Kulturhistoria (27st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Kulturhistoria ARV -  Scandinavian Yearbook of Folklore 1979
 Pris: 90 kr / 8,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1979

Jonsson Bengt R. red
176 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist&
Wiksell International 1982. Vol. 35. Illustrerad. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1980

Jonsson Bengt R. red
216 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1982. Vol. 36. Fläck från tryckningen på sidorna 191 och 192 men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1982

Jonsson Bengt R. red
196 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1984. Vol.
38. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1983

Jonsson Bengt R. red
224 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1985. Vol.
39. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1984

Jonsson Bengt R. red
164 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1986. Vol.
40. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1986

Jonsson Bengt R. red
206 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1988. Vol.
42. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1987
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1987

Jonsson Bengt R. red
182 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1988. Vol
43. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1988

Jonsson Bengt R. red
215 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1989. Vol
44. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1989

Jonsson Bengt R. red
152 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1990. Vol.
45. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV - Scandinavian Yearbook of Folklore 1990

Jonsson Bengt R. red
195 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1990. Vol.
46. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria ARV. Scandinavian Yearbook of Folklore 1992
 Pris: 80 kr / 7,8 €

ARV. Scandinavian Yearbook of Folklore 1992

Jonsson Bengt R.
304 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband The Royal Gustavus Adolphus Academy Uppsala. Almqvist& Wiksell International 1993. Vol 48. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria August Bondesson och hans värld
 Pris: 60 kr / 5,9 €

August Bondesson och hans värld

Bengtsson Frithiof/Nilson Severin
303 sidor
Inbundet förlagsband utan skyddsomslag Spektra 1975. En antologi sammanställd av Frithiof Bengtsson med bilder av Severin Nilson. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Dada
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Dada

Johansson Ingemar red.
228 sidor
Häftad Bakhåll andra upplagan 1986. En antologi. 228 sid. + (XII) Appendix "Ur Tristan Tzaras Zürichrönika 1915-1919. Många intressanta foto-reproduktioner från Dada- rörelsen. T. ex. Hugo Ball i kubistisk kostym 1917. Vikmärken i ryggen. Men i övrigt ett mycket fint exemplar.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Finländsk folklore
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Finländsk folklore

Andersson Otto
305 sidor
Trådhäftad Åttas Förlag Åbo 1967.
Tidig kalevalaforskning - Finlandssvensk insamlingsverksamhet. Illustrerad. Ouppskuren. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Folkdräkter och bygdedräkter från hela Sverige
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Folkdräkter och bygdedräkter från hela Sverige

Berg Inga Arnö/Berg Gunnel Hazelius
235 sidor
Inbundet förlagsband ICA-förlaget 1975. Rikt illustrerad. lite nött rygg
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Läsarmekanismer
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Läsarmekanismer

Järv Harry
482 sidor
Pocket trådhäftad Cavefors 1971.
Essäer och utblickar. Illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Nakenhet och skam - Myten om Civilisationsprocessen Band 1
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Nakenhet och skam - Myten om Civilisationsprocessen Band 1

Duerr Hans Peter
451 sidor
Limhäftad Symposion 1994. Rikt illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. Första delen av Duerrs civilisationsteori. Behandlar den sexuella skammnes och anständighetens kulturhistoria och antropologi. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord och Bild 1897

Wåhlin Karl
672 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand
1897. Illustrerad månadsskrift. Sjätte årgången. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord och Bild 1898

Wåhlin Karl
680 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand 1898. Illustrerad månadsskrift. Sjunde årgången. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.


Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord och Bild 1899

Wåhlin Karl
672 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand 1899. Illustrerad månadsskrift. Åttonde årgången. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord och Bild 1900

Wåhlin Karl
688 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand 1900. Illustrerad månadsskrift. Nionde årgången. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.


Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord och Bild 1901

Wåhlin Karl
687 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand 1901. Illustrerad månadsskrift. Tionde årgången. Register över författare och konstnärer i Ord och Bild 1-10 1892-1901. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Repliker i Kulturdebatten
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Repliker i Kulturdebatten

Norman Birger
120 sidor
Pocket Prisma 1963. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria RIG Nr 1-4 1918
 Pris: 180 kr / 17,6 €

RIG Nr 1-4 1918

Föreningens för svensk kulturhistiora
248 sidor
4 häften trådhäftad tidskrift 20x27 cm Svenska Teknologföreningens förlag 1918. Första årgången. Illustrerad. Bla lång artikel av Nils Lithberg om allmogekulturens geografi. Lång artikel om medeltida hjälmar från Ryssland. Pehr Johnsson om en skånsk klok och hans svartkonstbok. Birgittautställningen i Stockholm. m.m. Stämplar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Samtidskultur -  Karaoke,Karnevaler och kulturella koder
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Samtidskultur - Karaoke,Karnevaler och kulturella koder

Johansson Thomas/Sernhede Ove/Trondman Mats (red)
333 sidor
Häftad Nya Doxa 1999. Cultural studies, eller samtidsorienterad kritisk kulturforskning, är ett ämne som väcker allt större intresse i Sverige. Författarna ger med denna antologi en bred introduktion till ämnet. Understrykningar med blyerts. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Visa och visforskning
 Pris: 180 kr / 17,6 €

Visa och visforskning

Häggman Ann-Mari
210 sidor
Trådhäftad Svenska Litteratursällskapet i Finland. Helsingfors 1974. Meddelanden från Folkkultursarkivet 3. Illustrerad.

Läs mer / Större bild
Kulturhistoria Årets festseder
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Årets festseder

Bringeus Nils Arvid
266 sidor
Trådhäftad pocket. Orginalupplaga
LT:s Förlag 1976. En översikt över årets festseder i vårt land med utgångspunkt i den levande samtidsseden. Rikt illustrerad. Något nött omslag.
Läs mer / Större bild