Reseskildringar (13st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Reseskildringar Ökendykarna
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ökendykarna

Lindqvist Sven
151 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1990. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Die kronjuwelen auf der Tower zu London
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Die kronjuwelen auf der Tower zu London

red.com
32 sidor
Häfte klammerhäftad 13,5x19,5 cm Her Majesty´s stationery office 1969. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Din vän i Köpenhamn
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Din vän i Köpenhamn

Andersson Martin red
160 sidor
Häftad 13x16 cm Sydsvenskan 2000. Illustrerad. Liten behändig Köpenhamnsguide. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Reseskildringar Illustrerade reseminnen
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Illustrerade reseminnen

Boberg Ferdinand
227 sidor
Ryggklotband Bonniers 1935. Främre omslaget medbundit. Illustrerad. Bilderna efter studier av författaren. Biblioteksstämplar. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Koggar, marsipan och svenskminnen

Siljeholm Ulla
296 sidor
Förlagsband Carlsson 1997 illustrerad. Koggar, marsipan och svenskminnen strövtåg i hansestäder.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Konstanteckningar under en resa till Bornholm år 1857
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Konstanteckningar under en resa till Bornholm år 1857

Brunius Carl Georg
249 sidor
Ryggklotband (senare) Gleerups förlag, Berlingska boktryckeriet 1860. Carl Georg Brunius (1792-1869) var professor och arkitekt. 1814 reste han och undersökte byggnadsminnesmärken och monument i Viken, året därpå på Gotland. Resultaten av dessa resor kom att ingå i den av sedermera riksantikvarien J. G. Lijegren utgivna "Nordiska fornlemningar", 1819-23. Efter impulser från bl. a. Molbech vändes Brunius intresse mot medeltidsarkitekturen. Genom sin verksamhet som arkitekt och renovator kom han att sätt sin prägel på otaliga kyrkor, främst skånska, och -inte minst- på staden Lund. Han hade en enorm arbetsförmåga, men värdet av hans många insatser på arkitekturens område måste i efter hand anses diskutabelt. Hans undersökningar och inventeringar på det konsthistoriska och -arkeologiska fältet är däremot otvivelaktigt betydelsefulla, Brunius visade, att man genom arkivforskningar kunde belysa och levandegöra föremålen ur fler perspektiv än vad som dittills varit brukligt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar New York - Världsstad i väster
 Pris: 80 kr / 7,8 €

New York - Världsstad i väster

Hubmann Hanns/Steiner Arthur
105 sidor
Dekorerat klotband utan skyddsomslag 19,5x25,5 cm Allhems förlag 1960. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Offizieller führer durch Malmö und umgebung die baltische ausstellung 1914
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Offizieller führer durch Malmö und umgebung die baltische ausstellung 1914

Carlsson Fredrik
369 sidor
Trådhäftad 12x18,5 cm. Die landwirtschaftlich jubiläums-ausstellung und bei den Baltischen spielen 1914. Sowie auf reisen in südschweden. Två utvikbara kartor i färg. En över Malmö och en över utställningsområdet. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Pehr Kalms resa till Norra Amerika
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Pehr Kalms resa till Norra Amerika

Kalm Pehr
235 sidor
Trådhäftad Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finland CCX. Helsingfors 1929. Utgiven av Fredrik Elfving och Georg Schauman. Förord av Fredrik Elfving XIII. Tilläggsband sammanställt av Fredrik Elfving. Ouppskuren. Liten fuktskada på främre pärmen och några sidor. Men i övrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Sjömän och shanghajare
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Sjömän och shanghajare

Dahlin Georg Ludvig
237 sidor
Trådhäftad Bonniers 1931. Ett reportage från Antwerpen. Livfullt och mer eller mindre sant om det både pittoreska och tuffa sjömanslivet i Antwerpens hamnkvarter. Författaren hade blivit akterseglad. Något nött omslag men i övrigt i gott skick.
Fotoillustrerad
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Skisser från Kina
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Skisser från Kina

Berg Björn
170 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Förlags AB Wiken 1981. Resebok rikligt illustrerad med teckningar av författaren samt en karta.
Läs mer / Större bild
Reseskildringar Truls Kåhres resa 1641-1645
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Truls Kåhres resa 1641-1645

Kåhre Truls
53 sidor
Trådhäftad Hjalmar Elgers Bokhandel 1948. Utgiven av Olof G. Sundberg. Kåhre påbörjade sin resa 1641 och besökte många europeiska länder samt det heliga landet. Namnad på främre pärmen.

Läs mer / Större bild
Reseskildringar Urspårningen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Urspårningen

Svanström Ragnar
208 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1987. London - Berlin tur och retur under 1900-talets fyra första decennier. Illustrerad. Namnad.
Läs mer / Större bild