Barn - Ungdom (26st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Bild saknas
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Bullerbyboken

Lindgren Astrid
292 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Rabén&Sjögren 1987. 6:e upplagan illustrerad av Ilon Wiklund. I volymen ingår Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerby och Bara roligt i Bullerbyn.

Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Emil i Lönneberga
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Emil i Lönneberga

Lindgren Astrid
123 sidor
Dekorerat ryggklotband Raben&Sjögren 1975. Illustrerad av Björn Berg. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Engelmars Söner
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Engelmars Söner

Kähr Astrid
211 sidor
Dekorerat ryggklot band Bonniers 1935. Ungdomsroman från hansatiden. Fortsättning på "Den unge Engelmar". Illustrerad av författaren. Ingår i serien Historiska romaner och berättelser.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Fågel-atlas för barn och ungdom
 Pris: 700 kr / 68,6 €

Fågel-atlas för barn och ungdom

Lönnberg Einar
30 sidor
Ryggklotband Evang Fosterlandsstiftesens 1907. Originalupplaga. Innehåller bilder i naturliga färger af 239 fåglar. Mycket vackert illustrerad. På bakre pärmen är alfabetet och multiplikationstabellen tryckta. Namnad. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Fantastiska ballonger
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Fantastiska ballonger

Carruth Jane
30 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 20,5x27 cm IPC 1975. Rikt och vackert illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Farmor och Fjunlätt och andra sagor
 Pris: 400 kr / 39,2 €

Farmor och Fjunlätt och andra sagor

Beskow Elsa
110 sidor
Förlagets tryckta pappband med klotrygg. Utan skyddsomslag. Bonniers 1930. Illustrerad i texten samt med 8 planscher i färg av författarinnan. Bandet med lätta bruksspår men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Flickornas julbok
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Flickornas julbok

Syren Vera mfl.
126 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Bonniers 1934. Berättelser om flickor för flickor. Illustrerad.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Folksagor 1 - Hjältemod
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Folksagor 1 - Hjältemod

Swahn Jan-Öjvind (Urval och översättning)
216 sidor
Förlagets vin-röda silver- och guldpräglade sidenband med övre guldsnitt Bra Böcker 1987. Illustrerade av Hans Arnold.
Mycket gott skick. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Jag kan själv
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Jag kan själv

Adolphson, Olle & Claesson Stig
28 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 32,5 x 24,5 cm Cavefors 1968. Orginalutgåva. Musiktryck för barn av Olle Adolphson och illustrerad Stig Claesson. Bilden är beskuren.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Jesper tar hem spelet
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Jesper tar hem spelet

Everdahl Arne
110 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Bonniers 1963.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Jesu liv - Berättad för mina barn
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Jesu liv - Berättad för mina barn

Dickens Charles
134 sidor
Trådhäftad Bonniers 1934. Illustrerad av Helge Artelius. The first swedish edition of The Life of our Lord. Lite nötta pärmar men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Katten Mikesch - Historien om katten som kunde tala
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Katten Mikesch - Historien om katten som kunde tala

Lade Josef
124 sidor
Ryggklotband Tidens Förlag 1968. Illustrerad av författaren.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Kobo
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Kobo

Strang Herbert
411 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Gleerups Förlag 1940. Illustrerad bla. med en karta. Berättelse från Rysk-Japanska kriget. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Kristina och Peter och all deras vänner
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Kristina och Peter och all deras vänner

Norris Norma
158 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Skandinaviska Bokförlaget 1965.
Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Mina påhitt - Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Mina påhitt - Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult

Lindgren Astrid
264 sidor
Pocket Raben&Sjögren 1984. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Mio piccolo Mio
 Pris: 300 kr / 29,4 €

Mio piccolo Mio

Lindgren Astrid
164 sidor
Hardcover Vallecchi 1978 Second edition, disegni di Ilon Wikland. Mio, min Mio. Språk Italienska. Ovanlig. Namnad.

Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Nya hyss av Emil i Lönneberga
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Nya hyss av Emil i Lönneberga

Lindgren Astrid
159 sidor
Dekorerat ryggklotband Raben&Sjögren 1966. Orginalutgåva. Illustrerad. Namnad. Nötta pärmar.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Pappaen og havet
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Pappaen og havet

Jansson Tove
172 sidor
Trådhäftad Oslo Aschehoug 1966. Orginalutgåva. Illustrerad av författaren. Klisterlapp på främre pärmen (til personalbiblioteket). Fläck på främre pärmen i ordet pappen.

Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Pelle hjälper en riddare
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Pelle hjälper en riddare

Lööf Jan
36 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 22x22 cm Bonnier Carlsen 2008. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Peter fribrytare
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Peter fribrytare

Meyn Niels
155 sidor
Dekorerat ryggklotband 13x17,5 cm B. Wahlströms Ungdomsböcker 1932. Berättelse för pojkar. Lite nötta pärmar men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Prinsessans ABC-Bok
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Prinsessans ABC-Bok

Boije af Gennäs Fredrik
82 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband. Faksimilupplaga tryckt efter originalupplagan 1835. Bokförlaget Rediviva 1977. Rikt illustrerad. 82 sidor + planschsidor med färgillustrationer. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Salikons rosor sagor

Lindgren Astrid
222 sidor
Ryggklotband Rabén & Sjögren 1967 ou. illustrerad av Ilon Wikland. Ur författarens Mio, min Mio, Nils Karlsson-Pyssling, Sunnanäng

Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Tolkien lexikon med allt från Alvhem till Örtplyte
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Tolkien lexikon med allt från Alvhem till Örtplyte

Ohlmarks Åke
279 sidor
Pocket AWE/Gebers 1976. Första upplaga. Här finns mer än 3600 uppslagsord.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Tomtar
 Pris: 250 kr / 24,5 €

Tomtar - NYHET!

Huygen Wil/Poortvliet Rien
211 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/omslag 22x31 cm Raben & Sjögren 1976. Rikt illustrerad. En utvikbar planch medföljer. Skyddsomslaget lite nött. Med en 35 mm lång reva. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Valda skrifter I-V
 Pris: 2000 kr / 196,1 €

Valda skrifter I-V

Lindgren Astrid
1821 sidor
Förlagets ljusblå halvfranska band 1982. 1. Boken om Pippi Långstrump 2. Alla vi barn i Bullerbyn - Karlsson på taket -
Madicken 3. Mio min Mio - Bröderna Lejonhjärta 4. Emil i Lönneberga 5. Ronja Rövardotter - Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. Namnad. Band fem har ett litet hack i ryggen. För övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Barn - Ungdom Örnungen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Örnungen

Victorin Harald
199 sidor
Ryggklotband med illustrerade pärmar Natur och Kultur 1932. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild