Historia (44st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Historia Axevalla hus - Svensk medeltidsfäste och säte för västgötakungarna
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Axevalla hus - Svensk medeltidsfäste och säte för västgötakungarna

Friberg Georg/Lippold Björn
38 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Svenskt Militärhistoriskt
Bibliotek 2002. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Bland Pyramider och Generaler
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Bland Pyramider och Generaler

Kisch Egon Erwin
219 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts Klassiker 1977. Urval och efterskrift av Ola Palmaer.
Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Brev från nollpunkten - Historiska essäer
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Brev från nollpunkten - Historiska essäer

Englund Peter
292 sidor
Pocket Atlantis 1998. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Brott och flykt
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Brott och flykt

Widding Lars
217 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1985. En dokumentär berättelse om C J Almqvist. Illustrerad. Namnad.
Läs mer / Större bild
Historia Brudstykker af en landsbydegns dagbok
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Brudstykker af en landsbydegns dagbok

Blicher ST. ST.
73 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Gyldendal 1968. Illustrerad med en karta. Understrykningar. Namnad med blyerts. Förövrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Dagligt liv i Norden i det 16de Aarhundrede

Troels-Lund
2920 sidor
Halvfranskaband Gyldendal 1903-04 illustrerad. Del.1-14 i 7 band, 124 + 210 + 139 + 176 + 202 + 134 + 221 + 200 + 244 + 191 + 270 + 256 + 209 + 344s. Dagligt liv i Norden i det 16de Aarhundrede. Folkeudgave (stämplar)
Läs mer / Större bild
Historia Dansk krönika - Från Sven Tveskägg till drottning Margrethe II
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Dansk krönika - Från Sven Tveskägg till drottning Margrethe II

Hæger Knut
219 sidor
Inbundet förlagsband/omslag AWE/Gebers 1984. Illustrerad. Lite nött skyddsomslag men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia De hårda åren - Om liv och arbete vid statliga AK-arbetsplatser under 20- och 30-talen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

De hårda åren - Om liv och arbete vid statliga AK-arbetsplatser under 20- och 30-talen

Reuter Kurt
77 sidor
Häftad 18x22 cm Liber Förlag 1979. Illustrerad med svartvita fotografier. Lite nötta pärmar men för övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Den skötsamme arbetaren
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Den skötsamme arbetaren - NYHET!

Ambjörnsson Ronny
272 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Carlssons Bokförlag 1991. Illustrerad med svartvita fotografier. Ideer och ideal i ett norrländskt sågverkssamhälle 1880-1930. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Digerdöden - Orsakad av fattigdom och förtryck
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Digerdöden - Orsakad av fattigdom och förtryck

Myrdal Janken
44 sidor
Häfte klammerhäftad 11x18,5 cm Historiska småskrifter Ordfront-
Arkiver för folkets historia 1975. Illustrerad bla med en karta. Förstrykningar.
Läs mer / Större bild
Historia Distant mirror
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Distant mirror

Tuchman Barbara
677 sidor
Storpocket London 1995. The calamitous fourteenth century. Illustrerad med fyra kartor. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Elisabet I, Chef - Lärdomar från strategen som byggde ett imperium
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Elisabet I, Chef - Lärdomar från strategen som byggde ett imperium

Axelrod Alan
256 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Svenska Förlaget 2001. Kan man lära sig ledarskap genom att studera historia? Rent bokstavligt alltså? Vilka historiska gestalter har i så fall något av värde att lära ut?
Varför inte Elizabeth I, hon som
började bygga det brittiska imperiet, en dynamisk ledare och dessutom en stark kvinna?
Läs mer / Större bild
Historia Englands väg till klarhet
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Englands väg till klarhet

Blomqvist TH.
239 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1943.
Brittisk politik och opinion efter franska revolutionen. Illustrerad med plancher. Osprättad. Namnad.
Läs mer / Större bild
Historia Fallet Brasilien - En studie i imperialism och underutveckling
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Fallet Brasilien - En studie i imperialism och underutveckling

Gerholm Tomas/Matthis Iréne
291 sidor
Pocket Pan orginal 1970. Biblioteksstämplad, biblioteksficka och datumblad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Gustaf Mauritz Armfelt
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Gustaf Mauritz Armfelt

Tegner Elof
470 sidor
Halvfranskt band Beijers Förlag 1883. Första bandet med studier ur Armfelts efterlämnade papper samt andra handskrifter och tryckta källor. En
porträttplansch. Samt en karta. Lite nött band där försättsbladet har en liten pappersförlust. Kartan har också en liten reva. Men i övrigt i gott skick. Inga understrykningar.
Läs mer / Större bild
Historia Häxornas försvarare
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Häxornas försvarare

Guillou Jan
351 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Pirat Förlaget 2003. Illustrerad. Ett historiskt reportage. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Herodotos historia Del 2
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Herodotos historia Del 2

Herodotos
262 sidor
Pocket PAN/Norstedt 1968. Senare delen: 5:e-9:e boken.
Läs mer / Större bild
Historia I isens grepp
 Pris: 80 kr / 7,8 €

I isens grepp

Salisbury Gay/Salisbury Laney
305 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2004. Illustrerad med
teckningar, fotografier i svartvitt samt två kartor. Den dramatiska jakten på difteriserum, Alaska 1925. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia I Österled
 Pris: 80 kr / 7,8 €

I Österled

Nylen Erik
111 sidor
Trådhäftad Visby Riksantikvarieämbetets Gotlandsundersökningar 1983:2. RAGU. Med vikingaskepp mot Miklagård. 1. Uppströms genom Polen. Rikt illustrerad med svartvita fotografier, teckningar och kartor. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Kejsarbiografier.

Suetonius
271 sidor
Förlagsband N&K klassikerserie 1961. Kejsarbiografier. Tiberius, Nero.
Läs mer / Större bild
Historia Kort beskrivning om provinsen Nya Sverige uti Amerika
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kort beskrivning om provinsen Nya Sverige uti Amerika

Holm Thomas Campanius
332 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Rediviva 1988. Faksimilutgåva av originalet från 1702. Illustrerad. Facsimileutgåvan av verket följs av en renskrift med modernisering av språket för att göra texten mer lättläst. Efterord av Teddy Brunius. 190 + 142 sidor. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Kvinnor vid maktens sida 1632-1772
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Kvinnor vid maktens sida 1632-1772

Norrhem Svante
214 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Nordic Academic Press 2007. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Metropolis - Ärkebiskoparnas och kungarnas Lund
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Metropolis - Ärkebiskoparnas och kungarnas Lund

Wahlöö Claes
103 sidor
Häftad Historiska Media/Kulturen Lund 2001. Rikt illustrerad. Under medeltiden kallades Lund ibland Metropolis Daniae, Danmarks moderstad. Staden var en av Nordens viktigaste orter eftersom den hyste ärkebiskopen, hela den nordiska kyrkans överhuvud. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Nils Bielke - Från Salsta till Capitolium
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Nils Bielke - Från Salsta till Capitolium

Svedelius Julia
206 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1949. Illustrerad med 16 planschsidor. Omslaget lite nött men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Populär Historia 1999

Osvalds Erik red.
576 sidor
8 volymer tidskrift Populär Historia 1999, komplett årgång no. 1-8
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Populär Historia 2000

Osvalds Erik red.
576 sidor
8 volymer tidskrift Populär Historia 2000, komplett årgång no. 1-8
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Populär Historia 2001

Osvalds Erik red.
576 sidor
8 volymer tidskrift Populär Historia 2001, komplett årgång no. 1-8
Läs mer / Större bild
Historia Rättegången mot Sokrates
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Rättegången mot Sokrates

Stone I.F.
346 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1991. Med namnregister.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Sammansvärjningen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Sammansvärjningen

Häger Olle/Villius Hans
101 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Sveriges Radios Förlag 1986. Dokument kring mordet på Gustav III. Boken tillkom i smaband med TV-produktionen med samma namn, där Thomas Hellberg spelade Gustav III.
Läs mer / Större bild
Historia Skåne, Halland & Blekinge - Om Skånelandskapens historia
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Skåne, Halland & Blekinge - Om Skånelandskapens historia

Johannesson Gösta
329 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1984. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Skånes historia i årtal - Från 550 till 1720
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Skånes historia i årtal - Från 550 till 1720

Ambrius Jonny
78 sidor
Ringpärm 15x21 cm med plastomslag Ambrius Antikvariat 1995. En handbok. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Snapphanarna
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Snapphanarna

Åberg Alf
177 sidor
Trådhäftad LTs förlag 1951. Fotoillustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Sovjets historia 1917-1970
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sovjets historia 1917-1970

Westwood J.N.
287 sidor
Pocket Wahlströ&Widstrand 1971. Illustrerad med två kartor.
Det sista kapitlet som behandlar perioden fram till 1970 har nyskrivits för denna utgåva. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Stockholms blodbad och andra kritiska undersökningar
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Stockholms blodbad och andra kritiska undersökningar

Weibull Lauritz
267 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1965. Osprättad. Namnad. Spår av prislapp på främre pärmen. En cm lång reva på bakre pärmen. För övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Stockholms krigshistoria
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Stockholms krigshistoria

Palme Sven-Ulric
96 sidor
Pocket Prisma 1964. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Sverige och den Tyska Hansan

Kumlien Kjell
48 sidor
Häftad geber 1943 illustrerad.
Det levande förflutna. Svenska historiska föreningens folkskrifter 4.
Läs mer / Större bild
Historia Tsarfamiljen Romanovs sista dagar
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Tsarfamiljen Romanovs sista dagar

Wilton Robert
128 sidor
Inbundet förlagsband/omslag SG Bokförlag 1991 illustrerad med dokumentära fototgrafier. Första upplagan utkom på engelska 1920. Men boken
tystades ner och detta är alltså första upplagan på svenska.
Läs mer / Större bild
Historia Upptäck Pompeji - handledning till utställningen Pompeji till bords
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Upptäck Pompeji - handledning till utställningen Pompeji till bords

Nilsson Torbjörn red.
23 sidor
Häfte 14x20 cm klammerhäftad Kulturhuset Hässleholm 2008. Illustrerad. Pompeis Panem Gustas. Pompeji till bords. 13 september 2008-18 januari 2009. Lyfter fram matens betydelse. En del av föremålen är nyligen utgrävda och har aldrig tidigare visats för publik.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Västerlandets historia 1-10

Tannenbaum Edward
1500 sidor
Förlagets klotband med skyddsomslag. 10 volymer W&W 1984 illustrerad. Det europeiska samhällets utveckling från medeltiden till våra dagar
Läs mer / Större bild
Historia Vid medeltidens gryning - Rom under barbarernas svärd
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Vid medeltidens gryning - Rom under barbarernas svärd

Breitholtz Lennart
358 sidor
Trådhäftad Svenska Humanistiska Förbundet 1984. Skriftseriens nr 95. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Vikingarna och folken i norr
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Vikingarna och folken i norr

Wilson David M. red
247 sidor
Dekorerat linneband 23x30.5 cm Prisma 1980. Rikt och vackert illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Historia och kulturell utveckling 400-1100. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Vikingen

Almgren Bertil red.
288 sidor
Linneband/skyddsomslag Bra Böcker 1973 illustrerad med foton, teckningar, kartor
Läs mer / Större bild
Historia Vittnen från Gulag -  Internationella Sacharov-Hearingens dokument om förtrycket i Sovjet
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Vittnen från Gulag - Internationella Sacharov-Hearingens dokument om förtrycket i Sovjet

red.com
188 sidor
Pocket Stiftelsen för mänskliga rättigheter i Östeuropa 1976. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Historia Öresund i Nordens Historia
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Öresund i Nordens Historia

Lybeck Otto
348 sidor
Trådhäftad 22x30 cm Allhems Förlag 1943. En marinpolitisk studie. Illustrerad med 32 plansch- och faksimilbilagor och 100 textbilder. Tryckt i 3.900 ex. Gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild