Underrättelsetjänst (30st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Underrättelsetjänst America´s secret war
 Pris: 150 kr / 14,7 €

America´s secret war

Friedman George
354 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Doubleday 2004. Inside the hidden worldwide struggle between the United States and its enemies. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Chef för Grupp Norr
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Chef för Grupp Norr

Trankell Arne
159 sidor
Häftad Norstedt 1974. Chef för Grupp Norr. En dagdrömmares fantasier i skuggan av det kalla kriget. Om Fritiof Enbom och spionaffären i början av 50-talet
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst CIA:s hemliga krig 1981-87
 Pris: 100 kr / 9,8 €

CIA:s hemliga krig 1981-87

Woodward Bob
562 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Rabén & Sjögren 1988. CIA var inte bara ett redskap för USA:s politik gentemot Nicaragua, Iran, Sovjet m.fl. utan bedrev också egen utrikespolitik med hjälp av militära operationer, mutor, mord. Större delen av boken bygger på förtroliga samtal med personer i ledande befattningar.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Den osynliga stormakten
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Den osynliga stormakten

Wise David & Ross Thomas
291 sidor
Förlagsband med skyddsomslag Gebers, 1969. Organiserat spionage i USA, Sovjet, England och Kina.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Den stora spionskandalen
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Den stora spionskandalen

Zolling Herman/Höhne Heinz
488 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Berghs 1972. Historien om General Gehlen och den västtyska hemliga tjänsten. Förord av Hugh Trevor-Roper.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst En Dissidents död - Mordet på Aleksandr Litvinenko och KGB:s återkomst
 Pris: 100 kr / 9,8 €

En Dissidents död - Mordet på Aleksandr Litvinenko och KGB:s återkomst

Goldfarb Alex/Litvinenko Marina
347 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2007. Omslaget slitet. En understrykning. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Ensam
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Ensam

Treholt Arne
365 sidor
Inbundet förlagsband/
skyddsomslag Bonniers 1985. Den norske spionen berättar och ger sin version av anklagelserna om spioneri för Sovjetunionens räkning.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Fallet Sorge
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Fallet Sorge

Meissner Hans-Otto
243 sidor
Pocket Prisma 1961. Mästerspionen som var betrodd av tre regeringar och bedrog två av dem. En autentisk skildring grån andra världskriget. Två sidor något skadade i kanten. Men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Förräderiets mask
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Förräderiets mask

Costello John
771 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Legenda 1988. Sir Anthony Blunt, konsthistoriker och föreståndare för drottningens konstsamling, avslöjades som spion för Sovjetunionen. Blunt visade sig vara den 4:e av de i 1930-talets Cambridge rekryterade landsförrädarna Kim Philby, Guy Burgess och Donald Maclean. Illustrerad med svartvita fotografier.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Försvarsmakten i den svenska säkerhetspolitiken
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Försvarsmakten i den svenska säkerhetspolitiken

ÖB perspektivplan
104 sidor
Häfte Stockholm 1984 ÖB perspektivplan. Del 1, Försvarsmakten i den svenska säkerhetspolitiken. Några framtidsfrågor
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Hemliga makter
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Hemliga makter

Ottosson Jan & Magnusson Lars
207 sidor
Pappband/omslag tiden 1991 illustrerad. Om den svenska underrättelseverksamheten från 1905 till ca 1960. Inledningsvis om unionskrisen med Norge 1905, därefter om tiden före och under 1:a världskriget. Mellankrigstiden och 2:a världskriget behandlas i var sitt kapitel. Vidare om det kalla kriget, med operationer i Baltikum och Finland och kontakter med Väst. Om framgångar, misslyckanden, internmaktkamper m.m. Namnad.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst I skuggan av Stalin
 Pris: 100 kr / 9,8 €

I skuggan av Stalin

Zetterberg Kent
144 sidor
Häftad Probus/militärhögskolan acta b2 no.9 1995. I skuggan av Stalin, en säkerhetspolitisk balansgång. Sveriges bevakning av Finlands öde 1944-49
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Industrispionage
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Industrispionage

Nordblom Charlie
319 sidor
Häftad Timbro 1984 illustrerad. Här avslöjas hur Sovjet och de andra öststaterna bedriver ett målmedvetet och långsiktigt spionage riktat mot svensk forskning och industri. Han skildrar spionagets metoder och syften
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Inget annat val
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Inget annat val

Blake George
336 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1991. Illustrerad. En självbiografi av spionen George Blake. Han var verksam inom brittisk underrättelsetjänst och dömdes 1961 till 42 års fängelse för spioneri. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst O.S.S.  det amerikanska spionaget bakom fiendens linjer
 Pris: 250 kr / 24,5 €

O.S.S. det amerikanska spionaget bakom fiendens linjer

Alsop Stewart
275 sidor
Häftad Ljus 1947. Office of Strategic Service USA -Strategiska Tjänstebyråns historia och verksamhet.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Personalkontroll Del IV
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Personalkontroll Del IV

Registernämnden
120 sidor
Häfte ringpärm Registernämnden 2005. Rapport till regeringen av registernämnden beslut 20/4 2005. Uppdrag av regeringen 16/4 2003 om utlämnanden av uppgifter ur SÄPO-registret 1/6 1945-30/9 1969.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Philby -  spionen  som förrådde en generation
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Philby - spionen som förrådde en generation

Page Bruce /Leitch David/ Knightley Phillip
282 sidor
Förlagsband/omslag Bonniers 1968. Illustrerad.Inledning av John le Carré. De i 1930-talets Cambridge rekryterade landsförrädarna. Namnad.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Röd Ceder
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Röd Ceder

Nyquist Henrik
312 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Zootförlag 2000. Enbom-affären från 1952 är Sveriges hittills största spionmål. Sju personer ställdes inför rätta, däribland Fritiof Enbom och Lilian Ceder, som hade en kärleksaffär med Enbom. Mellanting mellan fiktion och dokumentär där vissa namn är autentiska och vissa påhittade
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Röda spioner i FN
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Röda spioner i FN

Huss Pierre J./Carpozi George JR.
319 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Spektra 1968. Fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Säkerhetspolisens hemliga register
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Säkerhetspolisens hemliga register

Rydenfelt Sven/Larsson Janerik
118 sidor
Häftad Zindermans 1966. Om åsiktsfrihet och åsiktsförföljelse. Hundratusentals svenskar var registerade i säkerhetspolisens hemliga kartotek. Förord av Vilhelm Moberg.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Sanningen om Mata Hari
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Sanningen om Mata Hari

Keay Julia
209 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Infobok 1989. I oktber 1917 avrättades dansösen Mata Hari (eg. Margarethe Zelle) av en exekutionspatrull utanför Paris, sedan hon dömts till döden för spioneri för Tyskland. Var hon skyldig eller var hon offer för en komplott? Gott skick.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Spionage och kontraspionage under andra världskriget
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Spionage och kontraspionage under andra världskriget

Ritter von Schramm Wilh
285 sidor
Trådhäftad Berghs 1968.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Spionage och sabotage i Sverige

Meurling Per
443 sidor
Förlagets halvfranska band, rygg med titel och dekoration i guld. Folkupplagan 1954. Illustrerad. Klassiskt verk om tidigare spionaffärer.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Spioner  sabotörer och stridshjältar
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Spioner sabotörer och stridshjältar

Det Bästa.
512 sidor
Dekorerat förlagsband. Readers Digest 1963 illustrerad. Med 40 sannskildringar från andra världskriget ur Det Bästa.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Spioner och spioner som spionerar på spioner
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Spioner och spioner som spionerar på spioner

Forsberg Tore
501 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Hjalmarson&Högberg Bokförlag 2003. Illustrerad. Spioner och kontraspioner i Sverige. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Spionernas vem är det
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Spionernas vem är det

Dobson Christopher/Payne Ronald
416 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Info Books AB 1988. Illustrerad. En uppslagsbok i alfabetisk ordning om all världens agenter och underrättelsetjänster. Mycket
gott skick.

Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Spycatcher
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Spycatcher

Wright Peter
431 sidor
Pocket Norstedts 1989. Illustrerad. En självbiografi av f.d. chefen på M15. Lite nötta pärmar men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Svensk maritim säkerhetspolitik 1905-1939 - Svensk marin säkerhetspolitik 1939-1945
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Svensk maritim säkerhetspolitik 1905-1939 - Svensk marin säkerhetspolitik 1939-1945

Åhlund Bertil
555 sidor
Två volymer. Inbunden dekorerad skinnimitation/omslag Marinlitteraturföreningen 1992-1994. Illustrerad. Marinlitteraturföreningen Nr 74 och Nr 78. Illustrerad.
Del 1. 253 s. Del 2. 302 s.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Utlåtande av juristkommissionen i Wennerströmaffären
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Utlåtande av juristkommissionen i Wennerströmaffären

Justitiedepartementet
117 sidor
Häftad Statens offentliga utredningar 1964:15. Ett antal sidor lösa.
Läs mer / Större bild
Underrättelsetjänst Wennerström Spionen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Wennerström Spionen

Rönblom H-K
193 sidor
Trådhäftad Bonniers 1964. Lite nött.
Läs mer / Större bild