Litteraturhistoria (26st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Litteraturhistoria Bakom kulisserna
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Bakom kulisserna

Skytte Göran
232 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1994. Kåserier och porträtt av bla Isaac Singer, Bo Wideberg, Gunde Svan etc. Med en hälsning från författaren. Liten reva i främre omslaget.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Balzac om Litteraturens Teori och Praktik
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Balzac om Litteraturens Teori och Praktik

Balzac Honore de
238 sidor
Pocket Pan orginal Norstedts 1979. I urval av Jan Myrdal. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Berättaren Vilhelm Moberg
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Berättaren Vilhelm Moberg

Eidevall Gunnar
255 sidor
Pocket Pan Orginal 1976.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Catharina Ahlgren - Ett skrivande fruntimmer i 1700-talets Sverige
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Catharina Ahlgren - Ett skrivande fruntimmer i 1700-talets Sverige

Björkman Margareta
511 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Atlantis 2006. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Charles Dickens
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Charles Dickens

Lindström Erik
207 sidor
Trådhäftad Hugo Gebers förlag 1930. Illustrerad med 8 planscher. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Dan Andersson Valda Brev 1914 - 1920
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Dan Andersson Valda Brev 1914 - 1920

Gummerus E.R. red
89 sidor
Trådhäftad Zindermans 1976. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Det gäller realismen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Det gäller realismen

Lukacs Georg/Brecht Bertolt
291 sidor
Trådhäftad Bo Cavefors 1975. En 30-talsdebatt. Rekonstruerad av Lars Bjurman. Namnad. Understrykningar.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Drömmar om evigheten - Science Fictions historia
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Drömmar om evigheten - Science Fictions historia

Holmberg John-Henri
186 sidor
Biblioteksband Askild & Kärnekull 1974. Illustrerad. Med index. Biblioteksstämplar samt med biblioteksficka. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Essäer
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Essäer

Leavis F.R.
402 sidor
Pocket Cavefors 1966. Om Yeats, Pound, Eliot, James,Conrad, Forster m.fl. Urval och introduktion: Ghan Shyam Singh. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Gröna vintern
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gröna vintern

Delblanc Sven
103 sidor
Trådhäftad 10x18,5 cm Alba 1978.
Litteraturhistoriska essäer om Stienhielm, Thorild, Lasse Lucidor, Strindberg m.fl. Namnad. Ett fåtal diskreta förstrykningar.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Hemingway och Svenskarna
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Hemingway och Svenskarna

Sigurd Jan
188 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Boströms 1999. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Hur en bok kommer till
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Hur en bok kommer till

Oldenburg Bertil
152 sidor
Klotband Natur och Kultur 1924. 2 upplagan. Illustrerad med svartvita fotografier och planscher. Planscherna utgör exempel på bokomslag, originalträsnitt, trefärgstryck, originallitografi, litografiskt nottryck, offsettryck i fotolitografi, ljustryck och djuptryck. Utöver den handgripliga boktillverkningen handlar det också om försäljningskalkyler, eget förlag, honorar m.m
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Hur jag började
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Hur jag började

Hedberg Olle
11 sidor
Häfte klammerhäftad 10x21,5 cm Norstedts 1961. Anförande vid bokens dag i Göteborg 15 november 1961. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Katalog N:o 400 -  Fyrahundra rariteter
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Katalog N:o 400 - Fyrahundra rariteter

Björck & Börjesson
76 sidor
Trådhäftad 13x20 cm Björck&Börjesson 1951. Illustrerad. Antikvarisk katalog. Björck&Börjesson 50-årsjubileum. Innehåller bl.a. fina avdelningar svenska 1500- och 1600-talstryck samt både inkunabler och Aldustryck. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Litterära essäer
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Litterära essäer

Pound Ezra
716 sidor
Klotband/omslag Cavefors 1975. Utgivna och introducerade av T. S. Eliot. Efterskrift av Harry Järv. Illustrerad. Lös bindning på ett ställe. Spår av prislapp på det främre omslaget. För övrigt i mycket gott skick. Med
personregister.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Möte med utlänska författare
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Möte med utlänska författare

Broberg Jan red.
152 sidor
Pocket Cavefors 1970. Redovisade av svenska kritiker. Namnad.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Olof Lagercrantz
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Olof Lagercrantz

Stolpe Sven
121 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 11,5x20,5 cm Askild&Kärnekull 1980. Den konservative Stolpes vidräkning med Lagercrantz radikalism och förmenta intelektuella ohederlighet. Namnad. Några diskreta förstrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Ord mot ordningen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ord mot ordningen

Åhlen Bengt
270 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 1986. Farliga skrifter,
bokbål och kättarprocesser i svensk censurhistoria. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Slottet  en essä om Alexis de Tocqueville
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Slottet en essä om Alexis de Tocqueville

Ehnmark Anders
202 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1990. En essä om Alexis De Tocqueville. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Statarnas ombudsman i dikten
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Statarnas ombudsman i dikten

Furuland Lars
221 sidor
Inbundet förlagsband/omslag LTs förlag 1976. En bok om Ivar Lo-Johansson. Fotoillustrerad. Med personregister. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Statarskolan i litteraturen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Statarskolan i litteraturen

Lo-Johansson Ivar
199 sidor
Pocket Författarförlaget 1972. Ideer och program. Boken innehåller artiklar och essäer hämtade från tidskrifter och dagspress åren 1931-1972. Namnad.
Några förstrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Stormhatten - Tre Strindbergsstudier
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Stormhatten - Tre Strindbergsstudier

Delblanc Sven
106 sidor
Trådhäftad 10x18,5 cm Alba 1979.
Prislapp på främre pärmen. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Strindbergiana - Första samlingen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Strindbergiana - Första samlingen

Strindbergsällskapet
166 sidor
Inbundet dekorerat förlagsbamd Atlantis 1985. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Svensk Bokhandel Nr 12 1992 - Höstboksnummer
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Svensk Bokhandel Nr 12 1992 - Höstboksnummer

Svensk Bokhandel
454 sidor
Häftad 18.5x25.5 cm. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Svensk bokkonst 1948
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Svensk bokkonst 1948

Nationalmusei
43 sidor
Häfte klammerhäftad Nationalmusei Stockholm 1949 utställningskatalog nr 156. Illustrerad. Tjugofem utvalda böcker.Med en översikt för åren 1933-1948. Med en liten reva i främre omslaget.

Läs mer / Större bild
Litteraturhistoria Till en författare
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Till en författare

Lo-Johansson Ivar
210 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1988. 18 essäer om den så kallade proletärlitteraturen. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild