Religion (49st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Religion Allahs döttrar - De muslimska kvinnornas dolda värld
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Allahs döttrar - De muslimska kvinnornas dolda värld

Brooks Geraldine
287 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Richters 1995. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Ananda Marga
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Ananda Marga

Eklöf Gaori (red)
34 sidor
Häfte16x23 cm klammerhäftad Oslo Norge 1976. Illustrerad. Introduktion till den yogiska terminologin och de andliga övningarna. Svensk text. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Applied Astrology - Companion Book to the Modern Textbook of Astrology
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Applied Astrology - Companion Book to the Modern Textbook of Astrology

Hone Margaret E.
119 pages
Paperback 17.5x24.5 cm L.N. Fowler & Co Ltd. Essex England 1977.Illustrated and with many fold out charts. Owners signature. Good condition.


Läs mer / Större bild
Religion Bhagavad-Gita
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Bhagavad-Gita


202 sidor
Trådhäftad 11x21 cm Proprius Förlag 1977. William Quan Judges engelska tolkning i översättning av Olov Jonason samt med Judges kommentarer. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Bildstrid Bildbruk Bildlära
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Bildstrid Bildbruk Bildlära

Arvidsson Bengt
255 sidor
Trådhäftad Lund University Press 1987. Studia Theologica Lundensia. Illustrerad. En idéhistorisk undersökning av bildfrågan inom den begynnande lutherska traditionen under 1500-talet. Prydliga understrykningar med blyerts. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Bodybuilding - Med början på insida
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Bodybuilding - Med början på insida

Young Graham
46 sidor
Klammerhäftad 14,5x21 cm Verbum 1986. Illustrerad. Träningsprogram för hela församlingskroppen. Fyra allålderträffar för församlingar.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Buddhism
 Pris: 140 kr / 15,7 €

Buddhism

LaFleur William R.
150 pages
Paperback Prentice Hall Englewood Cliffs New Jersey 1988. Illustrated. This book begins with Buddhism's involvement in the culture and thought of India, and observes its moves into other, very different contexts: China, Southeast Asia, Tibet, Japan, and even the West, to a limited extent. The book accepts the diversity within Buddhism, giving roughly equal treatment to its two major traditions - the Theravada and the Mahayana. Signature. Some underlining. Besides good condition.
Läs mer / Större bild
Religion Da Djaevelen var ude
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Da Djaevelen var ude

Johansen Jens Christian V.
327 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Odense Universitetsforlag 1991.
Doktorsavhandling. Trolddom i det 17. århundredes Danmark. Illustrerad med kartor och diagram.

Läs mer / Större bild
Religion De kallar mig:
 Pris: 80 kr / 9,0 €

De kallar mig: "Guds egen tokskalle"

Eriksson Erik Gunnar
345 sidor
Förlagets laminerade pappband Gospel Media 2005. Illustrerad med svartvita fotografier. Signatur av författaren. En liten fuktskada på dom sista 40 sidorna i höger sidas nedersta hörn. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion De var själva med III
 Pris: 100 kr / 11,2 €

De var själva med III

Gustafsson B./Lilja E./Sonden Å.
274 sidor
Dekorerta ryggklot band Gleerups Lund 1966. Illustrerad med svartvita fotografier. Ögonvittnesskildringar från utomkristna religioner.
Läs mer / Större bild
Religion Den ortodoxa kyrkan
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Den ortodoxa kyrkan

Ware Kallistos
343 sidor
Inbundet förlagsban/omslag Artos 2000. Illustrerad. Boken är en detaljerad presentation, skriven för icke-ortodoxa såväl som ortodoxa kristna som vill veta mer om sin tradition. Lite naggat skyddsomslag. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Den stora ondskan i Valais.
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Den stora ondskan i Valais.

Kärfve Eva
256 sidor
Häftad Brutus Östlings Bokförlag Symposion 1994. Kulturhistoriskt
bibliotek. Den första häxförföljelsen i Europa. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Den väldiga utmaningen
 Pris: 130 kr / 14,6 €

Den väldiga utmaningen

Rajneesh Bhagwan Shree
238 sidor
Häftad Livskraft/Rajneesh Publikationer i Sverige 1981. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Ekosofi - naturligt vis? - En kritisk analys av tre ekosofier
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Ekosofi - naturligt vis? - En kritisk analys av tre ekosofier

Grape Henrik/Isachsson Ola/ Koltai Margareta/Törnqvist Gert
102 sidor
Häftad Skrifter utgivna av Teologiska Institutionen i Lund 1986. Illustrerad. Det naturalistiska draget i ekosofin är att människan ses som en levande var-else bland andra, underkastad samma behov som de. Även hon är beroende av sin miljö för att överleva: Alla organismer spelar en roll i det ekologiska samspelet. Därför har alla ett värde. Ekosofi är en del av den djupa ekolog-iska rörelsen och står för en helhetssyn på människans förhållande till nat-uren. Ordet Ekosofi kommer av de grekiska orden "oikos" - hus eller hushåll-ning och "sofia" - vishet och kan uttydas som "visheten om huset" eller "vis-heten om naturens hushållning". Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Etiska riktmärken vid livets gränser
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Etiska riktmärken vid livets gränser

Fagerberg m. fl
75 sidor
Trådhäftad 11x20 cm Katolska Bokförlaget 1979. Prydliga understrykningar med blyerts. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Först när vi får ansikten - ett flerkulturellt samtal om feminism, etik och teologi
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Först när vi får ansikten - ett flerkulturellt samtal om feminism, etik och teologi

Sporre Karin
559 sidor
Häftad Atlas Akademi 1999. Doktorsavhandling. With an english summary. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Från Muhammad till Muawiya
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Från Muhammad till Muawiya

Åkesson Anders
172 sidor
Trådhäftad Lund 1993. Lund studies in history of religions volume 2. Illustrerad med kartor. Utvecklingen av militär strategi och taktik i ett religionshistoriskt perspektiv. Lite nötta pärmar men i övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Fältandaktsbok tillegnad Sveriges krigsmän
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Fältandaktsbok tillegnad Sveriges krigsmän

Fosterlandsstiftelsen
112 sidor
Trådhäftad 8,5x12 cm Fosterlands-
stiftelsens Förlags-Expedition Stockholm 1894. Lite nötta pärmar bla några hål.
Läs mer / Större bild
Religion Hebreiska och svenska i Gamla Testamentet
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Hebreiska och svenska i Gamla Testamentet

Johnson Bo
34 sidor
Häfte klammerhäftad Teologiska institutionen/PU-enheten vid Lunds Universitet 1978. Illustrerad med teckningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Helgon och syndare - En bok om påvarnas historia
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Helgon och syndare - En bok om påvarnas historia

Duffy Eamon
462 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norma bokförlag 2002.
Illustrerad med äldre historiska bilder och fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Helvetets förhistoria
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Helvetets förhistoria

Nilsson P. Martin
109 sidor
Pocket Aldus-Bonniers, Stockholm 1963. Straff och sällhet i den andra världen i förkristen religion

Läs mer / Större bild
Religion Hinduism
 Pris: 200 kr / 22,5 €

Hinduism

Kinsley David R.
164 pages
Paperback Prentice Hall Englewood Cliffs New Jersey 1982. Illustrated. The reference provides an overview of the Hindu religious tradition and describes the essence of the Hindu vision of reality. Provides a historical and analytical discussion of Hindu mythology, art, rituals, and social structure; gives extended portraits of important Hindu thinkers and saints; offers a fuller picture of the role of women in the Hindu religious tradition; shows how the concepts of Dharama and Moksha conflict with one another and how the Hindu tradition insists upon both concepts as essential in fulfilling human destiny. A valuable reference for courses in Asian Religion, Theology, and Asian Philosophy. Some underlining. Besides good condition.

Läs mer / Större bild
Religion Katolska ordnar och kloster
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Katolska ordnar och kloster

Broomé OP Catharina/Rootzén Kajsa red.
213 sidor
Trådhäftad Petrus De Daciaföreningen Stockholm 1963. Illustrerad med teckningar. Prydliga understrykningar med blyerts. Vikmärke på främre pärmen. Liten fuktskada på bakre pärmen. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Krigstrumpetens klara toner
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Krigstrumpetens klara toner

Lingström Lars-Erik
287 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Frälsningsarmens musikenhet 1999. I serien om FA-musiken i Sverige presenteras här den andra volymen som behandlar Otto Lundahl och den turnerande svenska stabsmusikkåren som verkade från 1880-talet till 1935. Illustrerad. CD-skivan som medföljer presenterar i 22 olika nummer kompositioner av Otto Lundahl. CD:n har en speltid på 70 minuter. Med en dedikation från författaren. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Liam
 Pris: 140 kr / 15,7 €

Liam

Norberg Liam/Triberg Annica
191 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Libris 2005. Illustrerad med svartvita fotografier. Liam Norberg är för det stora flertalet känd dels för sina filmroller i "Stockholmsnatt" och "Sökarna", dels för att han tidigare ostraffad dömdes till ett rekordlångt fängelsestraff för den så kallade 930-miljonerskuppen i Stockholm 1990 och för väpnat rån av en värdetransport i Göteborg 1991. Han frigavs 1999, fast besluten att visa omvärlden att det går att ändra sitt vägval, hur förutsättningarna än ser ut. Här berättar han om sitt liv. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Lilla Katekes
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Lilla Katekes

Luther Martin
127 sidor
Klotryggsband Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1948 med fyra illustrationer. Doktor Martin Luthers lilla katekes med kort utveckling. Av Konungen gillad och stadfäst 1878
Läs mer / Större bild
Religion Makten och ärligheten - Vi bröt upp från Darmstadt
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Makten och ärligheten - Vi bröt upp från Darmstadt

Jansson Marianne/Lemmetyinen Riitta
192 sidor
Häftad Libris 1998. De evangeliska Mariasystrarna med sin ledare moder Basilea Schlink (författare till bl a Guds ljusblå buss) har fascinerat många i Sverige. Men i denna bok ger två före detta Mariasystrar en helt annan bild av ordern och berättar vad som gjorde att de efter lång tid bestämde sig för att bryta med den: hemliga läror, extrem lagiskhet och systematisk samvetskontroll. Det blir ett svårt men till slut nödvändigt beslut om uppbrott.
Boken, som samtidigt gör en analys av Mariasystrarnas lära, har väckt stor uppmärksamhet i såväl Tyskland som Norge och Finland. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Medvetandets stilla grund - Mystik och spiritualitet i världens religioner
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Medvetandets stilla grund - Mystik och spiritualitet i världens religioner

Geels Antoon
426 sidor
Förlagets laminerade pappband Studentlitteratur 2008. Aldrig förr har intresset för yoga, meditation, pilgrimsfärder, reträtter och andra former av spiritualitet varit större i västerländska samhällen än vad det är i dag. Medvetandets stilla grund anknyter till detta nutidsfenomen. Boken ger en översikt över spiritualitetens eller andlighetens plats inom världens fem stora religioner: judendom, kristendom, islam, hinduism och buddhism. I varje kapitel finns ett tema som följs genom hela framställningen. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Moder Teresa - Hennes folk och hennes arbete.
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Moder Teresa - Hennes folk och hennes arbete.

Doig Desmond
151 sidor
Klotband/omslag Gummessons 1979. Rikt illustrerad i färg och
svartvitt.
Läs mer / Större bild
Religion Nya religioner
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Nya religioner

Benz Ernst
164 sidor
Häftad Natur och Kultur 1973. Boken behandlar de nordamerikanska indianernas Peyotekult, Black muslims, Ifologin - planetvarelsernas och de flygande tefatens religion,
Jesusfolket, Cargokulterna i Nya Guinea och Melanesien, Messianska religioner i Afrika, Japans nya religioner, Cao Dai,
Aurobindo-ashram i Pondicherry och Bahaireligionen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Okkultisme og satanisme
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Okkultisme og satanisme

Falkenberg Flemming
16 sidor
Häfte klammerhäftad Dialogcentrets forlag Århus 1985.
Dette häfte söger at give et signalement af de okkulte grundholdninger og tankegange i overskuelig form. Desuden beskrives den mest yderligtgående
form for okkultisme, nemlig satanismen.
Läs mer / Större bild
Religion Osten och Maskarna - En 1500-talsmjölnares tankar om skapelsen
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Osten och Maskarna - En 1500-talsmjölnares tankar om skapelsen

Ginzburg Carlo
242 sidor
Storpocket Prisma Magnum 1988. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion På väg
 Pris: 60 kr / 6,7 €

På väg

Skytte Göran
182 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Libris 2009. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Patristica Nordica 4
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Patristica Nordica 4

Rubenson Samuel red.
149 sidor
Trådhäftad 13.5x21 cm Teologiska Institutionen i Lund 1995. Föreläsningar hållna vid det fjärde Nordiska patristikermötet i Lund 17-20 augusti 1993. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Paulus i ny dager
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Paulus i ny dager

Paillard Jean
361 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Natur och Kultur 1980. Andra upplagan försedd med ett sakregister och ett register över bibelställen. Om Galater- och Romarbreven. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Rättsvetenskap och dess principer
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Rättsvetenskap och dess principer

Mutahhari Morteza
66 sidor
Häftad Islamiska kulturcentret i Norden 1984. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Religion Religion och Samhälle 1990:4-5 Nr 54-55 - Religionssociologiska uppsatser till minnet av Lennart Ejerfeldt
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Religion och Samhälle 1990:4-5 Nr 54-55 - Religionssociologiska uppsatser till minnet av Lennart Ejerfeldt

Piltz Anders m.fl.
148 sidor
Tidskrift 16.5x24 cm klammerhäftad Religionssociologiska Institutet 1990. Illustrerad med en portrträtt av Lennart Ejerfeldts. Hans bibliografi ingår. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Religion och Samhälle 1990:6 Nr 56 - Religion och perestrojka i Sovjetunionen
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Religion och Samhälle 1990:6 Nr 56 - Religion och perestrojka i Sovjetunionen

Tjernysheva Olga
28 sidor
Tidskrift 16.5x24 cm klammerhäftad Religionssociologiska Institutet 1990. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Religionens ursprung
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Religionens ursprung

Widengren Geo
88 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1963. En kort framställning av de evolutionistiska religionsteorierna och kritiken mot dessa. Understrykningar med blyerts.
Läs mer / Större bild
Religion Studietexter i religionskunskap
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Studietexter i religionskunskap

utgivna av Rodhe Sten
263 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Esselte Studium 1969. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Törsten - kristen spiritualitet för vår tids pilgrimer
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Törsten - kristen spiritualitet för vår tids pilgrimer

Rolheiser Ronald
277 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Libris 2002. Förord avPeter Halldorf. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Teologisk etik i Sverige sedan 1920-talet
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Teologisk etik i Sverige sedan 1920-talet

Bexell Göran
255 sidor
Trådhäftad SkeabFörlag 1981. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion Teosofisk resumé
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Teosofisk resumé

Judge William Quan
21 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Teosofiska Kompaniet Malmö 1991. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Religion The Philosophy of Religion - A Critical Introduction
 Pris: 200 kr / 22,5 €

The Philosophy of Religion - A Critical Introduction

Clack Beverley/Clack Brian R.
190 pages
Paperback 17x24.5 cm Polity Press 2008. Fully revised and updated new edition. The first publication of Beverley Clack and Brian R. Clack's exciting and innovative introduction to the philosophy of religion has been of enormous value to students, as well as providing a bold and refreshing alternative to the standard analytic approaches to the subject. This second edition retains the accessibility which made it popular for both teachers and students, while furthering its distinctive argument that emphasises the human dimension of religion. Good condition.
Läs mer / Större bild
Religion The Way Things Are - A Living Approach To Buddhism For Today's World
 Pris: 90 kr / 10,1 €

The Way Things Are - A Living Approach To Buddhism For Today's World

Nydahl Lama Ole
191 pages
Paperback O Books 2008. The highest teachings on the nature of mind are like a diamond, transparent and indestructible, also reflecting the color of the society into which they are introduced. Good condition.
Läs mer / Större bild
Religion The Wordsworth dictionary of Saints
 Pris: 80 kr / 9,0 €

The Wordsworth dictionary of Saints

Jones Alison
243 pages
Paperback Wordsworth Editions Ltd 1994. Illustrated. Saints were people whose qualities encompassed great holiness, immutable morality, severe ascetism and humble obedience and were from diverse backgrounds. This guide covers 2000 years and includes full page biographies of significant saints. Good condition.
Läs mer / Större bild
Religion Tolkning av Nya Testamentet - Markus Evangelium
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Tolkning av Nya Testamentet - Markus Evangelium

Gärtner Bertil
412 sidor
Klotband/omslag SkeabFörlag 1982. Markus Evangelium ingå i ett kommentarverk i elva band. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild