Arkitektur (56st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Arkitektur An Outline of European Architecture
 Pris: 50 kr / 4,9 €

An Outline of European Architecture

Pevsner Nikolaus
496 sidor
Pocket Pelican Original 1968. Rikt illustrerad i svartvitt. Lite nött. Understrykningar.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Arkitekt Anna-Lisa Stigells tryckta publikationer 1921-1974
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Arkitekt Anna-Lisa Stigells tryckta publikationer 1921-1974

Stigell Jarl
19 sidor
Häfte klammerhäftad Skrifter utgivna av Åbo akademis bibliotek Nr 13. Åbo 1977.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur 1909

Tengbom Ivar
172 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1909. Organ för Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Årgång 39 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text. Biblioteksstämplad. Gott skick
Läs mer / Större bild
Arkitektur Arkitektur 1910
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur 1910

Tengbom Ivar
164 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1909. Organ för Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Årgång 39 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text. Biblioteksstämplad. Gott skick
Läs mer / Större bild
Arkitektur Arkitektur i litteratur
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Arkitektur i litteratur

Mjöberg Jöran
264 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Carlssons 1999. Illustrerad. Om hur arkitektur influerat litteraturen under 1800- och 1900-talen - Carpentier, Vargas Llosa, Ibsen, Strindberg, Kerstin Ekman, Hjalmar Bergman, Victor Hugo, Proust m.fl. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Arkitektur och Dekorativ Konst 1902
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur och Dekorativ Konst 1902

Berlin K.A.
102 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1902. Organ för Svenska Teknologföreningens afd. för husbyggnadskonst. Årgång 32 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text samt 25 plancher. Biblioteksstämplad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur och Dekorativ Konst 1903

Berlin K.A.
107 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1903. Organ för Svenska Teknologföreningens afd. för husbyggnadskonst. Årgång 33 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text samt 32 plancher. Biblioteksstämplad. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur och Dekorativ Konst 1905

Grut Torben
152 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1905. Organ för Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Årgång 35 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text. Biblioteksstämplad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur och Dekorativ Konst 1906

Grut Torben
140 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1906. Organ för Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Årgång 36 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text. Biblioteksstämplad. Gott skick
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Arkitektur och Dekorativ Konst 1908

Tengbom Ivar
144 sidor
Ryggklotband 23x31 cm Centraltryckeriet Stockholm 1908. Organ för Svenska Teknologföreningens afdelning för husbyggnadskonst. Årgång 38 af Teknisk Tidskrift. Illustrerad med bild i text. Biblioteksstämplad. Gott skick
Läs mer / Större bild
Arkitektur Arkitekturens oprindelse og andre perspektiver
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Arkitekturens oprindelse og andre perspektiver

Langberg Harald
175 sidor
Pocket Steen Hasselbalchs forlag 1963. Illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Auswahl von schwedischer Architektur der Gegenwart
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Auswahl von schwedischer Architektur der Gegenwart

Östberg Ragnar
95 sidor
Trådhäftad Aktiebolaget Ljus 1908. Inledning av Ragnar Östberg. Med 147 svartvita bilder av byggnader, interiörer och planritningar samt 8 färgplanscher. Von schwedischen Architekten herausg zur internationalen Architekturausstellung in Wien 1908. Lite nött rygg. Stämplar.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Avigt och Rätt - Konsumentupplysning kring skånska hus
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Avigt och Rätt - Konsumentupplysning kring skånska hus

red.com
49 sidor
Häfte 15x21,5 cm klammerhäftad Simrishamn 1972. Illustrerad. Olika författare från museer och kulturnämnder om hur man bör förfara vid renovering av hus i södra och östra Skåne. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Baukunde des Architekten 1.2 - Deutsches Bauhandbuch
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Baukunde des Architekten 1.2 - Deutsches Bauhandbuch

red. com
736 sidor
Inbundet förlagsband Verlag Deutsche Bauzeitung Berlin 1905. Mit uber 1200 abbildungen im text. Unter Mitwirkung von Fachmännern der verschiedenen Einzelgebiete herausgebern von den herausgebern der Deutschen Bauzeitung und des Deutschen Baukalenders. Library stamps. Lite nött rygg men i gott skick.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Baukunst und dekorative Skulptur der Renaissance in Deutschland - Bauformen-Bibliothek
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Baukunst und dekorative Skulptur der Renaissance in Deutschland - Bauformen-Bibliothek

Hoffmann Julius/Klopfer Paul
225 sidor
Cloth goldstamp on cover/spine Stuttgart 1909. Ca. 400 ills. Volume 1 in series on history of architecture and interior art; renaissance architecture and sculpture in Germany.Library stamps. Good condition.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Bostad och kapital - En studie av svensk bostadspolitik
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Bostad och kapital - En studie av svensk bostadspolitik

Boberg Kenneth m.fl.
162 sidor
Pocket Prisma Verdandi Debatt 1974. Illustrerad med diagram. Prislapp på främre pärmen. För övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Carl Moritz Villen
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Carl Moritz Villen

Moritz Carl
84 sidor
Linneband 21,5x29 cm Ernst Wasmuth verlag Berlin 1909.
Rikt illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Architektur des XX. Jahrhunderts. 2. Sonderheft 1909.
Library stamps. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Christiansborg Slot og Arbeiderne for dets Genreisning
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Christiansborg Slot og Arbeiderne for dets Genreisning

SCHIØTT FR
113 sidor
Ryggklotband 17,5x26 cm Akademisk Architektforening Kjøbenhavn 1904. Tillægshefte til Architekten, Meddelelser fra Akademisk Architektforening Bind VI. Illustrerad i svartvitt. Library stamps. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Das deutsche Zimmer der Gothik und Renaissance des Barock-, Rococo- und Zopfstils
 Pris: 900 kr / 88,2 €

Das deutsche Zimmer der Gothik und Renaissance des Barock-, Rococo- und Zopfstils

Hirth Georg
451 sidor
Original green cloth 24x30 cm G.Hirth's Verlag Munchen/Leipzig 1886. Mit 370 illustrationen. This is a classic work on interior design. It is especially strong in the coverage of Gothic and Renaissance styles as interpreted in the Teutonic world, but it carries on to what is known elsewhere as the Empire style and of course the Rococo. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Das Einfamilienhaus und seine Bauformen
 Pris: 1900 kr / 186,3 €

Das Einfamilienhaus und seine Bauformen

Krauth Theodor/Meyer Franz Sales
270 sidor
Leichteband Verlag von E.A. Seemann Leipzig 1900. Mit 180 figuren und 30 volltafeln im text. Eine Ergänzung zum Bauformenbuch, zum Steinhauerbuch und zum Zimmermannsbuch des gleichen Verlags. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Das englische Haus - Entwickling - Anlage und Aufbau - Der Innenraum
 Pris: 2800 kr / 274,5 €

Das englische Haus - Entwickling - Anlage und Aufbau - Der Innenraum

Muthesius Hermann
722 sidor
3 Bänden Cloth Ernst Wasmuth Berlin 1905-1910. Band 1. 219 seiten 208 ills. Band 2. 237 seiten 256 ills. Band 3. 240 seiten + XXVI pp. 298 ills. Standardwork on the English country house. Briefmarken-Bibliothek. Ein bisschen abgenutzt und fleckig Bindemitteln.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Das flache Dach im Heimatbilde als kulturelles und wirtschaftliches Problem gefasst und im Auftrage der Hauptstelle fur Bau- und Kunstberatung des Werandibundes herausgegeben von...
 Pris: 1600 kr / 156,9 €

Das flache Dach im Heimatbilde als kulturelles und wirtschaftliches Problem gefasst und im Auftrage der Hauptstelle fur Bau- und Kunstberatung des Werandibundes herausgegeben von...

Seesselberg Friedrich
109 sidor
Original cloth-backed boards 24.5x31 cm. Cover design by Max Taut. Weise & Co. Berlin 1912. Illustrated throughout with drawings and groundplans and 59 plates on glossy paper (a few coloured). A well-produced book on the application and desirability of flat roofs, in a cultural as well as economical sense. Illustrating many projects, including work by Max Taut, Clemens Klotz, Karl Fischer. Ernst Kuhn, Heinz Stoffregen, Max Ackermann, Otto Völckers and many others. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Das Interieur - Wiener Monatshefte fur Angewandte Kunst. III. Jahrgang 1902
 Pris: 10000 kr / 980,4 €

Das Interieur - Wiener Monatshefte fur Angewandte Kunst. III. Jahrgang 1902

Abels Ludwig red.
184 sidor
Cloth Kunstverlag Anton Schroll & co Wien 1902. 184 textseiten mit 297 illustrationen und 104 bildertafeln. Contributions de Arnold, L. Bauer, M. Benirschke, F. Exler, O. Felger, O. Föhr, R. Geissler, V. Jerabek, A. Lang, Melichar, V. C. Mink, F. Moro, Nickel, R. Oerley, Scharfen, W. Schmidt, J. Schwartz, Stubner, Suchomel, J. Urban and Witzmann. Library stamps. Good condition.


Läs mer / Större bild
Arkitektur Das Interieur - Wiener Monatshefte fur Angewandte Kunst. IV. Jahrgang 1903
 Pris: 10000 kr / 980,4 €

Das Interieur - Wiener Monatshefte fur Angewandte Kunst. IV. Jahrgang 1903

Lux J.A. red.
256 sidor
Cloth Kunstverlag Anton Schroll & co Wien 1903. 256 textseiten mit 363 illustrationen und 48 bildertafeln. Library stamps. Good condition.


Läs mer / Större bild
Arkitektur Das Interieur 1900  Wiener Monatshefte für angewandte Kunst
 Pris: 11500 kr / 1 127,5 €

Das Interieur 1900 Wiener Monatshefte für angewandte Kunst

Ludwig Abels
320 sidor
2 portfolios Heft I-6 112pp num. b/w reproductions & 44 (1-44) Color & b/w plates - Heft. 7-12 113-208pp num. b/w reproductions & 48 (45-92) Color & b/w plates. Complete run of the first year (1900)jahrgang I of the very important Viennese publication (Jugendstil) with contributions by Joseph A. Lux, Josef Plecnik, Kolo Moser, Otto Prutscher, Josef Hofmann, Adolf Loos, J. Wagner e.a. In original pictorial portfolios. good condition (stamp) Rare
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 450 kr / 44,1 €

Das Kleinwohnhaus der Neuzeit

Haenel, Erich & Tscharmann, Heinrich
287 sidor
Cloth Leipzig Weber 1913 ill. Mit dreihundert und acht Grundrissen, Abbildungen und Lageplänen sowie sechzehn farbigen Tafeln.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Das Mietwohnhaus der Neuzeit

Haenel Erich/Tscharmann Heinrich
287 sidor
Cloth Leipzig Weber 1913 drittes Tausend ill. mit 198 Grundrissen Abbildungen und Lageplänen sowie 16 Farbtafeln.





Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 2000 kr / 196,1 €

Die Architektur des XX Jahrhunderts 1910

Licht, Hugo
140 sidor
4 heft folio Verlag von Ernst Wasmuth 1910 jahrgang 10. Zeitschrift für moderne Baukuns 40 s. + 100 fotografischen Abbildungen in schwarzweiß
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Die Architektur von Griechenland und Rom.

Anderson J.W. & Spiers Phene
374 sidor
5 Kartonert Leipzig Hiersemann, 1905 Eine Skizze ihrer historischen Entwicklung. Mit 185 Abbildungen. Lieferung 1-5.
Hiersemanns Handbücher Band 1
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Die Gartengestaltung der Neuzeit

Lange Willy & Stahn Otto
406 sidor
Cloth Leipzig Weber 1909 ill. mit 337 in den Text gedruckten Abb.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Farbige Raumkunst Dritter Band - 120 Entwurfe Moderner Kunstler
 Pris: 600 kr / 58,8 €

Farbige Raumkunst Dritter Band - 120 Entwurfe Moderner Kunstler

Hoffmann Julius/Baum Julius
120 sidor + VII
Hardcover 24x30 cm Verlag Von Julius Hoffmann 1923. 120 full-page color plates. Text in German. The plates show early 20th century modernism, but vary in style from Secession and Wiener Werkstatte designs to more traditional settings. The designers include Bruno Paul, Paul Bonatz, August Dietterle and Walter von Nessen among many others. A bit worn binders. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Arkitektur God Bostad 4 - Bra miljö
 Pris: 80 kr / 7,8 €

God Bostad 4 - Bra miljö

Boendemiljödelegationen/Lekmiljörådet
52 sidor
Häfte 21x30 cm klammerhäftad Bostadsstyrelsen 1977. Rikt illustrerad. Här finns exempel på hur man förbättrar bristfälliga bostadsmiljöer. Gott
skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur I arkitektens huvud - Tango - Ingvarssons - En smart familj.
 Pris: 50 kr / 4,9 €

I arkitektens huvud - Tango - Ingvarssons - En smart familj.

MKB/Sweco
413 sidor
Häftad 18x18 cm MKB fastighet & SWECO. Bo 01 Malmö. En tŪte-bŪche-bok, två böcker i en volym 253 s. + 160 s.
Läs mer / Större bild
Arkitektur KBS anvisning Kontorsbyggnader
 Pris: 60 kr / 5,9 €

KBS anvisning Kontorsbyggnader

red.com
33 sidor
Häfte 21x30 cm klammerhäftad Byggnadsstyrelsen: Utredande projekterande byggande och förvaltande verksamhet 1977. KBS-anvisning Nr 10:4 april 1978 Ers anv 10:3 april 1975. Litet skrapmärke på bakre pärmen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Landhaus und Garten - Beispiele neuzeitlicher Landhäuser nebst Grundrissen, Innenräumen und Gärten
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Landhaus und Garten - Beispiele neuzeitlicher Landhäuser nebst Grundrissen, Innenräumen und Gärten

Muthesius Hermann
292 sidor
Cloth F. Bruckmann A-G Munchen 1910. Zweiten auflage. With 240 illust. B/w photographical pictures of exteriors and interiors of houses and gardens + plans. Mit einleitendem Text herausgegeben von Hermann Muthesius. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Ny svensk byggnadskonst
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Ny svensk byggnadskonst

Cornell Elias
154 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 16x20.5 cm Forum 1950. Illustrerad med svartvita fotografier och ritningar. Omslaget nött bla lagat med tejp. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur När västerlandet trädde fram
 Pris: 200 kr / 19,6 €

När västerlandet trädde fram

Myrdal Jan/Kessle Gun
224 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1992. Bilderbok med rik fotodokumentation av 1100-talets romanska stenskulpturer. Även ett utförligt kapitel om Träbyggets och snidandets norska mästare (41 sid). Förord av Elias Cornell. Rikt illustrerad med fotografier av Gun Kessle.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Ornamentets bok - En samling stilfulla ornament från alla konstperioder
 Pris: 1400 kr / 137,3 €

Ornamentets bok - En samling stilfulla ornament från alla konstperioder

Dolmetsch H.

Förlagets bruna originalklotband med blindpressad pärmdekor i guld 27x34.5 cm Stockholm R. Blaedel & Co 1889. Illustrerad med 1200 bilder, de flesta i högklassigt kromlitografiskt färgtryck. Samt 85 planscher med upplysande text på motstående sida. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Perspektivlära

Johansson Arthur
85 sidor
Klotband Norstedt 1910 illustrerad.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Sanering V - IFB 1975:1
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Sanering V - IFB 1975:1

Malmsten Bengt
114 sidor
Häftad 21x30 cm Byggforskningsrådet 1975. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotografier och ritningar. IFB:s informationsblad. Litet riss i ryggen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Skandinavisk Tidskrift för Lervaru-, Cement-, och Stenindustri 1907
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Skandinavisk Tidskrift för Lervaru-, Cement-, och Stenindustri 1907

Östlund Erik
286 sidor
Inbunden tidskrift klotryggband 25x31,5 cm Nr 1-12 1907. Illustrerad. Biblioteksstämplad. Litet skrapmärke på främre pärmen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Stadens form - Samhällsmönstren och teknikens betydelse för städerna utveckling
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Stadens form - Samhällsmönstren och teknikens betydelse för städerna utveckling - NYHET!

Kleineisel Janos
335 sidor
Linneband/omslag 29x30 cm Forum 1971. Rikt illustrerad med teckningar. Omslaget nött och fransat. Några små fläckarl längst upp på ryggen. För övrigt i gott skick. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Stadskultur
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Stadskultur

Mumford Lewis
547 sidor
Klotband Kooperativa Förbundets Bokförlag 1942. Illustrerad.Lite nött omslag. Samt biblioteksstämpel.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Stilarkitektur och byggnadskonst
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Stilarkitektur och byggnadskonst

Muthesius Hermann
143 sidor
Trådhäftad Norstedts 1910. Inledning och översättning av Axel Lindegren. Originalets titel: Stilarchitektur und Baukunst. Lite nötta pärmar. Bakre pärmen pappersförlust. Stämplar. Men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Svenska allmogehem
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Svenska allmogehem

Carlsson Gustaf
208 sidor
Halvklotband Fritzes Bokförlag Stockholm 1909. Illustrationer i texten + planscher varav en del i färg, 30 sidor. Biblioteksstämplar.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Svenska stavkyrkor - Jämte iakttagelser över de norska samt redogörelse för i Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner
 Pris: 800 kr / 78,4 €

Svenska stavkyrkor - Jämte iakttagelser över de norska samt redogörelse för i Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner

Ekhoff Emil
377 sidor
Halvfransktband 26x32 cm Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien 1914-1916. Rikt illustrerad. Främre omslaget medbundet. Ett bladark, sid 3-6 har lossnat från bindningen. Men är oskadat. Biblioteksstämplar. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Tegninger till Husmandshuse
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Tegninger till Husmandshuse

SJÆLLANDS OG FYNS STIFTS UDSTYKNINGSFORENING
99 sidor
Inbundet förlagsband 20,5x26,5 cm
Köbenhavn 1914. Rikt illustrerad.
Namnstämpel. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur The Modern english house
 Pris: 300 kr / 29,4 €

The Modern english house

Phillips Randall
207 sidor
Country Life London. Hardcover. No published date but likely mid-1920s. 192 pp plates (and 15 pp introductory essay by Phillips). Illustrating selected examples of post-First World War middle class housing. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 450 kr / 44,1 €

The modern home

Sparrow Walter Shaw
176 sidor
Softcover Hodder & Stoughton 1906 XII s. 20 colour plates and more than 200 photos, elevations, perspectives and plans. A book of British domestic architecture for modern incomes. Skrivet framsid tekniska yrkesskolan.
Läs mer / Större bild
Arkitektur The Sar Guide to Contemporary Swedish Architecture 1968-78
 Pris: 70 kr / 6,9 €

The Sar Guide to Contemporary Swedish Architecture 1968-78

Carlson Nils/Mats Beckman
135 sidor
Trådhäftad 15x21 cm The Ntional Association of Swedish Architects 1978. This guide presents 160 buildings finished during the last decade. The presentation is divided into 8 regional sections. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Gott skick

Läs mer / Större bild
Arkitektur ThunOlle. Olof Thunström - En folkhemmets arkitekt
 Pris: 110 kr / 10,8 €

ThunOlle. Olof Thunström - En folkhemmets arkitekt

Borelius Brodd Anna/Henriksson Gunnar/Silow Sven/Sjöström John
130 sidor
Trådhäftad Byggförlaget 1999. Illustrerad med svartvita fotografier och ritningar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Turning Torso
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Turning Torso

HSB
15 sidor
Häfte 21x30 cm klammerhäftad HSB 2001. Reklambrochyr som allsidigt presenterar byggnaden. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och ritningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Um 1800 - Architektur und Handwerk im letzten Jahrhundert ihrer traditionellen Entwicklung
 Pris: 600 kr / 58,8 €

Um 1800 - Architektur und Handwerk im letzten Jahrhundert ihrer traditionellen Entwicklung

Mebes Paul
307 pages
Hardcover half cloth 22x30 cm Verlag F. Bruckmann Munchen 1920. Richly illustrated with black and white photographs. A photographic documentation of German Architecture and Crafts, circa 1800 and it's influence on the development of the modern movement. Photos of churches and chapels, open stairs, iron gates, street sceneries and much more. Library stamps. Good condition.

Läs mer / Större bild
Arkitektur Vad folket byggde -  Ett utkast till folkrörelsernas byggnadshistoria
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Vad folket byggde - Ett utkast till folkrörelsernas byggnadshistoria

Almqvist Torbjörn/Johansson Hjördis /Simonsson Lena
108 sidor
Häftad 16,5x24 cm Sveriges Arkitekturmuseum/Nordiska museet
1979. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Volkstumliche Kunst
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Volkstumliche Kunst

Gerlach Martin
141 sidor
Inbundet förlagsband 31,5x25,5 cm Wien / Leipzig : Verlag von Gerlach Wiedling 1905. Illustrerad med 763 svartvita bilder. Ansichten von alten heimatlichen Bauformen, Land- und Bauernhäusern, Höfen, Garten, Wohnräumen, Hausrat etc. Library stamps. Good condition.
Läs mer / Större bild
Arkitektur Volkstumliche Kunst II. - Österreich-Ungarn.
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Volkstumliche Kunst II. - Österreich-Ungarn.

Gerlach Martin
184 sidor
Inbundet förlagsband 31,5x25,5 cm Wien / Leipzig : Verlag von Gerlach Wiedling 1911. Mit 1148 abbildungen. Vorwort von Joseph Aug. Lux. Library stamps. Good condition.
Läs mer / Större bild