Biografier-Memoarer (59st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Biografier-Memoarer
 Pris: 100 kr / 11,2 €

"ett särpräglat utseende"

Butt Billy
531 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/omslag Sportförlaget 2010. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Ett särpräglat utseende (Sportförlaget) beskriver hur William Butt blev â€Nöjesprofilen†med hela Sverige efter att ha dömts för våldtäkter mot flera unga tjejer i början av nittiotalet. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Äventyrens år - Minnen från tre årtionden som syndikalist
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Äventyrens år - Minnen från tre årtionden som syndikalist

Gröndahl Britta
229 sidor
Häftad Federativs 1994. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Allrakäraste - Catharina Wallenstedts brev 1672-1718
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Allrakäraste - Catharina Wallenstedts brev 1672-1718

Wijkmar Christina red.
591 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Atlantis 1995. Komenterade och i urval av Christina Wijkmark. Catharina Wallenstedt (1627-1719) var jämnårig med den svenska stormaktstiden och gift med diplomaten Edvard Ehrensteen. Hon skrev sina brev till maken och de vuxna barnen från hemmet i Stockholm eller sätesgården Forsby i Sörmland. Med sin berättarlust och öppenhet ger hon en unik inblick i kvinnors liv och villkor på den här tiden. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Andy Warhol
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Andy Warhol

Koestenbaum Wayne
231 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2002. Ett porträtt av Andy Warhol. Ingår i serien porträtt. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Axel von Fersen - Kvinnotjusare och herreman
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Axel von Fersen - Kvinnotjusare och herreman

Lindqvist Herman
281 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Fischer&Co 1991. Historien om Axel von Fersen DY har allt: krig, romantik, spänning, kärlek, hat och ond bråd död. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Begravningstal över general August-Wilhelm von Lignitz
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Begravningstal över general August-Wilhelm von Lignitz

Langendorf Jean-Jacques
123 sidor
Trådhäftad Coeckelberghs 1988. Begravningstal över general August-Wilhelm von Lignitz, riddare av det preussiska storkorset, framfört i militärkyrkan i Progositz (Ost-Preussen) den 30 november 1821 av militärkaplanen greve von Rordorf.

Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Bilder ur mitt liv - Drottning Silvias jubileumsbok
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Bilder ur mitt liv - Drottning Silvias jubileumsbok

Hammarsten Charles/Tarras-Wahlberg Elisabeth
208 sidor
Dekorerat linneband/omslag Norstedts 1993. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Omslaget lite nött. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Boken om Karl Gerhard
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Boken om Karl Gerhard

Ahlgren Stig red.
112 sidor
Limhäftad 16.5x23 cm Åhlén & Åkerlunds förlag 1964. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Bradley
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Bradley

Whiting Charles
160 sidor
Häftad Ballantine Books New York
1971. Ballantines illustrated history of the violent century. War leader book No 5. Reva i främre pärmen. Rikt illustrerad.
General of the Army, Omar Bradley
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Charles Darwin - En bildbiografi
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Charles Darwin - En bildbiografi

Huxley Julian/Kettlewell H.B.D
145 sidor
Helklotband/omslag 18,5x24 cm Natur och Kultur 1966. Lite nött omslag men i övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Charles Dickens
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Charles Dickens

Chesterton G.K.
375 sidor
Trådhäftad Norstedt 1933. Illustrerad. Biografi över Charles Dickens. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Christofer Columbus hemliga mission
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Christofer Columbus hemliga mission

Wiesenthal Simon
196 sidor
Trådhäftad Berghs 1973. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Det du inte såg
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Det du inte såg

Sjöberg Patrik/Lutteman Markus
412 sidor
Pocket Norstedtsförlag 2011. Illustrerad. En av den svenska idrottens genom tiderna största stjärnors självbiografi skakade om Sverige genom Patrik Sjöbergs berättelse om de sexuella övergrepp han utsattes för som ung. Sjöbergs avslöjanden följdes av andra idrottares och debatten runt ledarnas ansvar lever i allra högsta grad vidare. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Dolly Parton - En smart blondin
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Dolly Parton - En smart blondin

Miller Stephen
407 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Reverb 2007. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer En bit av min själ följde med honom
 Pris: 50 kr / 5,6 €

En bit av min själ följde med honom

Mandela Winnie
224 sidor
Inbundet förlagsband Alfabeta 1985. Omslaget lite nött men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 130 kr / 14,6 €

En Karolin och hans ättlingar.

Isberg A.U.
231 sidor
Häftad med illustrerat främre omslag Malmö Centraltryckeri 1927. Fotoillustrationer och kartor i svartvitt och en vapensköld i färg. Kulturhistoriska skildringar från Karlarnes tid
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer En svensk i partisankriget
 Pris: 140 kr / 15,7 €

En svensk i partisankriget

Savolainen Aatu
171 sidor
Förlagets laminerade pappband Pihlajamaaförlag 2000. + kartor. Memoarer över andra världskriget. Av misstag hamnade han in i den tyska armén på grund av att han kunde lite tyska. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Fånge 981
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Fånge 981 - NYHET!

Strömstedt Lasse
276 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Förlagshuset Norden 2003. Illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Fältmarskalk Montgomerys memoarer
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Fältmarskalk Montgomerys memoarer

Montgomery
399 sidor
Trådhäftad Bonniers 1958. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Omslaget lite nött men för övrigti gott skick.

Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Frihed i landflygtighed
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Frihed i landflygtighed

Lama Dalai
298 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Lindhardt og Ringhof København 1991. Illustrerad med två kartor och svartvita fotografier. Dansk text. Omslaget lite naggat. Förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Från Fjärdingen Till Blå Tornet
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Från Fjärdingen Till Blå Tornet

Strindberg August
439 sidor
Förlagets halvklotband Bonniers 1946. Ett brevurval 1870-1912 sammanställt av Torsten Eklund. Pärmar något nötta men inlagan fin. Namnad.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Hårda år - Men härliga
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Hårda år - Men härliga

Krag Jens Otto
229 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Tidens Förlag 1975. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Harriet Andersson - Samtal med Jan Lumholdt
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Harriet Andersson - Samtal med Jan Lumholdt

Andersson Harriet
271 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Alfabeta 2005. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Hela Härligheten
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Hela Härligheten

Guthrie Woody
394 sidor
Pocket Ordfront 1977. Den legendariske amerikanske folksångarens egen berättelse om sitt liv i 20- och 30-talets USA.
Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 85 kr / 9,6 €

I Fascismens Europa

Hamrin Agne
261 sidor
Pappband bonniers 1979 illustrerad. frilansarbete från stora delar av Europa, om arbete som Londonkorrespondent för GP och om sin uppgift som DN:s ögon och öron i Medelhavsområdet. Hågkomsterna sträcker sig fram till andra världskrigets slut
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer I stället för vapen
 Pris: 90 kr / 10,1 €

I stället för vapen

Bernadotte Folke
283 sidor
Klotryggsband Norstedts 1948 illustrerad. Skildring av författarens upplevelser under andra världskriget
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Inom och utanför ramarna Band I
 Pris: 140 kr / 15,7 €

Inom och utanför ramarna Band I

Börjeson Per-Olov
636 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Buenaventura 2009. Första delen av Per-Olov Börjesons självbiografi. Första delen spänner från hans barndomsår tills han lämnade Colombia i slutet av sextiotalet.
Galleristen som mellan 1969 och 2005 drev Galerie Börjeson i Malmö som, förutom svenska konstnärer som Halmstadgruppen och Max Walter Svanberg, lyckades knyta till sig tidens internationella konstnärer som Andy Warhol, Salvador Dali, Joan Miro och Marc Chagall. Gott skick.





Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer J.R.R. Tolkien - En biografi
 Pris: 60 kr / 6,7 €

J.R.R. Tolkien - En biografi

Carpenter Humphrey
314 sidor
Fotoillustrerat dekorerat pappband AWE/Gebers 1989. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Jag var nyfiken
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Jag var nyfiken

Sjöman Vilgot
185 sidor
Pocket Pan-orginal 1967. Dagbok med mig själv. Fotoillustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Jean-Baptiste Bernadotte - Från revolutionssoldat till svensk kronprins
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Jean-Baptiste Bernadotte - Från revolutionssoldat till svensk kronprins

Beckman Margareta
255 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2003. Rikt illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Karl XI - En biografi
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Karl XI - En biografi

Rystad Göran
395 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Historiska Media 2001. Karl XI har fått stå i skuggan av sin far, den dynamiske Karl X Gustav och den ryktbare sonen Karl XII. Som ung var han bortkommen och försagd, som enväldigt kung har han framställts som pliktmedveten men villrådig och lättpåverkad. I den första biografin sedan 1950-talet ger Göran Rystad en annan bild av Karl XI. Av den hämmade osäkre gossekungen blev en självmedveten, viljestark härskare vars insatser kom att få bestående följder för den svenska samhällsutvecklingen. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Katharine Hepburn
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Katharine Hepburn

Thain Andrea
329
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1991. Illustrerad. Skyddsomslaget lite nött men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Kejsaren - En bok om Wilhelm II
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Kejsaren - En bok om Wilhelm II

Svanström Ragnar
339 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1978 illustrerad. Inte en regelrätt biografi utan förf. visar hur samtiden, press, karikatyrtecknare, författare etc., uppfattade den tyske kejsaren Wilhelm II, 1858-1941. Diskreta förstrykningar med blyerts. Namnad.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Krigare och färdmän
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Krigare och färdmän

Wickbom T.G.
152 sidor
Pocket Pan original 1978. Berättelser från olika personligheter Golda Meir, Idi Amin, Mao Tse-Tung m.fl.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Lady sings the blues
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Lady sings the blues

Holiday Billie/Dufty William
191 sidor
Trådhäftad Bakhåll 2001. Den CD som följde med boken finns inte kvar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Lawrence av Arabien - Mannen och motivet
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Lawrence av Arabien - Mannen och motivet

Nutting Anthony
249 sidor
Trådhäftad Hökerbergs 1962. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Lokförare C:s föredömliga liv
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Lokförare C:s föredömliga liv

Krall Hanna
201 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 1993. Reportage 1973-1990. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Marx och Engels till vardags
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Marx och Engels till vardags

Källberg Sture red.
219 sidor
Pan Orginal 1970. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Med Stalin som Gud - Tre tonår i en kommunistisk sekt
 Pris: 250 kr / 28,1 €

Med Stalin som Gud - Tre tonår i en kommunistisk sekt - NYHET!

Utvik Magnus
307 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2011. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Min vän Stieg Larsson
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Min vän Stieg Larsson

Baksi Kurdo
179 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2010. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Minnen och tankar
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Minnen och tankar

Bettelheim Bruno
299 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Natur och Kultur 1991. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Monica Lewinsky - rakt på sak
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Monica Lewinsky - rakt på sak

Morton Andrew
278 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband LibriArte 1999. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Mr Churchill
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Mr Churchill

red.com
24 sidor
Häfte 17,5x22,5 cm klammerhäftad H.A&W.L Pitkin London u.å 1950? Bokfilm. A pictorial cavalcade of his life and extracts from his immortal speeches. Medföjer 2 flygblad.
Program för besök i Köpenhamn 9 oktober 1950 samt ett flygblad med sångtexter. Se bilder. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Mussolini: Kvinnorna kring min far
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Mussolini: Kvinnorna kring min far

Mussolini Vittorio
143 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs förlag 1973. Illustrerad med svartvita fotografier. Il Duce: hans personliga historia skriven av den man som stog honom närmast - hans äldsta son. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Nicolin - En svensk historia
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Nicolin - En svensk historia

Ehrenkrona Olof
376 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Timbro 1991. Illustrerad med svartvita fotografier. Lite naggat skyddsomslag men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Norrskenet
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Norrskenet

Jago Lucy
371 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2002. Illustrerad med två kartor. Berättelsen om Kristian Birkeland. Ett bortglömt geni. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Palme och kvinnorna
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Palme och kvinnorna

Kullenberg Annette
230 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Brevskolan 1996. En bok om jämnställdheten mellan könen och Palmes syn på denna. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Pauline - Napoleons älsklingssyster
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Pauline - Napoleons älsklingssyster

Dixon Pierson
255 sidor
Klotband/omslag Norstedts 1965. Illustrerad med en svartvit bild. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Rommel
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Rommel

Douglas-Home Charles
229 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Hemmets Journal Malmö 1975. Illustrerad med teckningar, kartor och fotografier i färg och svartvitt. Snedläst. Förövrigt i gott skick.


Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Saddams livläkare - Tjugo år som diktatorns förtrogne
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Saddams livläkare - Tjugo år som diktatorns förtrogne

Bashir Ala/Sunnanå Lars Sigurd
327 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum Bokförlag 2004. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Självbiografiskt - En sorts liv - Flyktvägar
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Självbiografiskt - En sorts liv - Flyktvägar

Greene Graham
474 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1991. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Sven Hedin - En biografi
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Sven Hedin - En biografi

Wennerholm Eric
303 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1980. Illustrerad med svatvita fotografier, teckningar och kartor. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer The letters of Thomas Mann 1889 - 1955
 Pris: 450 kr / 50,6 €

The letters of Thomas Mann 1889 - 1955

Winston Clara/Winston Richard
690 sidor
2 vols Publisher's cloth with d/j Secker & Warburg London 1970 first ed. Selected and translated from the German by Richard and Clara Winston. Skyddsomslagen lite slitna men förövrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Truman Capote
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Truman Capote

Clarke Gerald
638 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska Dagbladet 1989. Illustrerad med svartvita fotografier. En biografi. Omslaget lite nött men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Tycho Brahe - Mannen och verket - Efter Gassendi översatt med kommentar av Wilhelm Norlind
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Tycho Brahe - Mannen och verket - Efter Gassendi översatt med kommentar av Wilhelm Norlind

Norlind Wilhelm
364 sidor
Trådhäftad C.W.K. Gleerup Lund 1951. Illustrerad. Liten namnetikett. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Utan hemvist - En självbiografi
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Utan hemvist - En självbiografi

Said Edward W.
328 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2000. Illustrerad med svartvita fotografier. Små tryckmärken på bakre pärmen. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Varje människa är ett skåp
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Varje människa är ett skåp

Larsson Lena
224 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22.5x26 cm Bra Böcker 1991. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i färg och svartvitt. Lena Larssons något annorlunda memoar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Biografier-Memoarer Victoria - Sveriges drottning
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Victoria - Sveriges drottning

Fjellman Margit
225 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1980. I denna bok får vi följa den unga flickan från det gammaltyska storhertigresidenset i Karlsruhe över den ljusa tiden som svensk kronprinsessa till dess skuggorna tätnar över den sjuka och ensamma drottningen på Capri.
Illustrerad med sv fotografier.
Läs mer / Större bild