Erotik (27st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Erotik Bordeller i Sverige?
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Bordeller i Sverige?

Winqvist Tore
117 sidor
Pocket Natur och Kultur 1972. Ingår i serien NoK debatt. Illustrerad. Liten skada på frampärmen.
Läs mer / Större bild
Erotik Brudprovaren -  Erotiska folksagor från Norge
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Brudprovaren - Erotiska folksagor från Norge

Asbjörnse, Moe, Nauthella m fl
171 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Wahlström&Widstrand 1986. Urval och inledning av Oddbjörg Högset. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Illustrationer av Svenolov Ehrén.
Läs mer / Större bild
Erotik Chinese Erotism
 Pris: 100 kr / 11,2 €

Chinese Erotism

Smedt Marc de
96 pages
Hardcover/dust jacket 22.5x28 cm Miller Graphics 1981. Many full-page erotic color plates. Collection of explicit Chinese erotic art. Good condition.
Läs mer / Större bild
Erotik Den sexuella revolutionen
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Den sexuella revolutionen

Reich Wilhelm
315 sidor
Pocket Pan/Norstedts 1971. Namnad. Förstrykningar på dom första 60 sidorna.
Läs mer / Större bild
Erotik Drömsex
 Pris: 40 kr / 4,5 €

Drömsex

Greene Gael
207 sidor
Häftad Bonniers 1992. Illustrerad med teckningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Erotiska noveller
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Erotiska noveller - NYHET!

Stenberg Birgitta
141 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Xstory 2008. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Gigolo
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Gigolo

Berggren C.E.T.
ingen pagenering
Erotisk tidskrift 15x21 cm klammerhäftad Malmö 1968. En dam och en herre i en mycket intim situation skildras i svartvita fotografier. Mittuppslaget i färg. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Hök i duvslag
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Hök i duvslag

Gover Robert
204 sidor
Häftad Berghs Förlag AB 1966. Dåligt häftad. Några tryckmärken på dom två sista sidorna. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik I Last och Lust - Sexuella bilder förr och nu
 Pris: 150 kr / 16,9 €

I Last och Lust - Sexuella bilder förr och nu

Nestius Hans
256 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokförlaget Prisma i samarbete med Riksförbundet för sexuell upplysning (RFSU) 1984. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i färg och svartvitt av inte helt oproblematisk natur. Namnstämpel. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Järnridå för kärleken - det sexuella förtrycket  i Sovjet
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Järnridå för kärleken - det sexuella förtrycket i Sovjet

Stern Mikhail/Stern August
254 sidor
Häftad Askild & Kärnekull 1982. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Kama Sutra - Klassisk kärlekskonst i vår tid
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Kama Sutra - Klassisk kärlekskonst i vår tid - NYHET!

Sonntag Linda
126 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bra Böcker 2005. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier i färg. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Kavalkad Nr 30 1965
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Kavalkad Nr 30 1965

Olsen S.
70 sidor
Erotisk tidskrift 13.5x20 cm klammerhäftad Förlags AB Hansa Januari 1965. Illustrerad med teckningar och fotografier i färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Kvinnokärlek eller en orgie i två nätter
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Kvinnokärlek eller en orgie i två nätter

Musset Alfred de
122 sidor
Förlagsband utan omslag Bokförlaget Trumman 1965. Illustrerad. Översättning och förord från 1932 års
privatupplaga. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Kärlek & Erotik i antikens Rom
 Pris: 150 kr / 16,9 €

Kärlek & Erotik i antikens Rom

Ingemark Dominic/ Castoriano Martine
191 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x25
cm Historiska Media 2007. Illustrerad med fotografier i färg. "en saklig redovisning av ett mycket mänskligt ämne."
Jönköpings-Posten. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Månadstidningen Z Nr 12 1988
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Månadstidningen Z Nr 12 1988

Widsell Jörgen
106 sidor
Tidskrift 23x29 cm klammerhäftad. Cocketail en 16 sidor nostalgibilag medföljer. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Nakenhet och skam - Myten om Civilisationsprocessen Band 1
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Nakenhet och skam - Myten om Civilisationsprocessen Band 1

Duerr Hans Peter
451 sidor
Limhäftad Symposion 1994. Rikt illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. Första delen av Duerrs civilisationsteori. Behandlar den sexuella skammnes och anständighetens kulturhistoria och antropologi. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Nattens barn
 Pris: 60 kr / 6,7 €

Nattens barn

Lords Traci
264 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2004 illustrerad. En självbiografi starkt och ocensurerat av den före detta tonårsporrstjärnan som blev en sensation över en natt. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Naughty But Nice
 Pris: 300 kr / 33,7 €

Naughty But Nice

Sire Denis etc.
95 pages
Hardcover 22x28.5 cm Diva Graphix East Rockaway 1997. Explicit erotic black and white comic and colour strips by various artists. Good condition.
Läs mer / Större bild
Erotik Osedliga historier
 Pris: 40 kr / 4,5 €

Osedliga historier

Palmenfelt Ulf
230 sidor
Förlagets illustrerade pappband Carlssons 1989. Illustrerad. Traditionella sägner och historier, men också nyare varianter av omoraliska historier. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Paris - Hollywood Årgång 1960 Del 1
 Pris: 400 kr / 44,9 €

Paris - Hollywood Årgång 1960 Del 1 - NYHET!

Olsen Sven
910 sidor
Inbunden halv årgång 1960. Illustrerad till största delen med svartvita fotografier. Alla omslag är dock i färg. Mjukponografisk tidskrift med noveller och bilder på nakna damer från tiden innan dom explicita magasinen tog över. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Paris - Hollywood Årgång 1960 Del 2
 Pris: 400 kr / 44,9 €

Paris - Hollywood Årgång 1960 Del 2 - NYHET!

Olsen Sven
910 sidor
Inbunden halv årgång 1960. Illustrerad till största delen med svartvita fotografier. Alla omslag är dock i färg. Mjukponografisk tidskrift med noveller och bilder på nakna damer från tiden innan dom explicita magasinen tog över. Dom två sista numren har en liten fuktskada längs nedre kanten. Förövrigt i gott skick.

Läs mer / Större bild
Erotik Sedernas bok
 Pris: 70 kr / 7,9 €

Sedernas bok

Hagberg Knut
587 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1945.
Illustrerad med plancher. Omslaget lite missfärgat. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Sexorgier gennem tiderne i billeder
 Pris: 120 kr / 13,5 €

Sexorgier gennem tiderne i billeder

Eriksen Gerhard red.
125 sidor
Trådhäftad pocket Svendborg Denmark 1966. Rikt illustrerad. Text på danska, engelska och tyska. Uddrag af Burgos Partridges Sexorgier gennem tiderne. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Sexualiteten en naturkraft
 Pris: 80 kr / 9,0 €

Sexualiteten en naturkraft

Ropp de Robert S
218 sidor
Pocket Raben&Sjögren 1971 ou illustrerad. En bok om sexualiteten hos djur och människor och om erotiken i Österland och Västerland.
Läs mer / Större bild
Erotik Sexuellt - Kulturen 2007
 Pris: 50 kr / 5,6 €

Sexuellt - Kulturen 2007

red.com
192 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Kulturen 2007. Årsbok där årets tema är sexualitet. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik Svensk Decamerone - Tio amorösa historier
 Pris: 90 kr / 10,1 €

Svensk Decamerone - Tio amorösa historier

Åkerhielm Gallie (utg)
283 sidor
Trådhäftad Wahlström & Widstrand 1949. Med Bengt Anderberg, Stig Dagerman, Anna Mari Falk, Jascha Golowanjuk, Waldemar Hammenhög, Erland Josephson, Moa Martinson, Eva Neander, Gustav Sandgren och Ingegerd Stadener. Naknare än så här skildrades inte erotik i seriös skönlitterär just efter kriget. Det skulle dröja så där femton år innan Anderberg drog byxorna av prästen. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Erotik The Caruska Sittings
 Pris: 100 kr / 11,2 €

The Caruska Sittings

Batters Elmer

Paperback 8x10 cm Taschen 1996. Good condition. Batters does not create fancy, elaborate sets for his models, nor are his models particularly good looking. However, he does know how to pose them.
Läs mer / Större bild