Skönlitteratur Svensk (67st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Skönlitteratur Svensk Arvet efter Arn
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Arvet efter Arn

Guillou Jan
424 sidor
Inbundet förlagsband Piratförlaget 2003. Detta är en fristående fortsättning på Jan Guillous trilogi om riddare Arn Magnusson. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Av Skåne kungars blod - Skånsk medeltidskrönika 1075-1157
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Av Skåne kungars blod - Skånsk medeltidskrönika 1075-1157

Ohlmarks Åke
207 sidor
Inbundet förlagsband/omslag LTs förlag 1977. Illustrerad av Anna Maria Gudmundsdottir. Med släktregister. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Bakom kulisserna
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Bakom kulisserna

Skytte Göran
232 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1994. Kåserier och porträtt av bla Isaac Singer, Bo Wideberg, Gunde Svan etc. Med en hälsning från författaren. Liten reva i främre omslaget.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Berättelser för vilsekomna
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Berättelser för vilsekomna

Lundkvist Artur
305 sidor
Trådhäftad Tidens förlag 1961. Lite nött rygg men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Blåbärsmaskinen
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Blåbärsmaskinen

Claesson Nils
179 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ruin 2009. Nils Claesson berättar och ger sin bild av sin berömde far Slas. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Blå Jungfrun
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Blå Jungfrun

Lo-Johansson Ivar
284 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bra Böcker 1992. En roman om diktens födelse. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Bröderna
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Bröderna

Gustafsson Lars
228 sidor
Trådhäftad pocket Vingförlaget 1964. En allegorisk berättelse. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Den egentliga berättelsen om herr Arenander
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Den egentliga berättelsen om herr Arenander

Gustafsson Lars
190 sidor
Pocket Pan/Norstedts 1968. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Den jag aldrig var
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Den jag aldrig var

Axelsson Majgull
351 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 2004. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Ett hus i Spanien
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Ett hus i Spanien

Henrikson Alf
216 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Wiken 1982.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Flickan med bibelspråken
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Flickan med bibelspråken

Nilsson Fritiof
155 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1966. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Förrädarna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Förrädarna

Bosse Gustafson
108 sidor
Pocket Pan Norstedts 1973. En spionroman där handlingen är inspirerad av enbomsaffären på 50-talet men där handlingen nu är
förlagd till sent 60-tal. Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Gentlemen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Gentlemen

Östergren Klas
422 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1981. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Gerilla
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gerilla

Harning Anders
175 sidor
Trådhäftad Raben&Sjögren 1975 1:a upplaggan. Noveller om motståndskampens vardag och verklighet på olika håll i världen. Namnad. En liten fuktskada på sidorna 89-94. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Gormanders Valda Värk
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Gormanders Valda Värk

Ohrlander Gunnar
127 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1977. Namnad. Ett par diskreta förstrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Gummitummen
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Gummitummen

Alfredson Hans
99 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Bonniers 1966. Illustrerad av författaren. Skizzer ur en fren dagbok. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Herr Gustafsson själv
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Herr Gustafsson själv

Gustafsson Lars
240 sidor
Häftad Bonniers 1971. Originalupplaga. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Himlens vilja - En föreställning om Djingis Khan
 Pris: 20 kr / 2,0 €

Himlens vilja - En föreställning om Djingis Khan

Lundkvist Artur
195 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1971. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk I skuggan av värme
 Pris: 150 kr / 14,7 €

I skuggan av värme

Thell Lotta
254 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bokförlaget Langenskiöld 2002.
Gripande och trovärdig berättelse om en ung kvinna som lever ett dubbelliv som väktare och tung heroinmissbrukare.
Rapport från ett helvete från en som varit där. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk I vapenrock och linnebyxor
 Pris: 70 kr / 6,9 €

I vapenrock och linnebyxor

Ville i Momåla (Moberg Vilhelm)
119 sidor
Trådhäftad Bokförlaget Rediviva 1973. Facsimileutgåva av orginal upplagan som utkom 1921 under förf pseudonymen
"Ville i Momåla". Liten rivskada på bakre pärmen.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk I vapenrock och linnebyxor
 Pris: 4500 kr / 441,2 €

I vapenrock och linnebyxor

Ville i Momåla (Moberg Vilhelm)
119 sidor
Originalklotband Nya Växjöbladets Boktryckeri 1921. Debutroman. Med dedikation "Till Morbror och Moster i Amerika! Författaren ". En krigsmans intryck och uppleveser.
Ryggskada. Men inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Inom Baggemosa ägogränser
 Pris: 240 kr / 23,5 €

Inom Baggemosa ägogränser

Moberg Vilhelm
126 sidor
Trådhäftad Carlssons 2000. Bygdehistorier av Ville i Momåla.
Nytryck i faksimil av Vilhelm Mobergs tredje bok som utkom 1923. Med ett nytillkommet förord av Ingrid Nettervik. Sägnen förtäljer att Moberg och Eyvind Johnson ska ha sänkt restupplagan av orginalet i en närbelägen sjö. Innan den beryktade sänkningen såldes endast några få exemplar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Kartritarna
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Kartritarna

Enquist Per Olov
300 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1992. En personlig essä i tio kapitel. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Kennedys Hjärna
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Kennedys Hjärna

Mankell Henning
386 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Leopard 2005. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Konfrontationer
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Konfrontationer

Gustafsson Lars
133 sidor
Pocket Pan Orginal 1979. Stycken om konst, litteratur och politik. Namnad. Förstrykningar men i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Konungariket Skånes undergång - Hövdingasaga från Nordens vikingatid
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Konungariket Skånes undergång - Hövdingasaga från Nordens vikingatid

Ohlmarks Åke
221 sidor
Inbundet förlagsband/omslag LTs förlag 1975. Illustrerad av Anna Maria Gudmundsdottir. Med släktregister. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Kropotkin och kampen mot kriget
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Kropotkin och kampen mot kriget - NYHET!

Lundberg Erik
185 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ord & Visor 2003. Hur var Auschwitz möjligt? Varför kunde inte arbetarrörelsen hindra krigsutbrottet 1914? Vem gömde sig bakom författarnamnet B Traven? Sådana frågor söker författaren ge svarpå. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Kvinna år 2070
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Kvinna år 2070

Lo-Johansson Ivar
218 sidor
Häftad Oktoberförlaget 1977. Boken gavs ut första gången 1967 under titeln Elektra Kvinna år 2070. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Lars Hård
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Lars Hård

Fridegård Jan
477 sidor
Ryggklotband Folket i Bilds förlag 1949. Innehåller triologin Jag Lars Hård, Tack för himlastegen, Barmhärtighet.
Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Livets ax
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Livets ax

Delblanc Sven
233 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1991. Barndomsminnen. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Mannen som du dödat
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Mannen som du dödat

Ericsson Gustaf
319 sidor
Trådhäftad Tidens förlag 1932, fjärde upplagan. Förf. bodde under många år i utlandet. Skrev flera skandalomsusade böcker, bl a om familjen Bonnier. Två av hans romaner beslagtogs. Detta är hans största bokframgång. Namnad. Men i övrigt ett fint ex.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Menedarna
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Menedarna

Ekman Kerstin
210 sidor
Trådhäftad Bonniers 1970. Osprättad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Molza älskaren
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Molza älskaren

Säfve Torbjörn
471 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Prisma 1988.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Molza, älskaren
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Molza, älskaren

Säfve Torbjörn
471 sidor
Pocket Pan 2000.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Nedstörtad ängel
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Nedstörtad ängel

Enquist Per Olov
143 sidor
Pocket Norstedts 1988. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Nyckel
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Nyckel

Gustafson Bosse
118 sidor
Orginalpocket Författarförlaget 1974. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Om hjärtat är vidrigt
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Om hjärtat är vidrigt

Ahndoril Alexander
182 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1991. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Onkel Enoks hus
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Onkel Enoks hus

Hammarlund Olle
178 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Raben&Sjögren 1975. En okynnesroman. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Otrons Artiklar - Läsning i blandade ämnen
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Otrons Artiklar - Läsning i blandade ämnen

Moberg Vilhelm
155 sidor
Orginalpocket Författarförlaget 1973. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Pantone 549-A
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Pantone 549-A

Charpentier C-J.
99 sidor
Trådhäftad Bertilssons 1989. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Press
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Press

Gustafson Bosse
123 sidor
Pocket Pan Norstedts 1973. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk På hemmaplan.
 Pris: 80 kr / 7,8 €

På hemmaplan.

Olsson Jan Olof (Jolo)
111 sidor
Häftad Bonniers 1964. Originalupplaga. Kåserier. Siffrorna 41003 skrivet med kulspets på främre pärmen. Men i övrigt i gott antikvariskt skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk R
 Pris: 90 kr / 8,8 €

R

Fant Kenne
328 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Norstedts 1988. Under en enda dag, den 22 december 1986, får vi
följa den åldrade R i hans lägervardag i Blagovesjtjensk vid gränsen till nordöstra Kina. Under denna dag gör han en minnnesresa bakåt i sitt liv.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Rosa rummet
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Rosa rummet

Alfredson Hans
122 sidor
Limhäftad Bonniers 1967. Illustrerad. Lite nötta och fläckade pärmar.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Rustgården
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Rustgården - NYHET!

Hansson Ola
162 sidor
Ryggklotband A-B Framtidens Förlag 1910. Originaluppla.
Inget omslag medbundet. Lite nötta pärmar men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Sagor för barn över 18 år
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Sagor för barn över 18 år

Danielsson Tage
132 sidor
Pocket Wahlström&Widstrand 1971.
Teckningar av Per Åhlin. Namnad.
Läs mer / Större bild
Bild saknas
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Sagor på vers och prosa

Lindström Sigfrid
368 sidor
Förlagets klotryggband med främre omslag medbundet gebers 1948 originalupplaga.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Sin ensamma kropp
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Sin ensamma kropp

Johansson Elsie
261 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 2008. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Skuggan av kuskens kropp
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Skuggan av kuskens kropp

Weiss Peter
95 sidor
Trådhäftad Tidens förlag Tellusserien 1966. Illustrerad av författaren. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Stabbläggare och andra noveller
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Stabbläggare och andra noveller

Östman Karl
252 sidor
Pocket Ordfront 1976. Sammanställda av Sundsvallsavdelningen av Folket i Bild/Kulturfront. Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Statarnoveller Andra Samlingen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Statarnoveller Andra Samlingen

Lo-Johansson Ivar
281 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/
omslag Litteraturfrämjandet 1975.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Statarnoveller Första Samlingen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Statarnoveller Första Samlingen

Lo-Johansson Ivar
286 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/
omslag Litteraturfrämjandet 1974.
Namnad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Statarnoveller Tredje Samlingen
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Statarnoveller Tredje Samlingen

Lo-Johansson Ivar
340 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/
omslag Litteraturfrämjandet 1975.
Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Strejkledaren
 Pris: 160 kr / 15,7 €

Strejkledaren

Bergegren Hinke
300 sidor
Klotband Arbetarnes tryckeri 1907. Orginalutgåva. Roman från arbetarrörelsens tidigare år.Ca. 70 sidor fuktskade. Snedläst.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Sune - konstnär i Sverige
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Sune - konstnär i Sverige

Nordgren Mann/Marnoto Mario
62 sidor
Trådhäftad 20x24 cm Cavefors 1979. Ingår i serien Lättläst för vuxna. Boken handlar om konstnären och konstchefen Sune Nordgren på den tiden han bodde i
Malmö, hade småbarn och gav ut konsttidningen Kalejdoskop.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Svinalängorna
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Svinalängorna

Alakoski Susanna
259 sidor
Inbundet förlagsband/omslag
Bonniers 2007. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Tage Danielssons Grallimmatik - Struntpratets fysiologi och teknik
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Tage Danielssons Grallimmatik - Struntpratets fysiologi och teknik

Danielsson Tage
127 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Wahlström&Widstrand 1966. Teckningar av Per Åhlin. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Tages lilla ljusblå eller DR. Gormander i maktspelet
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Tages lilla ljusblå eller DR. Gormander i maktspelet

Ohrlander Gunnar
148 sidor
Pocket Cavefors 1968. Illustrerad
med en utvikbar bild. Omslaget lite nött. Namnad.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Tjänarinnan
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Tjänarinnan

Gustafsson Lars
198 sidor
Pocket Natur och Kultur 1997. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Tre terminer
 Pris: 30 kr / 2,9 €

Tre terminer

Nilsson Fritiof
275 sidor
Pocket Aldus/Bonniers 1968. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Triptyk
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Triptyk

Görling Lars
270 sidor
Häftad 13,5x21 cm Alfabeta 1987. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Tuppdagg
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Tuppdagg - NYHET!

Dahlström Sture
86 sidor
Häftad Bakhåll 1991. Originalupplaga. Sture Dahlström skrev Tuppdagg på 60-talet, men manuskriptet låg länge bortglömt på en vind i Spanien. Trycktes först 1991. Inplastad. Biblioteksstämplad. Bortriven biblioteksficka. Men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Under de grön ekarna i sörmland
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Under de grön ekarna i sörmland

Lo-Johansson Ivar
209 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Litteraturfrämjandet/Forum 1976.
12 Berättelser tillkommna 1968-74
illustrerade med 24 trägravyer av
Sven Ljungberg.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Utsikt från mitt stambord
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Utsikt från mitt stambord

Lindskog Claes
162 sidor
Ryggklotband 12x20.5 cm Askild & Kärnekull 1971. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Vägen till klockrike
 Pris: 500 kr / 49,0 €

Vägen till klockrike

Martinson Harry
362 sidor
Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag fyrtiofemte tusendet 1949. Med dedikation från författaren "Flemming Fiurendal med hjärtlig hälsning från Harry Martinson MCMXLIX". Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Vällustingarna
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Vällustingarna

Lo-Johansson Ivar
275 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bonniers 1981. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Skönlitteratur Svensk Vi möts vid Rynge
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Vi möts vid Rynge

Zetterholm Tore
218 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Bra Böcker 1973. Gott skick.
Läs mer / Större bild