Deckare - Thrillers (44st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Deckare - Thrillers Biktfadern
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Biktfadern

Simenon Georges
171 sidor
Häftad Bonniers 1968. Första svenska upplagan.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Brott och skratt
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Brott och skratt

Broberg Jan red
187 sidor
Pocket Cavefors 1969. En annorlunda antologi, om parodi och pastisch i deckargenren. Namnad. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Carambole
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Carambole

Nesser Håkan
326 sidor
Kartonage Bonniers 2003. Fick Glasnyckeln för bästa nordiska deckare 1999. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Den hemlighetsfulle motståndaren
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Den hemlighetsfulle motståndaren

Christie Agatha
192 sidor
Trådhäftad Hasselgren 1945, 2:a upplagan. Gott skick.


Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Den mystiske Mr Quin
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Den mystiske Mr Quin

Christie Agatha
285 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1984. Originalupplaga. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Den nya katakomben och andra berätteler
 Pris: 600 kr / 58,8 €

Den nya katakomben och andra berätteler

Doyle Arthur Conan
157 sidor
Trådhäftad Söderström&C:o Helsingfors 1924. Orginalutgåva. Tillskrift. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Destination okänd
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Destination okänd

Christie Agatha
199 sidor
Trådhäftad Bonnier 1956. Originalupplaga. Snedläst. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Det stumma vittnet
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Det stumma vittnet

Christie Agatha
250 sidor
Trådhäftad Bonniers 1961. Originalupplaga. Snedläst. Nött omslag.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Ewa Morenos fall
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Ewa Morenos fall

Nesser Håkan
344 sidor
Kartonage Bonniers 2003. Åttonde fristående delen i författarens kriminalserie om poliserna i Maardam. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Fallen ängel
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Fallen ängel

Connelly Michael
418 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2004. En Harry Bosch deckare. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Fly för livet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Fly för livet

Zweigbergk Helena von
311 sidor
Kartonnage Semic 2007. Kriminalroman om ett gisslandrama. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Främlingen från främlingslegionen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Främlingen från främlingslegionen

Clevely Hugh
95 sidor
Sexton Blake Magasinet Nr 142 Göteborg 1956. Spänningsmagasin som utkom var 14:e dag. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Glasnyckeln
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Glasnyckeln

Hammett Dashiell
246 sidor
Klotband/omslag Vingförlaget 1965. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Hercule Poirots jul.
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Hercule Poirots jul.

Christie Agatha
234 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1989. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Herkules storverk
 Pris: 200 kr / 19,6 €

Herkules storverk

Christie Agatha
269 sidor
Trådhäftad Bonniers 1949. Första svenska upplagan. Lite nött omslag. Snedläst.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers I minnets labyrint
 Pris: 80 kr / 7,8 €

I minnets labyrint

Follett Ken
383 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2001. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers I sanningens tjänst
 Pris: 50 kr / 4,9 €

I sanningens tjänst

le Carré John
336 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1991. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Inre säkerhet
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Inre säkerhet

Bernuth Christa
397 sidor
Pocket Pocketförlaget 2008. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Kalla Handen
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kalla Handen

Trenter Stieg
221 sidor
Häftad Bonniers 1957. Orginalutgåva. Snedläst men i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Karons färja
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Karons färja

Mårtenson Jan
298 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström&Widstrand 1995. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Korsförhör - 12 deckarförfattare i vittnesbåset
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Korsförhör - 12 deckarförfattare i vittnesbåset

Broberg Jan
105 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Spektra 1976. Illustrerad. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Länge sedan vi sågs
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Länge sedan vi sågs

McBain Ed
268 sidor
Pocket Pan Norstedts 1979. Tillängnan men förövrigt i mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers LaBrava
 Pris: 60 kr / 5,9 €

LaBrava

Leonard Elmore
263 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wahlström & Widstrand 1985.
Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Linda - som i Lindamordet
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Linda - som i Lindamordet

Persson Leif GW.
503 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Piratförlaget 2005. Snedläst. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Maigret på nattklubb
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Maigret på nattklubb

Simenon Georges
188 sidor
Trådhäftad Bonnires 1954. Originalupplaga. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Meningar om Mord
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Meningar om Mord

Broberg Jan red.
136 sidor
Pocket Cavefors 1968. 15 uppsatser om deckare, deckarförfattare och deckarhjältar. Fotoillustrerad. Namnad.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Mord för ro skull
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Mord för ro skull

Broberg Jan
300 sidor
Trådhäftad 14,5x15 cm Cavefors 1964. Orginalutgåva. Debut. Illustrerad. Omslaget lite nött.
Namnad.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Mordet i prästgården
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Mordet i prästgården

Christie Agatha
260 sidor
Trådhäftad Bonniers 1952. Orginalutgåva. Lite nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Mörkertal
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Mörkertal

Dahl Arne
391 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2005. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Ord om Mord - Svenska deckarförfattare och kritiker diskuterar
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Ord om Mord - Svenska deckarförfattare och kritiker diskuterar

Broberg Jan red
269 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Spektra 1974. Illustrerad. Namnad.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers På slaget  tolv
 Pris: 80 kr / 7,8 €

På slaget tolv

Roberts Nora
518 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2008. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Pojken i eken
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Pojken i eken

Ekelund Fredrik
246
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2003. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Prövad oskuld
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Prövad oskuld

Christie Agatha
204 sidor
Trådhäftad Bonniers 1959. Orginalutgåva. Lite nött omslag.
Lagad med tejp i ryggen. Namnad.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Rymmaren
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Rymmaren

Bodström Thomas
444 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 2009.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Säg mig vad du drömt
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Säg mig vad du drömt

Sheldon Sidney
351 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1999. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Skuggor av tvivel
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Skuggor av tvivel

Quentin Patrick
270 sidor
Trådhäftad Skoglunds 1960. Lite
nött.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Skuggor från det förflutna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Skuggor från det förflutna

Roberts Nora
492 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2006. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Skuggorna och regnet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Skuggorna och regnet

Nesser Håkan
455 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2004. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Sommardöden
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sommardöden

Kallentoft Mons
415 sidor
Kartonnage Natur och Kultur 2009. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Spegeln sprack från kant till kant
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Spegeln sprack från kant till kant

Agatha Christie
227 sidor
Trådhäftad Bonniers 1963. Namnad.
Snedläst. Lite nötta pärmar men i
övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Spionen i spegeln
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Spionen i spegeln

Broberg Jan red
174 sidor
Pocket Cavefors 1973. Fotoillustrerad. En antologi. Gott skick.

Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Svart Eko
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Svart Eko

Connelly Michael
390 sidor
Storpocket Pan 2002. En Harry Bosch deckare. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers The Dashiell Hammett tour
 Pris: 120 kr / 11,8 €

The Dashiell Hammett tour

Herron Don
145 sidor
Trådhäftad City Lights Books 1991. Don Herron´s Dashiell Hammet tour guides you over the fog-shrouded hills stalked by Sam Spade, the Continental Op, and other ledendary characters creted by San Francisco´s most renowned mystery writer. Illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Deckare - Thrillers Änglar och Demoner
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Änglar och Demoner

Brown Dan
557 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Bonniers 2006. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild