm klammerhäftad Särtryck ur Aktuellt från Föreningen Marinmusei vänner i Karlskrona 1970. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Fientligt hav
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Fientligt hav

Huchthausen Peter/Kurdin Igor/White Alan
294 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonnierförlagen 2000. Illustrerad med svartvita fotografier och en skiss av ubåten.
Utanför USA:s östkust drabbas 1986 en sovjetisk atomdriven robotbärande ubåt av en olycka som är nära att leda till en härdsmälta i reaktorn.Detta är den sanna berättelsen om hur den unga besättningen kämpade för att rädda sitt fartyg. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Finländska seglare II-III
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Finländska seglare II-III

Grönstrand Lars & Andersson Sven
91 sidor
2 volymer Häftad Åbo Förlaget Bro 1939-43. Illustrerad. Finländska seglare Fred. Olivebank, Lotus och Salama av Gamla Kaleby. Meddelanden från Sjöhistoriska museet vid Åbo Akademi N:o 6 och 9.
O.B.S. Bilden är beskuren.

Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Fregatten Jylland
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Fregatten Jylland

Steensen R. Steen
59 sidor
Trådhäftad 15x23 cm Nationalmuseet 1961. Rikt illustrerad. Dansk text. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Från Gylfe till Smyge
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Från Gylfe till Smyge

Linder Jan
196 sidor
Limhäftad mjukpärm infomanager Förlag 1999 rikt illustrerad. Örlogsflottan under två sekel. Tar bl.a upp Hårsfjärdsolyckan, Ulvenkatastrofen Världskrigens konvojtjänst m.m.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Från regalskepp till sjörobot
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Från regalskepp till sjörobot

Ohrelius Bengt
126 sidor
Inbundet pappband, Liber Allmänna förlaget 1984. En lättfattlig översikt över det marina vapnets utveckling. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Jagare från Amerika
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Jagare från Amerika

Fernald, John
194 sidor
Trådhäftad Bonnier 1943. I Augusti 1940, när Englands försvar var som svagast och "slaget om England" just börjat, fick engelska flottan ett tillskott av femtio utrangerade amerikanska jagare, som sedemera på grund av sina bedrifter skulle kallas "the famus fifty". Här får man följa HMS Porchester. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Jane´s Naval Review
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Jane´s Naval Review

Moore John Captain edited
176 sidor
Cloth Janes Publishing Company, London 1987 illustrated throughout in colour. Janes Naval Review - Sixth year of issue. Liten reva i omslaget. Lagat med tejp.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Kampen om östersjön till slutet av segelfartygens tidevarv
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Kampen om östersjön till slutet av segelfartygens tidevarv

Hornborg Eirik
443 sidor
Förlagets Linneklotband Bonniers 1945. XI. Marmorerade snitt. Illustrerad med 49 plancher och två kartor. Diskreta förstrykningar med blyerts.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Krigsfartyg efter 1860
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Krigsfartyg efter 1860

Lenton H. T.
159 sidor
Pocket Forums färg pocket 1971. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Kungl. Karlskrona Amiralitetsförsamling 1680-1980
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kungl. Karlskrona Amiralitetsförsamling 1680-1980

Malmberg Carl-Axel
151 sidor
Inbundet laminerat förlagsband Axel Abrahamsons tryckeri Karlskrona 1980. En marinförsamlings historia. Illustrerad. Namnad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Lagkappsegling - Taktik, teknik, regler
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Lagkappsegling - Taktik, teknik, regler

Twiname Eric
144 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Forum 1975. När?Var?Hur?Serien. Illustrerad med teckningar och fotografier i svratvitt.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Marinen firar Ubåtsvapnet 100 år
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marinen firar Ubåtsvapnet 100 år

Lundstedt Clas red.
15 sidor
Jubileumsprogram 2003. Marinen firar Ubåtsvapnet 100 år. Tidigare publ. Marinnytt 1/2003.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Minsvepare
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Minsvepare

Bergström Hans & Swahn Paul
289 sidor
Inbunden/omslag konstläder marinlitt.1996 illustrerad. Med svenska flottans minsvepare under 100 år. Nyskick
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Moderna U-båtar
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Moderna U-båtar

Miller David
159 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 12x22 cm Frank Stenvalls förlag 1983. En internationell översikt över drygt 70 ubåtstyper i användning idag, deras robotar, vapen och taktik. Rikt illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Några fartygsporträtt och deras franska förlagor
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Några fartygsporträtt och deras franska förlagor

Lisberg Jensen Ole
10 sidor
Häfte 15x21 cm Klammerhäftad. Särtryck ur Aktuellt från Föreningen Marinmusei vänner i Karlskrona 1974. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Ofredens hav Östersjön 1939-1992
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ofredens hav Östersjön 1939-1992

Linder Jan/Lundberg Lennart
224 sidor
Häftad Infomanager Förlag Jan Linder 2002. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Pirater och kapare
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Pirater och kapare

Mitchell David
207 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bernces 1978. Illustrerad med 86 bilder och 4 kartor. Omslagets rygg har en liten fuktskada men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Rapporterad saknad sjöfolk i krig
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Rapporterad saknad sjöfolk i krig

red. Eruths Lindell Inger-Siw
238 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Carlssons 2002 illustrerad. Rapporterad saknad är en antologi där sjöförfattare och sjölivsskildrare berättar om upplevelser och erfarenheter under andra världskriget på Atlanten, Nordsjön och Östersjön.
Flera olika författare medverkar, både skönlitterära o. fackspecialister. Även Gunder Hägg, som 1943 korsade Atlanten m. M/T Saturnus
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Regalskeppet Kronan
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Regalskeppet Kronan

Johansson Björn Axel, red
269 sidor
Dek.konstläder/skyddsomslag, Bra Böcker 1985 rikt illustrerad. Vraket med sina 100.000-tals föremål är en kulturhistorisk skattgömma. Nyskick
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Sanning och lögn om sjökriget.
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Sanning och lögn om sjökriget.

Siverstolpe Westin G.
187 sidor
Häftad bonniers 1943. Sanning och lögn om sjökriget under Första och Andra världskriget.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Ship Recognition. Warships
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Ship Recognition. Warships

Dunn Laurence
159 sidor
Klotband med skyddsomslag (slitet) Adlard Coles 1959? med hundratals illustrationer i sv/v. Lös bindning samt lite vattenskadat. Namnad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Sjömaktens inflytande till lands efter Waterloo
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Sjömaktens inflytande till lands efter Waterloo

Callwell C.E.
210 sidor
Trådhäftad Militärlitteratut-Föreningens förlag 1902 ouppskuret ex. fint ex.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Slaget om Atlanten

Bauer Eddy
144 sidor
Förlagsband Bokorama 1982 rikt illustrerad. Serien Andra världskriget
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Source Book of Twentieth-Century Warships
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Source Book of Twentieth-Century Warships

Janitch Michael
128 sidor
Cloth with d/j Ward Lock Limited 1977 illustradet with hundreds photo, by the worlds major ship-building countries from 1900 to the present day.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Stora Cronan.
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Stora Cronan.

Lundgren Kurt
262 sidor
Förlagets pappband Lenstad Bok & Bild 1997 illustrerade. Byggandet Slaget. Katastrofen vid Öland! Den svenska flottan leddes av Europas största krigsfartyg, Stora Cronan, som när det skulle vända bredsidan mot den fientliga flottan plötsligt krängde, exploderade och sjönk i djupet 1676.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Svensk maritim säkerhetspolitik 1905-1939 /Svensk marin säkerhetspolitik 1939-1945
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Svensk maritim säkerhetspolitik 1905-1939 /Svensk marin säkerhetspolitik 1939-1945

Åhlund Bertil
555 sidor
2 volymer inbundet dekorerat förlagsband, skinnimitation, med ryggtitel i guld/skyddsomslag Marinlitteraturföreningen 1992-1994. Del 1) 253 s. Del 2) 302 s. Marinlitteraturföreningen Nr 74 och Nr 78. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Sänk Bismarck!
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Sänk Bismarck!

Kennedy Ludovic
255 sidor
Förlagsband/skyddomslag R&S 1975 illustrerad. Sänkningen av Bismarck en av andra världskrigets mest dramatiska oprationer till sjöss.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  The Last Patrol
 Pris: 170 kr / 16,7 €

The Last Patrol

Holmes Harry
212 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wrens Park Publishing 2001. An operational history of the fifty-two United States submarines lost
during the Second World War. Rikt
illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  The Swedish Warship Wasa
 Pris: 70 kr / 6,9 €

The Swedish Warship Wasa

Kvarning Lars-Åke & Ohrelius Bengt
36 sidor
Häfte klammerhäftad 29,5x21 cm Macmillan Commercial/ Statens Sjöhistoriska Museum 1973. Rikt illustrerad.

Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Tsushima
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Tsushima

Thiess Frank
412 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Bonniers Folkbibliotek 1961. Romanen om ett sjökrig, Rysk-Japanska kriget. ink.kartplanscher
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Under segel -   De stora segeläventyren 1520-1914
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Under segel - De stora segeläventyren 1520-1914

Macintyre Donald/Janzon Leif
254 sidor
Förlagets klotband Forum 1977. Illustrerad i färg, kartor m.m. Skyddsomslag lite skadat.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Under Sejl
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Under Sejl

Hägg Erik
143 sidor
Linneklotband 23,5x31 cm København 1935. Detta är Nr 447 av 1900. En skildring fra sejlskibenes tid. Med illustrationer efter malerier og tegninger af admiral J. Hägg. Pärmarna lite fuktskadade men i övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Wasa
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Wasa

Kleingardt Birgitta
47 sidor
Klammerhäftad Udevalla 1983. Utställningskatalog om regalskeppet Wasa. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Vår Marin 1962
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Vår Marin 1962

Ellsen Jarl/Ohrelius Bengt
64 sidor
Trådhäftad Raben&Sjögren 1961.
Marinens årsbok. Illustrerad. Liten fuktskada. Flera årgångar se militaria/periodica
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Världens äldsta ubåtsmodell
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Världens äldsta ubåtsmodell

Ellerström Hans
7 sidor
Häfte 15x21,5 cm klammerhäftad Särtryck ur Aktulellt från Föreningen Marinmusei vänner i Karlskrona 1970. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Örlogsfartyg och marina vapen - Fransk-Svensk bildordbok
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Örlogsfartyg och marina vapen - Fransk-Svensk bildordbok

Marinstaben
59 sidor
Trådhäftad 22x22 cm Marinstaben 1967. Illustrerad med teckningar och ritningar. En sida lagad med tejp. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Båtar - Nautica  Örlogsmän som diplomater
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Örlogsmän som diplomater

Edwards Kenneth
316 sidor
Trådhäftad Nautiska Förlaget 1938. Illustrerad med svartvita fotografier. Snedläst men i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild