Konsthantverk (25st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Konsthantverk An Outline History of Polish Applied Art
 Pris: 150 kr / 14,7 €

An Outline History of Polish Applied Art

Zygulski jr. Zdzislaw
264 pages
Hard Cover Dust Jacket 21,5x29 cm Interpress Publishers Warsaw 1987. Introductory history to the applied or decorative arts of Poland. Lavishly illustrated from page 102 to 250 with stunning color and b/w plates on every page. Good condition.


Läs mer / Större bild
Konsthantverk Antique Maps
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Antique Maps

Moreland Carl
325 sidor
Softcover phaidon 1999 illustration b/w and colour. This is a standard reference work, incorporating a general historical background, methods of map making, practical advice on collecting old maps and a list of the major map makers. Organized country by country, it refers to over 600 cartographers active between 1450 and 1850
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Boet 1935 - Tidskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri
 Pris: 1200 kr / 117,6 €

Boet 1935 - Tidskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri

Schulz Otto
240 sidor
Halvfranskt band 23x28.5 cm åttonde årgången. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Nötta och slitna pärmar.
Anteckningar på vissa sidor. En reva över hela sida 83,84. Biblioteksstämplar. Men komplett.

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Boet 1936 - Tidskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri
 Pris: 1700 kr / 166,7 €

Boet 1936 - Tidskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri

Schulz Otto
240 sidor
Halvfranskt band 23x28.5 cm nionde årgången. Rikt illustrerad med svartvita fotografier. Biblioteksstämplar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Die Geschichte des Fächers
 Pris: 900 kr / 88,2 €

Die Geschichte des Fächers

Frauberger Heinrich
122 sidor
Ryggklotband 13x20 cm Leipzig 1878. Om solfjädrar. Illustrerad. Library stamps. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Flamskvävnad - Flemish Weaving
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Flamskvävnad - Flemish Weaving

Fisher Ernst/Ingers Gertrud
68 sidor
Dekorerat ryggklotband ICA-Förlaget 1965. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Svensk och engelsk text. Två mönsterbilagor i ficka på bakre pärmen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Handbuch der Mosaik- und Glasmalerei
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Handbuch der Mosaik- und Glasmalerei

Elis Carl
131 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband E.A Seemann 1891. Mit 82 abbildungen. Zum Gebrauch fur Mosaik- und Glasmaler, Architekten, Kunstler und Dekorationsmaler sowie fur Kunstgewerbliche Schulen. Library stamps. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Hantverkets bok Textil II
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Hantverkets bok Textil II

Paulsson Gregor
487 sidor
Förlagets gröna halvfranska band Lindfors Bokförlag 1940. Rikt illustrerad. Med sakregister. Gott skick. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Kulturen 1953 Tema Glas
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kulturen 1953 Tema Glas

Kjellberg Sven
215 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Lund 1954.. Årsbok från Kulturhistoriska föreningen i Lund för år 1953. Rikt illustrerad. Namnad. Liten ryggskada. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Ladenmöbel
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Ladenmöbel

Bader Hans A.
71 sidor
Softcover with d/j Stuttgart Hoffmann 1931 VIII illustrerad . Achtundvierzig moderne Typen von Verkaufstischen, Warenschränken, Schaukästen, Kasen und Schaufenstereinbauten 168 Ansichten und Rissen

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Linie und Form
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Linie und Form

Crane Walter
296 sidor
Golddecorated blue cloth Hermann Seemann Nachfolger Leipzig 1901. Ill. Uncut pages. Library stamps.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Modellbuch fur den Blecharbeiter
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Modellbuch fur den Blecharbeiter

Deutschen Blecharbeiter
452 sidor
Inbundet förlagsband 11x16 cm Deutschen Fachshule 1910. Mit 197 Tafeln geometrische abwicklungen von fachgegenständen mit 4 einleitenden tafeln und erläuterndem texte. Library stamps. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Moderna Möbelklassiker
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Moderna Möbelklassiker

Jönsson Ingegerd/Liljedahl Agneta
120 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband ICA bokförlag 2005. Presentation av möbelklassiker från 1900-talet med tonvikt på 1950-talet och framåt. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Orientmattor
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Orientmattor

Formenton Fabio
251 sidor
Dekorerat förlagsband/omslag Bernces Förlag 1973. Mycket rikt illustrerad. En handbok för såväl novisen som kännaren och samlaren. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Silver från Skånska slott och herrestäten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Silver från Skånska slott och herrestäten

Holmquist Kersti & Bonge Inger
96 sidor
Trådhäftad Nordiska museet 1963. Nordiska museets utställning på Landskrona slott 19 juli-1 september 1963. Rikt illustrerad med svatrvita fotografier.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Smyckeslöjd
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Smyckeslöjd

Ljungberg Gert & A:son Inger
61 sidor
Inbundet förlagsband LTs förlag 1972, illustrerad. Ingår i serien
Svensk hemslöjds mönsterböcker

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Swedish Weaving
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Swedish Weaving

Nye Thelma M. edit
120 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Van Nostrand Reinhold Company New York 1972. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Svenskt glas prisbelönt design
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Svenskt glas prisbelönt design

Axelsson Rune B.
73 sidor
Trådhäftad Statens Industriverk 1984. Presenterar de juryutvalda tävlingsbidragen vid Statens Industriverks (SIND) tävling 1983/84 med formgivarna Olle Alberius, Monica Backström, Gunnar Cyrén, Anna Ehrner, Kjell Engman, Mts Jonasson, Anne Nilsson, Ingegerd Råman, Ulrika Hydman-Vallien och Bertil Vallien. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Ritat och tryckmärke på bakre pärmen men i övrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Textil och Konfektion 1944
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Textil och Konfektion 1944

Stiftelsen Textil och konfektion
384 sidor
Ryggklotband 22x29 cm Organ för den Svenska textilindustrin. Illustrerad. Komplett årgång. Bara ett omslag är medbundet. Med register för 1952. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Textil och Konfektion 1952
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Textil och Konfektion 1952

Stiftelsen Textil och konfektion
445 sidor
Ryggklotband 22x29 cm Organ för den Svenska textilindustrin. Illustrerad. Komplett årgång. Bara ett omslag är medbundet. Med register för 1952. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Tidsskrift for kunstindustri Anden Række IV 1898
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Tidsskrift for kunstindustri Anden Række IV 1898

Nyrop C. red
204 sidor
Ryggklotband 23x30 cm Industriforeningen i Kjøbenhavn 1898. Rikt illustrerad. Biblioteksstämplad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Traditionella målningstekniker
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Traditionella målningstekniker

Sloan Annie/Gwynn Kate
158 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 21x28 cm Forum 1996. Rikt illustrerad. Naturliga material i
inredning och renovering. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Tyger - Inred med svenska textilier
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Tyger - Inred med svenska textilier

Snidare Uuve
159 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 23x26 cm Bonnier Alba 1994.
Mycket rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Konsthantverk Växtfärgning för skånska konstvävnad
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Växtfärgning för skånska konstvävnad

Billing Ebba
80 sidor
Mjuka röda klotband gleerups 1924 illistrerad. På uppdrag af styrelsen för Malmöhus läns Hemslöjdsförening
Handbok med 69 recept som bygger på de gamala skånska konstvävnadernas färger

Läs mer / Större bild
Konsthantverk Yppighets nytta
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Yppighets nytta

Allzen Britta & Tunander Ingemar
72 sidor
Trådhäftad Malmö Museum 1980. Liten encyklopedi över människor, ideer och dyrbarheter i svensk rokoko. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och teckningar.
Läs mer / Större bild