Militära konflikter efter 1945 (48st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Militära konflikter efter 1945 Allahs svarta änkor - Tjetjeniens kvinnliga självmordsterrorister
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Allahs svarta änkor - Tjetjeniens kvinnliga självmordsterrorister - NYHET!

Juzik Julija
173 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ersatz 2005. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Allies - The United States, Britain, Europe and the war i Iraq
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Allies - The United States, Britain, Europe and the war i Iraq - NYHET!

William Shawcross
261 pages
Hardcove Atlantic Books London 2004. Good condition.

Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Angola
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Angola

Wästerberg Olle
185 sidor
Pocket Pan orginal Norstedts 1970. Boken består av intervjuer och reportage från gerillans vardag, från de befriade områdena och från flyktinglägren. Men också av en väldokumenterad analys av Portugal som kolonialmakt.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Angola Mocambique Guinea - Bissau
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Angola Mocambique Guinea - Bissau

Mondlane Eduardo/Neto Agostinho/Cabral Amilcar
78 sidor
Häfte Ordfront 1970. U-aktionens skrifter n:o 2. Inehåller tre avd. Mocambique: Frelimo-den verkliga utmaningen. Angola: Folk i revolution. Guinea: Vapnens makt. Illustrerad med fyra kartor.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Bakteriekrig i Korea och Kina
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Bakteriekrig i Korea och Kina

Adreen Andrea
81 sidor
Häfte limhäftad Svensk-Kineskiska vänskapsförbundets skriftserie 1974, illustrerad. Biologisk krigsföring, under Koreakriget.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Bekännelsen
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Bekännelsen

London Artur
383 sidor
Trådhäftad Raben&Sjögren 1970. "I Prag-processens maskineri 1951- 1952." I den beryktade Slanskyprocessen dömdes Artur London till livstids straffarbete. Men efter den 20:e
partikongressen i Moskva återupprättades han 1956.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Berlinmuren
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Berlinmuren

Lager Fritjof
95 sidor
Pocket Cavefors 1968. Avsikten med denna bok är att belysa tysklandsfrågan efter nazismens militära nederlag 1945, för att få fram en mer nyanserad bild av den politiska utvekclingen i centrala Europas största nation. Den omdiskuterade Berlinmuren sättes här in i ett större sammanhang, än det utifrån vilket dess tillblivelse i västeuropa starkt kritiserats. Fritjof Lager vill istället visa på det fakta som visar att muren framtvingades av motståndare till Tyska Demokratiska Republiken och byggdes av republikens myndigheter och folk till försvar för egen existens.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Biafra som jag ser det
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Biafra som jag ser det

Rosen C:G. von
104 sidor
Orginalpocket Wahlström & Widstrand 1969. "Boken är en redogörelse för de personliga iakttagelser och dokumenterade vittnesmål som utgör grundvalen för C G Rosens tveklösa ställningstagande i Nigeria/Biafrakonflikten, politiskt och slutligen militärt för ett folk som just nu, inför världens ögon utsätts för folkmord." Illustrerad med två kartor.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Bravo två noll
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Bravo två noll

McNab Andy
362 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum
1997. Den sanna berättelsen om en kommandostyrka bakom fiendelinjerna i Irak. Fotoillustrerad + två kartor.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Bush i Babylon
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Bush i Babylon

Ali Tariq
258 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Ordfront 2005. Författaren menar att vi i väst inte borde förvånas av det som nu händer i Irak. Det är ett land som ofta har invaderats, och vars befolkning alltid har gjort motstånd mot erövrare och kolonialherrar. I denna bok skildras Iraks förflutna, politiska utveckling och bakgrunden till dagens situation. Här förklaras hur landet Irak skapades, britternas inblandning i dess tillkomst, Baathpartiets ursprung och Saddam Husseins väg till makten. Dessutom diskuterar författaren USA:s agerande och anledningarna till attacken på Irak. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Cartoons Weapons In The Fight For Peace
 Pris: 1000 kr / 98,0 €

Cartoons Weapons In The Fight For Peace


31 pages
Paperback 24.5x34 cm Published by the Permanent Committe for the defence of peace in the Rumanian Peoples Republic. No Date. But should be in the early 1950 in the cold war. Illusterrad with beautiful drawings and a picture of a sculpture. The images are cropped. Good condition.

Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Crisis
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Crisis

Robertson Terence
349 sidor
Inbundet förlagsband utan omslag
Hutchinson of London 1965. The inside story of the Suez conspiracy. Namnad.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Den etniska rensningen av Palestina
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Den etniska rensningen av Palestina

Pappe Ilan
303 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Karneval förlag 2007. Illustrerad med kartor och tabeller. Boken skildrar den israeliska militärmaktens agerande i samband med Israels bildande 1948 och den systematiska massfördrivningen av palestinier efter krigsslutet. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Exemplet Guinea-Bissau
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Exemplet Guinea-Bissau

Ehnmark Anders/Hermanson Jean
99 sidor
Pocket Pan orginal Pan/Norstedts 1973. Ehnmark/Hermanson har följt gerillaförband genom de befriade områdena i norra Guinea-Bissau. Detta är deras rapport. Illustrerad med två kartor och sv fotografier.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Fredsbomber över Balkan
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Fredsbomber över Balkan

Appelqvist Örjan red.
196 sidor
Pocket Manifest 1999. Tjugofyra skribenter ger sin syn på konflikten om Kosovo.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Fronten
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Fronten

Davezies Robert
142 sidor
Trådhäftad Cavefors 1960. Dokument från kriget i Algeriet och en protest mot det koloniala Frankrike.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 General China
 Pris: 90 kr / 8,8 €

General China

Itote Waruhiu
223 sidor
Trådhäftad Natur och Kultur 1957. Illustrerad. Mau-Mau belyst inifrån. Kenyas befrielsekrig mot britterna. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Gulfkriget som jag upplevde det
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Gulfkriget som jag upplevde det

Lyning Fredrik N:son
79 sidor
Trådhäftad Probus 1994. Meddelande från militärhistoriska avd Nr7. Illustrerad.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 I centralkommitténs hemliga arkiv
 Pris: 60 kr / 5,9 €

I centralkommitténs hemliga arkiv

Kaplan Karel
311 sidor
Inbundet förlagsband utan skyddsomslag Ordfront 1982. Sanningen om Slánskýprocessen. Pärmarna utsatta för lite åverkan (tryckmärken) men imlagan fin.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Ingenstans att gömma sig
 Pris: 80 kr / 7,8 €

Ingenstans att gömma sig

Frabcis Susan/Crofts Andrew
282 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Forum
1994. En mors kamp för att rädda sina barn ur krigets Bagdad och Saddam Husseins terror. Tryckmärken i omslagets framsida.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Island mellan supermakterna
 Pris: 90 kr / 8,8 €

Island mellan supermakterna

Hultkrantz Lars/Johansson Svante
75 sidor
Pocket Oktoberförlaget 1977. Boken tecknar bakgrunden och analyserar orsakerna till den hetaste konflikt något nordiskt land varit indragen i sedan andra världskriget - Islands kamp
för sina fiskegränser. Illustrerad med tre kartor och diagran. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 It happened at the wall
 Pris: 120 kr / 11,8 €

It happened at the wall

Hildebrant Dr. Rainer
112 sidor
Häftad 17,5x24 cm Verlag Haus am Checkpoint Charlie Berlin 1974. Katalog zur ausstellung "Vom 13. augusti zur modern grenze" im "Haus am checkpoint Charlie". Rikt illustrerad med 168 fotos. A documentation in pictures of the military ring around West Berlin, its development from "August 13th", 1961 up to today with the most important events. Text in German, English, French, Italian and Spanish. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Klasstriderna i Chile
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Klasstriderna i Chile

Gustafsson Bo
21 sidor
Klammerhäftad Förlaget Oktober 1974. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Krig i Korea
 Pris: 140 kr / 13,7 €

Krig i Korea

Higgins Marguerite
189 sidor
Trådhäftad Hörsta förlag 1952. Illustrerad + utvikbar karta. MH riktar kritik mot USA:s misstag i början av Korea-kriget. Nött omslag.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Krig mellan Ryssland och Kina
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Krig mellan Ryssland och Kina

Salisbury Harrison E.
235 sidor
Pocket Aldus Aktuellt 1970. Illustrerad med två kartor. Namnad.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Krigsplan Irak
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Krigsplan Irak

Rai Milan
282 sidor
Storpocket Ordfront 2003. Milan Rai är brittisk fredforskare och en av grundarna till ARROW (Active Resistance to the Roots of War). Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Lilla Fakta-serien 3/78 Argument Polemik Chile
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Lilla Fakta-serien 3/78 Argument Polemik Chile

red.com
19 sidor
Häfte klammerhäftad. Information från Vänsterpartiet kommunisterna
1978.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Marxistiskt Forum Nr 1 1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 1 1978

Berge Anders
80 sidor.
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1978. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Kampuchea. Illustrerad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Marxistiskt Forum Nr 3 1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Marxistiskt Forum Nr 3 1978

Berge Anders
80 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1978. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Illustrerad. Sovjet och Afrikas Horn. 10 år efter Sovjets inmarsch i Tjeckoslovakien - Lärdomar av en ockupation. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Marxistiskt Forum Nr 4-5 1976
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Marxistiskt Forum Nr 4-5 1976

Berge Anders
142 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Ordfront 1976. Teoretiskt organ för Sveriges Kommunistiska Parti. Illustrerad. Temanummer om Tjeckoslovakien och socialimperialismen. Debatt. Enparti eller flerpartisystem under socialismen. Understrykningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Mer än stenar - Om kvinnor i det palestinska upproret
 Pris: 70 kr / 6,9 €

Mer än stenar - Om kvinnor i det palestinska upproret

Sörman Anne/Beckman Ylva
99 sidor
Häftad Alhambra 1989. Illustrerad med svartvita fotografier.
Sörman och Beckman har rest runt på Västbanken och i Gazaremsan där drygt en och en halv miljon palestinier lever under den israeliska ockupationsmakten. Författarna har träffat vanliga kvinnor, unga och gamla, kristna och muslimska och tagit del av deras vardag. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Militärkupper i Afrika
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Militärkupper i Afrika

Nord Erik
23 sidor
Stencilerat häfte A-4 nordiska afrikainstitutet 1967. Akademisk uppsats.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Människorna i det moderna kriget
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Människorna i det moderna kriget

red.com
35 sidor
Klammerhäftad Statens Räddningsverk 1992. Erfarenheter från kriget i Persika viken. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Om Ryssland slår till
 Pris: 190 kr / 18,6 €

Om Ryssland slår till

Eliot G. Fielding
221 sidor
Trådhäftad Fahlcrantz&Gumelius
1949. Amerikansk bok från kalla kriget översatt av Major Bertil Larsson. Illustrerad med sju kartor.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Peru 65 anteckningar från en gerillaerfarenhet
 Pris: 60 kr / 5,9 €

Peru 65 anteckningar från en gerillaerfarenhet

Bejar Hector
127 sidor
Originalpocket R&S 1970. Peru 1963-65, anteckningar från en gerillaerfarenhet
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Rhodesia
 Pris: 170 kr / 16,7 €

Rhodesia

Ringberg Åke
164 sidor
Trådhäftad Bonniers 1967. Ringberg följer Rhodesias utveckling från Cecil Rhodes tid ända fram till idag. Illustrerad
med svartvita fotografier och en karta.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Sex dagar i juni - Kriget i Mellersta Östern 5-10 Juni 1967
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Sex dagar i juni - Kriget i Mellersta Östern 5-10 Juni 1967 - NYHET!

Donovan Robert J. och Los Angeles Times redaktion
160 sidor
Pocket Wennerbergs Förlag 1967. Illustrerad med kartor och svartvita fotografier. Orsaker, strider och följder. Namnad. Dåligt häftad men för övrigt i gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Socialistisk Debatt 4-5 1978
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Socialistisk Debatt 4-5 1978

red.com
72 sidor
Tidskrift. Teoretiskt organ för Vänsterpartiet Kommunisterna. Inehåller en åtta sidor lång artickel av Zdenek Hejzlar med titeln Pragvåren 1968. Gott skick
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Stöd Charta 77 - Sovjet ut ur Tjeckoslovakien
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Stöd Charta 77 - Sovjet ut ur Tjeckoslovakien

red.com

Rockmärke diameter 25 mm med ovannämda text. Charta 77 var ett manifest med krav på respekt för mänskliga rättigheter som i januari offentliggjordes i Tjeckoslovakien.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Suezkriget
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Suezkriget

Johnson Paul
147 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Tiden 1957. Inledning av Aneurin Bevan.

Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Tears of the Sweet Peninsula - May 25, 1997 Coup and the Sierra Leone Civil Conflict
 Pris: 150 kr / 14,7 €

Tears of the Sweet Peninsula - May 25, 1997 Coup and the Sierra Leone Civil Conflict

Hallowell Gbanabom
137 sidor
Häftad PublishAmerica 2005. In May 25, 1997, Sierra Leone experienced one of the most devastating coups in history. In the months that followed, in a series of articles, writer and journalist Gbanabom Hallowell did not just describe the coup and its aftermath, he mapped out the intersections of complex More...forces pushing and pulling at his tiny nation: tribalism, colonialism, capitalism, generational disconnect, democracy, a badly managed military and personal ambition. These insightful and eminently hopeful articles are collected in Tears of the Sweet Peninsula. In this book, what had been newspaper pieces read by a small country have become one man's message to the world; a call to all mankind to make peace with its past and with itself. Mycket gott skick.

Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 The holy war june 67
 Pris: 120 kr / 11,8 €

The holy war june 67

Angeloglou Christopher/Haynes Brian
100 sidor
Häftad folieformat Cornmarket Press 1967. Compiled by the foreign staff of the London Sunday Times and a team of international photographers with
full maps and diagrams. Bilderbok som klart tar ställning för Israel.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Tjeckoslovakiens ödestimma
 Pris: 85 kr / 8,3 €

Tjeckoslovakiens ödestimma

Johansen Otto Jahn
175 sidor
Pocket Aldus Aktuellt 1968. Svensk originalupplaga. Namnad.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Ung i Palestina -  Att vara tonåring under ockupation
 Pris: 100 kr / 9,8 €

Ung i Palestina - Att vara tonåring under ockupation

Casparsson Anne/Abotsi Britta
167 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Alhambra 2007. Illustrerad med två kartor och fotografier i färg.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Vad händer i Indonesien
 Pris: 40 kr / 3,9 €

Vad händer i Indonesien

Bylin Gunnar
39 sidor
Häfte klammerhäftad Clarte 1967. Handlar om dom blodiga händelser som utspelade sig 1965. Lite slitet omslag. Illustrerad med en karta. Några diskreta förstrykningar.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Vi kämpade för Ungern
 Pris: 120 kr / 11,8 €

Vi kämpade för Ungern

Allwood Martin S. red
89 sidor
Trådhäftad 14x21 cm Instituter för samhällsforskning Mullsjö 1957. Illustrerad. Frihetskämparnas egen berättelse. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Victory - desert storm
 Pris: 130 kr / 12,7 €

Victory - desert storm

Micheletti Eric/Debay Yves
130 sidor
Trådhäftad Windrow&Greene 1991. This all-color photo-book records the whole extraordinary story, from the first US deployments to the final surrender of Saddams legions.
Läs mer / Större bild
Militära konflikter efter 1945 Väpnad kamp i Afrika
 Pris: 50 kr / 4,9 €

Väpnad kamp i Afrika

Chaliand Gerard
126 sidor
Pocket gidlund 1968. Om gerillakrigföring i Guinea mot Portugal under 1960-talet.
Läs mer / Större bild