Vapen (33st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Vapen Beskrivning av Minor
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Beskrivning av Minor

red.com
56 sidor
Häfte klammerhäftad Kungl Armetygförvaltningen 1957. Denna beskrivning omfattar svenska minors konstruktion, verkningssätt och tekniska handhavande. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen British Army Equipment 1982/83
 Pris: 90 kr / 8,8 €

British Army Equipment 1982/83

Gudgin Peter
80 sidor
Trådhäftad Arms&Armour Press 1981. Combat vehicles and weapons of the modern British army. Rikt illustrerat.
Läs mer / Större bild
Vapen Colt 1974 An American Heritage
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Colt 1974 An American Heritage

red.com
23 sidor
Häfte klammerhäftad 22x27,5 1974.
Reklambrochyr från Colt där man presenterar sina produkter i ord och bild. Engelsk text.
Läs mer / Större bild
Vapen Colt Anno 1836
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Colt Anno 1836

red.com

Reklamblad utvikbart 15x21 cm (ej utvikt) 59x42 cm (utvikt) 1975. Reklammaterial från Colt där man presenterar sina produkter. Främst pistoler och revolvrar. Engelsk text.
Läs mer / Större bild
Vapen Det kemiska kriget och civilbefolkningens skydd
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Det kemiska kriget och civilbefolkningens skydd

Ljunggren Gustaf
64 sidor
Häfte Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 390. Bonniers 1939
Läs mer / Större bild
Vapen Du och Ditt vapen
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Du och Ditt vapen

Ohlsson Arne
135 sidor
Kartonnageband Svenska jägarförbundet 1981. Den första i modern tid helt täckande boken om vapenhantering. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Vapen Eldhandvapen ur Kulturens samlingar
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Eldhandvapen ur Kulturens samlingar

Wennberg Kåa
72 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Kulturen facta 1996. Prov på europeiskt vapenhantverk från 1500-talets slut till 1800-talets mitt. Till varje avbildat och beskrivet vapen anges längd, piplängd, kaliber samt inköpsår med prisuppgift. Rikt illustrerad. Nyskick.
Läs mer / Större bild
Vapen En presentation av ÖB grundsyn ABC
 Pris: 50 kr / 4,9 €

En presentation av ÖB grundsyn ABC

Ljung Lennart
26 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Försvarets informationsavdelning 1982. Illustrerad. ÖB grundsyn avseende skydd mot A,B och C-stridsmedel. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år (Förlagsny)

Runold Jeannette red.
98 sidor
Kartonnageband FFF 2001 illustrerad. Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år 1901-2001.


Läs mer / Större bild
Vapen Gamle danske militærvåben -  Old danish Military Weapons
 Pris: 260 kr / 25,5 €

Gamle danske militærvåben - Old danish Military Weapons

MØLLER TH
214 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband
Høst & Søns Forlag 1977. Bogen er en samlet og udvidet udgave af forfatterens tidligere bøger: Gamle danske militærvåben 1. og 2. samling. Språk danska och engelska. Illustrerad med teckningar.
Läs mer / Större bild
Vapen Gaskriget - Den stora faran
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Gaskriget - Den stora faran

Endres Franz Carl
111 sidor
Trådhäftad Tidens förlag 1928. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen German secret weapons blueprint for Mars
 Pris: 150 kr / 14,7 €

German secret weapons blueprint for Mars

Ford Brian
160 sidor
Häftad 14x21 cm The Pan/Ballantine illustrated history of World War II 1972. Rikt illustrerad. Den här upplagan har bättre papper och är bättre häftad än den svenska serien. Namnstämplad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen Handgranater
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Handgranater

Försvarsmakten
51 sidor
Klammerhäftad Försvarsmakten 2001. SoldR Mtrl Vapen. En allsidig och grundlig genomgång av vapnet. Rikt illustrerad med svartvita och färgfotografier.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 230 kr / 22,5 €

Jakten i Sverige

Lundberg Arvid red.
607 sidor
Klotband svensklitteratur 1937 Rikt illustrerad. Samlingsverk om jakt och jaktvård. Innehåll: Villebrådet, Jakt och jatkvård, Jakthundar, Jaktskytte Jaktvapen o. jaktammunition mm.


Läs mer / Större bild
Vapen Malmöhus pistolskyttekrets årsbok 1956
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Malmöhus pistolskyttekrets årsbok 1956

red.com
99 sidor
Trådhäftad Hässleholm 1956. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Vapen Military Swords of Japan 1868-1945
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Military Swords of Japan 1868-1945

Fuller Richard/Gregory Ron
127 sidor
Trådhäftad 18,5x24,4 cm Arms and Armour 1986. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt. A reference/historical guide to the collectable market of Japanese military swords. Subjects covered include rebellion swords, Army, Air Force and home-defence emergency-issue swords, civil officials' swords, detail on blades, swordsmiths and markings, and collecting. Gott skick.


Läs mer / Större bild
Vapen Naval swords and firearms
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Naval swords and firearms

May W.E/Kennard A.N
22 sidor
Häfte London 1962. Her Majesty´s stationery office with 16 b/w plates. Namnad.
Läs mer / Större bild
Vapen Raketer fickubåtar och självmordsflyg
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Raketer fickubåtar och självmordsflyg

Readers digests
31 sidor
Häfte klammerhäftad Komplement till Readers Digests Världen i krig 1967. Lite kladd med kulspetspenna på främre omslag. Liten fläck på sidan 8.
Läs mer / Större bild
Vapen Skytte Fältsport 5
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Skytte Fältsport 5

Larsson Karl
72 sidor
Häfte KF.bokförlag 1940 rikt illustrerad. En allsidig och grundläggande presentation av fältskytte.
Läs mer / Större bild
Vapen Small arms - An illustrated encyclopedia of famous firearms from 1873 to the present day
 Pris: 220 kr / 21,6 €

Small arms - An illustrated encyclopedia of famous firearms from 1873 to the present day - NYHET!

Myatt Frederick
240 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x31.5 cm Tiger Books International London 1989. This book is a color directory of the most important small arms to have been developed and used over the last century. Each weapon has been specially photographed and is reproduced in color on a double-page spread with accompanying text that contains technical information and a summary of its development. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Specialauktion Vapen 2001

Stockholms auktionsverk & Widforss
88 sidor
Häfte Stockholms auktionsverk 10/12 2001 illustrerad + 8 pl.( en sida sönderklippt)
Läs mer / Större bild
Vapen Swedish Torpedo 100 years 1876-1976
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Swedish Torpedo 100 years 1876-1976

Ellsen Jarl red
80 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 24x21,5 cm Katrineholm 1977. Illustrerad. Språk engelska. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen Svenska pistolskytteförbundets skjuthandbok
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Svenska pistolskytteförbundets skjuthandbok

Svenska pistolskytteförbundet
207 sidor
Ringpärm. Svenska pistolskytteförbundets 1959 illustrerad. Vapenbeskrivningar med bilder, regler, bilagor m.m.
Läs mer / Större bild
Vapen Svenska polisens idrotts och skytteförbunds kalender 1962
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Svenska polisens idrotts och skytteförbunds kalender 1962

red.com
224 sidor
Häftad Svenska polisen 1961. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Vapen Teknikkriget som förändrade världen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Teknikkriget som förändrade världen

Dahllöf Gunnar
139 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2001. Den epokgörande utvecklingen under andra världskriget av Radarn, Libertyfartyget, Datorn, Jetflyget, Syntetmaterial V-vapen och Atombomben. Rikt illustrerad. Liten stötskada på bakre pärmen.
Läs mer / Större bild
Vapen The Continuing Storm - Iraq, Poisonous Weapons, and Deterrence
 Pris: 160 kr / 15,7 €

The Continuing Storm - Iraq, Poisonous Weapons, and Deterrence

Haselkorn Avigdor
374 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Yale University Press 1999. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Vapen The Samurai Sword  a Handbook
 Pris: 200 kr / 19,6 €

The Samurai Sword a Handbook

Yumoto, John M.
191 sidor
Hardcover with d/j tuttle co. Japan 1988 ill. Includes numerous glossy plates, figures, Bibliography, Glossary, Index, and a photograph with brief biography of the author.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 200 kr / 19,6 €

The Ultimate Weaponry

Griffith Paddy
224 sidor
Förlagsband med skyddsomslag Guild Publishing. 1991. Rikt illustrerad, delvis i färg.
Läs mer / Större bild
Vapen Vapen
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Vapen

Canby Courtlandt
110 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 17,5x27 cm Wahlström&Widstrand 1965. En historisk översikt av vapen från dom förhistoriska jägarna till dagens moderna raketvapen. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Vapen Vapen
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Vapen

Fischerström Iwan W.
141 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bok och bild 1969. Från morgonstjärna och rappir till pallasch och stormkarbin. Rikt illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Omslaget lite slitet.

Läs mer / Större bild
Vapen Vapen genom tiderna
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Vapen genom tiderna

Reid William
256 sidor
Trådhäftad pocket Wahlström & Widstrand 1984. Kast och eldvapnens historia från de neolitiska yxorna till andra världskrigets effektiva stridsmaskiner.
Läs mer / Större bild
Vapen Vapenindustrierna i Arboga under äldre Vasatid
 Pris: 350 kr / 34,3 €

Vapenindustrierna i Arboga under äldre Vasatid

Meyerson Åke
254 sidor
Trådhäftad Kungliga livrustkammaren, akter och utredningar Nr 3. Stockholm 1939.
Illustrerad. Ryggen lätt fuktskadad. Pärmarna något fläckade men inehållet i fint skick.
Läs mer / Större bild
Vapen Vapnens historia
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Vapnens historia

Cederlöf Olle
210 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2003. Tredje upplagan 210 sidor illustrerad. Vapnens utveckling från antiken till senare delen av 1800-talet. Illustrerad. Nyskick.
Läs mer / Större bild